gnl-TS.14 » Araç içi CCTV Uygulaması ve Güvenlik

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gnl-TS.14 » Araç içi CCTV Uygulaması ve G

Mesaj gönderen Esat » 22 Eyl Cmt, 2007 10:52

Sizce ne kadar gerekli? Belli bir caydırıcılık sağlayacağını düşünüyorum, ama İstanbul' da asayiş problemi giderek daha kötü olmakta, güpegündüz polisin olduğu sokaklarda suç işleyen insanların kameralı tramvay ya da otobüslerde de suç işlemekten çekinmeyeceği kesin, kamera kayıtları üzerinden bunların tespiti tabiki olacaktır, ama ben tek başına yeterli olacağına inanmıyorum. Araç içlerinde sivil güvenlik görevlileri olmalı.
En son Esat tarafından 21 Kas Pzr, 2010 20:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Kemal Çevik
Aylık Paso

Ikisi de

Mesaj gönderen Kemal Çevik » 22 Eyl Cmt, 2007 20:52

Arkadaşlar,

Bir güvenlik kamerası bildiğiniz gibi, yankeseci tayfası ve teror amaçlı hareketlere karşı kullanılmakta. Kamerayı araca koyup güvenlik ekranının başına oturup televizyonda film izler gibi seyredilecekse, hiç kamera filan koymayın. Suç işlendikten sonra failini yakalamışsın güzel de amaç suçun işlenmesini önlemek olmalı

Kamera tek başına çok anlamlı değil, araç sürücüsü, güvenlik güçleri ve kamera beraber ve anında çalışmazsa beş para etmez.

Yaşadığım bir olayı anlatayım siz karar verin. Bazılarınızın bildiği gibi şu sıra Paris'te çalışıyor ve yaşıyorum. Bu yaz başı ' numaralı tramvay Mysee de Sevres istasyonundan kalkmaya hazırlanırken sürücü izleme merkezinden bir uyarı aldığını ve arka vagonda (ben en önde sürücünün arkasında durmuş kabinini dikizlemekteydim, ne yapalım merak işte :D ) şüpheli bir paket olduğunu ve aracı derhal tahliye etmemizi istedi. Biz indikten sonra da bşe altı yüz metre ilerleyip açıkta durdu. O sırada itfaiye ve polis sirenleri duyulmaya başlamıştı bile. Muhtemelen ana kumanda merkezi de tüm trafiği kesmişti bile.

Bunu yapamayacaksanız kamera evet belki caydırıcı ama çok anlamlı değil.

Merak edenler için söyleyeyim paketten katip kılıklı bir mösyönün öğle yemeği çıktı. Kim olduğunu nereden mi biliyorum, garibim tramvayın durduğunu görünce dönüp gelmiş, polisten yana yakıla yemeğini geri istiyordu da....

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 22 Eyl Cmt, 2007 22:04

Kamera tek başına çok anlamlı değil, araç sürücüsü, güvenlik güçleri ve kamera beraber ve anında çalışmazsa beş para etmez.
Çok doğru bencede eğer anlık izlenim olmayacaksa bir işe yaramaz. Viyanada son üretilen Metroların içinde de güvenlik kamerası var, ve sürekli birileri izliyor. Bir olay olduğu anda bir daha ki durakta müdahele ediliyor.
Anında müdahele olmadığı sürece kamera var korkmayın buluruz suçluları demek çok komik geliyor bana. Sen suçluyu bulana kadar o daha kaç tane suç işleyecek acaba? Bunun hergün haberlerde izlediğimiz olaylardan farkı olmayacak. Bilmem hangi dükkan soyuldu güvenlik kamera kayıtlarında suçlu teşhis edildi, polis peşine düştü. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Eyl Cmt, 2007 22:19

Açıkçası ben İstanbul a alınacak ne tramvaylarda ne de otobüslerde anlık izleme olacağını sanmıyorum, istasyon kayıtlarının ne kadar tutulduğunu bilemiyorum ama süresiz saklama gibi bir şey yok herhalde ama bence olmalı, yani bırakın anlık izlemeyi yıllarca saklanmalı ve bunun için gerekli teknolojik yatırım yapılmalı, bu big brother değil güvenli bir şehirde güvenlik içerisinde yaşamak istiyoruz, adım başı dikeceğiniz polis ya da güvenlik görevlisi bir şehri daha güvenli yapmıyor aksine irrite ediyor, ben ne kadar çok güvenlik görüyorsam oranın o kadar güvensiz ya da saldırıya açık olduğunu düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 25 Eyl Sal, 2007 04:00

Bana kalsa her sokak başına kamera yerleştiririm. Özel hayatıma tecavüz ediyorlar diyenede taşın o zaman istanbuldan derim. Suç oranı çok yüksek bir şehirde insanın olduğu her yerde güvenlik olması lazım buna evlerimiz dahil. Ama adı sadece güvenlik olacaksa hiç olmasın. Bir kaç yıl önce Polisin gözünün önünde yaşanan bir olaya şahit olmuştum polis bile görmemezlikten gelmişti nerde o zaman benim güvenliğim? Araçlardaki kamera sistemininde bir işe yarayacağını sanmıyorum hatta inanmıyorum. Vatandaş kamerayı kırmış yenisi yarın takılacaktı, kaseti bitmiz o yüzden görüntü yoktu gibi bahaneler olacağınada eminim. Ya tam yatırım yapsınlar yada hiç insanların ağzına bal çalmaktan vazgeçsinler artık.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Ulaşım A.Ş. Tramvay Araçlarında CCT

Mesaj gönderen Esat » 01 Eki Pzt, 2007 09:02

İstanbul Ulaşım A.Ş. travmay araçlarındaki güvenlik kriterlerini arttırmak amacı ile araç içinde CCTV (Kapalı Devre Kamera) sistemi denemesi yaptı, deneme ile ilgili resimleri daha sonra yükleyeceğim, kamera yerlerini tabii ki göstermiyoruz :) ama genel olarak anlatmak gerekir ise kamera sistemi sizlerin bahsettiği gibi makinistin sürekli izleyebileceği bir lcd ekran içeriyor, dolayısı ile olumsuz durumların anında makinist tarafından görüntülenerek güvenlik devriyeye ya da sorumlu amirlere haber verilmesi, dolayısı ile daha hızlı reaksiyon gösterilmesi mümkün olacak, umarım denemeler başarı ile sonuçlanır ve en kısa sürede araçlara bu sistem uygulanır.

--Resimler Çok Yakında--

(Yükleyemez isek madara oluruz yahu :;)--

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 01 Eki Pzt, 2007 09:37

Resim

Gecen gün fark ettim aracın birinde bu sistem mevcuttu.

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 01 Eki Pzt, 2007 22:27

Bence bu kamera uygulaması çok iyi olacak.

Diyelim ki bir yankesicilik olayı oldu.
Yolcuların araç içlerinde makinistle direk bağlantıya geçebilecekleri konuşma sistemleri mevcut. Buradan makinisti bilgilendirdi makinist hemen telsizle güvenlik birimine.
İlk istasyonda şüpheli alındı ve ben yapmadım diye nara atıyor :lol:
Oda ne işte kardeşim sen yapmışın buda kamera görüntülerin :P hadi sen git biraz kodeste takıl.
Rahat bırak milletimin malını mülkünü :D
nasıl ama ...
Tabii kamera sistemi deneme aşamasında o yüzden kayıt ediyormu yoksa anlık izleme sistemi mi var bunu bilemiyoruz ama eminim . Bunu düşünen ULAŞIM A.Ş. bu işe bir çözüm bulmuştur şüphesiz
Resim :)
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eki Pzt, 2007 22:35

Resimler için teşekkürler Salih Bey, uygulama dediğiniz gibi olacaksa çok verimli olacaktır eminim, belki ilk zamanlar bu şahısların alınması esnasında seferlerde küçük sarkmalar olacaktır, ama bir süre sonra araçta kamera olduğunu ve kamera ile izlenen kişilerin yakalandığının bilinmesi dahi bu sorunlu kişiler arasında duyulacak ve bir uzaklaştırma sebebi olacaktır, umarım sistem denemelerinde sorunsuz olarak çalışır ve tüm araçlara kısa sürede uygulanır, bize de en kısa sürede araçların içine "CCTV - Bu araç kapalı devre kamera sistemi ile izlenmektedir" uyarılarını yapıştırmak olacaktır :D hemen yarın piktogram çalışmalarını gözden geçirmek gerekiyor sanırım.

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 02 Eki Sal, 2007 11:25

Resim

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 04 Eki Prş, 2007 09:36

CCTV sistemi, makinist kabininden izlendiği gibi kayıt sitemide mevcutmuş .

Dileğimiz merkezi bir izleme sistemine bir şekilde verileri anında yollayıp oradan izlenmesi.....

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 04 Eki Prş, 2007 16:30

CCTV sistemi, makinist kabininden izlendiği gibi kayıt sitemide mevcutmuş .

Dileğimiz merkezi bir izleme sistemine bir şekilde verileri anında yollayıp oradan izlenmesi.....
Bu görüntüleri bir simcart ile CCTV merkezine aktarım burda tecrübeli personel tarafındanda seyredilmesi iyi olur.

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön