bur-T.10:04 » Yerli Üretim Tramvay "İpek Böceği" - Durmazlar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 May Prş, 2013 16:26

Araç kent meydanında görücüye çıkartılmış ama Bursa'dan ses alamadık :)
Heykel Garaj T1 Tramvay Hattı'nda kullanılacak olan yerli tramvaylardan prototip olarak yapılan ilki Kent Meydanı'ndaki raylara indi. Gece boyu devam eden çalışmalarda, özel araçlar üzerinde Kent Meydanı'na getirilen ‘İpekböceği', Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın'ın gözetiminde raylara indirildi. Büyükşehir Belediyesi olarak yerli tramvay ile bir ilki daha gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Altepe, "Bursa'nın bu gururunu tüm halkımızla birlikte yaşamak istedik.
http://www.haber7.com/guncel/haber/1027 ... -raya-indi

http://www.bursa.bel.tr/ipekbocegi-kent ... ber/13319/

Fotoğraflar Bursa Belediyesinden alıntıdır, ayrıca belediye linkinde bir de video bulunmakta.

Resim

Resim

Resim

Resim

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 16 May Prş, 2013 18:07

Daha geçen hafta Bursa'daydım hat inşasında ilerleme kaydetmişler , durakların yapımına başlamışlar. Ben İzmir'e döndükten sonra da tramvayı sergilemeye başladılar. Kötü zamanlama :(

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 17 May Cum, 2013 19:45

Vaaay güzel . Güzeeel, Esat buraya geldiğinde bi Bursa yaparız artık .Heee (Başar gibi bir nida verelim diyerek) :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Cmt, 2013 16:19

Araç hat üzerinde güzel görüntü veriyor.

Resim

Resim

Araç testlerinde bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum, zaten çıksa da zinhar inkar edilir :) yok ben çıksın derdinde değilim, bende çıkmasın istiyorum ama ne hikmetse yazdıklarımızın doğruluğunun hem kabul edilip hem biraz sertçe inkar edilmesini hoş bulmadım, kontak kesilmesi daha enteresan umarım iyi insanların başını ağrıtacak bir şeylere sebep olmamışızdır.

Resimler için kaynak Bursa Büyükşehir Belediyesi web sitesi

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 17 Ağu Cmt, 2013 16:29

Arkası otobüs gibi olmuş yaw :? Neyse 1 ay sonra artık hep Bursa'da olacağım o zaman daha yakından inceleme şansı bulabilirim sanırım

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Cmt, 2013 16:30

Anatolian yazdı:Arkası otobüs gibi olmuş yaw :? Neyse 1 ay sonra artık hep Bursa'da olacağım o zaman daha yakından inceleme şansı bulabilirim sanırım
İzlenim ve fotoğrafları bekleriz o zaman diyerek bende yüzsüzlüğümü yapayım :)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 17 Ağu Cmt, 2013 16:36

Ne yüzsüzlüğü canım :))

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 04 Eki Cum, 2013 16:34

Durmaray'ın artık resmi internet sitesi açılmış. İpekböceği ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşılabilir. Ayrıca daha önceden BBB Başkanı Recep Altepe'nin ifade ettiği hafif raylı sistem aracının prototip çizimlerini de görmekteyiz. Araç tam anlamıyla Bursaray'a göre dizayn edilmiş gibi duruyor, araç uzunluğu vs...

En çok tartışılan konulardan biri de İpekböceği'nin tek yönlü bir araç olması idi. Sitede görüyoruz ki çift yönlüsü de projelendirilmiş 3, 5 ve 7 modüllü olarak tasarlanmış.

Resmi site: http://www.durmaray.com/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eki Cum, 2013 21:06

Siteyi inceleyip üzerine bir şeyler yazacağım fakat benim dikkatimi çeken şöyle bir nokta var. Durmazlar da 2 adet bitmiş araç vardı Burulaş ta teste gidecek bunlar gri idi, sonra yaz boyunca kırmızı bir araç sergilendi bu sergilenen prototip araçmıydı? İçine binen oldu ise kapılarından fark etmesi lazım, prototipte kapılar otobüs kapısıydı. Neden kafama takıldı, benim ziyaret ettiğim tarihte 2 araç nerede ise hazırdı, bir aracında imalatına başlanmıştı ve min. 4 aracın açılışa kadar hazır olacağını düşünüyorlardı acaba Burulaş test sahasında başka araç var mı?

Bir de şunu belirtmek isterim LRV olarak gösterdikleri tasarım pekte LRV ye benzemiyor daha çok banliyö ya da bölgesel tren tadında :) çift taraflı olayına da çok takılmamak lazım, sadece görsel olarak sunulmuş ama bu kadar sürede aracı işletmeye hazır hale getirebildikten sonra diğer başa kabin eklemekte zor bir iş olmasa gerek.

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim

İlk Yerli Tramvay Hangisi?

Mesaj gönderen Kamil16 » 06 Ara Cum, 2013 21:32

İlk Yerli Tramvay Hangisi? RTE mi yoksa İpekböceği mi?

Otomobilden örnek verelim. İlk Otomobil Devrim mi yoksa Anadol mu?
Biliyorsunuz Devrim sadece 3 adet yapıldı. Oysa Anadol seri üretildi...

Bu durumda İLK TRAMVAY, ticari olarak İPEKBÖCEĞİ olmuyor mu? :? 8)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 06 Ara Cum, 2013 21:39

RTE daha fabrikadan bile çıkamadı. Tabii ki ilk tramvay İpekböcüğü :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Ara Cum, 2013 22:27

Anatolian yazdı:RTE daha fabrikadan bile çıkamadı. Tabii ki ilk tramvay İpekböcüğü :)
Pardon? :)

2009 yılından beri T4 hattında çalışan aracı saymıyoruz galiba? Ya da daha önce 2000 yılında yapılıp T1 ve T2 de çalışan modeli?

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön