gnl-T.10 » Atlı Tramvay Vagonu - Bobtail Nedir?

Anonymouss

gnl-T.10 » Atlı Tramvay Vagonu - Bobtail Nedir?

Mesaj gönderen Anonymouss » 11 Eki Cmt, 2008 17:55

Arkasında sahanlığı olmayan, alçak ve küçük tramvayın ismi nedir?

Bu bana yarışma sorusu olarak geldi.Çok araştırdım ve buldum.
Cevap; BOBTAIL imiş.Yanlız soruda bir şaşırtmaca olduğunu sanıyorum.Bu araçla tramvayın ilişkisini çözemedim. Çünkü aracı tanımıyorum.Bileniniz varmı acaba???

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Cmt, 2008 18:21

İlginç bir soru, daha önce belirttiğim gibi bunu tv de bir yarışmada gördüğümü hatırlıyorum ama cevap bumuydu onu hatırlayamadım.

İnternetteki kaynaklara bakılırsa kutsal arama motoru google bu konuda pek bir şey vermiyor, yine yüce bilgi kaynağı wikipedi de pek bir şey yok :) sadece bir tek yerde traktör arkasına takılarak çekilen bir tür araçtan bahsediyor.

Sanırım bu konu ile ilgili ingilizce ve özellikle almanca tramvay sitelerine bir göz atmak lazım Başar bize bu konuda yardımcı olacaktır yine değerli bir abimizin de fransızca kaynaklardaki bilgisine mail ile danışacağım açıkçası bu nedir çok merak ettim, şeklen belki de bildiğimiz ve çok aşina olduğumuz bir araç olabilir ama türkçede ne denmiş onu da öğrenmek lazım, eskiden cer motoru bulunmayan sadece çekilen vagonlara römork çekenlere motris deniliyordu bunu biliyoruz ama, belki Sertaç Kayserilioğlu' nun kitabında olabilir ama onuda İstanbul' da bıraktım araştırmaya devam :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Cmt, 2008 18:36

Buldum :D Eureka yazılarda pek bir şey anlatmıyor ama iki resim bulabildim, sanırım aradığınız şey şu

Resim

Resim

Anonymous

Bir nevi tramvay...!!!!

Mesaj gönderen Anonymous » 11 Eki Cmt, 2008 18:50

İnanın bende çok zorlandım ararken.Hatta soruya verilen süre içerisinde cevap veremedim.Geç kaldım. :cry: Bir arkadaşım verdi cevabı.Kaynağınıda söylemiyor.Bir kamyona benzediğini söyledi sadece.

Bu fotoğraflardakiler kamyona benzemiyor gibi :)

Anonymous

Bir nevi tramvay...!!!!

Mesaj gönderen Anonymous » 11 Eki Cmt, 2008 19:02

BOBTAIL, Google' dan bakıncada bir köpek cinsi olarak çıkıyor önümüze.Çok enteresan değil mi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Cmt, 2008 19:09

Arkadaşınızın bahsettiği Bobtail aramada rastladığım üzere Amerika' da arkasında genellikle likit madde taşımak için özel tanklar bulunan küçük kamyonlara da verilen bir isim ama orası Amerika orada herşeyin adı kendine münhasır, benim bulduğum resimler altavistadaki aramada wikipeida da çıktı alttaki de bir ressamın yaptığı tramvay resimleri arasında yer alıyor.

Türkçe kaynaklarda Bobtail olarak yer almaması bence çok normal çünkü böyle bir terim varsa ki var olduğunu görüyoruz muhtemelen ingilizce bir tabir, ülkemizde tramvay hatlarının o döneminde işletme olarak Fransız araç olarak Alman ağırlığı söz konusu olduğu için bu ingilizce kelimenin bize geçmemiş olması çok doğaldır.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 11 Eki Cmt, 2008 19:16

Ama bizde de, yani ülkemizde de kullanılmış, öylemi? Yukarıdaki fotoğraflardan onu anlıyorum.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 11 Eki Cmt, 2008 19:25

Oh.!!! çok pardon, siz küçük kamyondan bahsediyorsunuz, ben hala tramvay olarak düşünüyorum bu aracı.Soruda nasıl bir yönlendirme yapıldıysa beynime işlemiş tramvay olarak. :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 11 Eki Cmt, 2008 19:27

Ben de şu Bobtail konusuna bir şey bulamadım. Her nedense Atlı Tramvay karşıma çıkıyor.

İngiliz Viki "A commercial transport tractor not pulling a trailer" diyor. Bu bana, römorksuz tek-vagon araç gibi geliyor. Aradım, aradım, bobtail'in tam ne demek olduğunu çıkardım, kısakuyruk. Ona göre öyle adlandırılmış olabilir.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 11 Eki Cmt, 2008 19:50

http://www.unicover.com/EF4VH7LN.htm
üstten üçüncü resim

http://www.midcontinent.org/rollingstoc ... enson2.htm
bu sayfada 1874 bobtail adı ile patenti alınan bir tramvay aracından bahsediyor

http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Horse_trams
burada da üst sıranın en sağındaki resimde bob tail tram olarak bahsediyor

tüm bu yazılanlardan anladığım kadarı ile Bob Tail Tramcar olarak anlandırabileceğimiz araç Başar ın da bahsettiği gibi Atlı Tramvay döneminde kullanılmış olan arka kısımda sahanlık dediğimiz ayakta durma bölümü bulunmayan ve alçak tavanlı vagonlara verilen isim, benim bahsettiğim kamyonlarda küçük ve alçak likit tankları taşıyan araçlar tabii ki çok sonraları bu kamyonlara verilmiştir bu isim, çok fazla kaynak olmamasını şuradan çıkartabiliriz en son linkteki atlı tramvay New Orleans tramvayı yani tabir Amerikan ingilizcesine ait bir tabir yani Avrupa da bilinmemesi bence çok normal, dolayısı ile aslında bence o soru hatalıdır bu genel bir tabir olsa idi ingiliz ve alman kaynaklarında geçerdi diye düşünüyorum, işte her zamanki Amerikan kendini beğenmişliği diyelim.

Araçların ülkemizde kullanılmasına gelince benzer araçlar tabii ki kullanılmıştır ama dediğim gibi ben bobtail, bob tail, bob-tail tanımlamalarından hiçbirini duymadım

bir iki yıl önce yaptığım şu sayfada verdiğim resimlere bakın benzer araçlar göreceksiniz

http://www.dersaadettramvayi.com/atlitram.html

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 11 Eki Cmt, 2008 21:55

Evet; kısa kuyruk kelimesi bana çok uygun geldi. Zaten soruda da arka sahanlığı olmayan diye yazıyordu.

Yardımlarınıza ve araştırmalarınıza sonsuz teşekkürler. Sizleri yeterince yordum. Sağolun : :)

Şimdide başka bir soruda takılmış durumdayım. :cry:

Anonymous

Bir nevi tramvay....

Mesaj gönderen Anonymous » 12 Eki Pzr, 2008 00:05

Harikasınız...!!! Çok çok teşekkür ediyorum.Gerçektende sizleri çok yordum.

Fakat bu vesileyle de oldukça kaliteli ve güzel bir siteye kavuştum...
Bu aradada konu olarak seçtiğim "Bir nevi tramvay " cümlesini değiştirmek gerek sanırım.Gerçek bir tramvay mış.
:)

Kilitli

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön