ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 11 Eyl Cum, 2015 00:32

Var da hiçbiri bu kadar yoğun bir rotada mı yolcu potansiyeli bu kadar yüksek mi? Mesela Londra'da Central line 74 km.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eyl Cum, 2015 06:46

Estafurullah yahu ne özürü, sadece şunu bilin arkadaşlar ben çoğu zaman sizleri yanlış bilgilendirmemek, yönlendirmemek adına yazıyorum ve çoğu zaman da yazmıyorum, çünkü bilgiden emin değilsem, bilgi kesinleşmemişse hem kendi adıma yanlışa düşmemek hem de insanları yanlış bilgilendirmemek, zaten bu yüzden bu sitede 10 kişi falan yazıyor işte :) başka bazı kişi ve yerler gibi her duyduğumuza atlayıp, her şeyi haberleştirip bu işten para kazanalım da insanlar ne bilirse bilsin diye bir derdimiz yok, bu sitede amaç olabildiğince doğru bilgiyi doğru zaman da vermek. Aslında sizlerle daha çok şey paylaşmakta isterim ama dediğim gibi hem dezenformasyon olmaması hem de planlar düşünceler değişebiliyor, yanılmış hatalı bilgi vermiş durumuna düşmemek için yapmıyoruz.

Dünya da bu kadar uzun hat var mı inanın ki ben bilmiyorum, sanırım Berlin deki U9 da çok uzun bir hat ama tasarım prensibi de önemli, bizim kentimizin şekli yerleşimi de biraz sorunlu L şeklinde hat/entegrasyon tasarım prensibi var ama pek tercih edilen bir şey değil, biz bu L tasarımı da yapmış oluyoruz :)

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 11 Eyl Cum, 2015 21:35

Yenibosna - Zeytinburnu arası acilen kurtarılmalı çok büyük bir yoğunluk var ve bu aradaki duraklardan metrobüse binenler haksızlığa uğruyor, hem ağzına kadar dolu metrobüslere binmek hem de biniş durağı olmadığı için ayakta gitmek durumunda kalıp üstüne bir de hem metrobüs hem de otobüs parası veriyorlar.
Beylikdüzü ve Avcılar, Z.kuyu, S.çeşme gibi boş otobüslerin ilk kalktığı yerden binenler nispeten şanslı oluyor.
Bu sebeple uzun bir proje olarak Beylikdüzü - İncirli'den vazgeçip derhal Yenikapı-İncirli-Sefaköy'ü bitirmek daha fizibl ve acil ihtiyaca cevap veren bir uygulama olabilir. Nasıl olsa metrobüs yatırımı ortada duruyor, Avcılar - Beylikdüzü arasındaki metrobüs durakları da hem platform hem asansör hem de üstlerinin çoğunlukla kapalı olmasıyla banliyö treni istasyonu görünümde ama Yenibosna - Zeytinburnu arası cidden çok ağır bir yükü dar kapasiteyle karşılıyor.
Dahası metrobüs + otobüste yaşanan aktarma haksızlığı ve konforsuz yolculuktansa Sefaköy - Hacıosman'ı birleştirmek daha insaflı.

Tabii Gebze'den Halkalı'ya tek bilet, Sefaköy'den Hacıosman'a tek bilet Başakşehir'den - Yenikapı'ya (Kirazlı bedava aktarmayla) tekbilet ama örneğin Ümraniye'den Üsküdar'a ordan Yenikapı'ya ve sonra Taksim'e 3 bilet çok saçma değil mi?

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 11 Eyl Cum, 2015 21:50

bence Marmaray'da metrobüste olduğu gibi gidilen durak kadar ödenen bir sisteme geçilir.

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.01 » İncirli-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen Engin Y » 14 Mar Pzt, 2016 21:43

Engin Y yazdı:2010 yılındaki Bakanlar Kurulu kararı ile bu hat, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmişti.. (Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 1210-7.htm)

Bugünkü karar ile bu hattın adı İncirli - Sefaköy olarak değiştirilmiş..

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 18-3-1.pdf
Öncelikle, bir hatamı düzelteyim..

İkinci Resmî Gazete haberinde, hattın adı İncirli-Sefaköy olarak değiştiriliyor, ama bir de madde eklenerek Yenikapı-İncirli hattını da AYGM üstleniyor.. Yukarıdaki yazımda ikinciyi nedense atlamışım..

Resmî Gazete'deki ikinci karardan beri bir yıldan fazla zaman geçmiş..

Yenikapı-İncirli-Sefaköy hattıyla ilgili herhangi bir haber var mı? Gerçi ihale yapsalar, haberimiz olurdu..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Mar Pzt, 2016 21:47

Bu sene icerisinde ihale planlaniyordu. AYGM yapacaksa isler bir anda gelisiveriyor ve pirt diye insaat basliyor :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Çrş, 2017 10:57

ÇED raporu tamamlanmış ve hattın Sefaköy-Beylikdüzü kesimi içinde onay verilmiş, haberde 4 yılda tamamlanacak falan yazıyor ama siz ona takılmayın :) inşaat başladıktan sonra 4 yıl ı kast ediyor

http://www.trenhaber.com/istanbul-metro ... h1560.html
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından 1 milyar 865 milyon 80 bin TL yatırımla hayata geçirilecek olan Sefaköy Beylikdüzü metro hattı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini geçti.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Nedir?

Yapılması planlanan projelerin çevreye olabilecek olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesinde, olumsuz yöndeki etkilerin önlenmesi ya da çevreye zarar vermeyecek ölçüde en aza indirilmesi için alınacak önlemlerin, seçilen yer ile teknoloji alternatiflerinin belirlenerek değerlendirilmesinde ve projelerin uygulanmasının izlenmesi ve kontrolünde sürdürülecek çalışmalardır.

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-M.01 » Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen Uğur » 03 May Çrş, 2017 12:25

Bu insanları getirip Sefaköye bırakacak ya sonra sonrası yok çünkü Bakanlık hala en ufak bir adım atmadı Yenikapı Sefaköy için wow'da her söylediği yalan çıkan bir sahte üstad sene sonu ihale dedi. Doğru bile olsa sene sonu ihale Mayıs Haziran'18 de ihalenin itirazlarının vs bitişi Ekim Kasım gibi şantiye kurulumu en azından 7 yıl inşaat Malum burası Fatih İstanbul bir zamanlar buradan ibaretti. İstanbul'da hangi uygarlık yaşadıysa Fatih'te eseri var. Bunlara bağlı olarak hedef 2027 diyorum artık beni utandırma sırası Ulaştırma Bakanlığında.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 03 May Çrş, 2017 12:26

Abi,

Hattın Beylikdüzü-Sefaköy arasını İBB, Sefaköy-İncirli arasını ise AYGM mi yaptıracak?

Haberleri okuyunca kafam karıştı ve sanki böyleymiş gibi bir anlam çıkardım.. (Not: Uğur Bey'in mesajını bunu yollayınca gördüm.. Çıkardığım anlam doğruymuş..)

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda en elzem hat, M7 ile birlikte bu hattır..

İleride (2025?) Beylikdüzü'nde M7 ve bu hat birleşir mi ki?
Tıpkı M4 ve M5'in Sabiha Gökçen'de birleşme fikri gibi..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 May Çrş, 2017 15:38

Engin Y yazdı:Hattın Beylikdüzü-Sefaköy arasını İBB, Sefaköy-İncirli arasını ise AYGM mi yaptıracak?

Haberleri okuyunca kafam karıştı ve sanki böyleymiş gibi bir anlam çıkardım.. (Not: Uğur Bey'in mesajını bunu yollayınca gördüm.. Çıkardığım anlam doğruymuş..)
İBB ÇED raporunu yaptırmış, hattı yaptıracak yazmıyor ki orada? İkisi farklı şeyler.
Engin Y yazdı:Beylikdüzü'nde M7 ve bu hat birleşir mi ki?
Tıpkı M4 ve M5'in Sabiha Gökçen'de birleşme fikri gibi..
Hayır, şu an ki planlarda birleşme yok, gerçi istanbulunmetrosu.com daki planlardan benim atlet değiştirmemden daha çok değişiyor

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Kas Cum, 2017 08:44

Geçen gün Bakırköy tarafına yolum düştü, fotoğrafını çekemedim, ama şöyle bir levha gördüm:

Yenikapı - İncirli - Sefaköy Metro Hattı
Osmaniye Durağı Yakında Burada

Sanırım 2007-2008 yılları civarıydı..
Beşiktaş'ta da benzer bir levha vardı..
Geldik 2018'e, hâlâ metro yok Beşiktaş'ta..
İnşallah bu hattın akıbeti de öyle olmaz..

İhale haberi aradım, KİK'e de baktım, ama bulamadım..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Re: ist-M.01 » Yenikapı-Sefaköy-Beylikdüzü Metro Projesi

Mesaj gönderen Esat » 10 Kas Cum, 2017 08:54

Arkadaşlar öyle bir şey yok. İstanbul un 4 tarafına bu bilboardlar takılmış, hatta marmaray BANLİYÖ istasyonlarının bile yanlarına METRO yakında burada diye takılmış. Herhangi bir şey yazmak söylemek istemiyorum, cidden çok yoruldum bu konularda.

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön