yyn-TS.24 » Yolcu Bilgilendirme Materyalleri

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 16 Nis Çrş, 2008 20:14

haseki yok :P

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Çrş, 2008 23:35

Bana sorarsan karıştırılması ihtimali rakam ile 0 yazı ile de Sıfır
Hayır, hiç de sıfır değil. Bir daha - İstanbullu veya Türkçe-bilen açısından bakmamalı! İstanbul'u tanımıyan biri, bir havalimanına iniyor. O hangisi? Bizim buradan kalkanların çoğu SGHL, AHL daha az (ve daha pahallı uçuşlar). Bu konu burada gençler arasında tartışılıyor, yoksa nereden geldi acaba o fikir bana? :lol: ("haa, havalimanı, oraya metro var, di mi ...") Dersen ki, ohoo, o kadar enayilerse, buyursunlar, o başka - hani gişelerdeki "bir milyon - 2.000.000 TL" levhaları gibi. Ama TEK havalimanı (tren istasyonu, dönercisi, hamamı) olmayan bir aglomerasyonda İSİM belirtmek gerek. Ve evet, bir de ilerisini düşünmek var, ama ben teknik bakış açısından ziyade basit sokak probleminden yanaştım, service pack gibi :P

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Nis Çrş, 2008 23:39

Levha hakkında bir şey düşündürdü beni ... genel olarak turistik noktaları belirtmişler. Ama surlar nerede? Şimdi ben Topkapı durağını tanımadığımdan, belki gülersiniz, isteyerek hiç biri oraya gitmez diye. Ama surlara doğru olan duraklar da bence "turistik önem" taşıyor. Yoksa

Evet, biz Berlinliler biraz duvardelisiyiz ...

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Nis Prş, 2008 06:57

Bir önceki yazımda dediğim gibi belirtilmemesi için bir neden yok, belirtilmemesi bir eksik mi, bence çok büyük bir eksik değil ama şu anda, ileride olacak, diğer taraftan Sabiha Gökçen' i kullananlarda bilsinler yahu orda metro olmadığını :P bir şehre gitmeden önce adam bakar internetten her yere harita koyuyoruz :) :mrgreen: Havalimanı konusunda daha pek çok eksikler var aslında ama ne ben yetişip yapabiliyorum ne de gerçek anlamda birilerinin bu konuda istekli olduğunu hissetmiyorum dolayısı ile öyle işte :P

Surlar konusuna gelince evet belirtmekte fayda vardı, aslında Pazartekke istasyonu surlara daha yakın ama ileride Topkapı bu konuda daha şanslı olacak çünkü büyükçe bir şehir parkı içerisinde yer alıyor, göstermekten zarar edilmezdi çünkü Topkapı özellikle Kale Kapı dediğimiz eski Topkapı bölgesinde zaman zaman turistlerin resim çektiğini görüyorum ama ne yazık ki bir zamanlar o kapının üstünde duran orjinal mermer levhanın yerinde yeller estiğini de geçen farkettim :( uzun yıllar önce ki Başar belki sende bilirsin bunu Topkapı' da Fatih' in topları dururdu, biri E-5 Kenarında biri de kale Kapı nın karşısında bunun üstünde içinde berduşlar yatardı neden sonra bunları kaldırıp götürdüler ve ne kadar da yazık ettiler :( bu beni cidden üzen bir şeydi doğma büyüme oralıydım bu semtin surlardan daha çok bir simgesi idi ama nedendir bilmem kaldırıldı gitti. Evet surları gösterebilirmişiz ama burada bazı şeylerde ön yargılar ya da çekinceleri yıkmak zor ingilizce ismine ne diyeceğiz Byzantion Wall mı Konstantin's Wall mı yoksa İstanbul Wall mı :) tabirleri salladım ama özel isimleri kaale alın anlayın demek istediğimi.

Not: (Şahsi görüşüm olarak Konstantin, Constantin ya da Byzantion gibi kelimelere bende karşıyım bu bölge ile ilgili bu konuda zaten ciddi ciddi birilerinin beklentileri var ama diğer türlüsü de komik olur.)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Nis Prş, 2008 08:02

Not: (Şahsi görüşüm olarak Konstantin, Constantin ya da Byzantion gibi kelimelere bende karşıyım bu bölge ile ilgili bu konuda zaten ciddi ciddi birilerinin beklentileri var ama diğer türlüsü de komik olur.)
Ben böyle şeylere ne karşıyım, ne de o kadar korkarım. Ama o surların ismi, yanılmıyorsam zaten bambaşka, Hadrian's Wall değil miydi?

B. Alabay

Ek: ne yazık ki 1999'dan beri elimde değil, inşaallah bir gün yine bana iade gelecek bir valizde babamdan kalma 50'li yıllardan o tarafların siyah/beyaz slaytları var, otobüslü ve temiz Topkapı teripli.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 May Cmt, 2009 16:23

İstanbul Ulaşım A.Ş. hatlarında yolcu bilgilendirme amacı ile yapılan en önemli çalışmalardan birisi olan İnfo Pano, Bilgilendirme Panosu çalışması büyük ölçüde tamamlanmış durumda. İstasyonlarda panoların yerleştirilmesi ile birlikte içerikte doldurulmaya başlanmış, güzel bir çalışmanın daha tamamlanmış olması sevindirici.

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 May Pzr, 2009 10:07

Hee, güzel! Sorum: Bunlar her istasyonda aynı mı, yoksa her istasyonun özel konumuna göre mi? Berlin'de ikincisi tatbik ediliyor.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 May Pzr, 2009 10:36

Özel konumuna göre de kastın nedir? Haritalar tabii ki istasyona özel, üstteki istasyon listesinde de bulunduğun yeri yazıyor, duyuru kısmında da istenirse istasyona özel duyuru konulur, sefer tarifeleri ve ilk son araç saatleri, sefer sıklığıda tabii ki istasyona özel.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 May Pzt, 2009 09:52

Her istasyonun konumuna göre tüm haritaların, saatlerin ve başka ne bilgi varsa, ona göre olması.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Tem Pzt, 2009 22:55

Zaten dediğin gibi, her istasyon için haritalar o istasyona özel, sefer tarifeleri de o istasyona özel, normal tarife dışında o istasyondan geçen ilk ve son tren saatleri falan yani herşey istasyona özel bilgi olarak konulacak. Tabii içeriğin hazırlanması ciddi bir süreç ve içerik dışında başka bazı sıkıntılar vardı ve sanırım hala aşılamadı, istasyonlarda eksikler olduğunu geçen bir arkadaş başka bir başlıkta şikayet etmişti.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 21 Tem Sal, 2009 07:44

Sadece ilk ve son tren mi? Şu "timetable" tekniği de pek yaygın değil bizde ... Berlin, Münih, Prag ... her yerde yazıyor.

B. Alabay

İSMAİLÇELİK
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen İSMAİLÇELİK » 21 Tem Sal, 2009 08:15

Ama o surların ismi, yanılmıyorsam zaten bambaşka, Hadrian's Wall değil miydi?
Kara surları Teodosyüs Surlar'ı diye anılır.Sebebi 442'deki deprem sonrası şehir büyütülmüş bugünkü surlar onun döneminde inşa edilmiştir.
Hadiriyanus Antalya'da ağabey.

“Yolcu Bilgilendirme” sayfasına dön