ist-T.10:04 » KTA Tramvay Araçları - Düwag B100

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Oca Çrş, 2008 12:44

Olduysa değil, burada bunlar sigortalık konu. Schadenersatz ve Schmerzensgeld davaları normal. Burada her küçük yolda bile yazar, özel yol mu (Privat), değil mi, kışın kara karşı müdahale var mı, yok mu (kein Winterdienst, Schneeräumdienst), en önemli levha hep ve her yerde "Auf eigene Gefahr!" - "kendin bilirsin hee" gibi yani ... bir şey oldu mu, kimse sorumlu değil. Ve evet, hafif bir emrivarî hava esiyor...du buralarda, son on onbeş yılda bunu değiştirmeye kalktılar, bence yüzlerine, gözlerine bulaştırdılar. Almancaya (Almanya Almancası, Avusturya'yı bilmem, İsviçre, Lihtenştayn, İtalya-Tirol ve Belçika kültürel tamamen ayrı) canım, cicim, lûtfen, falan filan yakışmıyor. Asker dili :lol:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Oca Çrş, 2008 13:23

:) Evet aslında haklısın, bende Almanya' yı bilmiyorum ama Avusturya' da da aynı durum söz konusu, çimlere basma! Bahçede top oynamak yasak! Garaj Girişi Park Yapma! en ilgincide bu garaj girişleri, araba park edebilmek için dört dönüyorsunuz tam buldum derken aha park girişi ve o kapı 10 yıldır açılmamış her halinden belli ama kimse oraya araba park etmiyor :)))

Aslında evet Almanca' nın asker dili olduğunu hiç düşünmemiştim geçmişine bakınca bu çok doğru, bu anlamda daha önce Japon bir aikido eğitmenine neden bu şekilde sert ve yüksek konuşuyorsunuz diye sorulduğunda Japonca savaş dilidir ancak bu şekilde konuşulur gibi bir cevabı vardı, çok benzeşmeselerde vurgulamaları benziyor be :P neyse dağıtmayayım ben şimdi başlığı toparlayamam sonra

Kullanıcı avatarı
Mahmut Pasa
Aylık Paso

Mesaj gönderen Mahmut Pasa » 30 Oca Çrş, 2008 21:19

Uzun zamandır binmiyordum bugün tramvaya bindim ve şansıma bu vagon denk oldu, bende cep telefonuma bir iki reim çektim ama pek iyi değil telefon eski olduğuna düşük kalite çekiyor, önce bu almanca yazıları çektim, bir de harita vardı büyük ama şeffaf güzel olmuş bir de tavanda var dı kocaman bir şey, bir de bir şey dikkatimi çekti benim neden burda 51 yazıyor numarası 51 mi bu hattın başka yolcularda konuşuyordu burası 51 gelirken 52 flan diye varmı böyle bir şey, bir de aracın kapıların üstünde bağcılar istasyonları yazıyor ama ortasında başında kabataşın istasyonlarını yazıyor??? BEn bir şey anlamadım bunlardan, bir tek o kapılardaki şekiller güzel olmuş kırmız lacivert bir de kapı üstündeki listelerde bağcılar hattını zeytinburnunda aktarma göstermiş ama metro hattını göstermiyor??? Acaba neden böyle yapmışlar??

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 31 Oca Prş, 2008 00:22

Stop! Tür auf! Bu düğme herhalde çift fonksyonlu, yolda giden araçta basıldığında durma isteği belirtiyor (Stop! Höst len diye asker dili, ama dağıtmayalım konuyu ...), durmuş hâlde de otomatik kapıyı açıyor (Tür auf! YAVOLL! <ayakkabı topukları seslerini unutmayalım>). "Bugünün" zarif, Ausländer'e "Mensch mit Migrationshintergrund" diyen, mıymıy, alırmısınızlûtfenbirçaydaha Almancasında bu şimdi "Haltewunsch" (durmasını lûtf etmek) ve "Türe öffnen" (kapıları acaba biraz açmak falan) diye, kolonyalı molonyalı sunulur :mrgreen:

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Şub Prş, 2008 23:08

Bu "Stop! Tür Auf" lar önümüzdeki haftalarda değişir herhalde yenileri gelmiş olması lazım, yenileride aynı sistem ile imal edildi ve biraz buradaki ifade ile uygunluk biraz otobüslerden alışık olunduğu üzere "İnecek Var" ibaresi yazıldı, yine bir iki hafta içerisinde bu araçların kapılarına dışarıdan "Kapının Açılması İçin Butona Basınız" yazılı piktogramlı uyarı stickerları yapıştırılacak, bunu bir ara gösteririm ya da resmini çekerim, bu durumda hali hazırda alışmamış ya da bilmeyen yolcuların sisteme adapte olması sağlanacak, bir de büyük ihtimalle diğer tramvay araçlarında da kapı butonları kullanıma alınacak :) bu çok güzel bir gelişme ve en çok istediğim şeylerden birisi idi, öğrenmek ve alışmak zaman alacak biliyorum ama öğreteceğiz bizim işimizde bu :) ve ben bunları çok hoşuma giderek yapıyorum :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Şub Cum, 2008 00:18

Mıymıylık olmasın, ama neden düğmeye buton diyorlar şimdi?! Yeni ben öztürkist falan değilim, ama "düğme" o kadar zor, antika, garip mi? Düğmeye basınız, push button ... o mantıklı olurdu.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Şub Cum, 2008 13:36

Yeni İnecek Var uygulaması, eski hali önceki mesajlarda gösterilmiş

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

KTA Tramvay Araçları

Mesaj gönderen Esat » 19 Şub Sal, 2008 19:26

Basamakta Durmayınız Uyarısı:
Resim

Araç içinden iki görünüm
Resim

Resim
Bu koltuklar bebek arabalı ve tekerlekli sandalyeli yolcular, hamile ve bebekli yolcular ile yaşlı ve çocuklular için ayrılmış durumda, bu koltukların hemen yanındaki kapılarda orta demir yok ve rahatlıkla tekerlekli sandalye ve bebek arabası geçebiliyor, ayrıca normalden geniş olan koltuklara iki kişi rahat olarak oturuyor ve arada biraz boşluk kalıyor, ama 3 kişinin oturmasına uygun değil çünkü kullanım amacı bu değil :) yolcularımızın normalde bu alanı piktogramlar ile de gösterildiği üzere yukarıda belirttiğimiz yolculardan birisinin gelmesi durumunda boşaltmaları gerekiyor.

Resim
214 (2014) numaralı araç

Resim
210 (2010) numara revizyon için garaj sahasında bekliyor.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 19 Şub Sal, 2008 20:56

Aaa, Zeytinburnu ile Bağcılar gelmiş! Vay be. Ama şimdi bu hat 51 oldu :-) Yakıştı da yani.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Şub Sal, 2008 21:14

Bir de neden 51 oldu onu bilsek :) Gerçi tahmin ediyorum ama yoruldum artık, muhtemelen 37 39 nasıl olduysa bu da öyle oldu, sistem yok sistematik yok yok oğlu yok.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 20 Şub Çrş, 2008 14:37

Bu güzelim araçların önüne konan o ızgara hiç hoş değil tamam adam çiğnemeyi önlüyor diyecekler ama berbat görünüyor :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Şub Cum, 2008 17:47

Daha önce bahsettiğim kapı açma uyarısı en kısa sürede kta araçları kapı açma butonlarının olduğu yerlere yapıştırılacak, Bağcılar hattında normalde dışarıdan yolcuların açması için zaten kapılar serbestte çalışılıyor ama yolcular sistemi bilmedikleri için zorluk yaşıyorlar bu stickerlar ile büyük ölçüde bu olumsuz durum aşılacak

Resim

Resim

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön