bur-M.10 » Yerli Üretim HRS Aracı "Durmazlar"

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 29 Ağu Cum, 2014 11:06

Tramvaydan sonra Durmazlar'ın LRV (hafif raylı sistem) aracı görücüye çıkmış bulunmakta. Yakalanan ilk resim :D

Resim

NOT: Fotoğraf Facebook Bursa sayfasından alıntıdır...

Aracın resmi tanıtımı Berlin'de ki fuarda olacak. Bu arada fotoğrafta ki ayrıntıyı kim fark edecek bakalım :twisted:

Esat ağabey bu araç için bir başlık oluşturursun artık :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 29 Ağu Cum, 2014 11:51

Çift yönlü İpekböceği

Resim

Resim

NOT: Fotoğraflar alıntıdır.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Cum, 2014 12:02

Mustafa fotolar ve bilgi için teşekkürler, fotolarda bir ayrıntı fark edemedim ama aracı hızlıca görmek iyi oldu :) gerisini innotrans ta görürüz artık.

Bu tip çalışmaları destekliyoruz, eleştirecek bir şeyler illa ki buluruz bunda bir sıkıntı yok :D:D ama eleştirilerimizin yapıcı olduğu da anlaşılır inşallah.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 29 Ağu Cum, 2014 12:16

İlk resimde ki ayrıntıyı söyleyeyim ağabey. Makyajlanmış yeni tramvay aracı arkada duruyor. Hani bir ara Kocaeli tramvayını seçiyordu ya işte görsele benzeyen bir tramvay aracı...

İlk eleştiriyi ben yapayım. Araç için kenar eğimleri fazla eğimli gibi geldi. Fotoğraftan belki bu şekilde görünüyor veya yakın çekim olmasından kaynaklanıyor olabilir. Koltuklar otobüs koltuğu gibi mesela. Gözüme ilk çarpan ayrıntılar. Dış dizaynda ise o kadar keskin çizgi varken aracın ortalarında yer alan hat gösterge tabelasının kıvrımlarının yuvarlak oluşu bana göre pek olmamış gibi... Araç mis gibi Siemens B80 kokuyor :twisted:

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Cum, 2014 16:08

Dediğin gibi araç fazlası ile B80 kokuyor, foto üzerinden çok eleştirmek istemem sonuçta bu daha bir prototip ama bir iki eleştirine katılıyorum aracın bir mizacı yok, yani sert hatlar mı yumuşak hatlar mı karar verilememiş gibi. Koltuklar için yapacak çok fazla bir şey yok fiyat/performans en uygun olan seçiliyordur muhtemelen zamanla daha iyi olacaktır. Bir de yatay tutamakları takarlar umarım.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 29 Ağu Cum, 2014 16:51

Yatay tutacakları takarlar diye düşünüyorum. Montaj sırası ona gelmemiştir. :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Cum, 2014 17:01

mustafaguler yazdı:Yatay tutacakları takarlar diye düşünüyorum. Montaj sırası ona gelmemiştir. :)
Son fotoğrafta YBS ekranı sağ altındaki dikey barın tepesinde (adres tarifine bak :)) sanki montajı yapılacak bir yer var gibi duruyor, olacaktır zaten de hani ben illa bir şey görmüş olmak için söylüyorum :D

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 29 Ağu Cum, 2014 22:15

Durmazlar diğer şehirlerin ihalelerine de katılacak olsa da araçların ilk üretimi Bursa hedeflenerek yapılıyor ve Bursa'daki araçlara benzerlik olması çok da şaşırtıcı değil. Aracın rengi bile Bursa araçlarının aynısı. Kaldı ki aracın dış görünüşü ileride değiştirilebilir bence önemli olan aracın içindeki, şirketin kendi arge çalışmaları ile üretilmiş olan, sistemler.

Koltuklar otobüs koltuğu gibi mesela.
Koltuklar Kiel marka. Markanın ötesinde metro / tramvay araçları için kullanılabilecek en iyi koltuklar bence. Çok uzun ömürlüler ayrıca görünüşlerinin aksine rahatlar da.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 30 Ağu Cmt, 2014 11:24

btgn yazdı:Koltuklar Kiel marka. Markanın ötesinde metro / tramvay araçları için kullanılabilecek en iyi koltuklar bence. Çok uzun ömürlüler ayrıca görünüşlerinin aksine rahatlar da.
Kiel dışında başka seçenekte yok zaten, yanılmıyor isem Türkiye de ortaklıkları olan bir firma var yani ortak üretim yapıyorlar, kalitesiz anlamında bir şey demedim zaten fiyat/performans olarak iyisi zaten :) ha daha yüksek kalitede bir şey istenir ise ileri de takılır ki zaten Kiel de çok fazla seçenek sunuyor, ne kaa para o kaaa ekmek :)

Aracı Bursa için direkt üretme şansları olsa keşke, açık konuşayım öylesine ihaleler yapmak prestij açısından hoş değil, madem yerli sanayiyi destekliyoruz bu konuda, belediyelerin de kardeşim bu aracı ben, kendim için parasını verip yaptırıyorum deme hakkında sahip olabilmeli, yani yok yapıcaz da ihale ye giricez de, bunlara gerek yok. Burada eleştirim hem yerli sanayi desteklemekten söz edip hem de bu tip özellikli maddelerde hala yok kamu ihale kanunu yok cart, yok curt, sen müfettişini adam gibi gönder, o işin maliyetini alım satım bedellerini kontrol etsin maddi zarara uğratma yoksa adam istediği gibi alsın, ne zorluyoruz.

Kullanıcı avatarı
Özgür Türkler
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen Özgür Türkler » 01 Eyl Pzt, 2014 08:52

Bu konu sıcak olduğu için buraya yazıyorum kusura bakmayın. Geçende internette bir haber okudum, İzmir tramvay ihalesini alan Gülermak firmasının 38 adet olan araçları Hyundai/Rotem den alacağına ilişkin , bu ihaleye Durmazlar ile katılmamışlarmıydı bunlar? Dere geçerken at nasıl değiştiriliyor, ihaleye aykırı değilmi?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 01 Eyl Pzt, 2014 09:16

Özgür Türkler yazdı:Bu konu sıcak olduğu için buraya yazıyorum kusura bakmayın. Geçende internette bir haber okudum, İzmir tramvay ihalesini alan Gülermak firmasının 38 adet olan araçları Hyundai/Rotem den alacağına ilişkin , bu ihaleye Durmazlar ile katılmamışlarmıydı bunlar? Dere geçerken at nasıl değiştiriliyor, ihaleye aykırı değilmi?
Ben ihale de öyle bir şey belirttiklerini düşünmüyorum, yani çıkarttığım sonuç bu oldu. Yani ihaleye girerken Gülermak konsorsiyum ile giriyorum aracı şu firmadan getireceğim taahhüdünü yazılı olarak verdi mi? Yoksa sadece E+M dahil olarak mı aldı ihaleyi? Bu durumda istediği firma ile çalışabilir çünkü, tabii ki Durmazlar ile çalışılmasını isterdim, sonuçta bir araç üretti ve Bursa' da işletmede de yürüyor, neyse işin arkasında neler var bilemediğimiz için çokta kurcalayıp yanlış yere gidecek yorumlar yapmak istemem.

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 04 Eyl Prş, 2014 23:12

Araç Berlin'e doğru yola çıkmış. Yeni resimler:

Resim

Resim

Kaynak: Durmaray (Facebook)

“Toplu Taşıma Araçları” sayfasına dön