bur-T.10:04 » Yerli Üretim Tramvay "İpek Böceği" - Durmazlar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Prş, 2012 22:45

Durmazlar A.Ş. nin Siemens ortaklığı üretmeye çalıştığı ve oldukçada ciddi mesafe kaydetmiş durumda olan İpek Böceği karoseri ile de olsa görücüye çıktı. Gerçi daha öncede fotoları yayınlanmıştı ama bu sefer Eurasiarail fuarında İstanbul'a getirilmiş.

http://www.lojiport.com/haberdetay/ilk- ... -nda/32774
Siemens’in standında ayrıca Durmazlar ile birlikte geliştirdiği Türkiye’nin sertifikasyonu tamamlanmış ilk yerli tramvay da bulunuyor. Türkiye’nin demiryollarına ayrılan bütçesinin ilk kez karayollarına ayrılan bütçeyi geçtiği bir dönemde Durmazlar ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle üretilen “İpekböceği” isimli tramvayda, Siemens’in tüm dünyada kendini kanıtlamış raylı sistemlere yönelik elektrik motoru ve teknolojik aksamları kullanılıyor.
Aklın yolu birmiş demek ki, bence Bursa Belediyesi ve Durmazlar en doğru olanı yaptılar, çünkü diğer şekillerde sıfırdan bir aracı ortaya çıkartma öyle işkembeden atar gibi 3 ayda yaparız babbaaaa, 6 ayda hallederik gardaş ile olmuyor. Bu araç bant üretim aşamasını geçip hizmete alındıktan sonra diğer versiyon ya da modellerde aşama aşama yerlileştirme gerçekleşecektir. Diğer başlıkta yazdımmı bilmiyorum ama konunun uzmanları bu OSTİM in girişiminden de çok umutlular zaten bu işi yapan firmalar var diyorlar, ben karamsar olsamda üstadların sözüne ve güvenine saygısızlık etmem vardır bir bildikleri, ama şunu açıkça söyleyeyim şu an ortak olarak parmak ile gösterilen çalışma İpek Böceği.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 08 Mar Prş, 2012 22:59

Eurasia rail fuarında ipek böceği görücüye çıkmıştı adı da İngilizceleşmiş "silkworm"

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 08 Mar Prş, 2012 23:03

kemal yazdı:Eurasia rail fuarında ipek böceği görücüye çıkmıştı adı da İngilizceleşmiş "silkworm"

Resim
Sağol Kemal abim :) Diğer taraftan yanlış zamanda gelmişim İstanbul'a 2 hafta geç gelmek daha iyi olacaktı belki de, neyse kısmet böyleymiş diyelim.

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 08 Mar Prş, 2012 23:15

resim de berbat çekilmiş yani makinede bir problem var galiba :?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Mar Cum, 2012 23:41

Resim

Bu biraz daha net, Haber7.com galerisinden alıntıladım. Herşey iyi güzel, bu aracın destekçisiyim de niye SilkWorm, tamam uluslararası bir fuardır falan filan da, niye İpekböceği yazılmamış önüne, bir de bu İpek Böceği mi İpekböceği mi?

Akıl vermek gibi olmasında bence o göğüste İpek böceğinin kelebekleşmiş halinden bir logo altında da TÜRKÇE olarak yazması daha güzel olabilirdi.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 10 Mar Cmt, 2012 11:29

Olabilir, ama o zaman sadece ipek gibi bir tabir yazabilirdi, ö ve ğ gibi harfler ascii değil. Silkworm demelerine şimdi o kadar fazla tepmiyorum. tartışabiliriz, ismi Bombyx Mori olsaydı, nasıl olurdu. Bomba gibi olsa da, Bambardier de bunu ihtiva ediyor, ama ipek böceği (larvası) bombyx mori isminde, ve böyle isimler daha da uluslararası gibi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Mar Cmt, 2012 15:40

Ben uluslararası düşünmedim açıkçası, öyle bakarsan tabii ki Silkworm doğrudur, ben oradaki W harfinin şekline uyuz oldum :) Diğer taraftan diğer örneği Bombardier ile benzeştirmen iyi fakat pek böyle halk dili bir iş değil, o sebeple ben öyle bir şeyi tutmam, sokak dilinde de akılda kalıcı olması iyi sonuçta ülkemizin profesyonel anlamdaki ilk yerli aracı bence bu olacak ve bir ismi olmalı. Bu da manipülasyona ya da ilgili ilgisiz benzeştirmelere zemin verecek bir şey olmamalı.

Kullanıcı avatarı
mehmet kahraman
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen mehmet kahraman » 15 Mar Prş, 2012 00:21

Her şeyi mühendisler bilir mantığının son ürünü. Allah aşkına, bir kişi de bu aracı kullanan kişi ne düşünür diye soramaz mı? En basitinden sadece resimlere bakarak gözüme çarpanlar;

Aynalar berbat (artık tramvaylarda ayna diye bişey kalmadı ve gabari dışında)
Dış kabin kapısı yok
Ön panel devasa (görüş mesafesi uzak)
Önden görünüş güzel olsun diye kaba bir ön dizayn (Çevreye hakimiyeti kısıtlayan bir özellik)
vs.
vs.

Yerli tramvay fikri kulağa hoş gelebilir ama bu kadar basit olmamalı... Yine de yapanlara iyi şanslar...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Mar Prş, 2012 00:55

Mehmet zaten sadece şu vurgulaman baştan sona kadar olayın özeti;
Her şeyi mühendisler bilir mantığının son ürünü. Allah aşkına, bir kişi de bu aracı kullanan kişi ne düşünür diye soramaz mı? En basitinden sadece resimlere bakarak gözüme çarpanlar;
Herşeyi bilmeselerde birileri onların herşeyi bilmesi ve yapması gerektiğine ve bileceği ve yapacağı sürrealitesine fazlası ile inanıyor :)

Diğer taraftan araç ile ilgili tespitlerinde tabii ki haklısın sonuçta övgüyü aracı tasarlayan alır ama kullanan cefasını çeker. Ayna konusunda ben en başından beri seninle aynı düşünüyorum, maalesef en kötüsünden bir otobüs aynası ile iş kotarılmaya çalışmış gibi geldi bana hep, bilirsin bu RTE serisinde de böyle olmuştu o zamanda eleştirmiştim. Araç gabarisinin çok dışına taşıyormu bilmiyorum ama bence kullanışsızda, makinistin oturduğu yere göre göz hizasında yukarıda kalıyor, bu aracı kullanan adam maksimum dikkatte olacak ise o zaman öncelikle bu ergonomi düzgün olmalı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Mar Prş, 2012 08:48

Aynalar konusunu tam anlamadım. BUradaki yeni tramvaylarda da aynalar var? Hem de kocaman? Gidiş yönüne göre bir tarafı içeri kapanıyor bazılerinde. Yani, Combino’nun da aynaları var, o şu an buradaki son model.

Sürücü mahalli kapalı değil mi?

Silkworm’a gelince. Bence isim fena değil … ama unutulan bir şey var, worm kurt demek, böcek değil. Zaten biz ipekböceği desek de, ipeği yapan onun larvası, yani bir kurt. Şimdi »kurt« burada ne kadar sempati toplar?!

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 15 Mar Prş, 2012 09:27

bursa otomotiv sanayinin merkezi olunca tramvayında aynası otobüsten alınma oluyor :) araç tipi minibüse benziyor diye konuşmuştuk bi ara. ama bu gördüğümüz prototip. umarız seri imalata geçince bazı hataları da düzeltirler.

isim konusu benimde garibime gitti. silkworm kim düşünmüş ki acaba? uluslararası marka olması için illa ingilizce olması gerekmezdi. kendi isminle de marka yapabilirsin.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Mar Prş, 2012 10:49

Aynalar konusunu tam anlamadım. BUradaki yeni tramvaylarda da aynalar var? Hem de kocaman? Gidiş yönüne göre bir tarafı içeri kapanıyor bazılerinde. Yani, Combino’nun da aynaları var, o şu an buradaki son model.
Combinolar kaç yılının tasarımı/konsepti ve imalatı? Yeni konseptlerin yüzde 90 ında böyle aynalar yok, sadece tramvay değil artık trenlerde dahi yok. Özellikle tramvaylarda bu tip aynalar hem makinistin dikkatini dağıtma anlamında hemde sert kurp dönüşlerinde riskli, pek çok yolcu aracın aynasına dikkat etmediği için peronlarda da riskli. Bu şekilde pek çok yaralanan oldu geçmişte, başka ülkelerin istatistiğini bilemem çokta ilgilenmiyorum zaten :) beni Türkiye istatistiği ve realitesi ilgilendiriyor ise bu aynalar kötü.
Sürücü mahalli kapalı değil mi?
Kapalı tabii ki, Mehmet'in kast ettiği şey araçtan direkt dışarı çıkış sağlayan yan kapının olmaması, bazı durumlarda bu kapı gerekli olabilir, buna da katılıyorum.
Silkworm’a gelince. Bence isim fena değil … ama unutulan bir şey var, worm kurt demek, böcek değil. Zaten biz ipekböceği desek de, ipeği yapan onun larvası, yani bir kurt. Şimdi »kurt« burada ne kadar sempati toplar?!
Silk"worm" bizim uydurduğumuz bir şey değil bu hayvanın ismi bu değil mi? Ayrıca internasyonal olması için illa ki ingilizce olmak zorunda mı? Başar'ın İpek Böceği kelimesindeki türkçe harfler ile ilgili çekincesi haklı, bu şekilde de uluslararası bir isim olması çok zor. Bu böyle "ben bunu beğendim" "bu isim güzel" "yakıştı babaa" gibi yaklaşımlar ile verilebilecek bir karar değil bana göre.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön