ist-M.10:05 » Başakşehir-Kirazlı Metro Araçları - Alstom Metropolis

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 10:23

Alstom fransız firması olduğu için fransa mı diye sordum? Tabelalara bakmadım. Bu arada videoda bir de yeşil vagon seti var. Onların modeli ne ki? Ve kime gidecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 10:28

Bende tabelaya bakıp söylemiyorum zaten :) kaldı ki tabeladan ayırt ta edemeyebiliriz o Başar' ın uzmanlık alanı.

Valla yeşil vagonu nerden bilelim Mehmet :) koskoca fabrika adamlar herkese üretim yapıyor, para peşin tramvay yeşil :P beğendiysen sana bir sipariş çıkaralım, ben param olunca alıcam burdaki eskilerden bir tane büfe yapıcam zaten. Strassenbahn Döneğ Kebap :P

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 10:34

o zaman başakşehir için gelen setin kaçıncı set olduğunu söyle :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 10:36

Miraç yazdı:o zaman başakşehir için gelen setin kaçıncı set olduğunu söyle :)
Bende sordum cevap bekliyorum işte :) ama gerilerde bir yerde Ulaşım dan aldığım cevabı yazmıştım ya, o tarihe göre kaç set olduğu belli üstüne 4 tane de en az böyle eklemek lazım, du bakem yazdım hatırlıyorum bu başlıkta değilse de şu bizim bilgi edinmelere gelen cevaplar diye bir başlık vardı orada olabilir.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 10:53

6. dizi temmuz sonu imiş. diğer setler ağustos ile ocak arasında imiş. ayda kaç dizi geliyor acaba? şu an fabrikadan çıkanlar en az 10. dizi falan olmalı derim.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/SubSites/ra ... araci.aspx
Alınacak Toplam Araç Sayısı : 80 Adet (20 Dizi)
İlk Teslimat Tarihi : 29 Ekim 2008 (4’er Adetli 2 dizi)
Diğer Teslimatlar : 28 Kasım 2008 (3.dizi)
29 Aralık 2008 (4.dizi)
1 Temmuz 2009 - 30 Ocak 2010 (5. - 20. dizinin teslimi)

29 Ekim 2008 tarihi itibariyle gelmesi gereken 4’lü 2 diziden 1.si İstanbul’a getirilmiş, 2. dizinin imalatı tamamlanmış, kontrolleri yapılmış ve Fransa’dan 28.06.2009 tarihinde İstanbul’a getirilmiştir. Aynı şekilde 3. ve 4. dizinin de imalat ve kontrolleri tamamlanarak 7 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul’a getirilmiştir. 5. ve 6. dizilerin Temmuz ayı sonuna doğru sevkiyatları beklenmektedir. Geri kalan dizilerin ise 1 Ağustos 2009 ile 30 Ocak 2010 tarihleri arasında sevkiyatları beklenmektedir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 10:58

Esat yazdı:Evet bu araçlar ile ilgili edindiğim bilgi şudur :

Toplam 80 adet araç alınacaktır, şu ana kadar toplam 5 set yani 20 araç teslim alınmış ve Olimpiyatköy deki depo sahasına gelmiştir. Geri kalan 60 adedin 2010 yılının ilk aylarına kadar teslimatının tamamlanması beklenmektedir. Araçlar Alstom' un Metropolis modelidir.
Bu da benim 25 Eylül de Ulaşım dan aldığım cevap, acaba Temmuz'dan sonra araç gelmedi mi? Zaten İBB de sevkiyatları beklenmektedir demiş ama Eylül ayında Ulaşım A.Ş. 5 dizi var henüz diyor, demek ki araç gelmemiş, bu gelenler yeni geliyor olsa 6. olur, yok arada başka diziler geldiyse de 6 veya 7 olabilir bence.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 11:09

ama Eylül ayında Ulaşım A.Ş. 5 dizi var henüz diyor, demek ki araç gelmemiş,
sitedeki bilgiler eylül ayı başında girilmiş. ay içinde yeni set gelmiş olabilir. birde bende şöyle bir bilgi var. olimpiyatköy viyadüğünü evimden görebiliyorum. geçen yakınından da geçtim. önceden 1 set dururken şimdi viyadükte boydan boya setler var. en az 3 set var viyadükte yani. bence eylül ve ekim aylarında birer set gelmiştir diye düşünüyorum.

Ocak'ta bütün setlerin tamamlanacağını düşündüğümüzde önümüzde 2 ay var. 2 ayda kaç set üretebilir? geri kalan 15 seti üretebilir mi? acaba ocaktaki hedef 80 adet değilde ilk siparişteki 68 adet mi? kalan 12 adet için süre uzatımı olacak mı? linkte olmayacağını anlıyoruz ama linkteki yazının yazarına da güvenemiyorum doğrusu.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 11:24

Bilmem benim bilgi edinmemde adı geçen kişi bu işin koordinatörü yani yanlış biliyor olamaz, araçların Olimpiyatköy de bekletildiğini söylemişti ayrıca ama tabi o zaman niye viyadüğe çeksinler diye de düşünüyor insan, bilmem ben itibar ediyorum, ama Ocağa kadar tamamlanır tamamlanmaz o başka iş.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 11:28

hımm 25 eylüle kadar 5 set, viyadükte benim gördüklerimle beraber +2 set daha 7 set olur. videoda 1 set mi vardı? eder 8 set. kabaca en az 8 set var diyebilirmiyiz?

sen ulaşım a.ş'ye bir bilgi edinme daha yazabilirmisin?

dur bende yazayım yahu?

halklailiskiler@istanbul-ulasim.com.tr

bu adrese aşağıdaki soruları yazdım. bakalım cevap ne zaman gelecek?
1-Başakşehir metro hattında kullanılacak Alstom vagonlarından kaç tanesi teslim alınmıştır? Diğer teslimatlar ne zaman tamamlanacaktır?

2-Başakşehir metro hattında test sürüşleri ne zaman yapılmaya başlanacaktır?

3-Açılış için öngördüğünüz tarih nedir? Ya da hazırlık yaptığınız tarih?
En son Mehmet Kasım tarafından 09 Kas Pzt, 2009 11:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 11:35

Benim tahminim 7 ya da 8 set olduğu ama o videodakiler ne zaman yola çıktı bilmiyorum yani yoldaki bir set mi yoksa eski mi :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 09 Kas Pzt, 2009 11:36

Peki hatta kapsamlı olarak yolculu testlere başlanması için kaç adet set yeter? İlla bütün setlerin gelmesi gerekir mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Kas Pzt, 2009 11:44

Yani işin tam teknik kısmını bilemiyorum tabii ki ama bana sorarsan Gabari testi için bir set dahi yeter, sonuçta tüm araçlar aynı tip, aynı model, aynı ebat. Ama araçların klima testleri, ya da ağırlık ile yapılacak yolculuk testleri gibi araçların her birinin kendisine özel yapılması gereken testler var, M2 yi kıyas almakta doğru değil orada zaten işleyen araçlar vardı, yani gelen seti testini yapıp hatta verebilirsin bir şekilde ama burada işletmeye başlamaktan söz ediyoruz.

Başakşehir - Kirazlı arası için kaç dakikalık sefer süresi ön görülüyor bilsek aşağı yukarı bir sefer sıklığı çıkarırdık, yani tam açılış değil de hadi şöyle dostlar alışverişte görsün açılışı olsa :D 15 dk. seferler ile 4 ila 6 arasında set yeter diye düşünüyorum (yani kuş uçumu hattın mesafesine bakarak) ama dediğim gibi işletme hızı ne düşünülüyor, mesafe ne, frekans ne düşünülüyor bunları bilmiyoruz, ama ben burayı yolcuya açtım dersen sefer aralarının deneme bile olsa 10 dk yı bulması bence abes olur. Ben yolcu olsam beğenmem, eleştiririm yani, çünkü açtık diyorsun şak şak yapıyorsun, kimse denemesini takmaz abi, çalışıyorsa hizmet ister, bir de biliyorsun ben bu "Yolculu Deneme" lafına kılım :)

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön