ist-M.10:05 » Başakşehir-Kirazlı Metro Araçları - Alstom Metropolis

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Kas Çrş, 2008 13:26

Kirazlı ve Kirazlı 1 diye istasyon isimleri vermek garip değil mi? Yani garlara İstanbul 1 ve İstanbul 2 denseydi, anlardım da ... bu garip geliyor. Ve parantez içinde de ek pek hoşuma gitmiyor.

Bakalım nasıl olacak tüm bunlar. Hattın hangi kısımları yeraltı, hangileri yerüstü? Hat bir hat mı, iki hat mı?

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Kas Çrş, 2008 13:30

alabay yazdı:Kirazlı ve Kirazlı 1 diye istasyon isimleri vermek garip değil mi? Yani garlara İstanbul 1 ve İstanbul 2 denseydi, anlardım da ... bu garip geliyor. Ve parantez içinde de ek pek hoşuma gitmiyor.

Bakalım nasıl olacak tüm bunlar. Hattın hangi kısımları yeraltı, hangileri yerüstü? Hat bir hat mı, iki hat mı?

B. Alabay
Kirazli ve Kirazli 1 bencede sacma sana Prag icin yazdigin yazida ne dedim bizim millet bilmez düz anlatacaksin :) halbuki Kirazli Kuzey ve Kirazli Güney dersin olur biter, dogrusu da budur yani genelde kullanilan budur, ogrencekler merak etme, ayrica parantez icinde olmasi yanlis o istasyon eger mevct M1 ile ayni yerde ise orasi gibi Bakirköy-Incirli olabilir ama parantez icinde olmamali ve aslinda orasi daha cok Incirli dir ya neyse, bu arada sanirim o hattin tamami yer alti bildigim kadari ile hic yer üstü kesimi yok.

Bir de karşıdan görse idik daha iyi anlayacaktık kapı üstünü çünkü orada solda sanırım bir de Küçük Sanayi ve Küçük Sanayi 2 istasyonları var :) İETT kolaycılığı işte, cami durağı gibi bir şey :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Kas Çrş, 2008 16:57

Küçk Sanayi ve Küçük Sanayi İKİ ise, neden Kirazlı ve Kirazlı BİR? Onu da anlayamadım yani ... :-)
İki mesaj evvelsinde maşaallah baştan başlıyor ... taaa bilmem nereye kadar yekcümleten yapıyorsun. Yani, bu bir san'at, Es'at :lol:

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Kas Prş, 2008 20:52

Evet iki istasyon var. Biri Kirazlı diğeri Kirazlı 1. Nasıl yani?

İncirli'deki istasyona Bakırköy demişler. M1'den kalma bir huy bu. M1'deki istasyonla entegre olacağından aynı isim olsun demişler. Ama asıl Bakırköy'e de Özgürlük Meydanı demişler.

Aynı İBB Şişhane İstasyonu'na Beyoğlu demesi gerekmez mi?

Bu arada ben araçları beğendim. Ayrıca güzergah da net olarak resmedilmiş oldu. Artık değişmez bu projeler.

Hepsi yeraltından gidecek. Tek hat olarak. M7 dedik ya.

Bunları anlatmıştım aylar önce. Bak dediklerim ne kadar doğru imiş.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 07 Kas Cum, 2008 16:54

hmmm biraz bilgi tazeleyelim:
M1 . Aksaray - Havaalanı
M2 . Şişhane - Maslak
M3 . Kadıköy - Kartal (doğrumu?)
M4 . ?
M5 . ?
M6 . ?
M7 . Bakırköy Başakşehir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Cum, 2008 17:51

:) Yok abi o liste bayagi bir duzenlendi ana sayfada da var ama su linkten girip bir goz atip bize dusuncelerini iletirsen cok iyi olur.

http://www.ulasimturkiye.com/viewtopic.php?t=306

Mustafa Noyan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mustafa Noyan » 09 Kas Pzr, 2008 06:51

bazi ortamlarda kerameti kendinden bilen zerzevat zevatlar bunu kendilerinin önerdigini söyleyip hala utanmadan hava atiyorlar ya suratlarina tükürmekten baska bir seyler yapmak lazim,
Bu tükürük bana mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ara Pzr, 2008 21:03

En son tükürükte kalmışız, kimsenin kimseye bir şey önerdiği yoktu ya neyse!!! Dinime küfreden müslüman olsa diye bir tabir vardır, lale formu ile ilgili konuşulan araç Alstom dan alınan tramvay araçları idi ve bu araçlarında gövdesinde içinde lale motiflerinin kaporta boyasında ve koltuklarda bulunması konusundaki karar İstanbul Ulaşım A.Ş.' nin yönetim kadrosu ve teknik ekibinin yaptığı toplantılarda alınmıştır. (Şahidi benim)

Demek ki ne varmış, birileri hakikatten işkembei kübradan kerameti kendinde zannetmiş, bunun kim olduğunun benim için hiç bir kıymeti harbiyesi yoktur. Bana birileri bunun söylendiğini iletimiş bende lafımı esirgememişim, bundan sonra bu minval üzere yazılacak her mesaj silinecektir, karın ağrısı olan olursa bana özelden yazsın.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Ara Pzr, 2008 21:34

kemal yazdı: Resim
Araç tasarımında bir de makinist kabini dikkatimi çekti, genelde alışık olduğumuz üzere ortada değil sağ tarafta kalan bir oturma şekli var makinistin, acaba bunun kullanımda nasıl bir artı ya da eksi katkısı vardır merak ettim şimdi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Haz Pzr, 2009 23:07

http://www.youtube.com/watch?v=751mNvltUYE

Bu vagonların gemiye yüklenmesi esnasında çekilmiş bir video.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 25 Eyl Cum, 2009 16:48

Evet bu araçlar ile ilgili edindiğim bilgi şudur :

Toplam 80 adet araç alınacaktır, şu ana kadar toplam 5 set yani 20 araç teslim alınmış ve Olimpiyatköy deki depo sahasına gelmiştir. Geri kalan 60 adedin 2010 yılının ilk aylarına kadar teslimatının tamamlanması beklenmektedir. Araçlar Alstom' un Metropolis modelidir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Eyl Pzr, 2009 00:06

edindiğin bilgilerde açılışla ilgili bir şeyler söylüyorlar mı?

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön