esk-T.01 » Eskişehir Tramvay Projeleri

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Mar Cmt, 2012 10:44

Eskişehir Freiburg gibi. Freiburg’ta 1000 Combino işler, Potsdam’da da 14xx Combinolar.

Bursa’daki o tek raylık oyuncak hattı feci yanlış bir şey. Tamamen boşa, yine sökecekler bir gün. Caddenin ya ortasına, ya da iki tarafına adamakıllı bir şey yapsaydılar. Offf of of, nereden geliyor bu tek hatlık kafa, HİÇ anlamıyorum! Moda’ya eh diyebilirim, çünkü işini gören, mantıklı bir hat. O araçlar orada da kalmalıydı.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Mar Cmt, 2012 11:35

bursa'nın tek hat olması ring olmasından kaynaklı olabilir. belki ihtiyaç odur. yolculuk talebi öyle gelişmiş olabilir. daha sonra bu ringin etrafını dal dal uzatabilirler. işte senin karşı çıktığın bu olsa gerek. tıkanacak ring orda.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Cmt, 2012 13:57

Benim şahsi görüşüm Bursa'daki tüm şebeke 1000mm lik olmalı idi, kendileri de kentte dar dönüşlerden sokaklardan şikayet ediyorlar. O zaman gidersin benzer bir şehirdeki çözümleri etüd edersin, gittik gezdik gördük diyorlar gelip yanlış yapıyorlar :) Bakalım master plan bu konuda ne diyecek 1000 lik mi önerecek 1435 lik mi, yoksa bir önerme değilde parayı verenin düdüğü çaldığı bir master plan mı olacak.

Eskişehir bu planlamayı ne güzel yaptı, benim kentime 1000 lik işletme gider dedi ve bunu oturttu ve şimdi geliştiriyor, ne güzel. Eskişehir i çok takdir ediyorum.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Mar Cmt, 2012 14:52

eskieşhir'in nüfusu ile bursa'nın nüfusu arasında 3-4 kat fark var. bursa'ya dar tramvay yetmeyebilir. ama sokaklarda darsa? gerçi eskişehire de yetmiyormuş. çok kalabalık diyorlar. ne kadar kalabalık acaba? kalabalık görmemişlerde ufak bir yoğunluğa mı kalabalık diyorlar? yoksa gerçekten kalabalık mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Cmt, 2012 15:00

O kadar kalabalıksan metro yap, ya da belediye kanunu değiştirt DPT kanunu değiştirtsinler ne bileyim :) yapsınlar bir şey. Kenti yıkıp yeniden bulvarlar geniş caddeler açabiliyorlarmı, yok. O zaman bir ŞEBEKE kurarsın, bunu 1000mm. de yapsan uygun araç filosu ile gayet rahat herkesi taşırsın, bunlar problem bile değil, çözümü yanında verilen basit kare bulmacalar.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Mar Cmt, 2012 15:04

daha istanbulda adam gibi bir metro şebekesi kurulmamış, eskişehir'e mi kurulacak. maalesef çok üzücü konu bunlar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Cmt, 2012 15:08

Ben tramvay şebekesini kast etmiştim, metroyu nüfustan şikayet ediyorlarsa yapsınlar dedim :) kaldıki tartışılır. Bana kalırsa iyi bir tramvay şebekesi ile Eskişehir kotarılır, uzun yıllar metro diye bir şeye ihtiyacı olmaz.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 17 Mar Cmt, 2012 15:29

bursa'ya dar tramvay yetmeyebilir. ama sokaklarda darsa? gerçi eskişehire de yetmiyormuş. çok kalabalık diyorlar. ne kadar kalabalık acaba? kalabalık görmemişlerde ufak bir yoğunluğa mı kalabalık diyorlar? yoksa gerçekten kalabalık mı?
Eskişehir'de tramvayın kalabalıklığını görmüştüm. İstasyondan insanlar binememişti tramvaya ama bu pik saatlerde olan bir şey. Diğer taraftan Eskişehir'de tramvay 5-8 dk'da bir çalışıyor. Tramvay çalışma sıklığını 1-2dk yapsalar tramvay özel araçtan daha rahat olur.

Gelelim Bursa'ya, Belediyenin söylediğine göre Heykel - Kent meydanı hattında 15 istasyon olacak ve bu hatta 14 araç çalışacak. Yani İstasyondan bir araç çıktığında diğeri gelecek kaba bir hesapla 6km / 15 = 400m istasyon arası ortalama mesafe. Bir araç bu mesafeyi 1dk civarında alsa istasyona tramvay gelme sıklığı, yani işletme frekansı 1dk olacak.

Hattın kötü yanı ise tek hatlı olması. Belediye çok büyük hatalar yapıyor ama bu hatada neden ısrar ediyorlar anlamıyorum. Belediye yetkilileri Münih , Viyana, Genève gibi şehirleri gezdiler sistemleri incelediler ama bu saçma sistemde ısrar ediyorlar.

Ring hattın Stadyum - Heykel arası çift hat olacağı söylendi çünkü ileride Yeşil - Çekirge hattı da bu yolu kullanacak ve dönüş bu ikinci hat üzerinden yapılacak. Geri kalan kısım ise tek hat. Umarım projede halka duyurulmayan değişiklikler vardır ve sistem tamamen çift hat olarak yapılır. Tek umudumuz Dr. Brener firması :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Mar Cmt, 2012 15:49

Mehmet, neden 1000 hattı yetmezmiş? Bunun kapaisteyle alâksı yok ki, yol kurplar için önemli. Sen de yani … Bursa büyük kent olsa da köy gibi işletiliyor işte. Görmedim de değil. Tek hatlık dıramvayvahvah. O kadar. Eskişehir şebeke kurmuş. Hangisi daha iyi? Şebeke mi? Yanlış salata mı? Bir hiç mi?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Mar Cmt, 2012 16:20

1000 hat yetermi yetmezmi bilmiyorum da tramvay araçları dar ya ondan dedim. tek seferde az yolcu taşıyor. içi çok dar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Cmt, 2012 16:30

btgn yazdı:Eskişehir'de tramvayın kalabalıklığını görmüştüm. İstasyondan insanlar binememişti tramvaya ama bu pik saatlerde olan bir şey. Diğer taraftan Eskişehir'de tramvay 5-8 dk'da bir çalışıyor. Tramvay çalışma sıklığını 1-2dk yapsalar tramvay özel araçtan daha rahat olur.

Gelelim Bursa'ya, Belediyenin söylediğine göre Heykel - Kent meydanı hattında 15 istasyon olacak ve bu hatta 14 araç çalışacak. Yani İstasyondan bir araç çıktığında diğeri gelecek kaba bir hesapla 6km / 15 = 400m istasyon arası ortalama mesafe. Bir araç bu mesafeyi 1dk civarında alsa istasyona tramvay gelme sıklığı, yani işletme frekansı 1dk olacak.
Pik saatte frekans 2 dk. ya kesin düşmeli, gün içinde 5 dk. belki normal olabilir bu kente göre değişir, ama 5 dk. günümüz kentlerinde kabul edilebilir ama yoğun saatte ya da çok yoğun hatlarda değil. Mesela örnek verdiğin kentlerde de tramvaylar 5 dk. dan aşağı çalışmıyor ama sorun nasıl aşılıyor? Şebeke yüzünden, bir hat üzerinden 2-3 tramvay hattı geçiyor bu yüzden de kısa mesafelerde sıklık 2 dk. ya denk geliyor, yani bazı noktalarda herhangi bir tramvaya binmeniz bile sizi güzergahınıza götürebiliyor.

Yaptığın hesap doğru bencede, 14 araç %10 yedek prensibi ile 12 çalıştığında 500 m. ara ile bir araç demektir, ortalama işletme hızının 30km/s olduğunu düşünürsek bir tur 12 dk. da tamamlanıyor demektir bu dediğin gibi 1 dk. da bir araç yapar, istasyon aralarıda yaklaşık 400 m., 15 istasyon var ama ring hattı olduğu için başa döndüğünde yine bir istasyon oluyor dolayısı ile tam 6 km ise yaklaşık 375m. falan herhalde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Mar Cmt, 2012 16:38

Mehmet Kasım yazdı:1000 hat yetermi yetmezmi bilmiyorum da tramvay araçları dar ya ondan dedim. tek seferde az yolcu taşıyor. içi çok dar
20cm ile en fazla 40 cm. arasında değişir bu darlık, bunda da zaten koltuktan fedakarlık ediliği için kaybedilen yolcu sayısı oturanda 16 kişi (yaklaşık) ayakta yolcuda ise şöyle bir hesap yapalım ortalamasını alalım 30cm(genişlikten kayıp)x1000cm(tahmini ayakta yolcu taşıma alanı uzunluğu)=3m2*8(abartılı m2/yolcu standartı)=24+16 = 40 kişi.

Araç başına ortalama/yaklaşık 40 yolcu kayıp ile çalışır. Modern bir tramvay yaklaşık 250 kişi taşıyor, yani %16 kayıp, fazlamı azmı bilemem ulaşım uzmanları düşünsün :)

“Tramvay Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön