ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 23 Tem Çrş, 2014 07:26

1. TBM Altunizade istasonuna 11.06.2014 tarihinde ulaşıyor bakımlar yapıldıktan sonra 37 gün sonra 18.07.2014 tarihinde hareket etmeye başlıyor. Bu kadar uzun süren bakım olması beni şaşırtıyor doğrusu.TBM bakımı 10 -15 gün olur diye biliyorum ben. 37 gün gerçekten çok uzun bir süre

fearenes
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen fearenes » 04 Ağu Pzt, 2014 13:49

Proje İlerleme Durumu:

TBM (Tünel Açma Makinesi) :

Tünel imalatlarında 3 adet TBM çalışmakta olup; 4. TBM’in montajına ise devam edilmektedir.

Çarşı İstasyonu ile Üsküdar İstasyonları arasındaki ana hat tünel imalatlarını yapan 2 adet TBM’den biri Altunizade-Bağlarbaşı arasında, diğeri ise Kısıklı-Altunizade arasında;
Depo sahası ile ana hattın bağlantısını sağlayacak bağlantı hattında ise 3 no.lu TBM ile çalışmaya devam edilmektedir.
Üsküdar İstasyonu:

İstasyon bölgesindeki arkeolojik kazılar tamamlandı. İstasyon yapısı bünyesinde kazı-destek çalışmaları devam ediyor. NATM tünellerinin yapımı devam ediyor.

Fıstıkağacı İstasyonu:

İstasyon yapısı betonarme işleri devam ediyor. NATM tünellerinin yapımı devam ediyor.

Bağlarbaşı İstasyonu:

Bölgedeki peron tünellerinin invert (alt yarı) betonları tamamlandı. İstasyon kazı destek çalışmaları devam ediyor.

Altunizade İstasyonu:

Bölgedeki peron tünellerinin invert (alt yarı) betonları tamamlandı. Ayrıca istasyon kapsamındaki doğu ve batı konkorslarında betonarme işleri devam ediyor. Çarşı-Üsküdar İstasyonları arasındaki ana hat tünel imalatlarını yapan iki TBM’den biri Altunizade İstasyonu bölgesinde.

Kısıklı İstasyonu:

Bölgedeki peron tünellerinin invert (alt yarı) betonları tamamlandı. Tünel istasyon kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor. Çarşı-Üsküdar İstasyonları arasındaki ana hat tünel imalatlarını yapan iki TBM’den biri Kısıklı-Altunizade İstasyonları arasında çalışmaya devam ediyor.

Bulgurlu İstasyonu:

Bölgedeki peron tünellerinin invert (alt yarı) betonları tamamlandı. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Ümraniye İstasyonu:

Bölgedeki peron tünellerinin invert (alt yarı) betonları tamamlandı. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Çarşı İstasyonu:

NATM tünellerinde Kemer (üst yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmaları tamamlandı. Betonarme imalatlara başlandı.

Yamanevler İstasyonu:

Çakmak İstasyonu yönünde anahat tünellerinin kazısına ve Kemer (üst yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor. İstasyon yapısında Blok 1 de kazı-destek, Blok 2-3 te ise betonarme işlerinin yapımına devam ediliyor

Çakmak İstasyonu:

Ana hat, makas ve peron tünellerinin kazısına devam ediliyor. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Ihlamurkuyu İstasyonu:

Peron tünellerinin kazısı tamamlandı. İnvert (alt yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Altınşehir İstasyonu:

Peron tünellerinin kazısına devam ediliyor. İstasyon yapısı betonarme işleri yapımı devam ediyor.

İmam Hatip Lisesi İstasyonu:

İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Dudullu İstasyonu:

Maka, peron ve ana hat tünellerinin kazısına devam ediliyor. İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Necip Fazıl İstasyonu:

İstasyon kapsamındaki kazı-destek ve betonarme yapım çalışmalarına devam ediliyor.

Çekmeköy İstasyonu:

İstasyon yapısı kazı-destek çalışmalarına devam ediliyor.

Kemerdere Şaftı:

Anahat tünellerinin kazısı ve kemer (üst yarı) betonlarının yapımına devam ediliyor.

III. ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY RAYLI ULAŞIM TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ 126 ADET METRO ARACI TEMİNİ VE İŞLETMEYE ALMA İŞİ

Yüklenici : Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Raylı Ulaşım Toplu Taşıma Sistemi 126 Adet Metro Aracı Temini ve İşletmeye Alma İşi
Yüklenici : Mitsubishi Corporation
İhale Bedeli : 119.028.000 €+KDV
Araç Türü : Metro Aracı
Araç (vagon) Sayısı : 21 Adet 6’lı Dizi
Sürüş Modu (Otomasyon Düzeyi) : Tamamen Sürücüsüz (GoA4)
Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu, Türkiye’nin “Tamamen Sürücüsüz” ilk metro hattı olması ile ön plana çıkmaktadır. Bu özellik, Türkiye ve İstanbul’da gelişmekte olan raylı toplu taşıma sistemlerine ve metro işletme anlayışına birçok yenilikçi unsur getirecektir.

Dünya raylı sistem toplu taşıma literatüründe UTO (Unattended Train Operation) ya da “Fully Driverless Operation” olarak bilinen tamamen sürücüsüz raylı sistem hatları, özellikle son yıllarda gelişim göstererek raylı toplu taşıma sektöründe yaygın hale gelmeye başlamıştır.

Tamamen sürücüsüz bir metro sisteminde araç üzerinde görevli hiçbir personel bulunmamakta olup, acil durumlarda yolcu yönlendirmeleri otomatik olarak yapılmaktadır. Ayrıca, sistemdeki herhangi bir arızadan dolayı işletmede duraksamaya sebebiyet verilmemesi için kontrol sistemi ve araçlar üzerinde arıza olasılığı düşük, güvenilirlikleri yüksek ve yedekli ekipmanlar kullanılmaktadır.

Söz konusu araç temini ihalesi kapsamında, tamamen sürücüsüz metro konseptine uygun araçlar temin edilecek olup, bu araçlar üzerinde işletme ve kumanda merkezinden erişilebilen CCTV (Kapalı Devre Kamera), Intercom (Acil Durum Yolcu Haberleşme), yangın algılama, yangın alarm, ray üstü engel algılama ve uzaktan arıza tespit sistemi gibi ilave güvenlik önlemleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin ilk tamamen sürücüsüz metrosu olacak olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı, tek yönde bir saatte taşıyabileceği yolcu kapasitesi açısından dünyadaki muadilleri ile karşılaştırıldığında, 64.800 yolcu/saat/yön’lük kapasite ile dünyada ikinci sıraya yerleşmektedir.

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 11 Ağu Pzt, 2014 11:27

Altunizade bulunan ekranda kazı miktarları uzun süredir değişmedi gibi geliyor bana. Ne zaman baksam günlük 25 metre kazı görünmekte. 4. TBM depo sahasından içeriye girmeye başlamış gibi görünüyor. Hazırda çalışan 3 TBM + NATM kazıları devam etmekte. Bayram rehaveti proje içinde anlaşılan devam etmekte.

keyifadami
Aylık Paso

Mesaj gönderen keyifadami » 04 Eyl Prş, 2014 08:32

epeydir projeye dair ses seda çıkmıyor. umarım ilerleme planlanan hızda devam ediyordur :roll:

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 04 Eyl Prş, 2014 20:35

Üsküdar
Resim

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Eyl Cum, 2014 09:46

Abi,
Üsküdar çıkışı Marmaray'ın oradan değil mi ya?
Burası neresi böyle? Merdivenaltı kaçak çıkış mı yapmışlar? :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eyl Cum, 2014 10:48

Bunu daha önce de yazmıştık, hatta ben adım hesabı ölçmüştüm yürüme mesafesi olarak bayağı var, kuş uçuşu 350 metre falan

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Eyl Cum, 2014 14:13

Esat yazdı:Bunu daha önce de yazmıştık, hatta ben adım hesabı ölçmüştüm yürüme mesafesi olarak bayağı var, kuş uçuşu 350 metre falan
Abi, gözünü seveyim, bu resmin çekildiği yer bildiğin yokuş :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 05 Eyl Cum, 2014 16:37

Oradan çıkıp yolun karşınına geçtiğin anda Kız Kulesi/Salacak taraflarındaki çay büfelerine giriyorsun.. Ben de oradayken çektim zaten. Akşam üzerileri ve haftasonları tıklım tıklım oluyor orası

16 Haziran'daki mesajım
Anatolian yazdı:Dün fark ettim. Üsküdar Meydan'a kuşbakışı 570m uzaklıkta bir tane daha metro girişi yapılıyor

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Eyl Cum, 2014 18:50

Yo yokuş falan değil, bildiğin yol kenarı :)

keyifadami
Aylık Paso

Mesaj gönderen keyifadami » 08 Eyl Pzt, 2014 08:44

bu haritadaki iki noktadan da çıkış olacak değil mi? hem yukarıda fotoğrafı olan çıkıştan, hem halihazırda marmaray için kullanılan çıkıştan?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 08 Eyl Pzt, 2014 14:17

Anatolian yazdı:Oradan çıkıp yolun karşınına geçtiğin anda Kız Kulesi/Salacak taraflarındaki çay büfelerine giriyorsun.. Ben de oradayken çektim zaten. Akşam üzerileri ve haftasonları tıklım tıklım oluyor orası

16 Haziran'daki mesajım
Anatolian yazdı:Dün fark ettim. Üsküdar Meydan'a kuşbakışı 570m uzaklıkta bir tane daha metro girişi yapılıyor
Haaaa, tamam abi, Salacak'a doğru bakan taraftaki çıkış yani burası.. Tamam, şimdi oldu..

Buradan sadece M5'e mi girilecek? Marmaray'a da giriş olacak mı peki?

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön