ank-HT.01 » Ankara Hızlı Tren Garı

Kullanıcı avatarı
Kamil16
Müdavim
Mesajlar: 919
Kayıt: 08 Tem Pzr, 2012 10:44

Re: ank-HT.01 » Ankara Hızlı Tren Garı

Mesaj gönderen Kamil16 » 09 Eki Pzt, 2017 18:59

Ankara YHT Tren Garı, devasa bir AVM gibi olmuş. Tek Kat, zeminde demiryolları var. Metro ile hiçbir entegrasyon yok. Vatandaş, Otobüs ya da Taksi ile gelecek ve trene binecek..

Dev YHT AVM-Garda birçok ticari alan var ama büyük oranda boş dükkanlar. Hatta açılanlar kapanıyor. En üst katta yemek yeme mekanları var. Bina içinde yönlendirmeler yetersiz.

Engin Y
Çok Gezen, Çok Bilen
Mesajlar: 2232
Kayıt: 04 Ara Sal, 2012 10:41

Re: ank-HT.01 » Ankara Hızlı Tren Garı

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Haz Cum, 2019 07:38

Bugün, Ankara'daki YHT kazasının öncelikli sebebinin oradaki alışveriş merkezi yönetiminin isteği yüzünden trenlerin trafik düzeninin değiştirilmesi olduğunu duydum tesadüfen..
Araştırdım, gerçekten de böyle bir olay yaşanmış, aşağıya yapıştırıyorum..
Alışveriş merkezi çok soğuk oluyor diye garın doğu çıkışındaki kapılar kapattırılmış..
Garın olduğu yere alışveriş merkezi inşa ettirirseniz, olacağı bu..

Haber (20 Aralık 2018): http://www.hurriyet.com.tr/gundem/dogu- ... i-41057628
Ankara'da tren faciasıyla ilgili soruşturma sürerken, 7 Aralık’ta yapılan ve makas değiştirmede sıkıntılara yol açan trafik düzenlemesinin, YHT Garı’nın da içinde bulunduğu alışveriş merkezi ATG Mall’un talebiyle yapıldığı iddia edildi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Ankara Şube Başkanı İsmail Özdemir, sinyalizasyon eksikliğinin yanı sıra, 7 Aralık’ta TCDD 8. Bölge Müdürlüğü tarafından yayınlanan ve 9 Aralık’tan itibaren yürürlüğe giren Ankara Batı Trafik Düzenlemesi’nin kazaya sebep olduğunu iddia ederek, özetle şunları söyledi:

‘AVM ÇOK SOĞUK OLUYOR’

“Söz konusu düzenleme yayınlanmadan önce batı hattından (Eskişehir-Konya) gelen hızlı trenler, 2. hattan perona giriş yapar ve yolcusunu indirdikten sonra tünelden doğu istikametine doğru giderek çıkış yapar, burada makas değiştirerek, 1. hatla bağlantılı olan yola çıkardı. Yani, makasını değiştirdikten sonra tekrar peronuna gelir, böylece diğer yola geçme, karşı yönden gelen trenle karşılaşma ihtimali ortadan kalkardı.
Proje de zaten ona göre çizilmişti. Yeni düzenlemenin gerekçesini biz anlamadık. Bu emri yazan daireye sormak lazım. Ancak peronlarda dönüşü sağlayan tünelin iki taraflı hava akımı yaratması nedeniyle hem peronların hem de AVM’nin çok soğuk olduğu yönünde şikâyetler geliyordu. AVM yönetimi de bu şikâyetleri TCDD yönetimine iletmiş. Bu şikâyetlerin akabinde, 7 Aralık’ta yayınlanan emirle, trenlerin perondan çıkış yaptıktan sonra makas değiştirmesine karar verildi. Bu yeni düzenlemeyle, 2. hattan gelen perona giriş yapan tren, makas değiştirmeden yine 2. hattan çıkış yapıyor, makas yolda değiştiriliyordu. Zaten kaza da bu şekilde oldu.

HAT SAYISI AZALDI

En başta bir alışveriş merkezinin, demiryollarına getirilip yapılması bir hata. Bizim burada 17 demiryolu hattımız vardı. AVM yapıldıktan sonra hat sayısı 13’e düştü. Geçmiş dönemlerde tren trafiğinin yoğun olmadığı dönemlerde zaten ihtiyacımıza zor yetiyordu. Ama şimdi de ilave Başkentray projesiyle seferler arttırıldı. Şu an için ihtiyaca cevap vermeyen bir Ankara Tren Garı, Sivas trenleri başlayınca bu manevralar nasıl yapılacak, o ihtiyaca nasıl cevap verecek bilinmiyor.”

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17089
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Re: ank-HT.01 » Ankara Hızlı Tren Garı

Mesaj gönderen Esat » 28 Haz Cum, 2019 08:28

daha detaylı okuyup, öğrenip yazmak isterim aslında ama genel olarak şöyle söyleyeyim. Bir YHT garı AVM yapmak için en uygun noktadır, bu anlamda tartışmak bence gereksiz, hata yeni projede daha az yol inşa edilmesidir, hata projeyi çizenlerin binanın havalandırmasını düşünmeden sadece binanın dış görüntüsü ile yapıp geçmeleridir, ve eğer gerçekse hata avm nin talebinin ciddiye alınarak işletmenin yeniden düzenlenmesidir

Cevapla

“Hızlı Tren [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön