Ana Sayfa Giriş Profil Kurallar Özel Mesajlar Konularınız Organizasyon Kayıt
Arama

tkn-D.18 » Tren Bilgi Sistemi - [Program/Otomasyon]


 
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Taşımacılık Oyun ve Programları » tkn-D.18 » Tren Bilgi Sistemi - [Program/Otomasyon]
Esat
Site Yöneticisi


Mesajlar: 15273
Başlıklar: 877Çevrimdışı

Mesaj 07 Şub Cmt, 2009 17:41
    Mesaj konusu: tkn-D.18 » Tren Bilgi Sistemi - [Program/Otomasyon]
Alıntıyla Cevap Gönder

Bugün demiryolları ile ilgili bir forumda aşağıdaki linki gördüm ve çok ilgimi çekti, çok güzel ve değişik bir çalışma olmuş.

http://www.trenbilgisistemi.com/TBS/mobilTBS.swf

Bu linkte tıkladığınızda karşınıza gelen harita üzerinde ana hat trenlerinin hareketlerini görebiliyorsunuz, sanırım 2009 sonuna kadar tüm trenlere bu sistemin takılması öngörülüyormuş. Çalışma anladığım kadarı ile TCDD ye de çeşitli sistemler üreten SAVRONİK firması tarafından hayata geçirilmiş.

Zaman zaman trenleri görüntüleyemediği oldu ama ben ara sıra deneyin görürseniz hoşunuza gidecektir diyorum. Sistem anladığım kadarı ile TCDD, Savronik ve Tülomsaş ın kullanımı için hazırlanmış çünkü bu firmalara özel bir de login ekranı var, ara sıra inceleriz hatta Savronik' ten konu ile ilgili bilgi almaya da çalışabiliriz.


En son Esat tarafından 21 Ksm Pzr, 2010 21:00 tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Reklamlar
Idari Amir
Mesaj 07 Şub Cmt, 2009 17:41
    Mesaj konusu: Sponsor Baglanti - Bu Alana Reklam Verebilirsiniz

Başa dön
Esat
Site Yöneticisi


Mesajlar: 15273
Başlıklar: 877Çevrimdışı

Mesaj 13 Şub Cum, 2009 22:52
    Mesaj konusu:
Alıntıyla Cevap Gönder

Sistem dışarıdan erişime kapatılmış Smile hehe sanırım açık olduğunu ve birilerinin dışarıdan bulup bakacağını düşünmemişlerdi ya da test aşamasında açık tutmuşlardı, neyse sağlık olsun bakıp görenler muradına erdi bakamayanlar gitsin TCDD ye iş başvurusu yapsınlar, belki o zaman görürler.

Ben yine de bir ara Savronik' ten bu konu ile ilgili bilgi edinme talep edeceğim, bakalım. Şimdilik başlık kilitleniyor.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Esat
Site Yöneticisi


Mesajlar: 15273
Başlıklar: 877Çevrimdışı

Mesaj 23 Şub Pts, 2009 11:28
    Mesaj konusu:
Alıntıyla Cevap Gönder

Başlığı kilitledim ama yine rahat duramadım, biraz araştırdım.

Bu Tren Bilgi Sistemi, Savronik firmasının ürettiği Tren Denetim Bilgisayarı ile birlikte çalışıyor, aletin çok ilginç özellikleri var, hem sefer güvenliği hemde işi kolaylaştırması açısından bana çok pratik göründü, aşağıda dökümanın linkini veriyorum merak edenler inceleyebilirler.

http://www.savronik.com.tr/pdf/tds-3011.pdf
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Esat
Site Yöneticisi


Mesajlar: 15273
Başlıklar: 877Çevrimdışı

Mesaj 23 Hzr Sal, 2009 02:14
    Mesaj konusu:
Alıntıyla Cevap Gönder

Başlığı yeniden açıyorum çünkü TCDD programın kullanıma açıldığını duyurmuş, tahmin ettiğim üzere sadece TCDD ve TÜLOMSAŞ ın değil herkesin kullanımına açık bir sistem olacağı belirtilmiş.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=14456

Alıntı:
Devlet Demiryolları (TCDD) aynı anda hareket halindeki bin 700 trenin izlenmesine imkan sağlayan "Tren Bilgi Sistemi"ni (TBS) hayata geçirdi.

Demiryolları tarafından hayata geçirilen sistemi, vatandaşlar da internet üzerinden kullanabiliyor. Bunun için önce, bir şifre almaları gerekiyor. Şifre alan vatandaşlar, ister kendi yaptıkları yolculuğu internet üzerinden takip edecek, isterlerse de yakınlarının yolculuk yaptığı tren hakkındaki her türlü bilgiyi alabilecek. Böyle bir sistemi neden kurduklarını Zaman'a anlatan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, "Biz 'Tren Bilgi Sistemi'yle hatlarımızdaki trenlerin naklen yayınını yapıyoruz. İstasyondan yolcusunu uğurlayan vatandaşlar, ev veya işyerine gidip internetten yolcusunun nerede olduğunu, kaç kilometre hızla gittiğini görebilecek. Ya da treni karşılamak isteyenler, trenin hangi saatte istasyonda olacağını anlayabilecek. Yük trenleriyle ilgili bilgiler de buna dahil." dedi.

Karaman, BTS hakkında şu bilgileri verdi: "Sistemi, öncelikle, Ankara-Eskişehir hattında sefere konulan Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) güvenliğini sağlamak için oluşturduk. Böylelikle, hızlı trenleri saniye saniye takip etme imkânına kavuştuk. Trenlerimiz ister sefer halinde olsun, isterse durmuş olsun; nerede olduklarını, hangi hızla gittiklerini, olası rötar ve arızaları anında görebiliyorum. Olası bir arızaya 10 dakikada müdahale edebiliyoruz."
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Yeni başlık gönder   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Ana Sayfa » Taşımacılık Oyun ve Programları » tkn-D.18 » Tren Bilgi Sistemi - [Program/Otomasyon]
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Geçiş Yap: