ist-MB.04:03 » 34A Söğütlüçeşme-Cevizlibağ Metrobüs Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

ist-MB.04:03 » 34A Söğütlüçeşme-Cevizlibağ Metrobüs Hattı

Mesaj gönderen Esat » 04 Mar Çrş, 2009 18:19

Evet hattın bu kesimi işletmeye alındı, tabi yine bir takım sorunlar eksikler ve sürprizler ile.

Dün akşam metrobüsün bu kesiminde çok büyük sıkıntılar yaşandığı haberlere yansıdı ama bence bu sıkıntının büyük sebebi meraktan halkın yığılmasından kaynaklanıyordu, bir de sanırım FB nin maçı vardı ama İstanbul' da mıydı bilmiyorum, eğer öyle ise bu da sebep olmuş olabilir. Fakat haberler ve görüntüler hiç iç açıcı değil, sanki yarın savaş çıkacak ya da kıtlık gelmiş de tek ekmek metrobüsün içinde kalmış :):) Bu sayede tekrar bu durak yapısının yetersizliğini görmüş olduk, işte burada ki büyük planlama eksikliğinin getirdiği sonuçlar. Bu konu ile ilgili biraz yazacağım ama şimdi değil.

http://video.haberturk.com/Video.aspx?v_ID=38681
Metrobüs hattının Zincirlikuyu- Söğütlüçeşme kısmının hizmete açılması ile vatandaşların metrobüse olan ilgisi yoğunluğu da beraberinde getirdi. Akşam saatlerinde Mecidiyeköy durağında oluşan yoğunluk metrobüs yoluna taşınca polis müdahale etti. Evlerine gitmeye çalışan binlerce vatandaş yoğunluktan şikayet etti.

Zincirlikuyu- Söğütlüçeşme hattının açılmasının ardından, metrobüse olan ilgi bir kat daha arttı. Zincirlikuyu'dan Söğütlüçeşme'ye 24 dakikada ulaşan metrobüse gösterilen ilgi yoğunluğu da beraberin de getirdi. Akşam saatlerinde, metrobüs yolcuları duraklara sığmadı. Özellikle Mecidiyeköy durağında oluşan yoğunluk polisin devreye girmesine neden oldu. Kalabalık metrobüs yoluna taşınca polis müdahale etti. Yunus ekipleri ve ilçe polisi yoğunluk nedeniyle metrobüse binemeyip öfkelenen vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Kapanan metrobüs yolu da polis tarafından açıldı. Metrobüs durağına çıkan altgeçit tıklım tıklım doldu. Bazı vatandaşlar merdivenleri 20 dakikada çıkabildiğini söyledi. Duruma isyan eden vatandaşlar seferlerin sıklaştırılmasını istedi.

Yaklaşık 1 saattir durakta beklediğini söyleyen bir yolcu, "Metrobüs iyi bir hizmek ancak duraklardaki yoğunluğu giderecek önlemler de alınmalı. Yoğunlaşan duraklarda, görevliler kalabalığa yön vermeli" diye konuştu. Paralı gişelerdeki beklemeden oluşan yoğunlu nedeniyle metrobüs durağına çıkan merdivenleri 20 dakikada çıktığını belirten bir başka yolcu ise, "Paralı gişelere bir çare bulunmalı. Yoksa bu durumu her zaman yaşayacağız." dedi.

Zincirlikuyu durağında da aktarmalar sırasında vatandaşlar zor anlar yaşadı. Metrobüslere binmeye çalışan vatandaşları belediye görevlileri megafonla anons ederek yönlendirdi.
Kaynak : Habertürk.com
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 23:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Prş, 2009 11:31

Dün yaşanan izdiham görüntülerinden sonra İETT bu sabah itibari ile yeni bir uygulamaya başlamış Söğütlüçeşmeden gelen araçlar Zincirlikuyu' da değil Edirnekapı' da son durak yapıyorlarmış, bu sayede yolcular ikinci bir bilet kullanmadan ara duraklarda inerek Avcılar istikametine giden araçlara binebiliyorlar. Yerinde bir uygulama ama umarım ayak alışsın ya da Zincirlikuyu' daki yoğunluk dağılsın diye yapılmış geçici bir uygulama değildir.
Zincirlikuyu'dan binildiğinde Söğütlüçeşme'ye 11 dakikada ulaşan metrobüsün kullanıcıları ise bugün büyük bir müjdeyle güne başladı. Birçok yolcu sabah saatlerinde çiçeği burnunda yeni hatta yolculuk ederken tek biletle Avrupa Yakası'na gidebileceğini öğrendi.

İETT yetkililerini arayıp konuyla ilgili bir bilgi almak istediğimizde de bundan sonrasında Söğütlüçeşme durağından binen tüm yolcular, Zincirlikuyu'dan aktarma yapmadan Edirnekapı durağına kadar gidebilecek. İETT yetkilileri bu hizmet için çift bilet kullanılmayacağını da sözlerine ekledi.
Kaynak : Habertürk.com

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 05 Mar Prş, 2009 14:07

http://www.yapi.com.tr/Haberler/metrobu ... 67161.html

Aşırı younluk yaşanıyor. Aktarmalar zor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Mar Prş, 2009 15:24

LOL, ay ne iç açıcı, ne hayat kalitesi :lol:
Yoo, İstanbul'a heç metro gerekmiyo, metropüss ve pırt ile yapılır, yetmezse de eşoleşek arabası var.

Höhö :D

B. Alabay

O videoyu hemen arkadaşlarıma gönderdim, biraz şaşsınlar. Tek avantaj, bari oradakı (İstanbul) halkın hiç "buradakı (Almanya) Türkler" ile alâkadar olmadığını yine göstermesi (buradaki serseri "Türk" kasılan gençleri ve görgüsüz tipleri görseniz, pasaportlarınızı iade edersiniz be, insan utanıyor, onlara "asimilasyon" aslında bence iyi gelir).

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 05 Mar Prş, 2009 15:53

Zincirlikuyu'daki aktarma sorununa çözüm bulunmuş. Söğütlüçeşme-Edirnekapı arasında işletme olacak. Edirnekapı Garajı dönüş için kullanılacak. Oraya e5'ten giriş vermişlrdi alttan. İlk defa düzgün bir iş yapmışlar :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Mar Prş, 2009 16:26

Mehmet Kasım yazdı:Zincirlikuyu'daki aktarma sorununa çözüm bulunmuş. Söğütlüçeşme-Edirnekapı arasında işletme olacak. Edirnekapı Garajı dönüş için kullanılacak. Oraya e5'ten giriş vermişlrdi alttan. İlk defa düzgün bir iş yapmışlar :)
Evet yukarıda bende vermiştim haberi zaten, o bahsettiğin yeri biliyorum hatta acaba ne diye sormuştum, sonradan öğrendim garaja giriş çıkış için güzel bir bağlantı yapılmış onu kullanacaklar, akıllıca.

Ama yine de durak sisteminin gözden geçirilmesi gerekiyor, en son Ocak ayında bazı duraklar bu dediğimi yapıyorlardı bunun tüm sisteme uygulanması ya da yoğun duraklara uygulanması gerekir, o da çift durak sistemine geçmek, yani Zincirlikuyu' ya gidecekler bir yöndeki durağa, Avcılar' a gidecekler diğer yöndeki durağa girmeli, Başar' ın sürekli bahsettiği Fahrgastleitung, ya da Verkehrsleitung yani yolcu ve trafik yönlendirme konusunda çok şey öğrenmeleri lazım bence :) çok aptalca bir durak sistemiydi umarım düzeltilir, sadece yürüyen merdiven yapıcam asansör yapıcam ile olmuyor, senin şoförün daha o durağa bile sıfır yanaşamıyor ki? Hep diyorum Avrupa' ya geliyorlar ya inceleme yapmaya saksı gibi gel git! Kardeş şehirlerde var nasıl olsa :)

O durak yüksekliği otobüs etek mesafesinden aşağıda olur, o zaman şoför tekeri rahatlıkla durağa yaslayarak sıfır yanaşabilir, böylece bebek arabalı ve tekerlekli sandalyelerde hiçbir sorun yaşamadan o araca biner, sen 30 cm ötede durursan ben nasıl binicem?

Ya işletme numaraları değiştimi ne oldu? Şimdi 3 işletmemi var 4 işletmemi?

Avcılar-Topkapı
Avcılar-Zincirlikuyu
Edirnekapı-Söğütlüçeşme
Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme
mi?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Mar Cum, 2009 20:05

4 işletme var. Yazdığın gibi. Edirnekapı iyi oldu. Avcılar'an Söğütlüçeşme'ye 1 biletle seyahat edilebilir. Tabi "uyanık yolcu" olmak lazım :)

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Cmt, 2009 03:50

İETT sitesinde 3 metrobüs işletmesi var, bunlar :
34 Avcılar - Zincirlikuyu
34A Söğütlüçeşme-Edirnekapı
34T Avcılar - Topkapı

Tüm gün varmı bilemiyorum ama Söğütlüçeşme - Zincirlikuyu da vardı diye biliyorum fakat İETT listelememiş acaba yok mu? Bunlarında dışında bir tane de 34-1 Avcılar - Zincirlikuyu yazılmış hat var fakat hiçbir detayı yok.

Dolayısı ile başlık 34A Söğütlüçeşme-Edirnekapı olarak değiştirlmiştir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 14 Mar Cmt, 2009 10:43

Ulan, ne mantıksız yahu. Ya 34, 34A, 34B desinler, ama 34, 34T derseler, o zaman neden şimdi 34A oluyor da 34E olmuyor?! Hiç ama HİÇ bir sistem yok, isteyen de yok. Metro Kabul.

Aaaaaaa!

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Mar Cmt, 2009 17:16

Esat yazdı:İETT sitesinde 3 metrobüs işletmesi var, bunlar :
34 Avcılar - Zincirlikuyu
34A Söğütlüçeşme-Edirnekapı
34T Avcılar - Topkapı

Tüm gün varmı bilemiyorum ama Söğütlüçeşme - Zincirlikuyu da vardı diye biliyorum fakat İETT listelememiş acaba yok mu? Bunlarında dışında bir tane de 34-1 Avcılar - Zincirlikuyu yazılmış hat var fakat hiçbir detayı yok.

Dolayısı ile başlık 34A Söğütlüçeşme-Edirnekapı olarak değiştirlmiştir.
4 işletme var şu anda. Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme işletmesi de var.

Benim önerim EDİRNEKAPI GARAJI'nın Ulubatlı Metro İstasyonu'na yakın olan noktasına metrobüs durağı yapılmasıdır. Söğütlüçeşme-Edirnekapı işletmesi bu garaja girip dönüp gelere yapılıyor. Garajda yapılacak metrobüs durağı ile Avcılar-Edirnekapı işletmesi de yapılarak METROYA AKTARMA YAPILIR. Aksaray'a 3 dakkada inilir. Tramvay rahatlar biraz.

kemal
Hareket Amiri

Söğutlüçeşme metrobüs istasyon

Mesaj gönderen kemal » 17 Mar Sal, 2009 22:53

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Sal, 2009 23:04

Kemal abi burada araçların dönüşü nasıl, sanırım arazi ile ilgili bir takım problemler vardı, Topkapı gibi bir daire köprü dönüş falan mı var, yoksa Zincirlikuyu gibi geniş bir manevra alanı varmı?

Bu resimde sanırım Söğütlüçeşme Gar ile TCDD binalarının (Evlendirme Dairesi tarafı) arasındaki bölüm? Yoksa yanılıyormuyum?

“Metrobüs & Troleybüs [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön