tr-TS.09 » Toplu Taşımacılık ve CoVid-19 Konuları

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: tr-TS.09 » Toplu Taşımacılık ve CoVid-19 Konuları

Mesaj gönderen Esat » 15 Nis Çrş, 2020 11:46

Teorik olarak bu olay üzerinden hayatımızı yeniden düzenlememiz gerekiyor, bu bir gerçek. Fakat ben yapılanların kalıcılığı konusunda tereddütlüyüm, özellikle de ülkemiz için, çünkü en aklı başına olanımız bile maalesef garip ve saçma hareketler yapmaktan geri durmuyor. Ben toplumumuzun daha duyarlı ve tedbirli olmasını isterdim ama ben bile anca kapalı bir yere girerken maske takıyorum mesela, ellerimi sık yıkıyorum ama kolonya kullanımına alışamadım bir türlü, sokağa atlayıp luppo almasak bir market çarşı işimiz illa ki oluyor.

Toplu taşıma özelinde söylediklerinin olacağını düşünmüyorum, sadece maske zorunluluğunun uzun süre devam etmesini bekliyorum, bir süre sonra mecburen sosyal mesafe kuralı esnetilecek, çünkü söylediğin gibi bir zenginlik yok, kimse de yok dünyada. Dolayısı ile tedbirler kişiseldir denilecek, sadece maske kullanımı zorunluğu getirilir, araçlar gümüş iyon dezenfeksiyonu rutin hale getirilir, bunun dışında yapılacak bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Nis Cum, 2020 13:29

İzmir’in metro istasyonlarında maskematik dönemi: https://www.egedebirgun.com/izmir-in-me ... emi/32488/
İzmir Büyükşehir Belediyesi yurttaşların tıbbi maskeye ücretsiz erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirmeye başladı. Uygulamanın ilk adresi Konak Metro İstasyonu oldu. Maskematiği kullanan Başkan Tunç Soyer, "Önceliğimiz İzmir halkının sağlığı" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi koronavirüs salgını nedeniyle kamusal alanlarda maske kullanımının zorunlu hale gelmesi üzerine yurttaşların tıbbi maskeye erişimini kolaylaştırmak için metro istasyonlarına maskematik yerleştirilmeye başladı. İlki Konak Metro İstasyonu’nda hizmete giren maskematik hafta başından itibaren 10 istasyona daha koyulacak.

Metro yolcuları İzmirim kartla yolculuk bedelini ödedikten sonra içeride bulunan maskematiğe yine İzmirim kartlarını göstererek hijyen paketini alabiliyor. Bu işlemde İzmirim Kart'dan herhangi bir düşüm yapılmıyor. Paket 4 maske ve 100 mililitrelik bir dezenfektan içeriyor. Önümüzdeki günlerde dağıtımı kolaylaştırmak için paketten dezenfektan çıkarılacak, maske sayısı beş olacak. İzmirim kart kullanıcılarının hafta bir kez hijyen paketi alabilecek.

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Cum, 2020 15:31

Evet bende gördüm, detaylı okumamıştım ama beğenmiştim hem fikir olarak hem de uygulama yöntemi olarak bence başarılı.

“Haberler - Duyurular” sayfasına dön