sam-T.04:01 » Üniversite-Stadyum Tramvay Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

sam-T.04:01 » Üniversite-Stadyum Tramvay Hattı

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 12:54

Samsun ilimizin ilk kent içi raylı sistem hattı bugün düzenlenen tören ile resmi olarak işletmeye açıldı. Bu güzel sahil kentimizinde tramvaya sahip kentler arasına girmesi güzel bir gelişme, umuyorum ki faydası görüldükten ve olası eksikleri giderildikten sonra fazlası ile kabul görerek bu forum altında başka hatlara ait başlıkların da açılmasını sağlayacak bir adım olur, Samsun ve Samsunlulara ayrıca demiryolu severlere hayırlı uğurlu olsun diyorum.
Büyükşehir Belediyesi tarafından Alsim Alarko- Ansaldobreda Konsorsiyumu 108 milyon TL'ye yaptırılan 16 kilometre uzunluğundaki Hafif Raylı Sistem, 10.10.2010 (bugün) saat 10.10'da kurban kesilip dualar edilerek ilk seferini gerçekleştirdi. Gar istasyonunda yapılan törene Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Başkan Yılmaz, yolculuk sırasında hafif raylı sistem hakkında bilgi vererek, “Bu proje ile şehrimizin vizyonunu, çevresini ve sosyal hayatını değiştirecek. Önümüzdeki günlerde Sayın Başbakanımızın katılımıyla gerçek açılışı yapacağız. 16 kilometrelik yolu 31.5 dakikada gidecek. 2 metre 65 santimetre genişliğinde ve 32 metre uzunluğunda 16 tren hizmet verecek. Günde 90 bin kişiyi taşımayı planlıyoruz” dedi.
Açılış esnasında semtlerine durak yapılmayan, durak yapılmadığı gibi dolmuşların girmeside yasaklanan Baruthane semti sakinleri tramvayı ve yöneticileri protesto amaçlı gösteri düzenlemişler, bu konuda orada bir sorun varsa bunun en kısa sürede çözüleceğini umuyorum. Benzer bir protesto İstanbul' da T4 hattında da yapılmıştı, ben abartılı ve fiziksel tepkili protestoları doğru bilmiyorum, orada gerçekten bir mağduriyet varsa bunun giderilmesi için baskı yapılabilir, eylem protesto yapılabilir ama yöntem çirkin olursa geriye gelen tepkide hoş olmayabilir.
Hafif raylı sistemin çalışmaya başlamasının ardından mahallelerine gelen dolmuş hattının iptal edileceğini belirten vatandaşlar, “Bizim mahallemizde hafif rayli sistemin durağı bulunmuyor. Dolmuşların da girmesini yasakladılar. Biz nasıl kent merkezine gidip geleceğiz. Bizi madur ettiler” diye konuştu.

Hafif Raylı Sistem'de çalışan trenler geçtikçe yuhalayan grupta bazı kişilerin ellerinde bulunan yumurtalar polisler tarafından toplandı. Bu sırada 5 kişi raylara atlayarak trenlerin geçişini engellemek için oturma eylemi yapmak istedi. Polis bu kişileri de raylardan kaldırarak polis minibüsünün içinde bekletti. Bazı kadınlar ise dolmuş güzergahını çöp konteynerleriyle trafiğe kapadı. Bir kişi ise vuvuzela çalarak trenlerin geçişini protesto etti.
http://www.milliyet.com.tr/hafif-rayli- ... f=haberici
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 22:30 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 13:02

http://www.internetsamsun.com/

Fotoğraflar yukarıdaki internet sitesinden alınmıştır

Resim

Resim

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Eki Pzr, 2010 13:34

karadeniz bölgesinin ilk kentiçi raylı sistem hattı olan samray açıldı. hayırlı olsun. sanırım akradenizde ki işimiz bu kadar. trabzon hattına izin yok. istekte. rize de olmayacak. başka da bir şey yok.

zonguldak-ereğli arasına banliyö işi duymuştum bi ara ama ne kadar doğru bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 13:37

Trabzon için yapılan çalışmadan bir kesit görmüştüm ben, daha doğrusu bir animasyondu fakat edinemedim, daha sonra zaten Trabzon' un yetkilileri de çalışmanın animasyondan ibaret olduğunu kentin böyle bir ihtiyacı olmadığını dile getirmişlerdi, neyse biz Samsun' a bakalım. Mehmet sence Samsun' da başka hatların önünü açar mı bu proje, ne diyorsun komşuları olarak az çok bölgenin huyunu suyunu bilirsin.

Kullanıcı avatarı
tahir93
Aylık Paso

Mesaj gönderen tahir93 » 10 Eki Pzr, 2010 14:47

hayırlı olsun. bir sehrimiz daha tramvayına kavustu. darısı dige sehirlerimizin basina. bir de benim tahminim o ki, bu herhalde simdilik, en cabuk insa edilen tramvay hatti olmus olmali :D ne dersiniz ;) ?
En son tahir93 tarafından 10 Eki Pzr, 2010 20:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 18:02

Belediyenin sitesinde inşaat ile ilgili şöyle bir bilgi var
1- Gar
2- Cumhuriyet Meydanı
3- Opera
4- Liman
5- Gençlik parkı
6- Fener
7- Baruthane
8- Eğitim Fakültesi
9- Karayolları
10- Denizevleri
11- Atakum Belediyesi
12- Cumhuriyet Mahallesi
13- Türkiş
14- Ömürevleri
15- Çobanlı
16- Atakent
17- Yeni Mahalle
18- Kurupelit
19- Pelitköy
20- Körfez
21- Rektörlük

Resim
Bu güzergahın tamamı açıldı mı şimdi? Ona göre başlığın isminide doğru düzenleyelim, bu halde Gar - Üniversite, ya da direkt Gar - Rektörlük gibi bir hat ismi daha doğru olur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Eki Pzr, 2010 22:15

Rektörlük diye bir sondurak yapılır mı yahu? Ne rektörlüğü? Üniversite. Üniversite ismini yazsınlar, ya da semt ismi. Ne biçim şey bu ...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 22:19

İyi de belki Rektörlük Üniversite binası ya da kompleksinin dışında bir alandadır? Samsun u biliptemi yazdın yoksa tahmini mi? Bende fark ettim ama bugün okuduğum belediye kaynaklı bir haberde hattın Üniversite' ye uzatılması falan gibi bir şey yazıyordu, ama tarihine bakmadım, o yüzden de acaba? sorusu benim de aklımda kaldı, çünkü açılış haberlerinde de Ondokuz Mayıs Üniversitesi diye geçiyordu iki uçtan birinin adı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Eki Pzr, 2010 22:30

Nerede olursa olsun, bu bir sondurak ismi değil. XYZ rektörlüğü desinler, eh peki. Ama "Rektörlük"?

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 10 Eki Pzr, 2010 22:43

Samsun'da ki hangi üniversitenin rektörlüğü acaba? Bu arada Samsun'da kaç üniversite var ki? Bu aradanın aradası Samsun'da 2 oyla seçilen rektör hala o koltukda değil değil mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Eki Pzr, 2010 22:53

:) Valla Samsun' da olsa olsa bir tane üniversite vardır ama bu ileride ikincisinin olmayacağı ya da olmaması anlamına gelir mi, bence Başar' ın kafası işin o kısmından baktığı için öyle soruyor, ama diğer taraftan bencede Üniversitenin adını vermek daha doğru olurdu, neyse isim kavgasına girmeyeyim de, hakkaten 2 oy ile seçilmiş derken, o nasıl iş ya? Dur bir araştırayım internetten :D Kaç kişi oy veriyordu bir de tabi o var, 3 mü, 4 mü :P

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Pzt, 2010 19:16

Açılıştan fotolar ile devam edelim, fotoğraflar Belediye Başkanı adına açılmış bir Facebook hesabından alıntıdır.

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 753&v=info

Resim

Resim

Resim

Resim

Ayrıca tartışmaya da mahal yok aslında, hattın adı da basitçe "Gar - Üniversite" olarak görülüyor, Başar şimdi ama ne üniversitesi diye zıplama, çok merak eden internetten araştırır, bu tip sistemler küçük kentlerin sistemleri oradaki herkes orada ki üniversitenin adını da gar ın ne gar ı olduğunu da bilir. Yok turistmiş dışarıdan gelen miş, ben bunu çok fazla önemsemiyorum. Aracın önündeki yazı yeterli, yazılı dökümanlarda ya da tanımlamalarda "Merkez Gar - Ondokuz Mayıs Üniversitesi" şeklinde geçebilir, belki de geçmelidir, çünkü bir şekilde hattın bazı yerlere uzatılması da düşünülüyormuş.

“Samsun Tramvay Hatları” sayfasına dön