gnl-TS.09 » Toplu Taşımada Vandalizm

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17964
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 05 Eyl Cmt, 2009 17:08

Aslında başlığı "Toplu Taşımada Hayvanizm" olarak değiştirmek lazım.
Mersin'de 16 yaşındaki bir çocuk, hareket halindeki yük trenine taş attı. Atılan taşlardan birisi, lokomotifin ön camına isabet ederek parçaladı. Kırılan cam parçalarının, gözüne isabet etmesi sonucu gözbebeği yırtılan makinist hastaneye kaldırıldı.

Olayı haber alan makinistin arkadaşları, hastaneye akın ederek, arkadaşlarının durumu hakkında bilgi aldı. Makinistlerden Kazım Kaçan, aynı bölgede büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, "Yine bu mahallede tren taşlamadan dolayı birçok vatandaş yaralandı. O bölgede can güvenliğimiz yok. Genelde bunu yapanlar 10-16 yaşlarındaki çocuklar. En kısa sürede tedbir alınması gerekir" diye konuştu.
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1 ... 2009/09/05

Ben çözümü biliyorumda sonra söyleyince olmuyor, başka yaftalar yapıştırılıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17964
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Pzt, 2010 08:31

Yeni bir Toplu taşımada Hayvanizm örneği de İstanbul' dan
Sirkeci Halkalı arasında sefer yapan banliyö trenine binen İrem Kadaklı kendini bilmez kişilerin kurbanı oldu.

Evine gitmek için bindiği tren Yeşilköy İstasyonu’na yaklaştığı sırada bir anda kimliği belirsiz birkaç çocuk trene ellerindeki taşları attı. Trenin camları bir anda kırılırken, taş hiçbir şeyden habersiz seyahat eden İrem’in yüzüne isabet etti. Genç kız aldığı darbe nedeniyle bir anda kanlar içinde kaldı.

Trende karmaşa yaşanırken görevliler hemen ambülans çağırdı. Gelen ambulansla hastaneye kaldırılan İrem Kadaklı’nın burnunun kırıldığı anlaşıldı. Genç kız acil olarak ameliyat edildi. Trene taş atan çocuklar ise kayıplara karıştı. Polis şimdi hareket halindeki trene taş atan çocukları arıyor.
Taş atan çocuklar için çıkan kanuna bunlarda alınsın ne fark ediyor ki, ikiside devlete taş atıyor ikiside vatandaşı yaralıyor, şimdi bunlar gönül rahatlığı ile havada atıyordur mahallede nasıl kırdık camları diye.

Hakan
Kadrolu Personel
Mesajlar: 1434
Kayıt: 29 Oca Sal, 2008 15:44

Mesaj gönderen Hakan » 26 Tem Pzt, 2010 17:50

Açıkcası ben banliyöyü lisede dersaneye gittiğim yıllardan beri çok nadir kullanıyorum. Sebebi de seyrek seferleri ve güvenlik sorunları. 2-3 yıl boyunca neredeyse hergün bindiğim trende neredeyse hiç bir sıkıntı yaşamadım ve görmedim ama yinede kendine has bir tedirginlik verici duruşu var. Tabi o zamanlar akbil entegrasyonu da yoktu ve neredeyse kimse bilet almıyordu, şimdi daha iyi sayılır. Neyse asıl söylemek istediği şeyi kaçırmayayım.

Sizce Halkalı-Sirkeci ve Haydarpaşa-Gebze hatları birbiriyle kıyaslandığında biri diğerinden daha güvenli kabul edilebilir mi? Benim şahsi düşüncem Haydarpaşa-Gebze hattı hem daha uzun hem de daha varoş tabir edilen yerlerden geçmesine rağmen, Halkalı-Sirkeci hattından daha güvenli. Tabi Haydarpaşa-Gebze hattının özellikle Söğütlüçeşme-Küçükyalı arasında lüks diyebileceğimiz semtlerden geçmesinin ve oradaki yolcu profilinin de tüm hatta etkisinin olduğu da düşünülebilir.

Ne dersiniz bu iki hat kıyaslanabilir mi, yoksa tüm bunlar benim kendi saçmalamalarım mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17964
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Pzt, 2010 18:05

Hakan, bu sitede 2 tane rahatsız var :) lütfen sen kendine mukayet ol ve bize uyma :D:D, şaka yapıyorum alınma. Aslında güzel konuya temas etmişsin, önce senin düşüncen ile ilgili yazayım sonra bir iki başka basit örnek vereyim.

Aslında ben bu kıyası yapamam çünkü Anadolu yakasında banliyöye hiç binmedim, Avrupa yakası banliyöye de emin değilim ama 4 sene kadar önce bir sefer bindim, çocukluğumda kullanırdım bu hattı daha çok. Valla gazetelerden, TCDD den sorsak rakamlar ile konuşsak diyeceğim ama bu anlamsız olur, çünkü senin sorun biraz daha farklı sanırım. Yani hangi hatta günde kaç adamın cep telefonu çalınıyor, kaç kişi trenden atılıyor ya da kaç trenin camı kırılıyor hesabına girersek zaten yanlış yaparız. Fakat şöyle bir kıyas yapalım sen Anadolu banliyösünün bir kaç nezih semtten geçtiği için yolcu profilinin etkisinden söz etmişsin ama Avrupa banliyösü de Bakırköy, Yeşilköy ve Yeşilyurt gibi semtlerden geçiyor, eh nezihliği tartışılır ama hani biraz daha görgüsü yüksek yerlerdi bunlar önceden ama ben hiç oralarda böyle insanların akın akın banliyö trenlerine bindiğine şahit olmadım, hep bizler gibi Şehremini, Mevlanakapı, Koca Mustafa Paşa eşrafından zibidiler Florya, Menekşe plajlarına gider dönüşüde yine bunlar yapardı :)

Fakat o zamanda, yıllar sonra gençliğimde de, daha sonra sektörün içine girdiğim zamanda dahi Avrupa yakası banliyö trenleri bana hiç güvenli gelmemiştir, sürekli olarak sorun çıkartması muhtemel tipler o araçların içerisindedir ve sorun çıkartırlar, höt diyemezsin git diyemezsin. Çok uzun zaman olmadı ama özel güvenlik görevlisi uygulaması başlaması ve ardından akbil entegrasyonu ile bilet sisteminin biraz düzenlenmesi ortalığı biraz düzeltmişti, fakat bana göre halen istasyonları ve araçları ile hiç tekin yerler değil. Bu konuyu daha önce bir yerde işletmiştim ama şimdi bulamadım, İstasyonlarda Güvenlik Algısı diye bir çalışma vardı bulursam dökümanlarını da koyarım. Bence daha çok durum bunun ile alakalı, yani bir şey olmasa da insan kendini tedirgin hissediyor.

Eh bir kıyas yapamadım ama bana göre Avrupa banliyösünün durumunu anlattım tabii ki bilgilerim güncel değil, belki güncel olarak kullanan birileri de bir şeyler dile getirirse bu konuyu iyice tartışabiliriz. Ayrıca trenlere taş atılma hadisesi ne sadece bizim ülkemizin ve kentimizin ne de sadece banliyö hatlarının sorunu, maalesef densiz her yerde densiz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17964
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 20 Eyl Pzt, 2010 08:19

http://www.haber7.com/haber/20100920/Be ... ldirdi.php

Geçen biri yazmıştı ya, şu Atatürk' ün meşhur sözüne ek yapılsın "Taraftarında ahlaklısını severim" şeklinde diye.
Beşiktaş çarşıda toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Barbaros Bulvarını kapatarak Zincirlikuyu'ya kadar yürüdü. Zincirlikuyu'daik otobüs durağında turnikelerin üzerinden atlayan taraftarlar, Metrobüsleri yumruklayıp, tekme attı. Siyah beyazlı taraftarlar Beşiktaş Meydan'dan Zincirlikuyu'daki metrobüs durağına kadar yürüdü. Metrobüse gelen taraftarlar burada turnikelerin üzerinden atladı. İlk anda boş metrobüslerin bulunmaması üzerine taraftarlar taşkınlık çıkardı. Yolcu dolu metrobüse tekme ve yumruk sallayan taraftarlar sarı lacivert bayrak taşıyan bazı araçlara da şişe fırlattı. Durağa gelen az sayıdaki polis ekipleri taraftarları engellemeye çalıştı. Boş metrobüslerin gelmesiyle taraftarlar araçlara hücum etti. Metrobüsleri tıklım tıklım dolduran taraftarlar bu araçların camlarını da yumruklamaya başladı.

Yumruk ve tekme darbeleriyle bazı metrobüslerin camları kırıldı. Taraftarların duraktan taşınmasıyla ulaşım da normale döndü.
He ne oldu, Allah tan yenilmediniz, bir de yenilseydiniz herhalde dönüşte yakardınız o araçları.

hasancicek37
Sezonluk Yolcu
Mesajlar: 136
Kayıt: 05 May Sal, 2009 11:16

Mesaj gönderen hasancicek37 » 20 Eyl Pzt, 2010 12:55

Görüntülerden o ''insancık''ların tespit edilmesi çok basit.Bir an önce gerekenden fazlası yapılmalı.Göz göre göre kamu malına zarar verenlerin en ağır şekilde ve emsal teşkil eder bir ceza almaları gerekmektedir.

Cevapla

“Sistem Emniyeti ve Güvenlik” sayfasına dön