ist-RS.02 » İstanbul'da İhale Aşamasındaki Raylı Sistemler

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Prş, 2008 13:27

Metrobüs e yapılacak araç takviyesi ile uzunca bir süre yolculuk arzını karşılayacaktır zaten, metro bir başka bahara :) Anadolu yakası için ise tarihler hep 2012 yi gösteriyor, ömrümüz olurda o günleri görürsek sanırım oldukça güzel bir dönem olacak, Marmaray, Kadıköy-Kartal ve Üsküdar-Ümraniye' nin açılmış olması bu bölgeye büyük değer katacaktır.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 07 Şub Prş, 2008 15:49

Beylükdüzü konusunda katılıyorum. Metrobüs 1 sene içinde devreye girer. Metro daha iyi olablirdi ama elde böyle imkan varken kullanmak lazım.

Yeni sıralamaya göre; Beşiktaş-Şişli-Alibeyköy Metrosunun şansı arttı diye düşünüyorum.

Bakırköy-Bağcılar(Kirazlı)'ı saymıyorum çünkü Başakşehir kapsamında zaten yapılıyor. Başakşehir'deki tünel çalışmaları Kirazlı'ya gelince (2009 ortası) Kirazlı'dan Bakırköy'e doğru kazmaya başlayacaktır diye tahmin ediyorum.

Yenikapı-İncirli'de Taksim konseptinde devam edecek bence. Yenikapı arkeolojik kazılar bitince hat ileri devam edecek.(2009 diyorum buna da)

Mehmet Kasım
Seyyah

Beylikdüzü-İncirli Cevizlibağa uzatı

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 14 Şub Prş, 2008 12:42

Beylikdüzü-İncirli Metro Projesinin Cevizlibağ'a uzatılması önerisini yapıyorum. Çıkış noktamız tramvay hattınız Zeytinburnu-Cevizlibağ arasında yeraltına alınması gündemde. Hem de delme tünel tekniği ile yapılacağı söyleniyor. Bu tramvaydan vazgeçip "hafif metromsu" bir sisteme geçiş olur.

Bundan dolayı İncirli'ye kadar gelen Beylikdüzü metrosu yapılacak eklenti ile Cevizlibağ'da sonlanmalıdır.

Haritada çok güzel duruyor:)

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Şub Cum, 2008 08:54

Aslında benim hayalim buydu ama İBB metrobüs yapıyor. Keşke olsaydı dedğim hat:

BEYLİKDÜZÜ-MECİDİYEKÖY METRO HATTI

Resim

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 22 Nis Sal, 2008 13:02

1-Yenikapı-İncirli Projesi: Haritada mevcut İncirli LRT istasyonunda entegre olduktan sonra hat biraz daha ileri gidiyor. Sanki BAKIRKÖY RUH VE SİN.HASTANESİNE DEVAM EDECEK GİBİ.

Ayrıca Veli Efendinin hemen kuzeyinde CAREFOUR arazisinde bir istasyon olacak.

Resim

2-Beylikdüzü-İncirli Projesi: BAKIRKÖY MEYDANA GİTMİYOR.

Resim

3-Beşiktaş-Mahmutbey Projesi: Kabataştan başlayan hattın Dolmabahçede istasyonu var. Ayrıca Barboros Bulvarının Köprüye katılan kolunun hemen üst tarafında BALMUMCU CİVARINDA bir istasyonu var.

Resim

4-Eyüp Tramvayı: Eminönüne kadar gelen proje mevcut tramvay istasyonu ile entegre olup GÜNEYE DEVAM EDECEK GİBİ ek istasyon konulmuş. Acaba KISA YOLDAN BEYAZIT'A MI GİDECEK?

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 22 Nis Sal, 2008 14:45

Ohoo, kafalara dikkat, harita bombardımanı geliyoo :-)

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 25 Nis Cum, 2008 08:10

:roll: Bu haritalar çok önemli abi. Kafana çarpmaz korkma :) Çarpsa da acıtmaz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Cum, 2008 08:26

bu sunumun Türkçesi vardı bende hatta geçen bir aralar bazı rakamları yayınlamıştım diye hatırlıyorum, haritalar bunlardı bir bakalım pc de bir yerlerde duruyormu? :) Yanlış hatırlamıyorsam geçtiğimiz yıl İntertrafficte Rafet Bey' in yaptığı sunumda buydu.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 25 Nis Cum, 2008 08:31

Haritada Eyüp Tramvayı sanki Beyazıt'a gidiyor gibi? Ne dersin. Aradan direk gider mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Nis Cum, 2008 10:06

Haritada Eyüp Tramvayı sanki Beyazıt'a gidiyor gibi? Ne dersin. Aradan direk gider mi?
İyice yakınlaştırıp baktı isen bana pekte Beyazıt gibi gelmedi sanki Bakırcıların olduğu bölge gibi ya da şu üniversitenin altındaki alt geçit gibi bilmem, ha Beyazıt a gitmelimidir dersen evet mevcut tramvay yolunu kullanarak gitsin dün biraz kafa yordum belki hatırlarsın ben zone sistemini savunuyorum ve zone surlarda başlıyor dolayısı ile surun dibinde ya da dışında bir aktarma olmalı diyordum ama bu hat eğer benim önerdiğim gibi bir kültür hattı olur ise o zaman turist merkezli olmalı dolayısı ile Eminönü-Sultanahmet ten geçerek Beyazıt a gelmelidir, fakat slayttaki çizim hiçbir fikir vermiyor, o arada Haliç köprüsünün karşısında tramvayın çıkabileceği genişlikte bir cadde yokki, nasıl çıkarmışlar Beyazıt a direkt? Bu sunumlardaki çizimler çok amatörce, yüzeysel olarak gösterme amaçlı çizilmiş gibi geliyor bana.

Resim
Bu sunumdaki slaytın yakınlaştırılmış hali

Resim
Bu da İBB haritası üzerindeki görünümü aşağı yukarı burada bir yer gösterilmiş peki İstanbul' u ve bu semti bilen birisi olarak buradan bir tramvay geçmesi için yapılacak yıkımları göze alabiliriz peki yer altından çıkacak çanak çömlek ve bu rampanın ne kadar güvenli bir tramvay yolu olacağına ne diyebiliriz? Bilmiyorum ben bir çıkarımda bulunamadım Beyazıt mı evet gitsin ama bu güzergah neye göre anlayamadım :?: :?: :?:

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 25 Nis Cum, 2008 11:01

Unkapanı Metro İstasyonunun az ilerisinden Süleymaniyeye çıkan yolu mu kullanacak acaba? Mahmutpaşa arkalarına uzanacak?

Yada üniversitenin alt tarafından Veznecilere falan mı çıkacak?

Araştırmak lazım. Eğer Beyazıt civarlarında bir yerlerde mevcut tramvaya bağlanırsa iyi bir çözüm olabilir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 12 May Pzt, 2008 08:35

İBB'nin zaman zaman yayınladığı haritaları incelediğimde şöyle bir izlenim elde ettim.

İNCİRLİ Aktarma Merkezi; Hem Yenikapı'dan hem de Başakşehir'den gelen metronun birleştiği nokta. Her 2 hatta Bakırköy Meydana gidebiliyor.

Planlarda Yenikapı-İncirli Projesi hep Yenikapı-Bakırköy Projesi şeklinde adlandırılıyor. Buradan BAKIRKÖY-TAKSİM-HACIOSMAN METROSU diye bir şey çıkarıyorum.

Resim

BU ARADA ŞAMPİYON CİM BOM BOM :lol: :lol: :lol:

Hep metro hep metro olmaz :):):)

Resim

“Metro Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön