ist-T.05:02 » T2 Zeytinburnu-Bağcılar Tramvayı

Mehmet Kasım
Seyyah

Beyin Jimnastiği

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 24 Ara Pzt, 2007 17:35

Zeytinburnu-Cevizlibağ yer altına alınması gündemde biliyorsunuz. Bendeniz derim ki CEVİZLİBAĞ-BEYAZIT arasını ilave 2 ray daha ekleyip 4 ray hattına çıkarılıp sistemi 2 farklı şekilde çalıştırsalar?

1-Bağcılar-Beyazıt Tramvayı

2-Cevizlibağ-Kabataş Tramvayı

Yolcu taşıma kapasitesi artar.İETT'leri de geri çekersin.

Olmazmı ???

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: Beyin Jimnastiği

Mesaj gönderen Esat » 24 Ara Pzt, 2007 19:55

Zeytinburnu-Cevizlibağ yer altına alınması gündemde biliyorsunuz. Bendeniz derim ki CEVİZLİBAĞ-BEYAZIT arasını ilave 2 ray daha ekleyip 4 ray hattına çıkarılıp sistemi 2 farklı şekilde çalıştırsalar?

1-Bağcılar-Beyazıt Tramvayı

2-Cevizlibağ-Kabataş Tramvayı

Yolcu taşıma kapasitesi artar.İETT'leri de geri çekersin.

Olmazmı ???
4 seritli bir tramvay uygulamasi ne kadar fizibl? bunun pek ornegide yok en azindan ben hic duymadim, burada su olabilir arada ekspres seferler yapmak ama bununda ne kadar uygulanabilir oldugunu bilemiyorum önce düzgün bir "train trace" sistemi kurmak lazim, trenlerinizi telsizle takip etmeye calistiginiz bir sistemde zor.

Bence burada farkli biy uygulama olmali Mehmet benim onerim su idi:
Bahsettigin bolge yer altina alinirken bir deplase hat yapilacak bu mecbur, bu deplase Tercüman sitelerinin önünden gecerek ambarlardan (bunlar artik kalksin buradan) direkt Zeytinburnu na ulasmali, daha sonra yer altina alma islemi bittiginde de iptal edilmemeli bu yol üzerinden Bagcilar-Edirnekapi tramvayi calistirilmali, yine ayni sekilde Aksaray meydan düzenlemesi sirasinda deplase edilecek tramvay hatti Yenikapi metro istasyonuna uzanmali boylece normal Kabatas tramvaylari Yenikapi ya ugrarken Cevizlibag-Beyazit tramvayi da bu arayi direkt Laleli ye kadar gecmeli, aslinda hep bahsediyorum ama bir turlu sizlere acamadim su benim tramvay projesini masaya yatirip uzerinden iyi bir gecmemiz lazim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Keresteciler İstasyonu İsim Değişikli

Mesaj gönderen Esat » 08 Oca Sal, 2008 12:12

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin almış olduğu bir karar ile T2 Zeytinburnu-Bağcılar tramvay hattında bulunan Keresteciler istasyonunun ismi Merter Tekstil Merkezi olarak değiştirilmiştir. Ayrıca İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından hattın adı Zeytinburnu-Bağcılar olarak değil Güngören-Bağcılar olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Oca Sal, 2008 15:11

Sebebo ne? Tramvay artık Zeytinburnu'na gitmiyor mu? Gidiyorsa, neden sondurak ismi değişiyor?! Yoksa ben şimdi yanlış mı anlıyorum?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Oca Sal, 2008 15:26

Sebebo ne? Tramvay artık Zeytinburnu'na gitmiyor mu? Gidiyorsa, neden sondurak ismi değişiyor?! Yoksa ben şimdi yanlış mı anlıyorum?

B. Alabay
Weiß ich nicht! Yani sebebini bilmiyorum ama siz hem doğru hem yanlış anlamışsınız, doğru olan ismin değiştiği yanlış olan sondurak Zeytinburnu. Hani şunu bende anlayabiliyorum Zeytinburnu istasyonunun kapısında hat yönü tabelasında Güngören-Bağcılar yazmak doğru, çünkü bu konuda yolcu ile sıkıntı var bilmeyen Zeytinburnuna gideceğim diyerek sormadan buraya da geçebiliyor, bilende niye burda Zeytinburnu yazıyor burası zaten Zeytinburnu diyor (ki değil orası olsa olsa Çırpıcı ya da Merter diye adlandırılabilir) dolayısı ile sebebi bilemiyorum, istasyon ismi değişikliğine gelince, buna gelene kadar değişmesi gereken başka istasyon isimleri var, bunları bir kenara bırakıp bu istasyonun adını değiştirmek çokmu acildi ya da ne kadar gerekli idi bilemiyorum.

Kullanıcı avatarı
msyasar
Abonman

Zeytinburnu-Bağcılar

Mesaj gönderen msyasar » 04 Şub Pzt, 2008 14:29

Geçen hafta ilk olarak bu tramvay hattını kullandım ve Kale center'e gittim.
Daha sonra 2 durak da yaya olarak devam edip Soğanlı istasyonundan binip geri döndüm. İzlenimlerin çok olumlu, tramvay hatları şehrin kentsel dönüşüm projelerin çok önemli katkıda bulunuyor.Orta genişlikteki caddelerden tramvay hattı geçirilerek yol genişliğinden azami fayda sağlanıyor, tramvay yerüstü sistem olarak çok pratik, yolcuların erişimi çok kolay, araç gerektiğinde karışık trafikte de ilerleyebiliyor, vatmanlar usta
aracı gayet seri şekilde kullanıyorlar.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Şub Pzt, 2008 21:54

Eh sitede bir tramvaycı daha görmek güzel oluyor :) Sanırım Soğanlı durağına kadar gitmişsin, burada gördüğün üzere aslında karışık trafikte olsa bir şekilde tramvay işliyor, bunu sen daha önce başka platformlarda da dile getirmiştin özellikle Amsterdam izlenimlerine dayanarak, bizim önerdiğimiz pek çok hatta o gördüğün caddeden daha geniş ve oradaki en büyük problem zaten parklanma başka bir şey değil, bir de akşam saatlerinde Soğanlı istasyonu kavşağındaki kural tanımaz sürücülerin yolu kapatması, aşağıda Avustralya' da tramvaylar ile ilgili bir çalışmayı konu alan sitenin linki var, burada sarı çizginin geçilerek tramvay yoluna girilmemesi konusundaki bilgilendirmeler ve cezalardan bahsediyor, demek ki az da olsa bir şekilde ihlal var ama sonuçta ceza da var bizde ise ceza varmı yokmu, var ise kim kesecek nasıl kesecek her şey ama her şey muamma bırakın arkadan kesilen cezaları artık yüzyüze cezalara bile itiraz edilecekmiş, dünyanın en demokratik ama en saçma ülkesi olacağız bu gidişle.

http://www.yarratrams.com.au/desktopdefault.aspx

http://www.thinktram.vic.gov.au/

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

T2 Zeytinburnu Bağcılar Tramvay Broşür&#

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Prş, 2008 21:38

Resim

T2 Zeytinburnu Bağcılar tramvayı tanıtım broşürü, diğer hat broşürleri için tıklayınız.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Eyl Pzt, 2008 13:15

Yeni, gelen emtro vagonlarının bilgilendirme levhasına ilginç bir detay göze çarpıyor. Hattı Hacıosman-İncirli şeklinde yazmışlar. Ama İNCİRLİ'de T2'ye aktarma olacak gibi işaretlemişler. Acaba ne ola ki???

Acaba metro ile tramvayı mı karıştırdılar. M7: Bakırköy-İncirli-Bağcılar-Başakşehir ile karışmış olabilir mi?

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Eyl Sal, 2008 00:40

Bu bilgilendirmeyi kim yaptı acaba? Bizim arkadaşlar böyle bir yanlış yapmış olamazlar. O yazılar sanki sonradan eklenmiş gibi yani alelacele ve öylesine bizim standart ile uzaktan yakından alakası yok, gerçi standart önemseniyordur umarım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Eyl Sal, 2008 07:55

Ştandırat?

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 16 Eyl Sal, 2008 08:38

Esat yazdı:Bu bilgilendirmeyi kim yaptı acaba? Bizim arkadaşlar böyle bir yanlış yapmış olamazlar. O yazılar sanki sonradan eklenmiş gibi yani alelacele ve öylesine bizim standart ile uzaktan yakından alakası yok, gerçi standart önemseniyordur umarım.
Acaba M7'yi mi kastettiler de yanlış yazdılar T2 diye.

Ya da İBB T2'nin M2 ile buluşmadığını mı çaktı :) Bizim başlığa bakarak.

Kilitli

“İstanbul Tramvay Hatları” sayfasına dön