ist-RS.14 » Metro ve Tramvaylarda K-9 Timi Görev Yapıyor

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

K-9 Eğitimi

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 29 Eyl Cmt, 2007 17:37

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 04 Eki Prş, 2007 09:54

Ben şimdiye kadar Köpeklerin boş boş durmasından başka hiç birşeye rastalamadım
Aylin hanım siz hiç haberlerde veya bir amerikan filiminde uyuşturucu arayan bir alman kurdu (k9) gördünüzmü.

Bu metrodaki köpekler tabiki orada durmaktan başka işe yaramayacak :) Çünkü o bir K9 eğitimlidir. Başında bakıcısı veya eğitmeni mevcuttur. Başındaki insan komut vermeden bir şey yapmazlar ama bir olumsuzlık sezdinmi de başındaki adama bak şu gelende var bi iş gel de bakalım dercesine işini iyi yaparlar.

Hem durmaktan başka ne yapabilirlerki :?: Bakıcısı hep havlatsınmı yoksa :D :D

Arama konusuna gelince .......
Siz metroya girerken sizi bir kez süzüyormu.........,
Gelişinize bakıyormu.....................
Ya da gözlerinize bakıyormu...........................

Her arama dedktörle yapılmaz . Diyelim siz metroya binerken güvenlik sizi bir süzdü siz bundan korkarmısınız? Rahatsız olur , çekinirmisiniz?

Eminim şu an ne münasebet neden çekinecekmişimki diyorsunuz.

Neden çünkü siz sıradan bir vatandaşsınız hiç bir korkunuz yok .....

Ama sorunlu bir vatandaşı ; bir güvenlik görevlisi izlediği;süzdüğü zaman şahıs hemen 'eyvah anladı galiba , nerden anladı acaba ,şimdi turnikeden geçmişte bulunduk . Gerimi kaçsam , içerde poliste varmıdır acaba..... gibi şeyler düşünüyor olacaktır yüksek ihtimal gözlerine baktığınızda gözlerini kaçıracak serin bir yerde bile saniyede terlemeye başlayacak, yüzü kızaracak,vs,vs........
İşte buna psikolojide suçluluk duygusu deniyorki en profosyonel suçlu bile bu hislerden kurtulamaz , ve açık verir .
İşte bunu dedktörle arar kelepçelersiniz :)

Güvenlik görevlileri , insanların içinde insanlarla o kadar haşırneşir çalışıyorlarki, gelen şahıs polismi,sivilmi ,hırlımı hırsızmı ne olduğunu bir bakışta anlayacak kapasiteye geliyorlar.Adeta insan sarrafı oluyorlar yıllar geçtikçe bu tramvay ve metrolarda......

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 05 Eki Cum, 2007 21:44

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
salih erdem KÖSTEK
Aylık Paso

Mesaj gönderen salih erdem KÖSTEK » 16 Eki Sal, 2007 14:48

Resim

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 16 Eki Sal, 2007 22:14

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 16 Eki Sal, 2007 22:57

Aylin hanım siz hiç haberlerde veya bir amerikan filiminde uyuşturucu arayan bir alman kurdu (k9) gördünüzmü.
Çok gördüm ama avrupa yapımlarını izlemeyi tercih ediyorum, keza Amerikan filmlerini hem çok abartılı hem çok saçma buluyorum.
Bu metrodaki köpekler tabiki orada durmaktan başka işe yaramayacak :) Çünkü o bir K9 eğitimlidir. Başında bakıcısı veya eğitmeni mevcuttur. Başındaki insan komut vermeden bir şey yapmazlar ama bir olumsuzlık sezdinmi de başındaki adama bak şu gelende var bi iş gel de bakalım dercesine işini iyi yaparlar.
K9 eğitimi almış olmaları tabiki çok güzel ama biz o eğitimli köpeklerin Aksaray Metro İstasyonunda masum bir yolcuyu sırtından ısırdığını-ısırmaya çalıştığını, başındaki duranın hiç birşey yapamadan olayı izlemekle yetindiği günleride biliriz :D . Köpek sonuçta dimi yapacak birşey yok. :lol:
Hem durmaktan başka ne yapabilirlerki :?: Bakıcısı hep havlatsınmı yoksa :D :D
Öyle bir talep yok ama havlayan köpek zaten ısırmaz :D .
Ama sorunlu bir vatandaşı ; bir güvenlik görevlisi izlediği;süzdüğü zaman şahıs hemen 'eyvah anladı galiba , nerden anladı acaba ,şimdi turnikeden geçmişte bulunduk . Gerimi kaçsam , içerde poliste varmıdır acaba..... gibi şeyler düşünüyor olacaktır yüksek ihtimal gözlerine baktığınızda gözlerini kaçıracak serin bir yerde bile saniyede terlemeye başlayacak, yüzü kızaracak,vs,vs........
İşte buna psikolojide suçluluk duygusu deniyorki en profosyonel suçlu bile bu hislerden kurtulamaz , ve açık verir .
Maalesef herşey bu kadar kolay olsaydı Dünyada suç oranı bu kadar yüksek olmazdı. En profesiyonel suçlu bile bu hislerden kurtulamaz demişsiniz, buna katılmıyorum. Daha önce bu işi çok defa yapmış bir insan o duraktan sürekli geçiyorsa ve heryerini iyi biliyorsa emin olun hiçbirşey sezdirmeden herşeyi yapabilir. Psikoloji mezunu biri olarak size bunu garanti edebilirim. Tabi Profesyonel suçlu sayısı Ülkemizde allahdan çok az bu sayede çoğu şeyden fazla bir zarar almadan kurtuluyoruz.
İyi bir insanın yarın kötü olmayacağına kimse garanti veremez. Bayanım duruşum yürüyüşüm görünüşüm düzgün diye potansiyel suçlu olamayacağım anlamınada gelmez. Çok basit bir örnek vereğim size, Gayrettepede çalıştığım bir iş arkadaşım sürekli yanında kesici aletler taşıyan bir bayandı ve birgün zaten birisine sinirlenip Metrodan çıktıkdan sonra bir olaya karıştı. Bu bayan Metronun içindede sinirlenip hatta cinnet geçirip yolculara zarar verebilirdi sonuçta potansiyel vardı ama Güvenlikler onu hiç aramadığı için onun yanında kesici aletler taşıma gibi bir kaygısı yoktu. Yanlış anlaşılmaz niyetim burada söz düellosu yapmak değil asıl anlatmak istediğim güvenlik görevlileri yeterince eğitim almadığı gibi her insanın gözüne bakarak ne olduğunu anlayamazlar. Bu yüzden sadece tabiri caizse yamuk görünüşlü insanları değil düzgün görünüşlü insanlarıda ara sıra kontrol edilmesi gerektiğini savunuyorum. En basit örnek Para ödememek için Şirinevler Turnikelerinin üzerinden atlayan Takım elbiseli çok Mühendis görmüşler ne yapıyorsunuz Beyefendi diyince birde yüzsüzlük yapıp kavga çıkaran. Bunu anlatan hala görevdemi bilmiyorum ama Ulaşım AŞ. çalışanlarından bir Güvenlikti. Kıyafet insanın görünüşünü, duruşunu, yürüyüşünü değitirebilir ama düşüncesini değiştirmez. :wink:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Funiküler İstasyonu K9

Mesaj gönderen Esat » 07 Mar Cum, 2008 16:06

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Mar Pzr, 2008 20:50

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Mar Pzr, 2008 23:58

İlginç bir sorum var: bu köpeklere hangi dilde komutalar veriliyor?
İngiliz polisine Alman Çoban köpekleri gönderildi (Deutscher Schäferhund), sizlerin timlerde kullanılan, İngiliz polisinin komutaları Almanca vermeleri gerekti :lol: . Yok, şaka değil ... hakikaten İngiliz polisi Almanca öğrenmek zorunda kaldı bu iş için. Sitz (otur), Fuß (yanımda dur/otur), Fass (ısır lan/pestilini çıkart), vs ... zamanla köpeklere yavaş yavaş İngilizce komutaları öğretip onlara alıştıracaklar ... da, problem, her nedense, Almanca daha sert olduğu için, mıcık İngilizce'ye reaksyon göstermiyorlar henüz.

B. Alabay

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön