eu-TS.49 » Paris - Brüksel - Amsterdam

Ulaşım Yardım, Yolculuk Planlama, Nereden Nereye ve Nasıl Gidilir.
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzt, 2010 08:31

Viyana' ya uygun uçak bileti bulmak pek mümkün değil, özellikle de yaz sezonunda. Viyana uçuşlarında benim tecrübeme göre en iyi hizmet THY ve Austrian Airlines ta var, bu iki havayolu dışında Sabiha Gökçen' den AnadoluJet ve Pegasus ta Viyana' ya uçuyor ama geçen ay tecrübe ettiğimiz üzere bilet fiyatları THY ile nerede ise aynı, fakat yine de önce onlara bir sorun derim bazen hesaplı biletler çıkabiliyor bu iki havayolundan.

Mesela şimdi Pegasus un sitesinden baktım 8 günlük kalışlı bir bilet için yaklaşık 250 euroluk bir rakam verdi, fakat bildiğim kadarı ile bu havayolunda servis falan yok. Türk havayolları aşağı yukarı 40-50 lira daha pahalı. Ben Sunexpress i deneyin derim çünkü aynı tarihte aşağı yukarı 100 euroya bilet görünüyor ve varsın servis falan olmasın :) yokmu bilmiyorum gerçi.

www.sunexpress.com
www.flypgs.com
www.anadolujet.com

bu sıra ile bu firmalara bakın derim ve dediğim gibi Sunexpress te şu anda çok hesaplı uçuşlar görünüyor.

Vize ile ilgili bir sorun yaşanacağını sanmıyorum, bu konuyu daha önceki mesajlarda açıkladım, ilk vizeniz ise insanlar her zaman tedirginlik yaşıyorlar, daha önce başka ülkelere başka Schengen vizesi ile gitmişseniz hiçbir şey olmaz, genellikle Almanya' da sorun yapmıyor zaten. Ayrıca uçuş seçeneklerinde bence Münih yerine Bratislava' yı düşünün derim. Eğer oraya uçak bulursanız Viyana' ya sadece araba ile 1, tren ya da otobüs ile 1,5 saat. Münih' ten Viyana ise harita üzerinde yakın görünse de pek yakın değil maalesef.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Tem Pzt, 2010 10:17

Hiç yakın değil ;-)

Slovakya/Bratislava, Çekya/Prag (uzak, ama korkunç güzel, ve Münih'ten kolay), Macaristan Budapeşte ve varsa Avusturya Graz. Bunlar herhâlde daha yakın. Bratislava neredeyse Viyana banliyösu, eskiden tramvay işlerdi oradan!

quebra

Mesaj gönderen quebra » 19 Tem Pzt, 2010 10:22

çok teşekkür ederim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzt, 2010 22:57

Bildiğim kadarı ile Türkiye' den Graz a uçuş yok ve zaten eğer Viyana dışında bir yerden gidilecekse kesinlikle Budapeşte dışında bir yeride önermem, 1,5 saatlik otobüs yolculuğu ve kesinlikle yorucu bir yolculukta değil, bu otobüs biletleri çok pahalıda olmuyor. Prag belki bir seçenek olabilir ama sadece Münih' e göre bir seçenek olabilir, ama yanılmıyorsam Prag-Viyana arasıda 3 saatten fazla sürüyor? Hiç gitmedim o yolu şimdi kulağımda kalanı yazdım ama çoktur az değildir :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Tem Pzt, 2010 23:00

Budapeşte mi, Bratislava mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Tem Pzt, 2010 23:04

alabay yazdı:Budapeşte mi, Bratislava mı?
uppss, fazla ilaç almanın zararları :) Budapeşte 6 saat yahu ne yaptım ben :) Bratislava tabii ki, kusura bakmayın.

akon

Mesaj gönderen akon » 07 Ağu Pzr, 2011 17:48

arkadaşlar herkese iyi pazarlar

öncelikle sitede yeniyim. mümkünolduğunca siteden bakmaya çalışıyorum ve şu ana kadar oldukça yararını gördüm.

ben 8 eyüllde amsterdama oradanda 10 eylülde parise gideceğim ve 4 gecede pariste kalacağım inşallah.
otel ve uçak rezervasyonlarımı önceden yaptırdığım için değiştiremiyorum. şimdi ise 10 eylül tarihinde amsterdamdan parise geçeceğim ama
www.thalys.com/ sanki bana kıllık yapıyor :( sadece o gün bütün seferler dolu gözüküyor. acaba ben mi yanlış yapıyorum birgün öncesi bir gün sonrasında fiyatlar gayet normalken 10 eylülde iki kişi 190 euro
sonuç olarak tp://www.thalys.com/ bu sitenin dilinden anlayanlar bir baksada ben mi yyanlış yapıyorum yardımcı olsa o kadar sevinirim ki anlattamama :)

tabii benim yaptığımım doğru ve o gün bütün seferler dolmuşsa alternatiflerim neler heralde eurolines kalıyor. başka alternatifim var mı bilgisi olan. açıkçası 7.5 saat otobüs yolculuğu yaparak tatili mahvetmek istemem..

şimdiden teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Ağu Pzr, 2011 18:34

Hoşgeldiniz, bende Thalys ten baktım şimdi ilginç o gün tüm seferler dolu görünüyor, daha doğrusu sefer yok görünüyor, genelde bayramda seyranda etkilenmezler pek ama son bir kaç yıldır Avrupa da demiryollarında grev çok fazla oluyor, bir ara Başar kurcalarsa daha iyi anlayabilir ama orada o gün için sefer yok yazıyor.

Fiyat olarakta 15 gün öncesine kadar alınabilen 45€ luk biletler var yazmış ama sanırım bu koltuk sayısı ile sınırlı, dolayısı ile bulunamayabilir, genel olarak baktığımızda 2 kişi için 190€ hızlı trende çok pahalı değil ama 45€ luk bulup yarı parasına gitmek varken tabii ki pahalı.

Sizin durumunuzda eğer yapabilse idim Paris teki otel rezervasyonumu 1 gün öne alıp gece oraya geçerdim ama bu da saatinizden çalacak sonuçta Amsterdam dan erken ayrılmak durumunda kalacaksınız, otel rezervasyonu için ödeme yaptı iseniz otel ile görüşerek 1 gün geç geleceğinizi bildirebilirsiniz ama riskli olabilir.

Aynı durum ile karşı karşıya olsa idim, yanımdaki kişininde durumuna göre ben otobüsü tercih ederdim, evet uzun ve eurolines otobüslerinde asla ülkemizdeki otobüs konforuda yok :) ama Cuma gecesi 22:00 de bindiğiniz zaman Cumartesi 06:00 gibi Paris te oluyorsunuz ki bir kahvaltı 10:00 gibi otele giriş için falan çok ideal geldi bana fiyat olarakta 2 kişiye 90€ fiyat veriyor.

Son seçenek uçak olsa gerek, bunu geçen bir ara tartıştık galiba? Yoksa o Portekiz ile ilgili idi sanırım, ama şimdi fiyatlara baktımda uçak bir seçenek değilmiş o güzergahta :)

Açıkçası çözüm üretemedim, otobüse kalacaksınız gibi, biraz yorucu ama yine de göreceğiniz 2 kent uğruna değer derim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Ağu Pzr, 2011 18:40

Bir diğer seçenekte yine tren varmış, 10 Eylül tarihinde Amsterdamdan 08:54 te Corail ile Brüksel' e geçiyorsunuz, indiğiniz gardan tekrar 12:09 da TGV ile Paris' e geçiyorsunuz, varış saatiniz 13:46 ücret 190€ 2 kişi için.

http://www.railteam.de/reiseinformation/netzplan

http://www.tgv-europe.de/

akon

Mesaj gönderen akon » 07 Ağu Pzr, 2011 23:16

Cevabiniz icin tesekkurederim esat bey;
Acikcasi otel rezervasyonlarimi bookingden 2 ay oncesinden yapt dahs ucret odemedim ama degistirebilirmiyim bilemiyorum fiyat farki olur sanurim.
Oneriniz dogrultusunda amsterdamdaki otel rez. 2 gunden 1 gune dusursem amsterdam icin 1 bucuk gunum kaliyor persembe 5 gibi amsterdamda oluyorum cuma gunu 10 parise otobusle gidiyorum. Bir bucuk gun amsterdam icin yeterlimidir. Esimle gidecegim tamamen turistlik amacli :)
Tesekkurederim.

akon

Mesaj gönderen akon » 08 Ağu Pzt, 2011 00:06

uçak bilgilerine baktımda amsterdamda saat 1 de olacakmışız yani perşembe öğlen 1 den cuma saat akşam 10 a kadar amsterdamı gezmek (bir buçuk gün) yeterli olur mu sizce?

birde amsterdamda otobüs firmaları çok mu vasat 7.5 saat yolculuk çok yorar mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Ağu Pzt, 2011 17:44

Amsterdam' a hiç gitmedim, hedef noktalarım arasında var ama bir türlü olmadı :) o yüzden yetermi yetmezmi bir şey diyemeyeceğim, gezi sitelerine bakmışsınızdır muhtemelen ama yine de bir göz atın derim, Paris için 4 gün fazla olabilir ama tabii nereleri gezeceksiniz biraz da ona bağlı, şimdi ben sadece kent içine 2 gün yettiremedim, Disneyland falan işin içine girerse bilemem :)

Otobüs firmalarını vasatlık olarak nasıl tanımlayayım ben en son 5 yıl kadar önce eurolines ile yolculuk ettim ve o zaman dahi bizdeki otobüsler daha klas gelmişti bana ama bu çok normal çünkü devlet desteği yok burada otobüs yolculuğuna, özellikle demiryoluna yönlendiriliyor insanlar. Burada gördüğüm kadarı ile bu kadar zamanda otobüslerinde çok büyük değişiklik yok, mesela bu yaz Türkiye' de yaptığım otobüs yolculuğu evet uzun ve yorucu idi ama uçaktan konforluydu :) eurolines' ta böyle bir şey beklemeyin. Fiyat olarak tabii ki hızlı trene göre cazip, cebinizce kalan 100 euroyu gezerken yersiniz, ayrıca gece binip sabah ineceğiniz için yolculuğunuz uyuyarak geçecek, ben kısa Paris-Brüksel yolunda bile uyumuştum, ama en baştan şunu söyleyeyim otobüs yolculuğu ile aranız nasıl? Bazıları uyuyamaz, oturamaz, eğer aranız kötü değilse bence hiç gününüzü heba etmeyin gece otobüs yolculuğu ile Paris' e varın derim.

Amsterdam konusunu araştırın o süre gezmeye yetmez diyenler çok ise kararı siz verin, hediyeliklerden vazgeçip bahsettiğim 1 aktarmalı tren yolculuğunu yapabilirsiniz.

“Nasıl Gidilir?” sayfasına dön