ist-B.03:01 » Halkalı-Gebze Banliyö Hat Revizyonu (CR3)

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 03 Eyl Sal, 2013 21:15

Hayır ikisi de istasyon bölgesi değil, ben de istiyorum baştan sona gezmek ama personel harici olduğumdan yasak bana :D Bu arada Pendik İstasyon bölgesine vinç kurulmuş, iki katlı bina derinliğinde kazılmış, yanılmıyorsam da yapı inşaatı başlamış..Başka hiç bir istasyon için vinç kurulduğunu ve istasyon inşaatının bu kadar geniş alana yayıldığını görmemiştim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Sal, 2013 21:17

Pendik te biraz geniş kapsamlı bir gar inşa edilecek diye bekliyoruz, açıklamalar hep bu yönde idi. Diğer taraftan personel gibi girmeye gerek olmadan hat kenarından foto çekmek mümkün olan yerler yok mudur?

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 03 Eyl Sal, 2013 21:22

Yayaların geçmesi için her birkaç kilometrede bir koridor oluşturmuşlar oradan çekilebilir, ayrıca Piyade Okulu, Tuzla, Tersane kavşakları ve Mostar Köprü'sünden geçerken fotoğraf çekilebilir, genelde toplu ulaşımı kullandığımdan ayakta net fotolar tutturamadığımdan çekemedim, İstanbul'dan ayrılmadan havalar serinlerse yaya olarak Tuzla'da bazı noktalara gitmeyi düşünüyorum, örneğin Kaynarca fotoğrafını aradaki koridordan geçerken çektim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Sal, 2013 21:26

Anatolian yazdı:Yayaların geçmesi için her birkaç kilometrede bir koridor oluşturmuşlar oradan çekilebilir, ayrıca Piyade Okulu, Tuzla, Tersane kavşakları ve Mostar Köprü'sünden geçerken fotoğraf çekilebilir, genelde toplu ulaşımı kullandığımdan ayakta net fotolar tutturamadığımdan çekemedim, İstanbul'dan ayrılmadan havalar serinlerse yaya olarak Tuzla'da bazı noktalara gitmeyi düşünüyorum, örneğin Kaynarca fotoğrafını aradaki koridordan geçerken çektim
Bölgeyi bildiğiniz için soruyorum yürüyerek Piyade Okulundan başladık diyelim, nereye kadar gidebiliriz? Hava sıcaklığını göz önünde bulundurarak :) 2 saat güneş altında yürümek bayağı zorlar o yüzden soruyorum.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 03 Eyl Sal, 2013 21:37

Tuzla İstasyonu ve Kaynarca İstasyonlarının bulunduğu yerin dışında hiç işçi göremedim bugün ben, bu iki noktayı atlarsak eğer Tuzla'dan Pendik'e kadar hiç bir engele takılmadan yürüyebilirsiniz hatta pek çok koridorun çevresindeki bariyerleri kaldırmışlar yani inşaat alanına giriş serbest...Ama Tuzla'da(en batısı hariç) hat yer seviyesinden yüksekte gidiyor fotoğraftada var duvar örülmüş hatta veya çevresinde askeri alan var bu yüzden gezilecek alanlar kısıtlı, Piyade Okulu köprüsünden bakın ama hatta inmeyin derim askerler filan bir şey der :P Çocukken tank fotoğrafı çekerken bile kızmışlardı da bana

Edit: Piyade okulu kavşağı yıkılmıştı onu unutmuşum, kusura bakmayın

Beyaz alan hattın çevresinden veya içerisinden gözlemleyebileceğiniz alan, siyah ise çevresinden yüksek alan çevreden rahat görünmüyor, duvarı tırmanmanız :) ya da aradaki yaya koridorunu kullanmanız lazım, işaretlemediğim alana ise gitmeyin ne olur ne olmaz çevresinde askeriye olduğundan ulaşımda yok zaten...Pendik'te ise Pendik İstasyonu dışında istediğiniz gibi gezebilirsiniz...Ama en rahatı Tuzla Köp. durağında inip gözlemlemeniz olur iki istasyon inşaatını'da görüyor(130, 130A, 133T, 500ES) Şifa'ya giden minibüsler ve 130 ise Piyade Köp. oradan geçiyor orada inebilirsiniz ama gideceğiniz alan fazla olmaz, doğusunda askeriye, batısında istasyon inşaası olduğundan
Resim

Biraz karışık anlattım galiba umarım yardımcı olmuştur

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 04 Eyl Çrş, 2013 18:58

Tuzla Köprüsü'nden
Doğu tarafına bakış
Resim
Batı tarafına bakış
Resim
Resim

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 15 Ara Pzr, 2013 13:24

Tuzla

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Ara Pzr, 2013 15:20

Temiz görünüyor!

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 15 Ara Pzr, 2013 15:47

Raylar sadece o kısımda döşenmiş, diğer yerlerde bir hareket yok. Bir de raylar sanki paslı/eski gibi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Pzr, 2013 16:46

Anatolian yazdı:Bir de raylar sanki paslı/eski gibi
Bu ifadeyi pek çok yerde görüyorum ve bir yanılgı olduğunu düşünüyorum. Kimse yeni yaptığı bir hatta eski ray takmaz, metalürjiden hiç anlamam ve rayların metal içeriğini de bilmem ama tek bildiğim sıfır fabrikadan çıkıp gelen ray bile geldiğinde değilse de kısa sürede pas kaplanıyor, bu göz ardı edilen bir durum sanırım ya da bilinen ve göze alınan diye düzeltelim. Mehmet Keleş göz atsa bu başlığa bize daha doğru bilgi verebilir, hat inşaatında imalattan sonra yani traverse bağladıktan sonra hat komple bir taşlamadan geçiriliyormu onu da bilmiyorum.

Bu arada bugün fotoğraf çekmek için çok güzel bir hava vardı aslında ama beni şöyle dürtüp kardeşim gel de fotoğraf çekelim diyecek birileri lazım :D gerçi bugün imkansızdı benim için, sınav vardı. Sınavlar olmasa dün gece RTE İstanbul' un M1-T1-T4 yolculuğunu fotoğraflayacaktım zaten.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Ara Pzr, 2013 18:54

Raylar hemen paslanır, ama bu gayet normal. Aktif tren işletmesinde raylar tertemiz olur. Gerekirse, evvelden bir bileme aracı geçer.

Anatolian
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Anatolian » 16 Ara Pzt, 2013 17:00

Pendik Sancak Köprüsü'nden istasyona doğru bakış, vincin olduğu yerde yeni bir istasyon inşaa ediliyorResim

Kilitli

“Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]” sayfasına dön