ist-T.03:05 » T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Engin Y
Seyyah

Re: ist-T.03:05 » T5 Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı [İnşaat Süreci]

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Eki Pzr, 2020 23:41

Pelin Hanım, 2:37’den itibaren diyor ki: “Kısmi testler başladı, 1 Ocak’ta açılış hedefliyoruz..”

https://youtu.be/zfrv8wW-8aM

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 25 Kas Çrş, 2020 20:07

Resmi duyuru geldi. 1 Ocak 2021. Ama bu güne kadar Cibali - Eminönü arasına bir çivi bile çakılmamış olması hiç olumlu bir durum değil.
İstanbul'a bir güzel haber daha

Alibeyköy Eminönü Tramvay'ının ilk etabını 1 Ocak'ta açıyoruz. Bu hat hem önemli bir ulaşım olanağı sağlayacak hem de Haliç çevresinin canlanmasına katkı sunacak.
https://twitter.com/ekrem_imamoglu/stat ... 69602?s=20

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 26 Kas Prş, 2020 08:41

Uğur yazdı:
25 Kas Çrş, 2020 20:07
Resmi duyuru geldi. 1 Ocak 2021. Ama bu güne kadar Cibali - Eminönü arasına bir çivi bile çakılmamış olması hiç olumlu bir durum değil.
Orada iki ayrı husus var bence hocam..

Birincisi, herkesin bildiği, Unkapanı Köprüsü'nü geçiş mevzusu..
İkincisi, bence bu hattı bir şekilde T1 ile entegre yapmak istiyorlar, ama katener farkından tut da Galata Köprüsü geçişine kadar çözülmesi gereken pek çok husus var..
Onu da bir yandan düşünüyorlar ve bu Unkapanı meselesinin uzaması da ikinci konu için biraz vakit sağlıyor..

2021 yılı içinde önce köprünün yeniden inşaatına ve sonra altından tünelle geçiş meselesine el atılacağını umuyorum..
O arada Eminönü'nde ne yapılacağı da kestirilmiş olur ve ona göre aksiyon alınır..

T5'i Sirkeci'ye kadar götürüp Marmaray'la entegrasyonu sağlasalar, Sirkeci Garı'nın önünde T5 için T1'den ayrı bir baş durak inşa edilebilse keşke..

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 26 Kas Prş, 2020 09:40

T5 için yapılabilecek baş durak mevcutta Alibeyköy yönünden gelen özel otobüslerin son durağının olduğu alan olabilir ancak. Sirkeci Gar ın önüne gidebilmesi için T1 hattına girmesi lazım , katener vs farklı olduğu için o iş olmaz diye düşünüyorum. Gerçi Tramvayda bir duraklık mesafeyi gidebilecek bir pil yapısı mevcutsa olabilir aslında, yerden enerji almadan bir duraklık mesafe gidilebilir pil ile...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Kas Prş, 2020 10:38

Nasıl yani … tramvayı bile tramvay şebekesi yap(a)mamın sebebi ne?! Ebedî bir kararsızlık dansı gibi geliyor bana.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 26 Kas Prş, 2020 11:27

Birincisi elektrik sistemleri farklı mevcut hat standart hava hattından alıyor. Yeni hat yeni teknolojiyle yerden beslemeli. İkincisi de Eminönü'nde mevcut durakla yeni yapılan hattın planlanan başdurağı arasında karayolu tüneli ve Galata Köprüsünün yüksekliği gibi fiziki engeller var.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Kas Prş, 2020 14:39

Ve bu engeller aşılamazdı? Ve yeni teknoloji tam şimdi ve tam orada gerekli? Yahu, amma da paramız varmış da, öyle Boğaz’a atıyoruz. Aklım almıyor. Ama belki çok geri kalmış, teknoloji-düşmanı, antikalaşmış bir bakış açım var. Genç değilim artık, ihtiyar, nostaljik toplu taşım gevezelikleri yapan bir enayimişim. Yaşasın moderrinlik.

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 26 Kas Prş, 2020 15:07

Yok abi sen haklısın ben sadece mevcut durumu açıkladım. Yoksa ben de senin gibi Kabataş'tan gelen tramvayın sağa dönünce Alibeyköy'e sola dönünce Bağcılara gidecek durumda olmasını isterdim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Kas Prş, 2020 18:16

alabay yazdı:
26 Kas Prş, 2020 10:38
Nasıl yani … tramvayı bile tramvay şebekesi yap(a)mamın sebebi ne?! Ebedî bir kararsızlık dansı gibi geliyor bana.
Başar pek çok sebebi var, hangisini anlatsam :) birincisi İstanbul şehir yönetimi (yeni eski diye ayırmıyorum, genel olarak karar vericiler diyelim) tramvaya sıcak bakmıyorlar, trafikle karışık işletilmesi, yaşanan sorunlar, araba trafiğine çözüm bulunamaması, yok eğim şu bu, metronun daha popüler olması vs. vs. vs. bahane çok bulunur.

ardından eskiden işletme tarafı da Uğurun söylediği gibi dallanıp budaklanan işletmeleri istemiyordu, hala da istenildiğini düşünmüyorum :) yani 100 yıldır elin bilmemne ülkesinde işletiliyor, çatır çatır, hatta yeri geliyor bu esneklik bile sağlıyor, bir yerde sorun oldu mu deplase edebiliyorsun falan filan. Şu an bilmiyorum ama geçmişte işletmeciler de pek taraftar değildi bunu biliyorum.

son olarak kamu ihale kanunu diye bir meret var, bunun arkasına sığınılıyor :) geçen metrolar içinde yazdım. yaparsın bir SİP projesi, bulursun bir üretici onunla anlaşırsın, 10 yıl boyunca sana araç üretir, hatta 15-20 bu kadar basit, şimdi ihale yapacaksın, yok gabarisi cartı curtu, ordan biri çıkıp hadi bu hat katenersiz olsun :) tamam olsun :) çünkü nasılsa başka başka firmalardan araç alınmak zorunda kalınacak. Dolayısı ile yapabildiğimiz kadar çeşidi yapalım ki, ilk biz yaptık olsun. Mesela bence bu tramvay kesinlikle gereksiz bir fantazidir, Türk insanı sanki şehrin her yeri mükemmelmiş gibi katener direklerinden şikayet ediyor :) iyi alın bakalım katenersiz tramvayımız da oldu

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Kas Prş, 2020 18:19

Sizlere bir sorum var, bu hattın Alibeyköy bölgesini iyi bilen var mı aranızda? Eyüpten itibaren istasyon isimleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Varmı bölgeyi bilen, bu isim yanlış diyen, doğrusu şudur çünkü şu sebepten diyen?

İstasyon isimlerini hatırlayalım
Eminönü
Küçükpazar
Cibali
Fener
Balat
Ayvansaray
Feshane
Eyüp Sultan Teleferik
Eyüp Sultan Devlet Hastanesi
Silahtarağa Mahallesi
Üniversite
Alibeyköy Merkez
Alibeyköy Metro
Alibeyköy Cep Otogarı

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Kas Prş, 2020 18:20

Yani, farz etsek de, acaip fazla paramız var, dünyanın lider icatçı milletiz, o yüzden deneyse şekilde bu hattı başlamışız da, geri kalan şebekeyi de bu hâlde sokacağız … iyi güzel. Ama burada federal devlet yardımlarıyla yapılabilen tramvay hatlarında acab neden bu yoldan gidilmiyor?! Ki, (meselâ) Freiburg’ta tramvay şebeke büyütmesi son senelerde acaipti. Berlin’de de harıl harıl tramvay şebekesi büyütmeleri var. Yani, isteseler, böyle bir şey yapabilirlerdi. Kaldı ki, katener burada (da?) hiç sevilmez. Yani, yanılabilirim de, ama bu işte biraz karnım ağırıyor. Hele hele alttan verilen enerji teknikleri hakkında okuduklarımdan sonra … bilmem yani.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 26 Kas Prş, 2020 18:21

Üniversite … şahane bir isim. Gazete … gibi. Alsında Gaste gibi Üniverste yapsaymışlar :-)

Kilitli

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön