tr-HT.04:01 » Ankara - Eskişehir YHT İşletmesi

Kullanıcı avatarı
tahir93
Aylık Paso

Mesaj gönderen tahir93 » 02 Eyl Prş, 2010 22:11

ben bu yaz ankara'dan bindim. eskisehirdeki tram'i de kullandım ama bu konu dışı :lol: trenler acıkta 249-253 arası gidiyor. viraj ve tünelleri 170le falan alıyor. ama özeklikle anakara sehir icinde durmaksızın 130la gitmesi beni çok şaşırttı, sincandaki hemzemin gecitleri bile bu hızla alıyor :o ankara gar'dan eskisehir gar'a tam bir bucuk saat sürüyor.eskisehirdeki tünelin açılamasıyla bu süre rahatlıkla bir saat 15 dk'ya inebilir. Yolculuktan çok keyif aldım :D

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Eki Prş, 2010 19:02

İnşaatı devam eden Ankara-Konya hızlı tren hattının bu hat ile bağlantısı gerçekleştirilmesi için yapılacak makas montajı ve elektirifikasyon işleri nedeni ile işletmenin seferlerinde aşağıdaki şekilde düzenleme yapılmış:
Düzenlemeye göre 1 Kasım 2010 ve 5 Aralık 2010 tarihleri arasında Eskişehir'den Ankara'ya hareket eden Yüksek Hızlı Tren'lerin (11.15 ve Bayram ilave trenleri dışında) bütün sefer saatlerinde 15 dakikalık ötelemeye gidildi. Ayrıca, Eskişehir'den 22.00'de Ankara'ya hareket eden YHT'nin saati 21.15'e alındı. Ankara'dan Eskişehir'e hareket saatlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=24713

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Şub Pzr, 2011 16:16

aslan parçası yollarda:

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Şub Pzr, 2011 20:45

Çok güzel resimler Mehmet, bunlar hattın hangi kesiminde çekilmiş bayağı hoş duruyor valla, dur Maşallah diyeyim de nazar değmeye.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Şub Pzr, 2011 20:49

mekanları çok iyi bilmiyorum. anıt olarak görünen yer DUATEPE-Polatlı. İstiklal savaşında yunanlılar izmire çıkıp bu noktaya kadar gelmişlerdi. sonra postaladık. onun anısına müze yapıldı. atalarımzıın ruhu şad olsun.

resimlerin orijinal büyük hali kaynağı burdaki linkte. ben ufaltıp koydum:

http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=250

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Sal, 2011 09:34

Harika :) vagonun birinin bayanlara özel yapmayı akıl etmişlerdir ama kesin haremlik selamlık tepkisi nedeni ile vazgeçilmiştir, sonuç: otobüsle gitmek zorunda kalan erkekler. Lanet olası dünyada her işin bokluğunu erkekler mi çekmek zorunda? Haberin doğruluğunu bilemem, isteyen tartışsın ama her hali ile komik ve her hali ile Türkiye için sıradan bir durum. Demokraside çağ atladık, bayanlara tek oturma hakkı, peki yandaki koltuğun parasını da ödüyorlarmı? Yoksa bu bayanlar yüzünden trende boş koltuk kalıyormu?

http://gundem.milliyet.com.tr/hizli-tre ... efault.htm
Kara ulaşımının geleceği olarak gösterilen, Türkiye’nin ilk hızlı treni olan Ankara-Eskişehir hattında uygulanan “bayan yanı” yasağı, bir grup arkadaşın geçtiğimiz cumartesi günü Eskişehir’den Ankara’ya yolculuk etmek istemesiyle ortaya çıktı. Otobüs garındaki karmaşa ve trafiğe girmeden, hızlı trenle 1 saat 25 dakikada Ankara’ya gitmek isteyen gençler TCDD’nin müşteri hattı numarasını aradı. Ancak 4 arkadaş, erkek oldukları için bilet almakta zorlandı. Telefona çıkan operatör, trendeki oturma düzenine baktıktan sonra 4 arkadaşın trene binemeyeceğine karar verdi.

‘Yer var ama bayansanız’
Gençlerden birisi yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Bize verilen yanıtta, bir arada oturacağımız kadar boş koltuk bulunmadığı söylendi. Operatör, sadece tek oturan bayanların yan koltuklarında yer olduğunu, buraların da yine bayanlar için ayrıldığını söyledi. Bunun üzerine başka tren de olmayınca Ankara’ya otobüsle gitmek zorunda kaldık.”

Belli sayıda koltuk ayrıldı
Hızlı trenler ile ilgili uygulamanın Ankara Garı’nda da sürdüğü görüldü. Uzun süre sıra bekledikten sonra hızlı tren bileti almak için gişeye yanaşan erkek yolcular, ancak “bayan yanı” olmayan yerlere yerleştirildi. Yolcuların konuyu ilettiği danışma görevlileri ise her hızlı trende, tek başına yolculuk edebilmeleri için bayanlara kontenjan ayrıldığını, bu tek bayanların yanına erkeklerin oturtulmadığını anlattı. Görevliler, tek başına yolculuk etmek isteyen bayanların “yanımıza erkek oturunca rahat edemiyoruz” şikayetinde bulunduğunu, bunun üzerine belli sayıda koltuğun bayanlara ayrıldığını savundu.

‘Erkekler için de geçerli’
TCDD yetkilileri ise, uygulama ile ilgili resmi talimat bulunup bulunmadığı sorusu üzerine, “Talimatı Genel Müdür vermedi. Bayanların yeri ayrı. Diyelim ki bir beyin yanında boşluk var, bilet almak isteyen bayana sorulur, isterse o yer verilir. Aynı şey erkekler için de geçerli. Ama bir yer için mutlaka satış yapılır” dedi.

langur
Sezonluk Yolcu

Mesaj gönderen langur » 13 Eyl Sal, 2011 10:05

Haberde bir nokta var ki gözden kaçırılmaması lazım bence:
Görevliler, tek başına yolculuk etmek isteyen bayanların “yanımıza erkek oturunca rahat edemiyoruz” şikayetinde bulunduğunu, bunun üzerine belli sayıda koltuğun bayanlara ayrıldığını savundu.
İndi; bu tren başka yerde olsa neyse de, Türkiye'de olunca "acaba" demekten kendimi alamıyorum. "Abi trende yanımdaki kadın..." diye başlayan cümleler duymak memlekette oldukça olası. Ha bu bahane olur mu TCDD'nin yaptığına o ayrı konu da bu mesele senelerden beri otobüslerde de böyle uygulanıyor. Bende bu tür bir ayrımdan çok muzdaribim ama gerçekten de çok terbiyesiz adam var memlekette. Kadınlara pozitif ayrımcılık konusu oldukça düşünülmesi gereken bir mesele!! Ne diyeceğimi bilemedim..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Sal, 2011 10:10

Hocam kesinlikle haklısın, ben işin o boyutunu tartışmıyorum, hatta bu sebeple bu ayrıma taraftarım, bu konuda bir sıkıntım yok. Ama karışık bir vagon yapıyorsan, trenlerin ful doluluk ile çalışıyorsa bu yer taksimini nasıl ayarlayacaksın? Mümkün değil, o zaman bir istatistik çıkartılsın, yanlız yolculuk eden bayan oranı, bu orana göre bir tek vagon sadece bayanlara ayrılsın, işletmeci bu vagondan koltuk kaybını göze alsın. Diğer türlü ne senin bahsettiğin gibi durumlar ile baş edilebilir ne de bu tür mağduriyetlerin önüne geçilebilir, ha birileri haremlik selamlık tren der mi? Der, desin, bunu söylemekte bana göre çok ahmakça olur.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 13 Eyl Sal, 2011 18:31

Bu ayırımcılık tamamen manyak. Sarkıntılık yapan bir erkek olursa, ona hukuken cevap vereceksin. Sarkıntılık yapmayacaksa, istediği yerde oturur. Bu ne yahu? Yanimda adam mı, kadın mı, benim için fark mı olacak? Bu problemler çok şükür burada yok. Sarkıntılık varsa var, o başka, ama trende olmadı diye o tipler sonra garda bekler, ne o yani.

Hakan
Kadrolu Personel

Mesaj gönderen Hakan » 13 Eyl Sal, 2011 22:37

Şimdi ben bilet alsam ve yanıma bayan istemiyorum diye şerh düşürtsem kabul ederler mi acaba? Yanıma oturan bayanlar hep bana sarkıyor da :lol:

Böyle saçmalık mı olur? Madem öyle o tek tek oturan bayanları yanyana oturtsunlarda başka koltuklar açılsın, bu uygulamayı kim koyduysa kesin kendi düşünceleri gibi düşünüyordur herkesi. Bizim de annemiz kardeşimiz var, kendi kendilerine bir yere gideceklerinde yan koltuğun biletini de mi satın alıyoruz. Terbiyesizlik yapan olursa, ağzının payı verilir...

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Eyl Sal, 2011 23:02

Etmezler tabii ki :) ancak iki koltuğuda satın almanı isterler, valla garip bir iş bilmiyorum bana hep saçma gelmiştir. Serhat' ın da belirttiği hususu boşa geçmiyorum, orada Serhat' ın kast ettiği şeyde zaten kimsenin açıktan açığa sarkıntılık edeceği değil, bunu yapanda var ya neyse. Ama gerçekten dediği gibi bayan yanına oturup ertesi gün kahvede arkadaşlarına "ooff dün var ya" diye başlayan muhabbetleri yapacak bir sürü insan var.

langur
Sezonluk Yolcu

TCDD’den ‘bayan yanı’ sav

Mesaj gönderen langur » 17 Eyl Cmt, 2011 10:13

''Kadın yolculara yönelik uygulamanın tarihi demiryolları işletmeciliği kadar eski. Ayrıca sadece trenlerde değil, şehirlerarası karayolu taşımacılığında da benzer uygulama var. İşin aslı şu: Trenlerde yüzde 10 kadın kontenjanı var. Bu yerler gişeye gelip 'ben kadınım, yanımda kadın istiyorum' diyen tek kadın yolculara veriliyor. Diyelim ki kontenjan doldu. Bu sefer sistem otomatik olarak neresi boşsa oraya yerleştiriyor. Kontenjan dolmadı ise trenin hareketine bir saat kala sistem otomatik olarak boş kalan yerleri satışa açıyor. O zaman kim isterse alır.
Kaynak

“Hızlı Tren [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön