ist-B.03:03 » Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ağu Pzr, 2011 12:13

Mehmet birisinde büyük olan daire kısma bakmış diğerinde büyükten küçük daireye doğru bakılmış bence, farklı olan şey kameranın baktığı yerler ikisi aynı daire yer değil zaten, bana kalırsa.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Ağu Pzr, 2011 12:42

gişelere bakıldığında bakıç açısı farkı görülüyor. yeni resimde gişe solda. eskilerinde sağda. çekim farklı evet. yeni bi şey bulunca sevindirik oluyor. cp-global singapore firması yapmış taisei'ye. demek ki bu tasarımın çok tartışma konusu olmaması işin ehli insanlara yaptırılması.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Ağu Çrş, 2011 12:29

Şimdi bayağı bir tekrar tekrar inceledim resimleride benim aklımda orada 2 adet dairesel yapı var diye kalmış, bir türlü başka çizimlerde bulamadım acaba Üsküdar istasyonu ile mi karıştıyorum? Ki muhtemelen karıştırdım bir yerler ile :) Eğer öyle ise tasarımda bir değişiklik var, yani sadece kamera açısı değil de turnikelerin pozisyonu falan farklı görünüyor, orada iki tanemi dairesel yapı var bir tane mi?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 17 Ağu Çrş, 2011 12:38

yenikapı orası da. açı farklı galiba. veya revize olmuş tasarım

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Ağu Pzt, 2011 20:35

Projenin bir de çok fazla değinmediğimiz Anadolu yakası kesimi var, bu kesimde de çeşitli inşaat çalışmaları devam ediyor. Kent ve Demiryolu grubundan alıntıladığım fotolarda Tepe Natulius önüne inşa edilen köprü görülüyor. Bu köprü Marmaray trenlerinin Ayrılıkçeşme de tünelden çıktıktan sonra eski hatta bağlanacağı noktaya uzanmasını sağlayacak, resimdeki ilk parça imiş, yaklaşık 4 ayda montajı yapılmış.

Resim

Resim

Hadi o kadar köprüden şundan bundan dem vurduk, alın size goccaaaa Marmaray projesi için kovboylar zamanından kalma bir köprü tasarımı.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 22 Ağu Pzt, 2011 23:35

tren bu köprünün üzerinden mi geçecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Sal, 2011 15:47

Mehmet Kasım yazdı:tren bu köprünün üzerinden mi geçecek?
Çok şaşırmış bir ifade sezdim? :) Bilmiyorum öyle yazmışlardı, ve köprü sonuçta Marmaray yolu üzerinde inşa edilmiş, demek ki oradan geçecek.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Ağu Sal, 2011 16:52

ne biliym marmaray deyince, malüma srın projesi :) beklenti yüksek.

video yayınlanmış. orda bu köprünün konduğu yer burası galiba

Resim

Resim

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 23 Ağu Sal, 2011 18:12

Mehmet çizimin doğru, dikkat ederseniz köprünün hemen deniz tarafında da eski köprü var o köprü de Haydarpaşa Garına geçisi sağlıyor ama eski olması sebebiyle karayolu trafiğini de felç ediyor, el değmişken onuda yenileseler keşke.

Neyse artık istasyon çalışmalarının başladığı görülebiliyor, bundan sonrası daha hızlı ilerler...

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Ağu Sal, 2011 18:28

çok yoğun bir çalışma var orda. trafik alta alınıyor galiba. meşhur ayrılıkçeşmesi de görünüyor. bu çeşmeye viyadük ayağı denk geliyor diyorlardı. resimde alakasız görünüyor? viyadükle arasında mesafe var. yine bi avuç suda fırtına mı kopmuş

Resim

karayoluda kadıköyden acıbademe gidiş böyle olacak galiba

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 23 Ağu Sal, 2011 18:44

ayrılıkçeşmede peron ve tünel girişi ilişkisi nasıl? peron bitişi ile tünel girişi arası çok mesafe var mı?

tüneli ray hattının hizası düşünürsek, sağ tarafta biraz dışta kalan yer var. orada işçiler çalışıyor. peron mu orası

ortada yükselti kısmı var

PResim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Sal, 2011 19:27

Mehmet çizimlerin bence de gayet güzel tasvir etmiş, yolu da oraya kaydırıyorlar, köprünün altından geçecek. Eğer eski demiryolu yani Haydarpaşa bağlantısı da aktif kalırsa umarım diğer köprüyü de yenilerler, bakalım onu zaman gösterecek, ya da zaman saçlarımızı yolduracak.

Önce düşündüm peron-tünel ilişkisini çözemedim ama oraya gitmiştim hatırlarsan o sol taraftaki yapı istasyon yapısı gibi göründü bana, yani tünelin bitiminde sanki başlıyor, Hakan bunu daha iyi bilir, bir ara bir çizim vardı ama tünel bitiminden itibaren gösteriyormuydu hatırlayamadım.

Bir de çeşme ile ilgili olarak projeyi revize etmişlerdi herhalde, çeşmeye gelmesin diye kaydıracaklardı, kaydırmışlar işte, olmuş bitmiş gibi.

Kilitli

“Marmaray Projesi [İnşaat Süreci]” sayfasına dön