gnl-S.40 » Fotoğraf Yükleme ve Kullanma

Kilitli
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 18097
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

gnl-S.40 » Fotoğraf Yükleme ve Kullanma

Mesaj gönderen Esat » 24 Eyl Pzt, 2007 21:22

Forumumuzun içeriğini oluşturan konuların gereği olarak fotoğraf yüklemek ve kullanmak gerekli olduğundan bu konu ile ilgilide bir takım kurallar oluşturmak gerekiyordu, işte bu kurallar o kurallar:

1. Her üyeye fotoğraf yükleme izni verilecektir diye bir kuralımız yok, fotoğraf yükleme izni kişiye özel verilebileceği gibi, yazdığı mesajlar ya da başka sitelerde yüklediği fotoğraflar göz önünde bulundurularak bu hak verilebilir ya da alınabilir. Fotoğaf yükleme izni olmayan kullanıcıların forum sitelerine aşina olduğu düşünülerek fotoğraf yükleme sitelerinden link atarakta istedikleri resimleri gösterebilecek kadar interneti bildiklerini düşünüyoruz, eğer bilmiyorsanız bu bizim problemimiz değildir, biz bu kadarcık internet bilen üyeler istiyoruz.

2. Siteye öncelikli olarak kendi çektiğiniz fotoğrafları yüklemeniz tercih edilir. Ama herkesin fotoğraf makinesi olmadığı gibi herkesin fotoğraf çekme kabiliyetide olamaz. Bunlara sahip olsa da bütün gün sokaklarda bizim için fotoğrafçılık yapamaz. Eğer kendi fotoğraflarınızı yüklüyor iseniz bunu bir şekilde mesajınızın içinde belirtmenizde fayda var. Başka birileri ya da siteler fotoğraflarınızı kullanırsa hakkınızı aramak isterseniz belki faydası olur. (Genelde bir siteye böyle bir mesaj attığınızda alıcağınız cevap "işine bak" olacaktır, eğer vaktim ve param var mahkeme mahkeme uğraşırım diyorsanız siz bilirsiniz.) Fotoğraf yüklemek tamamen sizin kişisel insiyatif ve isteğinize bağlıdır.

3. Siteye yüklediğiniz fotoğraflar size aitse size aittir, sitemizin malı olamaz ama yüklediğiniz andan itibaren ortak kullanımı kabul etmiş sayılırsınız, site yönetimi bu fotoğrafları sitemizin içerisinde, tasarımda, başka başlıklarda ve site sahipliğine ait başka sitelerde, sitelerin tanıtımı, toplu taşıma sistemleri ile ilgili materyal tasarımları ya da siteye gelir getirecek reklamlar araçlarında kullanabiliriz, bu gibi durumlarda fotoğraf sahibi bilgilendirilmektedir. Bunun dışında sizin fotoğraflarınızdan herhangi bir şekilde üçüncü kişilere satılmaz ve gelir elde edecek girişimlerde bulunulmaz.
-- Düzenleme: 21.10.2012 Esat --

4. Yüklenen fotoğraf/çizimlere watermark (su izi) uygulaması yapmaya Ocak 2008 itibari ile başladık, gerekli olduğuna inanıyoruz.

5. Sizde yüklediğiniz fotoğraf/çizimler eğer size ait değil ise üzerinde bulunan watermark, isim ya da linkleri silmeyiniz, bu şekilde başkalarının fotoğraf/çizimlerini yükleyen üyeler tespit edildiğinde siteden atılacaktır. Fotoğraf bir başka yerden, kitaptan, siteden, kişiden alıntı ise lütfen bu alıntının kaynağını belirtin, bir şey kaybetmezsiniz aksine belki onore etmiş bile olursunuz.
-- Düzenleme: 21.10.2012 Esat --

6. Mümkün ise bizim ile benzer içerik barındıran sitelerden birebir kopyala/yapıştır resim yapmayalım, fotoğraf size ait ise bunda herhangi bir engel yoktur ama başkalarının, benzer amaçla kurulmuş başka sitelerde kullandığı fotoğrafları izinsiz almak doğru olmaz.

7. Şu an ki uygulama da yüklenen fotoğraf/çizimler 800px (piksellik) genişlik ile görüntülenmektedir, yüklediğiniz fotoğraf/çizimler bu çözünürlükten büyük ise otomatik olarak küçültülmektedir, teorik olarak dosya boyutu büyük olmadığı sürece 2048px genişlikte fotoğraf yükleyebiliyoruz, resim yükleme modumuzu geliştirerek daha fazla seçenekleri olan bir mod oluşturmak ya da yüklemek için çalışmalarımızda devam ediyor. Bunun dışında harici bağlantılar ile daha büyük piksel genişliğinde fotoğrafların site içerisinde gösterilmesi teknik olarak mümküdür, fakat bu fotoğraflar gerçekten konu ile alakalı veya bilgilendirici olmadıkları konusunda şikayet edilirler ya da site yöneticileri tarafından bu yönde değerlendirilir iseler mesajlarınızın içerisinden linkleri kaldırılabilir.
-- Düzenleme: 21.10.2012 Esat --
8. Fotoğrafların mümkün olduğunca kaliteli olmasına dikkat edelim, fotoğraf yükleme modülünün kısıtları dışında, kalitesi düşük cep telefonu kameraları ile ya da iyi bir kamera ile çekilse bile kötü çekilmiş fotoğraflar çok kritik bir amaca hizmet etmediği sürece silinecektir.

9. Fotoğrafların içeriğinde Site Kurallarıiçerisinde bolca bahsettiğimiz kanun maddelerine aykırı durumlar bulunmamasına dikkat edelim.

10. Fotoğrafların konu ile ilgili olmasına dikkat edelim.

11. Fotoğrafları siteye yüklediğiniz andan sonra yayın aşamasında başka kişi veya kişiler tarafından alınarak kullanılmasından biz sorumluluk kabul etmiyoruz.

Kilitli

“Kurallar, Kaideler, Bilmeniz Gerekenler” sayfasına dön