gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2009 [Ar

Mesaj gönderen Esat » 29 Oca Prş, 2009 22:44

Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan saat 15.50'de havalanan THY'nin TK 972 sefer sayılı uçağının, Şanlıurfa GAP Uluslararası Havaalanı'na inerken arka lastiklerinden biri patladı. Sorunsuz bir biçimde inişini tamamlayan 120 yolcunun bulunduğu uçağın, yolcular indikten sonra patlayan lastiği değiştirildi.

Şanlıurfa'dan gidecek yolcularını alan uçak, yaklaşık 1 saat rötarlı olarak Ankara'ya hareket etti.
En son Esat tarafından 01 Oca Pzr, 2012 11:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Şub Pzr, 2009 20:10

Yurtdışından bir demiryolu kaza haberi :
Küba'nın doğusunda iki yolcu treninin çarpışması sonucu en az 3 kişinin öldüğü bildirildi. 93 kişinin de yaralı olduğu ifade edildi.
08 Şubat 2009 Pazar 08:34

Küba ulusal haber ajansı AIN, kazada 93 kişinin de yaralandığını, yaralıların ikisinin kafatasında kırık olduğunu belirtti.

Yaralılardan 69'unun hastaneye kaldırıldığı kaydedildi.
Kaynak : Zaman Gazetesi

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Şub Sal, 2009 17:16

Bir Avrupa birde Asya' dan iki tren kazası haberi daha, bu başlığı istatistik amaçlı düşünmüştüm ama yanlız takip edince rayından çıktı, şu anda ağırlıklı olarak demiryolu toplu taşımacılık kazalarına ev sahipliği yapar hale geldi, bulamadım şu başlıkları modere edecek ilgili bilgili aktif katılım gösteren arkadaşlar. Bangladeş teki kazayı çok garipsemedim açıkçası o kadar demiryoluna rağmen iş bilirlik ve toplu taşımacılıkta medeniyet hak getire, beni asıl şaşırtan Çek Cumhuriyetindeki kaza oldu, aynı şeyi bende MS Train Simulator' de yapıyorum :) ama o bir oyun yahu, kırmızı da istasyon terk edilirmi?
Çek Cumhuriyeti'nde iki trenin çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 43 kişi yaralandı. Kazada yaralanan 43 kişiden 3'ünün durumunun ağır olduğu belirtildi.

Kazanın, başkent Prag'a 320 kilometre uzaklıktaki Kuzey Moravia bölgesindeki bir tren istasyonu yakınında meydana geldiği bildirildi.
Çek demiryolları yetkilisi Ondrej Kubala, trenlerden birinin, kırmızı ışığı geçip kalkış saatinden önce istasyondan ayrılması üzerine, istasyona gelen diğer trenle çarpıştığını söyledi.
Bangladeş'in kuzeyinde, bir yolcu treninin hemzemin geçidinde bir kamyonla çarpışması sonucu 10 kişi öldü, yaklaşık 50 kişi yaralandı. Yetkililerin açıklamalarına göre, başkent Dakka'nın 230 kilometre kuzeyindeki Coypurpat kenti dışında hızla seyreden yolcu treni, hiçbir görevlinin bulunmadığı hemzemin geçidindeki kum yüklü kamyona çarptı.

Kazada ölen ve yaralananların çoğunun trendeki yolcular olduğu belirtilirken, kamyonda kaç kişinin bulunduğu ya da durumlarının ne olduğu konusunda henüz açıklama yapılmadı. Yetkililer, kaza sırasında hemzemin geçidinde neden görevli bulunmadığının soruşturulduğunu kaydetti.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Şub Sal, 2009 17:30

Çek Cumhuriyetindeki kazadan kareler :

Fotoğraflar : http://zpravy.idnes.cz

Resim

Resim

Resim

Resim

Çok büyük ölçekli bir kaza değil sanırım, tabi arka vagonlar deray etmiş olabilir, tahminen iki tren zaten birbirini görerek frenlemişlerdir ama istasyona gelen hızını kesemediği için çarpışma kaçınılmaz olmuştur, zaten iki tren kafadan çarpışmış ve lokolar raydan bile çıkmamış, geçmiş olsun.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Cum, 2009 14:08

Balıkesir'den Kütahya'ya giden 73 bin 763 sefer sayılı yük treninin bir vagonu, Kütahya'nın Tavşanlı İlçesi yakınlarındaki Bılıköy- Değirmisaz arasında saat 00.15 sıralarında raydan çıktı. Vagonun raylardan çıkması nedeniyle Balıkesir- Kütahya arasında demiryolu hattı ulaşıma kapandı.

TCDD yetkilileri yapılan çalışmalar sonucunda demiryolu hattının bu sabah saat 09.15'te ulaşıma açıldığını bildirdi.
Kaynak : Lojiport

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Viyana U2 hattında metro aracı kaza yaptı.

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Cum, 2009 15:38

Bu kazayıda burada ele almak gerek sanırım. Dün gece geç saatlerde Viyana U2 metro hattında, makinistin bir anlık dalgınlığı ile son istasyonda aracın kaza yaptığı haberi geldi. Geç saatte olması nedeni ile araçta yolcu olmadığı bu nedenle yaralanan olmadığı belirtiliyor, tam olarak anlayamadım ama herhalde makinist aracı zamanında durduramamış ve hat sonundaki durdurucu tampona çarparak raydan çıkmış. Yetkililer aracın çok ağır hasar gördüğünü yapılacak inceleme ile hurdaya çıkıp çıkmayacağına karar verileceğini belirtmiştler. Yeni bir aracın fiyatı 10 milyon € olarak belirtilmiş. Daha dün bu araçlar hakkında bir şeyler yazmıştık Viyana başlığında, 25 yeni V-Wagen servise verildi diye. Henüz bir fotoğraf bulamadım olay ile ilgili.

http://www.oe24.at/oesterreich/chronik/ ... 434687.ece

http://wien.orf.at/stories/343837/

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 20 Şub Cum, 2009 17:05

Evet, aynen dediğin gibi. Problem, aracın arızalandığı yerden indirilmesi için vinç gerek, başka türlü oradan (viyadük tarzı bir alan) çekilemez. Zavallı adamın inşaalah iyi bir kanuni sorumluluk sigortası vardır (Haftpflichtversicherung) :(

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Cum, 2009 17:10

Normalde kurumun "Sistem Sigortası" yaptırmış olması lazım, bu sigorta tipi senin bahsettiğin durumu da kapsıyor, çünkü o kişinin bir makinist ehliyeti var yani ona bu aracı kullanım izni kurum tarafından verilmiş, dolayısı ile o kazada birine bir şey olsa idi kurum ciddi tazminat davaları ile karşı karşıya kalabilirdi, biliyorsun burda kıçına iğne batsa "Schmerzesgeld" istiyorlar :)

Ama kurum o makinisti ayrıca cezalandıracakmıdır bunu bilemeyiz, işten çıkartma gibi bir durum olacağını sanmıyorum, belki manevra makinistliğine gönderilebilir ya maaşından kesinti yapılabilir ama 10 milyon € zaten araç :D işte sistem sigortası bu işe yarıyor bu tip işletmelerde.

Orayı biliyorum aslında benim ufaklık Kindergarten de olsa şimdi gider bir iki resim çekerdim yaww, orası viyadük üzeri iki yol birleşik bir yol ayrı viyadükte, belki de bu saate kadar indirmişlerdir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Şub Pzt, 2009 10:24

Memleketten hemzemin haberleri. 2 Kişi hayatını kaybetti.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara'dan Adana'ya giden A.Y. yönetimindeki 21.206 sefer sayılı Çukurova Ekspresi, Amas Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte T.D.'in kullandığı 51 ED 429 plakalı otomobile çarptı.

Otomobildeki T.D.(43) ile S.E.(16) olay yerinde hayatını kaybetti. Ezilen otomobilden güçlükle çıkartılan cesetler otopsi için Niğde Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Kaynak : Haber7.com

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Şub Pzt, 2009 11:03

Schmerzensgeld o senin dediğin. Ama bu konuda Avrupa bir hiç, sen giut Birleşik Devletler'e, orada elini kahve fincanında yakarsan, 6 milyon dollar alıyorsun, düşün yani. O yüzden de zaten, dikkat, osurursanız, bu tuvaletimizde, kıçınız acıyabilir, gibilerinden, tamamen saçmasapan şeyler yazıyor. Böylesi Almanya veya Avusturya'da imkânsız. Kültür ve mentalite meselesi işte.

Kurum sigortası herhâlde vardır. Ama bu durumda yine de kendi sigprtası da önemli midir, değil midir, onu bilmiyorum. Aslında, meslek alanında olan şeyler yine özel. İşe giderken bile, iş yolu, sigorta konusunda değişik. Ama adam on milyonluk treni mahfetmiş. Düşünüyorum, nasıl oluyor da, bizim İETT şoförleri, bir kaç yıl evvel (vay) yeni gelen Citaro'daki aynaları bir yere çarptırdıkları zaman, bunu kendi ceplerinden ödüyorlardı. Aslında işte bu da kurum sigortalık bir durum.

Sen o trenin orda öyle bir kaç gün kalacağını mı sandın? ;-) Len, bura acele, ki ora Yavaş Acelecistan bile :lol:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Amsterdam' da THY Uçağı Düştü!

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 12:16

Türk Hava Yollarına ait bir uçak, Hollanda'nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inerken yere çakıldı. Uçak, havaalanına iniş sırasında 3 parçaya ayrıldı.

Görgü tanıkları, A-9 otoyolunun hemen yanında bulunan havaalanının pistine ulaşamadan yere çakılan uçağın ikiye ayrıldığını, bazı yolcuların uçaktan ayrıldığını belirtti.

Uçakta kaç kişinin bulunduğu konusunda çelişkili bilgiler verilirken, kazada ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Yardım ekiplerinin olay yerine gittiği kaydediliyor.
Kaynak : Haber7.com

Boeing737-800 tipi olduğu bildirilen uçakta 130 civarında yolcu olduğu, uçağında yere çakıldıktan sonra 3 parçaya ayrıldığı ve herhangi bir patlama ya da yangın olmadığı bildirilmiş.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Şub Çrş, 2009 12:44

Tekirdağ uçağının düşüşü ile ilgili bilgiler akmaya devam ediyor, ilk haberlere göre 1 ölü 22 yaralı var, yolcuların büyük kısmı uçağın kırılan yerlerinden dışarıya kendileri çıkmışlar, yaralıların taşınmasına devam ediliyor.

Yolculardan bazıları iniş esnasında birden türbülansa girildiği ve ne olduğunu dahi anlayamadan yere çarptıklarını iletmişler. Havalimanın uçuşlar durmuş, THY yönetimide kriz masası oluşturarak Hollanda' ya hareket etmişler. Ölenlere rahmet yaralılara şifa dilerim.

Aşağıdaki resimler Haber7.comdan alıntıdır.

Resim

Resim

Resimlerde çok net bir şekilde uçağın 3 parça halinde tek bir yere düştüğü görülüyor, haber ilk geldiğinde çakıldı ifadesi kullanılmıştı ama bu çakılmadan daha çok gövde üstü sert bir iniş gibi duruyor.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön