ist-MB.01 » Yeni Metrobüs Hatları

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 21 Ağu Prş, 2008 09:26

http://www.iett.gov.tr/metin.php?no=186

Bostancı-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı denmiş. Neden Söğütlüçeşme. Kadıköy'e gitmelidir bu hat. Eğer yapılacaksa. Tak diye milleti niye Söğütlüçeşme'de indiriyorsun. Tamam Söğütlüçeşme'den karşıya metrobüs gidecek tabi de. Kadıköy şart.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 Eyl Pzt, 2008 09:01

http://www.haber7.com/haber/20080907/Me ... apildi.php

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/Pa ... eniID=5406

Zincirlikuyu Kavşağı-Söğütlüçeşme arası 3. Etap Metrobüs hattı yaklaşık 11 km, 5 adet istasyon planlandı. Söz konusu güzergahta Boğaz Köprüsü geçişi ise karma trafikten sağlanacak. İhalesi yapılan hattın 200 günde tamamlanması ve 90 milyon Ytl’ye mal olması planlanıyor.

Proje çalışmaları devam eden Avcılar-Beylikdüzü güzergahı ile Harem-Kozyatağı güzergahının her biri yaklaşık 10 km uzunluğunda ve 9 ‘ar istasyon planlanıyor.

***Fatih Fevzipaşa Caddesi, (Edirnekapı-Vezneciler)
***Millet Caddesi, ANAAAAAA..... tramvay olan yerde metrobüsss
***Beşiktaş Barbaros Bulvarı,
***Aksaray Vatan Caddesi-Milliyet Gazetesi önü

Metrobüs hattı projelendirme çalışmaları devam ediyor.

Resim

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme, 5 istasyon....

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 08 Eyl Pzt, 2008 11:54

İBB yazdı: ***Millet Caddesi,
Millet Caddesinden geçecek metrobüs hattı üzerine varsayımlar.

1-Sanırım Cevizlibağ'dan başlar.
2-Tramvay yolunu ortak kullanabilir.
3-Aksaray'da sonlanabilir de ileriye de devam edebilir.
4-Gönlümden geçen ise Cevizlibağ-Aksaray-Unkapanı-Eminönü'dür.
5-Tramvay hattının haricinde metrobüse izole yolu ayrılması için gerekli yer yok.
6-Cevizlibağ-Beyazıt Metrobüs de olabilir.
7-İstermisiniz Cevizlibağ-Karaköy-Beşiktaş olsun.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Eyl Pzt, 2008 19:13

Katliam yani 1950 lerdeki petrol karteli is basinda, yükselen petrol fiyatlari nedeni ile düsen satislari bizim gibi ülkelere fosil yakitli arac satarak kapatacaklar olan bizim tramvaylara olacak :)

kübra

Mesaj gönderen kübra » 09 Eyl Sal, 2008 03:09

Bir Allah'ın kulu da şu metrobüs'ün güzergahlarını yazmamış, yada harita da göstermemiş. İbb.gov.tr'de bulamadım, gazetelerde de yok.belki burada vardır dedim, umarım eklenir.
Çünkü, biz Çapa'da oturuyoruz, Zincrlikuyuya gitmek istediğimiz zaman, Topkapı'ya gidip oradan binmemiz gerekecek, yani gittiğimiz yolu geri dönmüş olacağız, nerelerden geçtiğini bir türlü kestiremedim.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Eyl Sal, 2008 07:34

kübra yazdı:Bir Allah'ın kulu da şu metrobüs'ün güzergahlarını yazmamış, yada harita da göstermemiş. İbb.gov.tr'de bulamadım, gazetelerde de yok.belki burada vardır dedim, umarım eklenir.
İBB'nin basına duyurduğu güzergahların haritası. Etüd, fizibilite, proje vs. aşamalarından sonra bir kısmı yapılır bir kısmı yapılmayabilir. Ama bu gazla yapılır kanaatindeyim.

Resim

*Avcılar-Beylikdüzü uzak kaldığı için haritaya koyamadım :D
kübra yazdı:Çünkü, biz Çapa'da oturuyoruz, Zincrlikuyuya gitmek istediğimiz zaman, Topkapı'ya gidip oradan binmemiz gerekecek, yani gittiğimiz yolu geri dönmüş olacağız, nerelerden geçtiğini bir türlü kestiremedim.
Çapa'dan tramvay ile Cevizlibağ'a gelmek zor olmasa gerek. 10 dakikalık iş. Cevizlibağ'dan da Zincirlikuyu 15 dakikada aşınıyor. Gayet güzel 20-25 dakika da işinizdesiniz. Ne istiyorsunuz :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Eyl Sal, 2008 09:31

Gündüzleri Topkapi dan da aktarma yapilabilir cok uzun bir yürüme mesafesi yok Zeytinburnundaki aktarma kadar bir mesafe yürünüyor bence de artik Capa ve Sehremini bölgesinden Zincirlikuyu ya ulasmanin en mantikli yolu T1 ile Cevizlibag burada 78 e binerek te Zincirlikuyu bir ara bu isin planini cikartmak gerek

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Eyl Sal, 2008 10:21

Esat yazdı:bence de artik Capa ve Sehremini bölgesinden Zincirlikuyu ya ulasmanin en mantikli yolu T1 ile Cevizlibag burada 78 e binerek te Zincirlikuyu bir ara bu isin planini cikartmak gerek
Tabi ki suriçi de metrobüsten faydalanmalı bu şekilde. Çapa ve şehremini çok şanslı aslında bu işte.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Eyl Sal, 2008 21:37

Bencede ama Millet caddesine metrobüs sacma oradaki hat yogunlugu araya metrobüsü de katamaz zaten bence bu Vatan caddesine bir metrobüs hatti olmalidir bu sekilde metro ile alternatif yönlere giden ama ayni yerden baslayan bir sistem tasarlanmis olur hemde metro ile tam entegre o zaman Capa nin sansi daha da artacak 10 dakika yürüyüs ile inecekleri emniyetten metrobüse binerek Ikitelliye 10-1k 5 dakika gibi bir sürede varacaklar toplam yolculuk yarim saati gecmez ki bence mükemmel tek yazik olan vatan caddesi bulvarinin orta refüjündeki laleliklere olacak. Istanbullular dikkat etsin buradan artan laleleri nereye dikecekleri belli olmaz

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Eyl Çrş, 2008 08:57

Metrobüsün Söğütlüçeşme'de stop yapmasına takmış durumdayım. Ortada bir yerde bitmesi biraz canımı sıkıyor. O yüzden SÖĞÜTLÜÇEŞME-KADIKÖY arasında bir şeyler yapılabilir mi?

*İlk akla gelen çevreyolundan çıkmadan trafiğe karışarak Kadıköy Meydana gidip Altıyoldan ring yapması:

Resim

*** Yada daha kısa giderek ALTIYOL BOĞA MEYDANI'ndan ring dönmesi, tabi trafiğe karşışarak.
Resim

Bahsettiğim Bölgenin Panaroması:

Resim

Alın birde kroki.
Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Eyl Çrş, 2008 10:28

Söğütlüçeşme ortada bir yer değil. ben seksenlerin başında bile anlayamamıştım, neden bu kadar önemli bir tren istasyonu ana merkez değil. Orası asıl bir merkez, Kadıköy'de sadece vapur ilâve, başka önemli bir şey yok, sadece güzel Boğaz manzarası bozuluyor, o kadar. Hiç bir otobüs "Söğütlüçeşme"ye işlemedi. "Haydarpaşa"ya işleyen otobüs hattı da çok kısa zaman işledi, ne kafasızlık!
Söğütlüçeşme gayet güzel. Banliyö var, metro yap, tramvay çek, iş bitsin.

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Eyl Çrş, 2008 10:34

Kadıköy Meydana olmasa bile en azından Altıyol'a kadar gitse iyi olur. Kopuk kopuk olmasın. Ama senin gerekçelerde iyi. Kadıköy'de ilave vapur var. Ama merkezi bir yer. Metrobüsün Kadıköy' e gitmesi çok yerinde olur kanaatindeyim.

Tramvay çek, bitsin diyorsun ya İBB Bostancı-Kadıköy Tramvay Projesini; Bostancı-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı'na çevirdi bile. Gözün aydın.

“Metrobüs & Troleybüs [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön