bur-T.10:04 » Yerli Üretim Tramvay "İpek Böceği" - Durmazlar

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 08 Haz Çrş, 2011 09:09

Biraz böcek havası veriyor :-) Uğur böceği gibi ...

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 09 Haz Prş, 2011 09:57

Böcek havasını dikiz aynaları da pekiştirmiş , ama sempatik bir tipi var gayet iyi , İstanbul'a yapılacak olanlardan daha hoş olmuş.

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 09 Haz Prş, 2011 22:28

dün tramvaylar hakkında bir yazı okudum ve aynaların bu şekilde olmasının sebebi gerçekten de böceğe benzemelerini sağlamakmış.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Haz Cum, 2011 09:50

Evet de, bunlar Eskişehir modeli olacaksa, böcek yerine balık daha iyi olmaz mıydı? Porsuk nehri falan?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Haz Cum, 2011 09:57

Eskişehir modeli nereden çıktı Başar? Yazıda mı geçiyor, tam okumadım çünkü. Araçların Bursa için yapılıyor olmasından ziyade Bursa' da yapılıyor olması ile İpek Böceğinden yola çıkarak yapılan benzeştirme bence güzel, tamam antenvari bir görünüm verdiği için tasarıma uygun aynalar da iyi diyelim, kullanımda sorun yaşatmayacaksa bir sıkıntı yok, sonuçta sizlerinde bildiği gibi tasarımın konsepten uygulamaya geçişinde fonksiyonellik ve doğru çalışma esastır, bu yüzden pek çok tasarım ya konsept aşamasında kalır ya da değişiklikler yapılarak piyasaya sürülür, yine de güzel ve hoş :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Haz Cum, 2011 10:56

O pardon, Eskişehir konusuna sapmışım, nedenini ben de bilmiyorum. Bursa başka tabiî.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Kas Çrş, 2011 13:05

Bu araç ile ilgili ayrı bir başlık açmak gerekiyor aslında ama bir türlü yapmadık gitti. Bursa Belediye Başkanı Altepe ve yerli araç üretimini şimdilik üstlenmiş olan Durmazlar makine üretmeye çalıştıkları araç ve sektöre kısaca değinmişler, aracın önümüzdeki günlerde Bursa' da sergileneceği de haberlerde belirtiliyor.

http://video.bursa.bel.tr/basindan/olay ... -4383.html

http://www.youtube.com/watch?v=qyZ6bMDvuGk

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Ara Cmt, 2011 00:12

http://www.lojiport.com/haberdetay/Yerl ... ecti/31441
Üretilen ilk prototip aracın yürür aksamı 30 yıllık bir ömre karşılık gelen 2 milyon darbe testinden başarıyla geçerken, üretimi yapan firma, Avrupa'da tramvay üretimi konusunda belge alan 7'inci firma oldu. Seri üretime başlanılmasıyla yerli tramvay önümüzdeki sene raylarda olacak.

Ayakta ve oturmalı 250 yolcu kapasitesi olan tramvay, tam dolu iken yüzde 8.2'lik eğimle tırmanma kapasitesi sayesinde, Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen tüm şehir içi hatlarda çalışabilecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde raylar üzerinden bir obje olup olmadığı ve raylarda bozukluk olup olmadığı belirlenecek. Lazer kontrol sistemi sayesinde sürücü müdahale etmese bile otomatik olarak tramvay duracak.

Bu proje ile bir sanayi kenti olan Bursa'da teknoloji ve tasarımı da ön plana çıkardıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Bizim gibi raylı sistemlere yatırım yapan bütün büyükşehirler heyecanla projenin tamamlanmasını bekliyor. Bugüne kadar bu araçları yurt dışından almak zorundaydık. İhale süreci, alımı ve maliyetleri yüzünden en fazla sıkıntı çektiğimiz konulardan biriydi. Artık hem daha kalitelisini hem de daha ekonomik araçları Bursa'da üretiyoruz. Şuanda prototip aracımızın üretimi tamamlanmış ve yürür takımı uluslararası üretim sertifikasını almış bulunuyor. Araca ilişkin ray üstü diğer fonksiyon testlerinin başarıyla tamamlanmasından sonra onay sertifikası (homologasyon) alınması yönündeki çalışmalarımız hızla sürüyor. Daha sonra seri üretime geçeceğiz. Bu araçlarımızı ilk olarak Heykel- Garaj tramvay hattında kullanacağız." dedi.

HER ARAÇTA YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLANDI

Yerli tramvayın, dışarıdan alınan tramvaya göre ilk başlarda yüzde 30 daha tasarruflu olacağını belirten Başkan Altepe, şuanda yüzde 55 olan yerlilik oranının yüzde 70'ler seviyesine çıkmasıyla birlikte maliyetlerin daha da düşeceğini belirtti.

Elektrik motoru gibi bazı ekipmanların dışarıdan alınmasının zorunlu olduğunu dile getiren Başkan Altepe, hangi ülkede üretim yapılırsa yapılsın bu ekipmanların ithal edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Başkan Altepe, seri üretime başlanılmasının ardından da Heykel-Garaj hakkında kullanılacak 14 aracın 2012'de raylarda kullanılmaya başlanacağını dile getirdi.

Yerli vagon üretiminde ilk markanın Bursa'dan çıkmasını çok önemsediklerini kaydeden Başkan Altepe, "Bir makine üretim fabrikası olan Durmazlar'da yerli vagon üretimini yapıyoruz. Tasarım ve mühendisliği bize ait olan ilk prototip araç üretildi, fabrikada yürüyor. Yürür aksamı 2 milyon darbe testinden geçti ve Avrupa'da belge alan 7. firma olduk. Türkiye'de 15 yıl için 5 bin 250 araç ihtiyacı ve ortada uluslararası 1 trilyon dolarlık bir pasta var. Hedefimiz, dünyaya en kaliteli tramvay ve vagonları satmaktır. Kaliteli araçların ucuza üretilmesini ve kârın da Bursa'ya kalmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 11 Ara Pzr, 2011 21:03

Kaç zamandır Merinos Center gibi bir yerde sergilenecek diye haberler vardı, Bursa'daki bir arkadaştan rica ettim hafta sonu bakınıp haber verecekti varmı böyle birşey diye.
Artık gösterselerde görsek nasıl birşey olduğunu, yeterince meraklandık...

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 11 Ara Pzr, 2011 22:50

Merinos Center
Bu da yeni mi çıktı?? Benim bildiğim kadarıyla Merinos Kültür Merkezi vardı ama ..

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 15 Ara Prş, 2011 13:15

Ben isminin ikinci kısmını yanlış hatırlamışım, doğrusu Kültür Merkezi imiş demekki...
İsimlere fazla takılmayalım, araç görücüye çıktı mı onu merak ediyorum.
Ben Bursa'ya artık işim düşmediğinden gidip gelemiyorum.
İpekböceği görücüye çıkınca haber verirseniz gelip bir bakarız dünya gözüyle :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Prş, 2011 16:44

Vallahi becerebilirsem Şubat gibi yine oralarda olacağım ve bu sefer ne yapıp edip şu Bursa'yı ziyaret etmeliyim, deli olacam 2 sefer niyetine girdim kısmet olmadı bakalım bu sefer ne çıkacak ya da gerçekleşecek mi. Umarım o zamana kadar araçta sergilenirde en azından yürür halde olmasa da tasarımını yakından görme şansını elde edebilirim.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön