gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2007 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2007 [Ar

Mesaj gönderen Esat » 03 Eki Çrş, 2007 12:17

Toplu taşıma araçlarının karıştıkları kazaları bu başlık altında listelebilir, bu konudaki istatistik çalışmaları sunabilir, sorunlar ve çözüm önerileri üretebiliriz, ilk mesaj bugün meydana gelen bir kaza ile ilgili

Kaynak : Haber7.com
Otobüs Taksim'i savaş alanına çevirdi

Taksim Şişhane'de freni boşalan belediyenin yeni aldığı İETT otobüsü önüne çıkan çok sayıda araca çarptı. İkisi İETT otobüsü toplam 7 aracın karıştığı kazada 4 kişi yaralandı. Yaralılar Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

Şişhane yokuşunda Unkapanı istikametinde seyretmekte olan İETT otobüsü freninin boşalması sonucu kontrolden çıktı. Otobüsün önünde ilerleyen diğer araçlara çarpması sonucu ortalık bir anda savaş alanına döndü. Olayda 4 kişi yaralandı. Çevreden yetişen vatandaşların yardım ettiği hafif yaralılar olay yerine ulaşan ilkyardım ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne kaldırıldı.
En son Esat tarafından 01 Oca Pzr, 2012 11:40 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Sütlüce vapuru Van Gölü'nde battı

Mesaj gönderen Esat » 12 Eki Cum, 2007 16:48

Aşağıdaki haber aslında bir kaza değil, toplum olarak ihmalkarlık ve boşvermişliğimizin bir eseri olsa gerek, eldekinin kıymetini kimse bilmiyor,
2 yıldan beri Tatvan Feribot İşletmesi iskelesinde bekleyen ve hiç bir bakım yapılmayan vapurun, aşırı derecede su aldığı için battığı belirtildi.
Van- Tatvan arasında yolcu taşımacılığı yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hibe olarak Tatvan İlçesi'ne gönderilen 2 yolcu vapurundan "Sütlüce", bakım için bekletildiği limanda bugün Van Gölü sularına gömüldü. Vapurun battığını farkeden feribot işletmesindeki çalışanlar, kendi imkanlarıyla batışı engellemeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Belediye ekipleri olay yerine gelene kadar da vapurun tamamına yakın bölümü sulara gömüldü.

Aldığı suyla birlikte 160 ton ağırlığa ulaşan vapurun 2 yıldan beri bakım için bekletildiğini belirten yetkililer, geminin yüzerken dengesini sağlayan sintine tankının, görevliler izinde olduğu için tahliye edilemediğini, bunun sonucunda da aşırı su alması nedeniyle vapurun battığını söyledi.
Kaynak : Haber7.com

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 17 Eki Çrş, 2007 12:59

Freni boşalan kamyonun İETT otobüsüne çarpması sonucu 1 kişinin öldüğü haberi geldi, Sarıyer de meydana gelen olayda freni boşalan kamyon yokuş aşağı kontrolden çıkarak hareket halindeki İETT otobüsüne çarptı, toprak yüklü kamyonun içindeki toprağın otobüsün içine boşalması ile yolcular toprak altında kaldılar.
Sarıyer'de hafriyat yüklü kamyon freni patlaması sonucu bir İETT otobüsün çarptı. Kamyonda yüklü olan topraklar otobüsün içerisinde döküldü. Olayda 1 kişi öldü 3 kişi yaralandı. Yaralılar toprak altında kaldı. Yaralılar kurtarılarak hastanelere götürüldü.

Edinilen bilgiye göre olay Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Dere Sokak'ta meydana geldi. Dik yokuştan aşağı inmekte olan hafriyat yüklü 34 DAF 95 plakalı kamyonun freni boşaldı. Görgü tanıkları kamyonun hızla aşağı inen ve kornalara basarak ilerlediğini, ancak duramadığını belirtti. Kamyonun dik yokuştan aşağı hızla inerken önüne çıkan Hasan Basri Beyaz yönetimindeki Karanfilköy-Şişli hattında çalışan İEETotobüsüne çarptı. Otobüsü sürükleyen kamyon daha sonra yan yattı. Otobüsün üzerine yan yatması sonucu kamyonun kasasında bulunan topraklar otobüsün içerisinde yığıldı. Olaya hemen müdahale eden vatandaşlar toprak altında kalan yolculardan ikisini kurtardı. Daha sonra olay yerine gelen itfayenin çalışması sonucu bir kişi yaralı olarak çıkarıldı. Olayda ölen şahsın cesedi de itfaiye tarafından çıkarıldı.
Kaynak : Haber7.com

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso
Mesajlar: 90
Kayıt: 14 Eyl Cum, 2007 19:50

Mesaj gönderen AyLiN » 17 Eki Çrş, 2007 21:24

Freni boşalan kamyonun İETT otobüsüne çarpması sonucu 1 kişinin öldüğü haberi geldi,
Allah sabır versin ailesine kimin aklına gelir böyle bir kaza. Benim asıl merak ettiğim ölen kişinin ailesine tazminat ödeniyormu? Yani sonuçta bu kişi Belediyeye ait bir Toplu taşıma aracında öldü ve bu araca bindiği anda sigortalı oluyormu? Böyle bir uygulama varmı ? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 18 Eki Prş, 2007 07:47

İstanbul Ulaşım A.Ş. ye ait helikopterin kazası ile ilgili basında çıkan haberler için İBB nin yayınladığı basın duyuru metni :
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş'ye ait denetleme helikopteri, Atatürk Havalimanı'na sert iniş yaptı.

İmar Müdürlüğü ve Çevre Koruma Daire Başkanlığı personelinin denetleme için kullandığı helikopter bugün öğle saatlerinde görevini bitirdi. Helikopter pilotu havaalanına sert iniş yaptı. Bazı internet sitelerinde iddia edildiği gibi yakıtının bitmesi söz konusu değildir.

Helikopter'in iniş yaptığı bölgede hava trafiğini tehlikeye düşürecek veya aksatacak bir durum yaşanmamıştır. Helikopter iniş yaptığı sırada bazı parçalarında hasar meydana geldi. Durumun tespiti için sigorta şirketi ile irtibata geçildi. Gerekli zabıtların tutulması için helikopter yaklaşık 30 dakika olduğu yerde bekletildi. Helikopter daha sonra hangara çekildi.

Helikopterin yakıtının bitmesi ve acil iniş yapması söz konusu değildir.
Kaynak : İBB

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Tophane de Otomobil Tramvay Aracına Çarptı

Mesaj gönderen Esat » 20 Eki Cmt, 2007 19:50

20.10.2007 de öğlen öncesi Tophane ve Karaköy istasyonları arasında Karaköy yönünde giden tramvay aracının önüne giren özel araç kazaya sebebiyet verdi.
Özel aracın aniden tramvayın önüne girmesi ile tramvay aracı duramayarak araca çarpmıştı, biz olay yerinden geçmeden bir iki dakika önce meydana geldiğini öğrendiğimiz olayı maalesef fotoğraflayamadık ama her zamanki gibi iki araçta da hasar vardı, ayrıca başka araçlarda bu araç yüzünden arkadan çarparak hasar almışlardı. Seferlerin bir süre durmasına sebep olan olay karayolu araç sürücülerinin bu konuda ne kadar dikkatsiz olduğunu bir kez daha ortaya koydu, sadece maddi hasar olduğunu düşündüğüm kaza tramvay yolunda meydana gelen olaylardan sadece biri.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 22 Eki Pzt, 2007 18:24

İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi'nden (İDO) yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“15 yolcusu ile Sarıyer'den Kadıköy'e saat 07.30 seferini yapan Sokullu Mehmet Paşa deniz otobüsü, yanaşma manevrasında pervanelerinde bulunan kanatçıkların verilen komutu almaması nedeniyle ileride kalması sonucu, baş taraftan iskeleye temas ederek emniyet korkuluklarını devirmiştir. Herhangi bir yaralanmanın ve maddi hasarın olmadığı olayda, yolcular güvenli bir şekilde tahliye edildikten sonra deniz otobüsü de kendi imkanları ile seyir testi yapılması ve bakıma alınması için Bostancı Deniz Otobüsü İskelesine yol almıştır.”
Kaynak : Haberturk.com

Her ne kadar Habertürk dışında bir kaynakta bu haberi görememiş olsamda yorumum : İDO işletmesinde ki denizyolları bu sene oldukça kötü bir sezon geçiriyor, daha büyük kazalar meydana gelmeden sebep sonuç ilişkileri irdelenerek bu kazalardaki insan faktörünün istatistiği çıkarılmalı ve var ise personelden kaynaklanan hataların giderilmesi gereklidir. Toplu taşıma araçlarında araçlara gelen maddi hasarlardan daha çok can güvenliği önemlidir.

Mustafa Noyan
Aylık Paso
Mesajlar: 76
Kayıt: 24 Eyl Pzt, 2007 17:45

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 26 Eki Cum, 2007 08:05

ölen kişinin ailesine tazminat ödeniyormu? Yani sonuçta bu kişi Belediyeye ait bir Toplu taşıma aracında öldü ve bu araca bindiği anda sigortalı oluyormu?
Aylin'in sorusuna İETT websitesinde cevap vermiş:

Kod: Tümünü seç

İETT Genel Müdürlüğü 2004 yılında başlattığı uygulamayla otobüslerde seyahat eden vatandaşları sigortalamıştı. Bu kapsamda sigorta şirketi tarafından kazada hayatını kaybeden Derya Demir’in ailesine 30 bin YTL, yaralılara ise 5-15 bin YTL arasında ödeme yapılacak.
http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=325
Resim

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso
Mesajlar: 90
Kayıt: 14 Eyl Cum, 2007 19:50

İstasyondaki elektrik akımına kapılan &#

Mesaj gönderen AyLiN » 07 Ara Cum, 2007 17:21

Eskişehir Enveriye tren istasyonundaki kömür yüklü vagonların bulunduğu alanda elektrik akımına kapılan ilkköğretim öğrencisi Koray Balaban yaşamını yitirdi.
Alınan bilgiye göre, istasyon görevlilerinin ihbarı üzerine olay yerine giden polis ekipleri, Enveriye tren istasyonu bölgesinde bulunan köprünün altındaki kömür yüklü vagonların merdivenlerinde elektrik akımına kapılmış olan bir çocuk buldu. İsminin Koray Balaban (13) olduğu tespit edilen çocuk, Ambulansla Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Balaban yaşamını yitirdi.

Bölgede bulunan 24 bin woltluk elektrik akımına kapılması sonucu vücudunun büyük bir bölümü yanan Balaban'ın, Orhangazi İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi olduğu bildirildi.

Emniyet güçleri olayla ilgili soruşturma başlattı
Cok üzücü bir olay Allah ailesine sabir versin.
Bu istasyonlar basi bos mu birakiliyor? Güvenligi bekcisi yokmu? Arti bu cocugun kömür vagonununun merdiveninde isi ne?
Merdivenlerde elektrik akimi olmasi tabiki kimsenin aklina gelmez belkide teknik bir agriza bilemicem ama sonucta kömür vagonun merdivenlerinde normal vatandaslarin isi olmamasi gerekiyor.
Sorusturma acilmis ama pek birsey cikacagini sanmiyorum. Sonucta yolcu vagonunda degil tasima vagonunda olan bir olay ve cocugun orada olmamasi gerekiyor burda hic kimseye sorumluluk yüklenemez. Güvenlik o anda orada olmasa bile sonucta Güvenliklerdende 24 saat her vagonun basinda nöbet tutmalarini bekliyemeyiz.
Insanin basina gelmeden elbet bilemez allah kimsenin basinada vermesin ama bu konuda cocuklarimiza yeterli bilgi ve egitim verdigimizi düsünmüyoruz. Okullardada gereken egitimi almiyorlar bu konuda. Zorunlu ders olarak cocuklara anaokulundan itibaren güvenlik dersleri verilmesi gerektigini düsünüyorum. Eminim cocuklara bunu düzgünce anlatirsak tehlikeli yerlerden uzak durmayi ögrenirler. En önemlisi Güvenlik Tabelalarini ögretmek gerekiyor ve tehlikeli olan her yere (cogu yerde var zaten) Dikkat Yasaktir, Elektrik var, Yaya giremez gibi Tabelalar asilmali.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Yaşlı kadın İETT otobüsünü

Mesaj gönderen Esat » 08 Ara Cmt, 2007 15:55

Üsküdar'da karşıdan karşıya geçmeye çalışan Aysel Kuyucu (70) belediye otobüsünün altında kaldı. Yaşlı kadın olay yerinde hayatını kaybederken, otobüs şoförü gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre olay saat 09:00 sıralarında Beylerbeyi Yalıyolu Caddesi üzerinde meydana geldi. Aysel Kuyucu, yolun karşısına geçmeye çalışırken durakta yolcu alan Üsküdar-Talimhane hattında çalışan 15 R numaralı belediye otobüsünün çarpması sonucu yere düştü. Otobüsün altında kalarak ayakları ezilen Kuyucu, olay yerinde can verdi. Polis ekipleri otobüs sürücüsünü gözaltına aldı.
Kaynak :Haber7.com

her an herkesin başına gelebilecek türden olaylar bunlar aslında trafik kuralları ile alakalı bile olmadan sokakta başımıza gelebiliyor bir anlık dalgınlık ya da başka şeyler, ben herhangi bir insanın bilerek bir insana araba ile zarar verebileceğine inanmıyorum heleki bu şekilde toplu taşıma araçlarında çalışan insanlar zaten ekmek paraları için şoförlük yapan kişiler, minibüs ya da taksiler gibi müşteri kovalamak için yarışta yapmıyorlar ama böyle olaylara karışabiliyorlar, merhumeye rahmet ailesine sabır şoföre de geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmez bizden.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Tramvayda Kaza

Mesaj gönderen Esat » 11 Ara Sal, 2007 08:41

11.12.2007 günü sabah saatlerinde Edirnekapı-Sultançiftliği tramvay hattı Demirkapı istasyonunda tramvay aracı bir yayaya çarptı, ilk gelen bilgilere göre tramvay istasyonundan aracın önüne atladığı ya da düştüğü bildirilen yayanın sıkıştığı olay yerine itfaiye ekibi istendiği bildirildi. Kaza nedeni ile Demirkapı ve Şehitlik istasyonları bir süreliğine kapalı kalacak.

Şahıs itfaiye ekipleri tarafından çıkarılarak hastaneye götürüldü, seferler normal olarak devam ediyor, olay ile ilgili haber metni:
Bayrampaşa'da, Edirnekapı - Sultançiftliği seferini yapan tramvaya binmek isteyen şahıs, bir anlık dalgınlığının kurbanı oluyordu. Dengesini kaybederek düşen ve tramvayla durak arasına sıkışan şahsı itfaiye ekipleri kurtardı.

Edinilen bilgiye göre, Bayrampaşa Demirkapı Tramvay durağında saat 08.00 sıralarında meydana gelen olayda, tramvaya binmek isteyen Karaca, dalgınlığının etkisiyle dengesini kaybederek, tramvayla durak arasına düştü.

Tramvayla durak arasına sıkışan acı içindeki Karaca'yı gören vatandaşlar, durumu güvenlik görevlilerine haber verdi. İhbar üzerine itfaiye ve sağlık ekipleri kısa sürede olay yerine geldi. İtfaiye ekiplerinin kısa süren çalışmaları sonucu sıkıştığı yerden çıkartılan Karaca, ambulansla Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Dizlerinden ve belinden yaralandığı öğrenilen Karaca'nın tedavisinin sürdüğü öğrenildi.

Olayı gören vatandaş, "Tramvay yaklaştı. Ben tramvayın içindeydim, bir anda bir ses geldi. Baktığımızda vatandaşın tramvayla durak arasına sıkıştığı gördük. İtfaiye ekipleri şahsı kurtardı" dedi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17383
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 17 Ara Pzt, 2007 08:56

Cuma günü meydana gelmiş bu olay biraz geçte olsa sitemizde yer verelim, bir bakıma istatistiklere geçmesine faydamız olsun, ucuz atlatılmış ciddi bir yaralanma olmaması sevindirici bu arada haberin sonunda yer alan üniversitelilerin tepkileri hem anlamlı hem anlamsız, ben öğrencilere ulaşımın bedava olmasına karşıyım, evet daha fazla indirimli olabilir, ayrıca aktarma sisteminde yapılan değişikliğin indirim değil bindirim olduğuna da beşlik kartında ne işe yaradığının anlaşılmadığına hiç bir avantaj sağlamadığı gibi çöp çıkartmak gibi bir belediyenin asla yapmaması gereken bir şeye de sebep olacağını düşünüyorum, öğrencilerin tepkilerini göstermesi güzel fakat bazı kişiler araç içlerine sticker, yapıştırma ve yazılar ile bu durumu gösteriyorlar, buradan bunun suç olduğu yakalanmaları durumunda bilete vermek istemedikleri paracıkları cezaya vereceklerini de iletmiş olalım :)
İstanbul ulaşımını rahatlatması amacıyla hizmete açılan metrobüs yolunda dün yaşanan kazada faciaya ramak kaldı. Metrobüsün son durağı olan Avcılar yakınlarındaki İETT Kampı civarında, sabah 07.30 sularında, Avcılar yönüne doğru seyreden bir okul servisi, şoförün hakimiyeti kaybetmesi üzerine takla attı. Bariyerleri yıkan okul servisi minibüsün metro yoluna girmesi, o sırada yoldan geçen bir otobüsün bulunmaması sayesinde ucuz atlatıldı. Kazada herhangi bir ölüm ya da yaralanma durumu olmazken, kapanan trafik İstanbullulara zor anlar yaşattı.
Kapanan yol nedeniyle yaklaşık 20 dakika boyunca Avcılar'a ulaşamayan otobüsler, yolcuları çileden çıkarttı. Vatandaşlar duraklarda uzun süre otobüs bekledi. Avcılar durağında biriken yolcuların bir anda taşınamaması nedeniyle, işlerine ulaşmakta güçlük çeken İstanbullular, dolu geçen otobüsler nedeniyle uzun süre beklemek zorunda kaldı.

Öte yandan, Sefaköy yakınlarında bir otobüsün lastiğinin patlaması üzerine kısa süreli bir kez daha tıkanan trafik, yolcuların başka otobüslere aktarılmasıyla birlikte açıldı. Bu arada İstanbul'un değişik üniversitelerinde öğrenim gören bir grup öğrenci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşımda gerçekleştirdiği aktarma zammını protesto etti. Şarkılarla ve hazırladıkları esprili dövizlerle belediyeye yürüyen öğrenciler, zammın geri çekilmesi için topladıkları 20 bin imzayı da belediyeye teslim etti. Sloganlarla yürüyerek Başkan Kadir Topbaş'ı istifaya davet eden öğrenciler, "Müşteri değil üniversiteliyiz, Ulaşmak için acil indirim, İndirme Bindirme Belediyesi, Aktarma 5 kere, pamuk eller ceplere" yazılı dövizler taşıdı.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön