ist-M.03:05 » M5 Üsküdar-Sultanbeyli Metro Hattı [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 01 Tem Sal, 2014 09:17

diğer taraftan okur çok yazar yok
:D :D
paylaşımda bulunan senin gibi arkadaşları da bu durum rahatsız ediyordur tahminimce tabii
Bu durum aslında beni rahatsız etmiyor.Daha fazla paylaşım, daha fazla resim ve bilgi açısından söyledim aslında.Çünkü mutlaka forumu takip edip mahallesinde veya çalıştığı semtte en az 1 projenin yakınlarından geçen arkadaşlar vardır.İstanbulun bir çok noktasında çalışmalar devam ediyor.Onların katkısı olması açısından söyledim.
zaten abone kadromuz belli Smile
Buda sitenin en güzel yönlerinden biri 8)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Tem Sal, 2014 10:24

Abi,

Memlekette projelerle ilgili bilgi kirliliği ve şeffaflık sorunu oldukça, paylaşım yapası da kalmıyor insanın.

Projelerle ilgili çok iddialı tarihler veriliyor. Sonra o tarihlere yetişmeyince, benim midem bulanıyor, yazasım gelmiyor.

Şeffaflık olmayınca, gecikmelerin sebebi adam gibi kamuoyuyla paylaşılmayınca (çünkü bizde hesap verme kültürü yok - başımızdakiler padişah ve bizler onların kullarıyız) niye gecikildiği konusunda kendi kendimize bir şeyler yazıp duruyoruz. Bir yerden sonra da fenalık geliyor..

O yüzden, ancak işte burada pek yer almayan bir şeyi tecrübe edince, sizlerle paylaşayım istiyorum. Geçenlerde YHT'lere gelen zamları ve Internet'ten bilet alınca uygulanan indirimi paylaşmıştım mesela. Ya da arada sırada metroya binince gözlemlediğim bir şeyi iki satır yazıyorum.

Yarın bir gün Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu'nun Kâzım Karabekir durağında çalışmalar başlarsa, her gün önünden geçeceğim için size haber veririm, ama 2017'de açılacak (!) bu hatla ilgili şimdi ne yazsam boşuna olacak..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Tem Sal, 2014 13:07

Başlıktan saptık, ama şimdi yeniden başlıkla ilgili bir yazı yazayım..

Ben İBB'nin bu projeden sorumlu bürokratı (artık her kimse) olsam, şunu yapardım.

Müteahhitle her ayın son günü bir toplantı yapardım.
Geçen ay ne kadar kazıldı, nereye ulaşıldı?
Neden ay başındaki tahminlerden daha az veya çok kazıldı?
Nerelerde zorluklarla karşılaşıldı, nasıl çözümler üretildi?
Önümüzdeki ay ne kadar kazılması hedefleniyor?
Tahminî iş tamamlama tarihi nasıl revize edildi?

Bu bilgileri alırım. Üstüne de elektromekanik için yapılacak imalatın iş planını koyarım. Ve kamuoyuna her ayın ilk günü, "Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu'nun test sürüşlerinin tahminî başlama tarihi ../../201. olarak revize edilmiştir" diye bir açıklama yaparım. Test sürüşlerinin ne kadar süreceği artık Allah kerim, onu da biz meraklılar ister üç ay, ister dokuz ay olarak alırız ve açılışa ilişkin tahminimizi yaparız..

Yukarıdaki soruların yanıtlarını da şeffaf bir şekilde koyarım Internet'e ki bizim gibi meraklılar sorularına yanıt bulabilsin ve ayda bir de olsa bilgilensinler..

Bunlar yapılıyor mu? Günlük kazı miktarları var sanırım, ama resmî ağızlardan bitiş tarihine ilişkin bir revizyon duyan var mı? Varsa, kaynağını gösterirlerse, ben de oradan takip etmeye çalışırım kendimce..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Tem Sal, 2014 13:18

:) çok şey istiyon sen :D

Bu dediğin Ombudsman sistemi ve ab de kullanan ülke var, her metro inşaatının bir ya da iki Ombudsmann ya da Ombudsfrau su oluyor, gidiyon "ne ayaksın hemşerim, niye bitmedi bu inşaat?" diye soruyorsun :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Tem Sal, 2014 13:26

Esat yazdı:gidiyon "ne ayaksın hemşerim, niye bitmedi bu inşaat?" diye soruyorsun :)
Abi, şahaneymiş bu yaaa.. Bizde de şantiye yanından geçerken işçiye sorulur :)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 01 Tem Sal, 2014 13:50

Arkadaşlar,

Sizlere tamamen katılıyorum. Tüm projelere şeffaflık ve halkı bilgilendirme çaışmaları yapılmalı. Hatta bu proje firması içinde bir departman haline gelmeli, profesyonel kişiler tarafından bu süreç yönetilmelidir. Bugüne kadar en iyi bilgilendirme bana göre 3. Köprü projesine ait. Şimdi özellike metro projelerine bakıyorum hiç bir projenin doğru düzgün internet sitesi bile yok

* Üsküdar -Çekmeköy (yılda 1 kez güncellenir)
*Levent - Hisarüstü (yok)
*Mecidiyekoy -Mahmutbey (yok)
*Avrasya Tüneli (Standart) [(metro değil ama yazım dedim )]

Birde şunun belirtmek isterim ki arkadaşlar projenin açılış tarihi konusunda bilgi sahibi olmak çok zordur.Hem Otogar-Başakşehir metrosu hemde Marmaray projesinde gördüm ki açılış tarihi veya ne zaman açılacağı konusunu en yetkili diye bilinen kişiler bile bilmiyor.Belki saçma gelicek ama inanın bu boyle.O yuzden açılış tarihleri konusunda hat açılmadan hiç bir şey belli olmaz.Kim ne derse desin palavra. Mesela Üsküdar -Çekmeköy metrosu için herkes bi tahmin yürütüyor ama proje içinde ki arkadaşlarımla konuştuğum zaman bile onlar net olarak bişey söylemiyorlar.Çoğu proje bu şekilde.İşin içinde olanlar bile projenin bitiş tarihini hakkında bilgi veremezler.
Yarın bir gün Mahmutbey-Mecidiyeköy Metrosu'nun Kâzım Karabekir durağında çalışmalar başlarsa, her gün önünden geçeceğim için size haber veririm, ama 2017'de açılacak (!) bu hatla ilgili şimdi ne yazsam boşuna olacak..
Teşekkürler dostum merakla bekliyorum paylaşımlarını..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 01 Tem Sal, 2014 14:06

decimus yazdı:Tüm projelere şeffaflık ve halkı bilgilendirme çaışmaları yapılmalı. Hatta bu proje firması içinde bir departman haline gelmeli, profesyonel kişiler tarafından bu süreç yönetilmelidir. Bugüne kadar en iyi bilgilendirme bana göre 3. Köprü projesine ait.
Abi,

Bunun sebebi de sanırım bu projenin YİD yöntemiyle özel sektör eliyle yapılıyor oluşu. Devlet olmadıkları için böyle güncel bir sayfaları var. Tıpkı 3. Köprü gibi Gebze-Bursa-İzmir Otoyolu'nda da fena olmayan bir bilgilendirme sayfası mevcut..

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 01 Tem Sal, 2014 18:06

Ramazan da bende iş hızında düşme bekliyorum
Geçen gece M4 uzatma şantiyesinin yanından geçtim. Sanırım ramazanda iftardan sonra çalışacaklar

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 02 Tem Çrş, 2014 11:44

Bütün bu konuşulanlardan şu çıkıyor ortaya; her büyük projede genel bir proje yönetimi ve proje sorumlusu kavramı eksik. İnşaat, elektromekanik,araç alımı gibi ayrı ayrı projeler var ama her birinin birbiriyle ilişkili genel takibini ve koordinasyonunu yapan bir planlamacı/sorumlu eksik, yada var ama kağıt üstünde var :) Böyle bir baskı olmayıncada işlerin zamanında yetişmemesi normal, insan doğası birisi sıkıştırmayınca yayma eğilimindedir...

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 02 Tem Çrş, 2014 11:48

Ayrıca projede çalışanların bakış açısıyla bakarsak, iş ne kadar uzun sürerse o kadar süre maaş almaya devam edeceğim diye düşünebilirler. Tabi birisi performans primi diye bir şey icat edip bunuda proje terminlerine uyum diye bir KPI a bağlarsa iş değişir ama bizim çalışma kültüründe bu yoktur, satışçılara satış primi veririz sadece :)

fearenes
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen fearenes » 04 Tem Cum, 2014 09:15

2.TBM Kısıklı İstasyonundan, Altunizade İstasyonuna doğru hareketine başladı. (26.06.2014)

Kullanıcı avatarı
decimus
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen decimus » 07 Tem Pzt, 2014 07:20

Dün altunizade'de gördüğüm rakamlar ;

Kazılan : 46 m

Toplam Kazılan : 19.743 m

Kazı oranı Temmuz ayı sonunda % 50 barajını aşacak gibi görünüyor.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön