ist-L.04 » İstanbul' da Yeniden "Tercihli Yol" Denemesi

kenanmar
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen kenanmar » 19 Ara Çrş, 2012 21:42

Caddelere sarı şeritler çekiliyor. İBB niyetini sarı çizgiye döktü ama fiilen kuvvetli bir uygulamayı net göremedik. Sanırım alıştıra alıştıra ilerleyecekler.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Oca Sal, 2013 22:56

Ben uygulama ile ilgili izlenimimi anlatayım biraz. EDS müessesi işliyor, bunu çevremden biliyorum herkesin bir ceza şikayeti var, uygulama taksi, dolmuş ve servisler yolcu indirecek şekilde esnetilmiş ama bunun dezavantajları ve suistimalleride ortada. Millet caddesinde hala bu saatler içerisinde parklanma yapan araçlar mevcut, ha ceza kesiliyordur eyvallah ama mevcut ve otobüsler ki özellikle ÖHO lar basıyor sol şeritten Pazartekke den Çapa'ya sonra tam sağ hadi girdi sağ şeride!! Bu mu yani? Bu mudur bu otobüs yolunun esprisi, adamların umrunda değil, yapılmış olan ceplerede girmiyorlar, sürüyor sarı şeritten cebin başına kadar orada indir bindir, yine pek çok kişiden "havuz sisteminde geçildikten sonra ÖHO ların nasıl olsa sefer başı parasını aldığını için yolcuyu hiç sallamadıkları" yönünde şikayetlerini duydum ve bu cep uygulamasında yaptıklarınıda gördüm ve yaşadım. Sözün özü Millet caddesinde uygulama hala sağlıklı işlemiyor, ceza kesiyor olabilirsiniz ama yine ortak görüş "otobüsler sarı şeritten çıkınca neden ceza kesilmiyor" şeklinde.

Bir diğer uygulama yapılan yer Mahmutbey caddesinde ise uygulama saatleri içinde hakikatten sağ şerit boştu, çok nadiren araba vardı duran ve 2 şeritlik bir yolda bu uygulamaya kimse anlam veremiyordu, yine ortak görüş, "amaç EDS ile gelen geçene ceza kesip para toplamak" fakat oto kontrol Millet caddesinden daha iyi durumda idi.

Ve Kennedy Caddesi yani sahil yolu :) çok güldüm, günde kaç otobüs geçiyor inanın bilmiyorum ama ben ömrü hayatımda orada belediye otobüsü görmedim desem yalan olmaz ama BUS LANE var :) amaç millet 2 şeride sıkışsın, hız yapamasın ve lane girene makbuzu göndereyim gibi olmuş, garip buldum.

Bu fotoyu uygulama saati dışında çektim 10:30 gibiydi yanılmıyorsam ama bahsettiğim durağa girmeme hadisesi bariz görülüyor, önceden de umurlarında değildi hala değil, İBB çıkıp alçak tabanlı otobüs aldık yolcu dostuyuz desin, yolcuyu suyun ortasına ya da ne amaçla dikildiğini anlamadığım o babaların üstüne indirecekseniz buyrun dünyanın en modern otobüs sistemi sizin olsun.
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Oca Prş, 2013 22:45

Kim geçer? Ferrari, Maserati ya da Belediye Otobüsü? :)

http://www.youtube.com/watch?v=rnTmbxkafaY

“Belediye ve Halk Otobüsleri” sayfasına dön