ist-B.10:01 » Marmaray Araçları

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 16 Ara Çrş, 2009 00:17

Resim
Bunlar Başkentray'ın Rotem emu setleri, E14000 leri bunlarla değiştiriyorlar,Marmaray ile şimdilik bir ilgisi yok gibi...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Ara Çrş, 2009 00:22

İkinci yüklediğim resimdekiler bunlar olabilir, etek üstü boyama aynı çünkü, ilk 2 resimde ise öyle bir boyama yok, yani mavi turuncu şeritler görülmüyor, resimlerde açıklama olmadığı için hatalı yüklemiş olabilirim, ama ilk 2 resim ile ilgili bağlantıda açıkça Marmaray vagonları diyor??

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 16 Ara Çrş, 2009 15:23

Öyle bir paketlenmiş ki , çöz çözebilirsen devlet sırrı sanki :(
ön tarafın tavanında pantograf olabilecek bir çıkıntı olması ve vagonların "marmaray"a ait olduğunun söylenmesi işi ilginç hale getiriyor. :!:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Ara Çrş, 2009 14:18

Evet o çıkıntı pantografa benziyor, ama tabii bu söyleyeceğim bir kuralmıdır bilemem, benim gözlemime göre araç teslimatında pantograflar takılı olarak gelmiyor, yani ben hep ayrı gördüm, pantograf ve tertibatı aracın içinde paketli olarak gelir ve atölye sahasında araca monte edilir, tabi dediğim gibi şart ya da kuralmıdır bilemem, belki de şart değildir ve bu firma böyle teslimat yapıyordur.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Sal, 2010 11:54

Marmaraya vagonlarının dış görseli için bir anket düzenlenmiş, Marmaray websitesinde yapılan ankette birbirinden çok farklı olmayan seçenekler sıralanmış ve oylama bekleniyor, tabi ben hemen bir iki şeyi yayınlayayım, neden sonuçları göremiyoruz, anketin sonucunun yayınlanan olduğunu nereden bileceğiz? Bir de ankete katıldıktan sonra çıkan yazı şöyle :)
Marmaray araclarinin teknik kararlarini uzamanlar, gorselligine siz karar verin.
Hadi tamam Türkçe karakter özürlü bir servera ya da bunu yapamayan bir çalışana sahipsiniz bunu anladıkta, uzaman nedir ya? Ortalık uzmandan geçilmiyordu bir de uzamanlar mı çıktı başımıza :) Bir de neden durmadan oy verebildiğimi anlayamadım, 3 ayrı modele oy verdim bu bir anket değilde loto mu yoksa? 3 ü bilen bir şey kazanacak mı?

http://www.ubak.gov.tr/BLSM_WIYS/index.php?/site/anket

Daha önceki bağlantıda firma yanlış yazmış herhalde, ya da kaporta olarak geldi de dış boyaması için anket yapılıyor olabilir bilmiyorum tabii detayını, aslında çokta ilgilenmiyorum, nedense boyasını siz seçin, rengine siz karar verin gibi şeyler bana çok geyik konular gibi geliyor artık, yani oturma konforuma karar veremiyorum ama rengine karar veriyorum teşekkür ederiz bize minnet ettiğiniz için.

Yine de oylayın en azından oyladığınız seçilirse hava atarız, ben de oy verdim diye.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 23 Mar Sal, 2010 16:45

Uzaman ubak işte. Uzman. Ama dil ve gramer eksi otuzdört!

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 23 Mar Sal, 2010 17:57

Oyumu 9 numaralı tasarıma verdim, acaba dışarıda ki kaplama pencereden bakanların görüşüne engle olur mu?

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Sal, 2010 18:03

Güzelmiş ben öylesine oylamıştım bir kerede buna oy vereyim bari :D:D

o kaplamalar içeriden dışarı görüşe engel değil, şu an malzemenin ismi aklıma gelmiyor, file kumaş gibi bir transparent malzemeye basılıyor, çok yakından bakmadığınız sürece sürekli boyama var gibi ama değil, otobüslerde de kullanılıyor biliyorsunuzdur zaten. İçeriden oturanlar yakın oturdukları için dışarıyı görüşe engel olmuyor, ama dışarıdan bakınca içerisi az görülüyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Sal, 2010 18:07

Yanlız burada bir yanlış daha var. Araçların kaplamasında ki dizayn nedir?

TCDD nin kurumsal kimliği, kim işletecek bu hattı? Muallak. :) Muallak diye bir şirket kurulmadı tabi ama kurulsa iyi olur tam oturur, cuk gibi. TCDD mi? Belediye mi? Yoksa ikisinin ortak olacağı Marmaray A.Ş. mi? O zaman neden TCDD nin kurumsal kimliği kullanılıyor? Her zamanki gibi oldu bitti. Aynen İETT nin danışmanlık yaptığı raylı sistem inşaatlarında işletmecinin hakkını gözetmeden reklam alanlarını satması, duraklara İETT logosunu koyması gibi bir davranış. Bence hiç ahlaki değil, bu hattın açılışında gerçekten Marmaray A.Ş. kurulsa bir de kurumsal kimlik yaptırmış olsa ne olacak, haydi bakalım bir daha araçları yeni baştan dış görünüm yapacağız :):)

Heyy Türkiye fakir diyenler, ne fakiri ben bu kadar zengin bir ülke ne gördüm ne duydum.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 23 Mar Sal, 2010 18:10

Banliyö hatları biliyorsunuz, uzun yıllar süren çabaların ardından İBB'ye devredildi, sonra isatsyonların etrafı metallerle çevrildi, turnikeler falan takıldı ama adı marmaray olduktan sonra kime ait olacak bilmiyorum ama tahminim var, bence İBB işletir ama Ulaşım AŞ konusunda emin değilim...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Mar Sal, 2010 18:14

Hakan yazdı:Banliyö hatları biliyorsunuz, uzun yıllar süren çabaların ardından İBB'ye devredildi, sonra isatsyonların etrafı metallerle çevrildi, turnikeler falan takıldı ama adı marmaray olduktan sonra kime ait olacak bilmiyorum ama tahminim var, bence İBB işletir ama Ulaşım AŞ konusunda emin değilim...
Banliyö hatları devredilmedi, bu konuda çalışmalar yapıldı, belediye istedi Bakanlık tamam dedi ama TCDD pek gönüllü değil, sendika ayrı bir tel zaten. Benim bildiğim kadarı ile böyle bir devir olmadı, ben bir sözleşme gibi bir şey imzalandı diye hatırlıyorum. Bu konuda en son aldığım bilgi Marmaray A.Ş. nin kurulacağı yönünde idi, Ulaşım A.Ş. bu hattın dışında kalıyor gibi, ama belki de Marmaray A.Ş. deki belediye ortaklığı Ulaşım A.Ş. aracılığı ile olur, yani bu konu muğlak, fakat Ulaşım A.Ş. nin dışarda tutulması gibi bir tavır var, ortada bir şey varsa bile biz bilmiyoruz herhalde, en azından ben bilmiyorum :) bilen varsa bizimle de paylaşırsa öğreniriz ne diyelim.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 23 Mar Sal, 2010 18:16

O zaman benim bildiğim, bu tek bilet akbil kampanyasında sisteme banliyö hatlarının dahil edilmesi ile ilgili bir durum. Önceden vagonları dolaşan biletçiler vardı, şimdi o iş bitti güvenlik görevlileri görüyoruz ama ücreti isatsyona girmeden önce turnikelrde ödüyoruz. Birde sefer saatlerini gösteren afişlerde İBB yazıyor o beni aldatmış olabilir.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön