gnl-TS.07:99 » Toplu Taşıma Kazaları 2010 [Arşiv]

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 10:22

Yine Alamanya yine ICE, ays ays beybi. Üstün Alaman teknolojisi çöküyormu ne? Yoksa, tasarrufta tasarruf diyen yöneticiler, batmakta olan ekonomilerini işçi kıyımı ve boktan işçilik ile kurtarmaya çalışan devletlüler mi sorumlu? O kadarını bilmiyorum ama 2010 yılının ICE trenleri için berbat geçtiğini biliyorum.

Dün öğleden sonra Berlin-Münih seferini yapan bir ICE hızlı tren seti, Baden-Wütenberg eyaletinde Vaihingen civarındaki Pulverdinger tünelinde motor arızası nedeni ile kalmış. Aracın tünel içinde 3 saat kadar kalması nedeni ile bazı yolcularda sağlık problemleri meydana gelmiş, rahatsızlanan 4 yolcudan bir tanesi hastaneye kaldırılmış. Daha sonra tüm yolcular bölgeye gelen başka bir tren ile Stuttgart' a götürülerek başka bir hızlı trene aktarma yapmaları sağlanmış. Bu süre içerisinde kapalı kalan demiryolunu kullanan diğer trenler eski demiryoluna yönlendirilmişler, ayrıca olay yüzünden gecikme yaşayan yolcuların bilet ücretlerinin yarısı tazminat olarak geri ödenmiş.

Siemens gibi bir demiryolu teknolojisi devinin Amiral Gemisi olarak niteleyebileceğimiz ICE trenlerinde yaşanan sorunlar şirketi ne kadar zorda bırakıyor ben onu merak ediyorum. Sonuçta mekanik bir araçtır, hata ve arıza her zaman her yerde olabilir, fakat özellikle klima nedeni ile yaşanan bu sorunlar acaba hızlı tren tasarımlarında farklılaşmalara gidilmesine sebep olabilir mi, bu konularda bence önemli, hiç dikkate alınmayan ya da önemsenmeyen bir şey gibi görünsede camları açılmayan bu araçlarda klima arızalarında ciddi sorunlar ortaya çıkıyor, burada araç başka bir sebepten arıza yapmış olsa da, 3 saat boyunca konserve gibi bir aracın içinde hemde tünelde kalmak bayağı sıkıntılı bir durum olsa gerek.

Haberin Kaynağı Vienna.at

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Ağu Pzt, 2010 11:02

İlginç, ben bunu burada bulamadım henüz. Yani, böyle mesajları hemen atan yerlerde de yok. Bakalım, gelir mi ... DB diktatörlüğü mü yasahlamış, n'olmuş :lol:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 11:24

Diktatörlük, :) evet garip ya, düşünki Avusturya avuç içi kadar ülke ama demiryollarında oldukça iyi, ve çok fazla bizim gibi amatör meraklı var ama öyle böyle değil aşırı derecede fazla demiryolu sevgisi var, buna rağmen buradaki demiryollarıda çalışanlarının bu tip forumlara girip yazılar yazmasını gayri resmi olarak yasaklamış :) bir ara bir forum sitesi bayağı bir uğraşıyordu bunlarla bu konuda, hakkaten bazen diktatör tarzı şeyler yapabiliyorlar. Geçenlerde burada da bir kaza olduğu ama basından gizlendiği falan dile getirildi bir iki yerde, fakat gizli kalmadı tabi sadece olayın büyütülmesi engellenebildi herhalde.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 11:57

alabay yazdı:İlginç, ben bunu burada bulamadım henüz. Yani, böyle mesajları hemen atan yerlerde de yok. Bakalım, gelir mi ... DB diktatörlüğü mü yasahlamış, n'olmuş :lol:
Ben buldum senin için :)

www.bild.de
Der vollbesetzte Intercity-Express blieb im Pulverdinger Tunnel bei Vaihingen/Enz mit Triebwerkschaden liegen. 420 Fahrgäste erlebten drei Stunden Horror!

Dunkelheit, nur die Notbeleuchtung ging noch. Temperaturen über 35 Grad, weil die Klimaanlage keinen Strom mehr bekam. Passagiere kollabierten. Menschen riefen nach einem Arzt.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ağu Pzt, 2010 13:23

http://www.haberturk.com/yasam/haber/54 ... inda-kaldi
Konya'da tramvayın altında kalan motosikletteki 2 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, merkez Selçuklu ilçesi Aydınlıkevler kavşağında Alaaddin-Kampus seferini yapan tramvay, Nazif Güzel idaresindeki 42 CBD 05 plakalı motosiklete çarptı.

Çarpmanın etkisiyle sürücü Güzel ve arkadaşı Ahmet Tokçu, tramvayın altında kaldı. Güzel ve Tokçu çevredekilerin yardımıyla çıkartılarak Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

Yaralıların hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtilirken, kaza nedeniyle tramvay seferleri bir süre aksadı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Ağu Sal, 2010 20:58

http://www.haber7.com/haber/20100824/Du ... rtuldu.php
Çin'in Henan havayollarına ait yolcu uçağının havalimanı yakınında düştüğü bildirildi. Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, uçak yerel saatle 10.10'da (TSİ 17.10) Yichun şehrinin Lindu havalimanı yakınında düştü.

Uçağın Heilongjiang'ın başkenti Harbin'den kalktığı bildirildi. Ajans, uçakta 91 kişinin bulunduğunu duyurdu. Gelen ilk haberlerde uçakta 96 kişinin bulunduğu bildirilmişti. Çin televizyonunun haberine göre de uçaktaki 47 kişi kurtuldu..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ağu Çrş, 2010 11:35

http://www.haber7.com/haber/20100825/In ... carpti.php
Alınan bilgiye göre, Sirkeci-Halkalı seferini yapan banliyö treni, Kocamustafapaşa İstasyonu yakınlarında demiryolunun kenarındaki ağaçtan incir toplayan C.A.' ya (50) çarptı.

Olay yerinde hayatını kaybeden kadının cesedi, savcı ve polisin incelemelerinin ardından morga kaldırıldı.

Trenin makinisti ise ifadesine başvurulmak üzere polis merkezine götürüldü.
Ne denir ki şimdi bu habere? Allah rahmet eylesin, yorum yapmak istemiyorum ama fakirlik edebiyatı da herşeyi kurtarmıyor be.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Ağu Çrş, 2010 16:45

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=23410
Güney Afrika yerel medyasında yer alan haberlerde, başkent Cape Town'da bir trenin çocukları okula götüren minibüsle çarpıştığı belirtildi. Olay sonucu en az 8 çocuğun öldüğü ve 4'ünün de yaralandığı kaydediliyor. Yerel medyaya konuşan gördü tanıkları, şoförün tren yolundaki kapalı kapıların çevresinden dolaşmaya çalışırken çarpışmanın yaşandığını söyledi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Eyl Çrş, 2010 13:40

http://www.haberturk.com/dunya/haber/54 ... yonu-bicti
İspanya'da, kamyona çarpan hızlı tren iki kişinin ölümüne, 8 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Ülkenin güneyindeki Carmonita'da meydana gelen olayda, üç vagonlu yolcu treni, ağır yük taşıyan kamyona çarptı.

Portekiz sınırına yakın bir bölgede meydana gelen kazada trenin çarptığı kamyon, vagonların üzerine çıktı. Büyük hasar gören tren raylardan çıkarken, 19 yaşındaki Olga Nunez, 25 yaşındaki kamyon sürücüsü Eduardo Duran ve genç bir kadın kazada hayatını kaybetti.

Olay yerinde inceleme yapan yetkililer, kazanın sebebini araştırıyor.

Resim
Bayağı ciddi hasar var trende, Allahtan çok sayıda ölü yok, daha büyük bir kazada olabilir di.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Eyl Prş, 2010 09:50

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=23666

Bayram günü kötü haber,
İzmir'in Çiğli ilçesinde hemzemin geçitte bir otomobile, yolcu treni çarptı. Trenin yaklaşık 200 metre sürüklediği otomobilde bulunan sürücü öldü, 2 yaşındaki oğlu yaralandı.

Kaza, akşam saat 21.00 sıralarında, Balatçık Hemzemin Geçidi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 35 BFZ 02 plakalı otomobil, hemzemin geçide kontrolsüz bir şekilde girdi. Bu sırada İzmir'den Ankara'ya giden "31127' sefer sayılı Mavi Tren, otomobile çarptı. Trenin önünde yaklaşık 200 metre sürüklenen otomobilde, sürücü ile oğlu 2 yaşındaki yaralandı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Pzt, 2010 10:40

İki haber var, birisi yine metrobüs yoluna dalan bir özel araç, diğeride kaza değil bir İETT otobüsünün yanması ile ilgili,

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=23722
Bakırköy’den, Topkapı yönüne otomobiliyle seyir halindeki Mithat Bozburun, saat 23.30 sıralarında, bir anda direksiyon hakimiyetini kaybetti. Savrulan otomobil, bariyeri aşarak içinde yolcuların bulunduğu Zircirlikuyu-Avcılar seferini yapan Beytullah İslamoğlu yönetimindeki metrobüse çarptı. Kazada direksiyon başında sıkışan Beytullah İslamoğlu, yolcuların yardımıyla kurtarıldı. Metrobüsün kapılarının açılmaması üzerine panik yaşayan yolcular camları kırarak aşağı indi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi çağrıldı. İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan Mithat Bozburun ile Beytullah İslamoğlu, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Araçların kaldırılmasının ardından trafik normale döndü.
Aşırı sürat her zaman tehlikelidir, fakat metrobüs yolunda uygulanan çelik tel bariyerler bu sürat tutkunu arkadaşların toplu taşıma araçlarımıza zarar vermesini engelleyemiyor, kaldı ki ucuz atlatılmış otobüs de yoldan çıkarak ya da devrilerek daha çok insanın zarar görmesine sebep olabilir di, geçmiş olsun.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=23723
Olay saat 06.00 sıralarında Çamlıca Gişeleri mevkiinde meydana geldi. Sultanbeyli-Kadıköy seferini yapan 19 K kodlu İETT otobüsü, hareket halindeyken bilinmeyen bir nedenle körüklerin hemen önündeki lastiklerden alev aldı. Kısa sürede büyüyen alevler otobüsün arka kısmını sardı.

Otobüsü hemen boşaltan yolcular ve şoför yangını söndürmek için uzun süre uğraştı. Şoför dumandan etkilenince rahatsızlandı. Olay yerine sevk edilen sağlık görevlilerince ilk müdahale yapılan şoför hastaneye kaldırıldı.

Yangını gören diğer sürücüler yol kenarına çektikleri araçlarında bulunan yangın tüplerini alarak olay yerine koştu. Tüplerin tamamen boşalmasının ardından yetişen itfaiye ekipleri de otobüsü tamamen söndürerek soğutma çalışması yaptı.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Pzt, 2010 14:18

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=23738
Malmö seferini yapan hızlı trenin dün gece bir vince çarpması nedeniyle bazıları ağır olmak üzere 16 kişi yaralandı.

X2000 adlı bir hızlı tren ile bir vinç kamyonu Linköping ile Norrköping şehirleri arasında bulunan Kimstad istasyonu yakınlarında çarpıştı. Kaza sonrası toplam 244 yolcunun bulunduğu trenin birçok vagonunda hasar meydana gelirken çok sayıda yolcu da yaralandı. Hastaneye kaldırılan 16 yolcudan bazılarının durumunun ağır olduğu belirtildi.

Kaza nedeniyle tren yolunun trafiğe kapatıldığı ve onarım çalışmalarına başlandığı bildiriliyor.
Avrupa' da son dönemde hızlı trenlerin karıştığı çok fazla kaza meydana geldi, kazaların pek çoğunda da hızlı trenden ziyade hat gabarisine giren ağır vasıta araçlar nedeni oldu ama sonuçta kazaya karışan araçlardan birisi de tren, bakalım bu olaylar sonrasında bir tedbir düşüncesi ortaya çıkacak mı?

Bir diğer haberi vermek için biraz bekledim, dün İstanbul' da bildiğiniz gibi bir minibüs tanker ile çarpıştı ve 12 kişi hayatını kaybetti son rakamlara göre, 13 kişide yaralanmış, tanker sürücüsünü çıkarsak toplam 24 kişi bir minibüste. İşte bizi yönetenler bu adamların araçlarına bir de ayakta yolculukta tolerans tanıdınız, neden dünden beri yazmadım bir iki görüntü görmeden yorum yapmak istemedim belkide tanker suçludur, belki de başka bir şey olmuştur diye, görüntülerin linkini aşağıda veriyorum ve sadece diyorum ki, o minibüsün sürücüsü ölmediysede Allahından bulsun. 24 kişinin hayatına göz göre kast eden adamın elinde silah ile adam öldürenden hiçbir farkı yoktur bana göre. Ayrıca minibüs kadar kamyon sürücüsü de suçlu çünkü kırmızı ışığı gördükten sonra frenlediğinde araç duramayarak ön tarafı karşı şeride atıyor, dolayısı ile kırmızı da son sürat geçen minibüste ona ön taraftan çarpıyor, bazı yerlerde kamyonun dönüş yapacağı yazılmış ama o yağmur da o hızla dönüş yapmayı düşündüyse diğer sürücü için düşündüklerimi aynen onun içinde düşünüyorum o zaman.

http://www.milliyet.com.tr/12-kisinin-o ... efault.htm

Bu arada ben 94 yılından beri ağır vasıta ehliyetliyim ve hayatımın bir döneminde ağır vasıta araçta kullandım, kazada gördüm kazada yaptım, bu görüntüleri gayet doğru yorumladığıma inanıyorum. Bu kadar cana yazık, cidden üzüldüm.

Kilitli

“Arşivlenen Başlıklar” sayfasına dön