ist-T.10:04 » KTA Tramvay Araçları - Düwag B100

esra
Kaçak Yolcu

Mesaj gönderen esra » 26 Şub Sal, 2008 09:04

KTAlar gayet sakin bir araç fakat firen yapılınca ayakta durmak neredeyse imkansız.Bir uyarı levhası assanız hoş olmazmı????Duraklarıda kendimiz karanlıkta görebilirsek iniyoruz yoksa zeytinburnuna kadar gideriz herhalde bununlada ilgilenirseniz sevinirim

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 31 Mar Pzt, 2008 06:43

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Mar Pzt, 2008 06:46

Bu resim Almanya da mı çekildi :PP :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Mar Pzt, 2008 10:42

O fren manevra levhası buralarda bazı araçlarda hakikaten var(dı). "Sabit duruşunuz için sıkı tutunun, mesuliyetimiz yok" gibilerinden. Ama zaten o araçlarda fazla durulmaz, duran sadece kapılarda durur(du), gerisi otururdu - buralarda fazla dolu tramvaylar yok, ki bunlar basit tramvay değil aslında, Stadtbahn-Wagen dedikleri, yani bizim M1'de çalışan vasıtalarla kıyaslanabilirler.

Duraklara ... durak ışıkları, durak levha ışıkları yok mu? Yani hem tramvayda, hem otobüste yapılan bir şey genelde. Işik için fazla enerji masrafı olmasın diye de güneş panosu kullanılır.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
AyLiN
Aylık Paso

Mesaj gönderen AyLiN » 02 Nis Çrş, 2008 03:16

KTA lara Kötü Tramvay aracı diyorlarmış :) diyen halt etmiş diyorum sadece bende üzerine. Benim gibi çocuklu aileler için çok güzel bir araç. En azından çocuk arababı nereye koyucam oğlum sağ sola saldırıp milleti rahatsız etmesin diye ne tarafa oturucam diye düşünmek zorunda kalmıyorum. Zeytinburnu kabataş hattındaki tramvaylarda bile aynı konfor yok yeni olmalarına rağmen. Bir de vatandaş eşşeklik yapmasa orada kocaman Bebek arabası işareti varsa oradan bebek arabalı biri geldiği zaman kalkması gerektiğini anlasa çok daha güzel olacak. Ama eminim geçen haftalarda yapılan etkinlikler artıkca çocuklarımız ulaşım araçlarını nasıl kullanacağını düzgün bir şekilde Esat bey gibi bilinçli eğitmenler tarafından öğrendikce bu sorunda ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Nis Çrş, 2008 21:40

Düwag (KTA) lar ile ilgili son durum 31 araçlık bir alım yani sayı 30+1 olarak belirlenmiş, 1 taneyi Köln den hediye ediyorlar ;) aslında bu araçların bir maliyet analizini yapmak lazım ilk zamanlar öğrendiğimize göre bir tanesi 15.000 euro gibi bir rakama geliyordu, bu o günkü rakamlar ile sıfır model bir alçak tabanlı aracın 10' da biri maliyet, araçların teknik durumu ve kapasitesi ile birlikte yapılan ağır bakım neticesinde 10 yıl ekonomik ömür biçilmişti (şifai olarak) acaba yapılan ağır bakım ve revizyonun maliyeti nedir, bunu hesaplayabilirsek burada bir fayda/maliyet analizi çıkartabiliriz, ben her halükarda bu araçların karlı bir yatırım olduğuna inanıyorum İstanbul bunları 10 yıl kullansa bile sonrasında başka hatlara ya da şehirlere gönderebilir.

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 03 Nis Prş, 2008 10:55

ilk zamanlar öğrendiğimize göre bir tanesi 15.000 euro gibi bir rakama geliyordu
ben 150 bin euro olarak biliyordum.15 bin ise çok güzel bir fiyat

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Nis Prş, 2008 13:50

Haklısın Uğur yanlış telaffuz etmişim hemen arkasında yenisinin 10 da biri diye de yazmışım zaten, yenileri 1,5 ile 2 milyon euro arasında olduğuna göre senin düzelttiğin gibi 150.000 euro ydu sanırım, toplam rakamı şu an hatırlayamadığım için sağlamasını yapamadım

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Çrş, 2008 11:49

Revizyona girecek Düwaglardan birinin kapısında yer alan çıkartmalar, kapıların otomatik kapandığı, içeride yeme içme yasağı ve bilet satışı ya da onayı ile ilgili çıkartmalar, her şey iyi güzelde bu alman kuralcılığı düzenciliği hoşuma gidiyor ama bu kadar da estetikten yoksun olmalarına anlam veremiyorum, bir insan kurallara bu kadar bağımlı bir sistem kurabiliyor ama o sistemin içerisinde bu tip öğeleri sallıyor gidiyor :) ha amaca hizmet ediyor ya da o insanlar anlıyorsa sana ne diyebilirsiniz, olsun bence biraz görsel olsun, simetrik olsun bir şey olsun işte

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2008 15:15

Sen biraz bu vasıtaların "hurda" olduğunu unutuyorsun. Bugün herşey çok görveye-sel. Seller akıy gidiy.
Entwerter bambaşka bir şey, İstanbul'da kimse anlayamaz, çünki çok Almanya'ya has bir sistem, bakire bilet aldığında (tekli veya çoklu), bunu damga makinesi ile bir zamana ve binişe bağlıyabiliyorsun. Yani bilet alımı değil, var olan bilete geçerlilik "vurma" âleti.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Nis Çrş, 2008 15:47

Sen biraz bu vasıtaların "hurda" olduğunu unutuyorsun. Bugün herşey çok görveye-sel. Seller akıy gidiy.
Entwerter bambaşka bir şey, İstanbul'da kimse anlayamaz, çünki çok Almanya'ya has bir sistem, bakire bilet aldığında (tekli veya çoklu), bunu damga makinesi ile bir zamana ve binişe bağlıyabiliyorsun. Yani bilet alımı değil, var olan bilete geçerlilik "vurma" âleti.

B. Alabay
Valla hurda ağır kaçar benim beklemediğim kadar atak, seri, sessiz ve iyi frenlemeli, yani bir tramvay aracı nasıl olmalı derseniz cevabım aha "düwag" olur artık :) Umarım öyledir Köln ya da Berlin in yeni araçları içinden görüntülerimiz olsa, yani illa ben gelecem oraya anlatıcam yoksa tık yok.

Entwerter Avusturya da da var, hatta S-Bahn ların kapısında aynı işaret var ama biraz daha detaylı yazıyor, biletinizi bu makinelere sokarak gün ve saat işareti vurduruyorsunuz, işaretsiz biletle yakalanmakta cezaya tabi

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 30 Nis Çrş, 2008 18:32

biletinizi bu makinelere sokarak gün ve saat işareti vurduruyorsunuz
Eee, ora Avusturrya. Bura Alamannya. Orada anlatırlar, okşarlar, mucuk falan, hani sadomazoşist pasta, kahve. Burası açıkhava kampı. Entwerter'i anlamadın mı, kahveyi değil, ama kahverengiyi dolu dolu yedin! :lol:
Berlin, Köln falan diyorsun, yahu n'apalım, şu aoralarda değiliz ;-) Sana bir iki Combino iç çamaşır resmi göndermemiş miydim?

B. Alabay

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön