ist-T.10:01 » Yeni İstanbul Tramvayları - Alstom Citadis 301 EvoX04

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 10 Haz Çrş, 2009 18:45

Peki ne zaman gelecek bilgisi olan var mı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Haz Prş, 2009 17:57

Açıkçası Alstom standında bu konuya bir cevap alamadım, Ulaşım A.Ş. den ise offtherecord lar haricinde bir şey yok :) fakat dediğim gibi bildiğim kadarı ile Alstom kaynaklı bazı nedenler ile testler gecikti, fakat İstanbul Ulaşım A.Ş. nin T1 ve T2 yi şu an tek işletme olarak ele alması ve isimlendirmesi, Zeytinburnu bölgesinde turnikelerin kaldırılması tamamen bu çalışmaya bir hazırlık yani bu bilgilerin yorumlayarak ben en geç bu sene sonuna kadar teslim alınabilir diye düşünüyorum.

Doğukan
Aylık Paso

Mesaj gönderen Doğukan » 03 Eyl Prş, 2009 18:46

Arkadaşlar dün gece evime dönerken otoyolda yeni tramvayları tırın üstünde gördüm sanırım bu başlıktaki araçlar olması lazım acaba kaç set daha gelecek ne zaman kullanuılmaya başlanacak bilgisi olan var mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Prş, 2009 19:07

Araçların Esenler garaj sahasına indiği bilgisi bizde de mevcut, fakat elimde henüz resim olmadığı için yazmadım, resim alabilirsek resimler ile birlikte bir şeyler yazarız. Kaç set geleceğini başlığı geriye doğru okursanız bulabilirsiniz.

senturk90
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen senturk90 » 03 Eyl Prş, 2009 22:21

Strasbourg'daki citadislerden olsaydı sanki daha iyi olurdu.Keza Strasbourg'daki tramvaylar bunlardan daha uzun gibi. Her zaman uzun trenleri sevmişimdir.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 03 Eyl Prş, 2009 22:33

Strasbourg'un tramvayları çok özel bir tasarıma sahip ve bu şekilde başka hiçbir yerde yok. Kent bu konuda çok itinalı ve tarihine önem veriyor. Bir zamanlar Vogez'lere kadar tramvay şebekesine sahip bir şehirde bu kalkınca, boşluk çarpmıştı. Bu yeni uyanış zarif başladı ama şimdi canavar gibi. A, B ve C hatlarına D ve E de ilâve edildi, ve Almanya'ya, Kehl'e kadar uzatılacak. Yani, bambaşka bir tramvay medeniyetine sahip. Mukaise etmek için, biraz güneyindeki Mulhouse'a bakmak gerek. Onlar da şimdi oyuncakçı gibi başlıyor ... ama daha neler gelecek, Moosch ve Thann istikametinde! (moğş ve tan oku).

Başar

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Eyl Prş, 2009 22:36

senturk90 yazdı:Strasbourg'daki citadislerden olsaydı sanki daha iyi olurdu.Keza Strasbourg'daki tramvaylar bunlardan daha uzun gibi. Her zaman uzun trenleri sevmişimdir.
O konuyu tartışmıştık ama tabi örnek olarak Strasbourg Citadis' ini göstermemiştik. Aracın alımında yetkili olan kişilerden aldığım birebir bilgiye ve düzeltmeye göre modüler karoseri araçların İstanbul' daki altyapıda kullanılamayacağını tespit ettiklerini belirtmişlerdi. Dolayısı ile Citadis' in modüler değil de bu tip araçları İstanbul' a daha uygun.

Sizin bahsettiğiniz modelde biraz daha fazla kapı var sanki internetten gördüğüm resimlerde belki bu bir avantaj olabilirdi, zaten benimde en çok takıldığım nokta Citadis İstanbul' daki kapıların bana göre düzensiz olması idi. Hep İstanbul' daki yolcunun yoğunluğundan söz ediyoruz ama ben bu araçlarda da homojen dağılım olmayacağını iddia ediyorum bakalım göreceğiz.

Ve zaten Başar' ın da söylediği gibi araçların adı da Citadis Strassbourg, gerçi Viyana' daki fuarda gördüğümüz kadarı ile bizim Citadis'e de İstanbul adını takmışlardı ama, bu zaten Citadis' in bu tip tramvay araçlarında sadece ön panel değiştirilerek yapılan bir çalışma, Paris' te de kullanılan Citadis lerin bir modeli fazlası ile bizim tramvaya benziyor.

senturk90
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen senturk90 » 03 Eyl Prş, 2009 23:11

alabay yazdı:Strasbourg'un tramvayları çok özel bir tasarıma sahip ve bu şekilde başka hiçbir yerde yok. Kent bu konuda çok itinalı ve tarihine önem veriyor. Bir zamanlar Vogez'lere kadar tramvay şebekesine sahip bir şehirde bu kalkınca, boşluk çarpmıştı. Bu yeni uyanış zarif başladı ama şimdi canavar gibi. A, B ve C hatlarına D ve E de ilâve edildi, ve Almanya'ya, Kehl'e kadar uzatılacak. Yani, bambaşka bir tramvay medeniyetine sahip. Mukaise etmek için, biraz güneyindeki Mulhouse'a bakmak gerek. Onlar da şimdi oyuncakçı gibi başlıyor ... ama daha neler gelecek, Moosch ve Thann istikametinde! (moğş ve tan oku).

Başar
Evet Strasbourg (fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla) çok güzel bir şehir ve tramvaylarlada çok güzel uyum sağlamış.Şimdi F hattıda geliyor. Sanırsam tüm sistemin şu anki uzunluğu 53 km. Yavaş yavaş ilerliyolar.
Tramvaylar bence şehrin her yerini gezmelidirler.Otobüs gibi her yere gitmelidirler. En güzel örnek Prag olabilir. Ama orasıda çok fazla nostaljik tramvaylarla dolu.
Esat Bey sizinle aynı fikirdeyiz.Otobüslerde insanlar zaten bir çile çekiyorlar.Bari Tramvaylarda olmasa. Bunların kapasiteleri biraz fazla olsada yoğunluğu önleseler çok daha keyifli bir yolculuk olur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 04 Eyl Cum, 2009 08:39

Prag nostaljik tramvaylarla dolu değil ;-) Onlar paşa paşa işleyen "eski" Tatra'lar. Hem de nasıl paşa! Yanında alçak tabanlı Škoda'lar da işler, onları oradan başka bir yerde görmedim ve bayağı da şaştım. Tek hakiki nostaljik hat haftasonları Vozovna Střešovice'den kalkıp (aşağı yukarı sçeşo-vitse oku), kenti dolaşıyor. Neredeyse yüz senelik araçlar, ama onlar da gıcır gıcır (öööf öf, oranın da resimlerini daha yayınlamam lâzım ...).

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cum, 2009 10:48

Eh nerde yazmıştım bizde jargon yanlış kuruldu diye, o da bu hatalardan birisi zaten, tam gün düzenli tarife ile çalışan hatlara sadece araçlar 1960 model diye nostaljik demek acaba başka nerede vardır? :) Allah'tan Kadıköy-Moda tramvayında bu ifadeyi kaldırabilmiştik ama İETT hala öyle kullanıyor tabi İETT güdümlü İBB de.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Eyl Cum, 2009 23:29

Konumuz Alstom Citadis EvoX04 (Citadis İstanbul) konumuzdan devam edelim, haber zaten bizim için atlatma değildi ama resimler gelmeden pek anlamlı olmayacaktı, edinebildiğim resimler bunlar inşallah daha iyilerini de yayınlarız.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu vesile ile videoyuda tekrar gösterelim derim

http://www.youtube.com/watch?v=YumFLuwQ29w
En son Esat tarafından 14 Nis Çrş, 2010 21:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

oglcan
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen oglcan » 05 Eyl Cmt, 2009 12:08

Esat Bey,bu resimleri depodan mı çektiniz yoksa yurtdışından mı?Çünkü raylar bana yabancı geldi de :lol:

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön