tr-HT.04:02 » Ankara - Konya - Karaman YHT İşletmesi

btgn
Yıllık Paso

Mesaj gönderen btgn » 27 Ağu Cmt, 2011 17:01

acaba yht sincanda durunca,şehiriçi yolcusu binebiliyor mu ankara gara kadar
Aslında binebilmesi gerekir. Sincan - Ankara bileti alır normal biletli yolcu olarak seyahat eder ama YHT Sincan'da duruyor mu? bir de Sincan - Ankara bilet satışı var mı?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cmt, 2011 19:13

Valla bilmiyorum, hizmette sınır tanımıyoruz diyebilirler o zaman :) banliyö bileti ile yht yolculuğu süper, peki oturacak koltuk yoksa ne olacak? Ayakta mı yolculuk edilecek? Ben bu yüzden olmaz dedim yoksa kimse parasını verip binmez diye değil :)

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 27 Ağu Cmt, 2011 21:32

sincandan ankaraya yht bleti alır. banliyö kapalı zaten bileti de yoktur sanırım:)

ayakta gitmez tabi ama yer varsa alabilirler mi? bilmiyorum yurtdışında 24 km'lik yht bileti oluyor mu?

hep yolcu açısından baktığımı bilirsiniz. durup bakarım en kısa nasıl giderim diye. manyaamdır bu konuda. ilkokula bile minibüsle giden ben maalesef ulaşımda hızlılık ararım hep. bi ortaokulda rahat ettim. ümraniyeden floryaya 1 sene liseye gittim. 4 vasıta. aktarmalı. mecburen.

1 senede ümraniyeden incirliye üniversiteye gittim. ulaşım manyaklığım buralara dayanıyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Ağu Cmt, 2011 21:36

Tamam işte alır YHT biletini gider bu konuda bir sıkıntı yok, iş ki tren Sincan' da durup onları alsın ve yeterli boş koltuk olsun, yurtdışında bilemem nasıl ama genelde YHT yolculuğu kentler arası yolculuk için yapılır diye düşünüyorum çünkü bileti mesafesi kısa olsa da diğer trenlerden pahalıya gelir, adam 2-3 € ya banliyö bileti almak varken neden 5-10 € versin ya da daha fazla? (o da en az olur herhalde) Böyle kıyaslanabilecek bir durum değil, burada bir tren hattı kapatıldımı onun yolcu kapasitesi ayarında bir otobüs şebekesi kurulur genellikle, ya da demiryolunun deplasesi mümkün ise öyle bir işletme ama genelde otobüs olur.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 27 Ağu Cmt, 2011 23:30

Buradaki mantık şu, Bostancı'dan Pendik'e Haydarpaşa'dan kalkan tüm trenlerle gidebilirsiniz ama en ucuzu banliyö ile gitmek, diğerleri en az 2 katından başlar. Tabi bir de şöyle bir durum var, diğer trenlerde İstanbul içinden çıkmadan bilet kontrolü başlamaz, ben adapazarı ekspresi ile çok gitmiştim lise yıllarımda...

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 28 Ağu Pzr, 2011 14:52

Tamam işte alır YHT biletini gider bu konuda bir sıkıntı yok, iş ki tren Sincan' da durup onları alsın ve yeterli boş koltuk olsun
bende bunu demiştim

ahmettekin
Aylık Paso

Mesaj gönderen ahmettekin » 28 Ağu Pzr, 2011 21:57

Sincan'dan Ankara'ya biletsiz kesinlikle bindirilmez, YHT'de TCDD ayakta kesinlikle yolcu almaz, eğer günde 7 kez Ankara'ya gidecek treni bekleyecek ve bilete 10 lira verecek kadar yolcu varsa buyursun binsin :)

Geçtiğimiz hafta ufak bir Türkiye gezisi yaptım, Kayseri-Adana-Mersin-Konya şehirlerini gezdim, Konya-Ankara-Eskişehir üzerinden İstanbul'a dönme planım vardı ancak hızlı trene bulabildiğim tek bilet, Konya'ya indikten 15 dakika sonra kalkan YHT'ye olduğu için o planı iptal edip tek trenle döndüm İstanbul'a. Konya YHT'sini ücretsiz yapmak büyük bir hata olmuş, işi gücü olmayan adam üçer beşer kapmış biletleri. Bence 10 TL uygundu, 5 TL de olabilirdi ancak bedava olması büyük bir hata.

Konya'da büyük bir heyecan vardı, aileler çocuklarını (ya da çocuklar ailelerini-benim küçükken yaptığım gibi) gara tren izlemeye getiriyorlardı çok mutlu oldum. Gar Binası kötü ama peronlar hoş olmuş, 2'si faal 5 peron gördüm, çatı Avrupa'daki gibi tamamen kapalı değil ama yeterli, bu kadar peron umarım depolama amaçlı kullanılmaz, bana öyle geliyor zira Konya Gar tarafında trenin teşkil edileceği bir saha ayarlanmadı diye biliyorum.

Bu arada ilk gününde trenlerin yarım saate varan tehirler yaptığını okudum, ben oradayken gelen 18:30'da Ankara'dan kalkmış YHT de 7 dakika kadar gecikmeli geldi, ilk günlere özel olabilir bu tehir.

Sonuç olarak, yetersiz sefer sayısı, bitmemiş gar sahası, yine ayarlanmamış sefer süresi, ve promosyonun yanlış yapılması gibi sebeplerden ötürü vaktinden erken ve sorunlu açılmış bir hat olduğunu düşünüyorum, gerçi Türkiye'de bundan daha iyi kondisyonda açılacak bir yatırım düşünemiyorum, birkaç ay sonra binip sürüş deneyimlerimi de aktarırım umarım.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Ağu Pzr, 2011 23:01

Mehmet Kasım yazdı:
Tamam işte alır YHT biletini gider bu konuda bir sıkıntı yok, iş ki tren Sincan' da durup onları alsın ve yeterli boş koltuk olsun
bende bunu demiştim
Ama olmayacak bir şey işte :):)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Ağu Pzr, 2011 23:07

Ahmet Bey yerinden bilgiler için çok teşekkürler, yeterince aydınlatıcı oldu benim için, inşallah yolculuk deneyiminizi de dinleriz, biraz yüzsüzlük olacak ama bir sonraki seferde bir kaç fotoda mümkün olabilir mi? :)

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 28 Ağu Pzr, 2011 23:24

Akşam TRT'de Aşti'den yaptıkları bir haber vardı. Klasik bayram öncesi yoğunluk haberi, işte hiç bir yere bilet yok, ek seferler bile dolmuş falan filan. O arada Ankara Konya arası sefer yapan bir firmaya mikrofonu uzattılar, adamın lafını aynen yazıyorum.

Valla perondaki otobüs kalkacak, gidin bakın 8 kişi var...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Ağu Pzt, 2011 09:17

Ah şu seviye … sayesinde espri dünyamız Fransız ile İngiliz esprisi arasında bir siklette :-)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Ağu Pzt, 2011 11:39

alabay yazdı:Ah şu seviye … sayesinde espri dünyamız Fransız ile İngiliz esprisi arasında bir siklette :-)
Bir de ne demek istediğini anlayabilsem bende gülücem.

“Hızlı Tren [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön