ist-T.10:01 » Yeni İstanbul Tramvayları - Alstom Citadis 301 EvoX04

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Şub Sal, 2010 21:23

Alstom Citadislerimizin garaj sahasından bir kaç resmini sunalım, aracın tasarımı hoşuma gidiyor, ama kırmızısı çok göz alıcı olmuş, tabi fotoğraflarında etkisi var ama parlak yani, aracın içinden de görüntüler var, inceleyin bakalım.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 02 Şub Sal, 2010 22:24

Araç çok güzelde, sanki içi ayakta yolcuya çok müsait gibi durmuyor. Biliyorsunuz bu araçların kullanılacağı hattımız ne yazık ki en yoğun hat, oturanlardan misli misli fazla ayakta yolcu var, nasıl olacak merak ediyorum. Onun dışında özellikle dış görünüm benim çok hoşuma gidiyor, teknik özellikleri de yeterlidir muhtemelen.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Şub Sal, 2010 22:39

Şu an tam emin olmamak ile birlikte ayakta yolcu alanı Bombardierlerden daha fazla diye hatırlıyorum, rakamlar aklımda değil. Hatta işletmeci sipariş aşamasında, tip top koltukları iptal ederek 6 ncı resimdeki sırt dayama bölümlerini ekletti, dolayısı ile ayakta yolcu alanı biraz daha arttı. İç ve dış genişlik olarakta büyük farkları yok.

Karoseri ve yürür aksam olarakta zaten bu araçlar alt yapısı bozuk tramvay yolları için tasarlanıyor desek yalan olmaz, yani tam bize göre :) ama yolcu sayılarını dökümanlardan bir karşılaştırmak lazım.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 02 Şub Sal, 2010 22:50

Fotoğraflar aldatıcı gelmişde olabilir, zaten çok büyük farklılıklar olacağını sanmıyorum...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 02 Şub Sal, 2010 23:25

Hakan yazdı:Fotoğraflar aldatıcı gelmişde olabilir, zaten çok büyük farklılıklar olacağını sanmıyorum...
Bahsettiğim altıncı resimdeki başka yere ait malzemelerde orada durduğu için belki onlar yanıltmıştır, bir de makinist arkasındaki oturma yerlerinden emin olamadım, benim bildiğim ve resimlerde gördüğüm kadarı ile 6X2 oturma düzeni olması lazım Bombardierlerde bu 8X2, artı olarak dediğim gibi katlanır koltukların bulunduğu bölümlerde ayakta durma alanı bu resimlerde net görünmüyor, ama iki araç arasındaki fark, Bombardierlerde aracın en ortasında karşılıklı 2 şer kişilik yer vardı, burada bu orta körük kısmı ayrı bir modül gibi, orada 8X2 düzeni uygulanmış, sitesinden bakıp teknik dökümanını bulmak lazım, bombardier vardı bende ama bu citadislerin yok.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Şub Sal, 2010 23:40

Mulhouse'un (müluğz) Citadis'leriyle biraz benzerlikleri varsa, ferahdırlar. Hani videolarını sana göndermiştim ya, Esat.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 10 Nis Cmt, 2010 13:50

siResimteden bir sultanahmet tramvayı resmi:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 10 Nis Cmt, 2010 17:45

Esat yazdı:Evet arkadaşlar, araçlar ile ilgili son bilgileri aldık şimdi sizler ile paylaşalım.

Gelen araç teslimata dahil yani prototip değil. Araçların halen devam eden bazı testleri var, mesela geçen hafta klima testleri gerçekleştirilmiştir, ağırlık testleri ise daha önceden yapılmış, kum yüklü olarak yapılacak işletme testleri ise önümüzdeki günlerde yapılacak. Araçların T1 ve T2 hatlarındaki gabari testleri ise 27 Eylül 2009 itibari ile tamamlanmış.

Araçların tamamının teslimatı için 2010 sonuna kadar teslimat planlanmış (37 araç) Fakat Ocak 2010 gibi maksimum 4 dizinin hatta çalıştırılması da planlanıyor.
Daha önce bu haberi vermiştim, bir kaç ay oldu herhalde. Bu bağlamda araçların teslim alınma sürecide devam ediyor, teslim alınan setler ile Bağcılar hattının birleştirilerek işletilmesi için Ocak ayı düşünülüyordu fakat bu gerçekleşmedi, tabi sebebini sorgulamadık henüz, ya teslimatta gecikme oldu beklendiği kadar set teslim alınamadı ya da tüm araçlar teslim alındıktan sonra araçların bir seferde başlamasıda uygun görülmüş olabilir. Ufukta belediye seçimlerimi var :):) hani öyle bir durum varsa yüz görümlüğü oy niyetine çıkartılabilirler gibi bir fikrim geldi birden. :P

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 12 Nis Pzt, 2010 11:06

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Nis Pzt, 2010 11:12

Şimdi ama ben bunu beklemiyordum bak :) Otogar deyince. Pazartesi günü bundan daha iyi motive edici bir şey olmazdı, Kemal abim vallahi tekrar eline ayağına sağlık, sayende yeni Alstomlarımızı garaj sahasında topluca görmüş olduk. Gördüğüm kadarı ile toplam 13 araç var orada, yani en az 6 set tamamlanmış demektir, bu araçların gabari testleri de zaten tamamlanmıştı, peyderpey gelen araçların klima testleri ve kum yükleyerek yapılan yük testleri yapılıyordur.

Kullanıcı avatarı
abhazyalı ugur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen abhazyalı ugur » 14 Nis Çrş, 2010 11:42

Resim
yeni gelen araçlar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 14 Nis Çrş, 2010 11:51

Eyvallah Uğur, yeni 3G Modemin hayırlı olsun :D her zaman bekleriz. Ben Kemal abimizin resimlerinde 13 araç saydım sen toplam teslim alınan araç sayısını biliyormusun, kaç tane geldi toplam.

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön