gnl-HT.09 » Hızlı Tren Ücretleri ve Biletleme

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

gnl-HT.09 » Hızlı Tren Ücretleri ve Biletleme

Mesaj gönderen Esat » 23 Eki Sal, 2007 11:31

Hızlı tren bilet fiyatları belli oldu gibi... TCDD, hızlı trenle seyahatin bir saatinin 13 dolar olmasını planlıyor. Bu hesaba göre üç saatlik İstanbul-Ankara bilet fiyatının 39 dolar, yani 50 YTL civarında olması bekleniyor.

İstanbul-Ankara arasını 3 saate kadar indirecek olan hızlı tren projesinin çalışmaları sürerken bilet fiyatları aşağı yukarı belli oldu. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü, hızlı trenlerde uygulanacak bilet ücretleri üzerinde bir çalışma başlattı. Hızlı tren işleten ülkelerdeki bilet ücretleri ile GSMH arasında karşılaştırmanın yapıldığı çalışmada, Türkiye’de hızlı trenle seyahatin 1 saatinin 13 dolar olması gerektiği sonucuna ulaşıldı. Buna göre üç saatlik İstanbul-Ankara hızlı tren bileti 39 dolar yani 50 YTL olması bekleniyor. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, bilet ücretleri ve uygulanabilecek indirimler konusunda genel müdürlüğün bir dizi çalışma içinde olduğunu, önümüzdeki aylarda bu çalışmaların şekilleneceğini ifade etti. Karaman, ilave yolcular kazanmak için hızlı trenlerde havayollarındaki gibi erken bilet alımı indirimi uygulayabileceklerini bildirdi.

SÜREKLİ SEYAHATE İNDİRİM YAPILACAK

AVRUPA’DAKİ hızlı trenlerde sürekli seyahat indirimi de uygulandığını belirten Karaman, öğrenci indiriminin yanı sıra sürekli seyahat edenler için hızlı trenlerde indirime gidebileceklerini, böylece bilet ücretlerinin daha da düşeceğini, bunun yolculuk sayılarının artmasına büyük bir katkı yapacağını söyledi. TCDD Genel Müdürlüğü, 17 merkez ve 4 bin 352 yolcuyu kapsayan araştırmasında Ankara-İstanbul hattında çalıştırılacak hızlı trenlerde bilet ücretlerinin ne olması gerektiği konusunda bir araştırma yapmıştı. Bu araştırmada, yolcuların, Ankara-İstanbul arası 65 YTL, Ankara-Eskişehir arası 32 YTL, Eskişehir-İstanbul arası 35 YTL, Ankara-Konya arası 35 YTL ücret ödeyebileceği belirtilmişti.
Kaynak : Haber7.com

Hızlı tren ile ilgili çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor, ilk araçların teslim alınması ile birlikte TCDD şimdiden bilet fiyatları ile ilgili çalışmalara başlamış, haberde yazan 50 YTL lik rakam bence çok makul ben bu kadar ucuz olacağına pek ihtimal vermiyorum ama bu birazda arz/talep dengesi ile doluluk oranına bağlı olarak gelişecek ve değişecektir, örneğin bu aralar araştırdığım için Paris-Brüksel arası 1,5 saatlik yolculuk için 50 euro civarında bilet bulunabiliyor kaç km bilmiyorum ama bence 50 euro böyle bir yolculuk için makul bir rakam 85 YTL civarında aynı yolu otobüs ile 20 euro yani 34 YTL ye gitmek te mümkün ama 3,5 saat sürüyor, burada yolcular hız ile fiyat mukayesesini doğru yapmalıdır, İstanbul-Ankara arası toplam yolculuk süresi ve konforunu doğru kıyaslayabilirsek hızlı trenin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum, kıyaslamayı uçak ile yapmadım çünkü uçakta İstanbul Ankara arası nereden baksanız check-in/uçuş/çıkış arası 2 saatin üzerinde ve ekstra yolculuk ücretleriniz var, Hızlı trenin ise kalkış noktaları neresi olacak ve buralara diğer toplu ulaşım araçları ile erişim imkanları beslemeler ne olacak noktası da netleşir ise uçağa göre zaten daha cazip bir alternatif olacağına inanıyorum.
En son Esat tarafından 18 Eki Pzt, 2010 22:39 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Oca Pzt, 2009 21:57

Ulaştırma Bakanının konu ile ilgili bir beyanatı,
Hızlı tren bilet ücretlerine ilişkin bir soru üzerine de Yıldırım, bilet ücretlerinin maliyetle başabaş olacağını ifade etti. Hızlı trenin kendi kendine dönen bir anlayışla çalışacağını kaydeden Yıldırım, ''Öğrencilere de iyilik yapılması benim de talebim'' dedi.
geçtiğimiz haftalarda da fiyatların 10-30 ytl gibi rakamlarda olmasının düşünüldüğü söyleniyordu ama bence gerçekçi rakamlar değil, başabaş bir fiyat yapacağız dediğinizde zaten amaç kar etmek değildir ama bu fiyatlara da sistemin kendini döndüreceğine inanmak bana güç geliyor.

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 06 Oca Sal, 2009 15:06

Ankara-Eskişehir 30 YTL'den bahsediliyor. O zaman İstanbul-Ankara 70 YTL'lerde gezer. Çok pahalı bence.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Oca Sal, 2009 17:31

Mehmet Kasım yazdı:Ankara-Eskişehir 30 YTL'den bahsediliyor. O zaman İstanbul-Ankara 70 YTL'lerde gezer. Çok pahalı bence.
Bence hiç pahalı değil, aksine çok normal bir rakam 70 lira, çünkü uçak firmalarıda 79 liraya uçuyorum diyor ama sadece diyor nerde o bilet :) yok varsa SGH dan işime yaramıyor ki? Ayrıca bence hızlı tren ile uçakta kaybedilen check-in bilmemne gibi zamanlardan avantaj var, sadece bilete verilen çıplak ücret olarak düşünmemek gerekir derim.

Anonymous

Mesaj gönderen Anonymous » 07 Oca Çrş, 2009 23:41

Fiyat normal zaten normal tren değilki adı üstünde Hızlı Tren bugün Ankara İstanbul otomobil ya da otobüsle mesafe ne kadar? Atıyorum 6 saat ama Hızlı Tren en az 3 saat sürer bu normal bence.

mustafa

Mesaj gönderen mustafa » 08 Oca Prş, 2009 22:09

ASLINDA FİYAT UYGUN AMA HERHAFTA ESKİŞEHİR - İSTANBUL YOLCULUĞU
YAPIYORUM ŞU ANDA 4 GİDİŞ DÖNÜŞ BİLETİ 100 YTL AMA HIZLI TRENLE 280 YTL BU BİRAZ ABARTILI BEN 5 SAATTE GİTMEYE RAZIYIM BU DRUMDA AYRICA GÜNDE KAÇ SEFER YAPILACAK

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 09 Oca Cum, 2009 00:31

mustafa yazdı:ASLINDA FİYAT UYGUN AMA HERHAFTA ESKİŞEHİR - İSTANBUL YOLCULUĞU
YAPIYORUM ŞU ANDA 4 GİDİŞ DÖNÜŞ BİLETİ 100 YTL AMA HIZLI TRENLE 280 YTL BU BİRAZ ABARTILI BEN 5 SAATTE GİTMEYE RAZIYIM BU DRUMDA AYRICA GÜNDE KAÇ SEFER YAPILACAK
Öncelikle hoşgeldiniz, ikinci olarak lütfen bir dahaki mesajınızda yazınızın tamamını büyük harf ile yazmayınız. Konu ile ilgili görüşümü sorarsanız, bence hiç abartılı değil diyorum, ki hatta acaba gidiş dönüş 70 liramı yoksa tek yönmü 70 lira şu anda onu sorgulamaya başladım, zaten TCDD son zamanda yaptığı çalışmalar ile iyi adımlar atıyor eminim ki ücretlendirmelerde de iyi örnekleri göz önüne alarak çalışmalar yapacaktır, sitemizde bazı başlıklarda Avrupa işletmelerinden örnekleri verdik önceden rezervasyon ile 150 € luk bileti 49 hatta 29 € gibi fiyatlara alabilmeniz mümkün.

Hızlı tren işletmesinde biraz uçak bileti sistemi mantığı uygulanmaktadır. Ayrıca size de hak veriyorum sürekli olarak bu güzergahı kullanacak kişiler için yıllık ya da kombi bilet tarifeleri uygulanmalıdır ki bir cazibesi olsun.

Günlük sefer sayısına gelince açıkçası TCDD nin ya da Bakanlığın bu konuda bir açıklaması oldumu hiç hatırlamıyorum, Ankara-İstanbul ya da Eskişehir-İstanbul yolcusu olan güzergahlar buralardan otobüs ve normal tren yolcusunu çekebilmek için daha sık sefer yapılmalı derim, tabii en büyük engel hızlı trenlerin nereye kadar gireceği sorusu, bu konuda ki söylemler çok eksik ve hatalı hızlı trenler ne sadece Haydarpaşa' ya ya da öngörüldüğü gibi Ayrılıkçeşme ya da birilerinin istediği gibi Söğütlüçeşme olmalıdır, hızlı trenler günlük seferler arasında tünelden geçebilmelidir, tabi yine arkasına koca bir ama ekliyorum :) amaaa Sirkecideki Marmaray istasyonu hızlı trenin uzun soluklu durmasına müsade edecek yapıda inşa edilmediği için bu yolcuları Kazlıçeşme' ye kadar götüreceksek yine bir anlamı yok, aktar kaktar indir bindir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 04 Mar Çrş, 2009 16:57

TCDD, vatandaşların YHT ile tanışması için bilet ücretlerini Mart sonuna kadar 5 TL’den satışa sunacak. YHT bilet ücretleri daha sonra 25 TL olacak.
Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDak ... 3.2009&b=5 TLye hizli tren keyfi&ver=87

Tanıtım fiyatı 5 YTL, sonra 25 YTL diyor acaba bu da geçici bir fiyatmı, 25 YTL otobüs bileti fiyatı gibi, bu en düşük bilet fiyatı olabilir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 12 Mar Prş, 2009 15:16

Hızlı trenin biletleri de bugün satılmaya başlıyor. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, tam bilet fiyatının 40 TL, indirimli bilet fiyatının ise 20 TL olarak belirlendiğini ancak martın sonuna kadar 5 TL üzerinden satışa sunulacağını kaydetti. Yıldırım, nisandan itibaren bir süre için yüzde 50 oranında indirim uygulanacağını belirterek aylık sınırsız tam bilet fiyatının 350 TL, indirimli sınırsız bilet fiyatının ise 200 TL olacağını kaydetti. Yıldırım, sınırsız biletin en çok öğrenciler tarafından kullanılabileceğini ifade etti. Business clas bilet fiyatları ise 50 TL üzerinden satışa sunulacak. Bunun yanı sıra basın mensuplarına da belirli oranda indirim uygulanacak.
Kaynak : Lojiport.com

Ben aylık sınırsız tam bileti anlamadım, akbilde geçecek mi? Bunu tam açıklamaları lazım millete, şimdi adam bu bileti cebine koyunca taksi gibi istediğim zaman binerim zannetmemesi lazım, rezervasyon önceliği olabilir, ama belli bir gün önceden yer ayırtmadan hadi canım sıkıldı Eskişehir e gidecem olmaz herhalde? Oldu ya yer yok, geldi binemiyor nasıl çözücekler adamın sorununu taksi mi tutacaklar. Acımasız eleştiriyorum ama maalesef bilgilendirme sıfır, hatta sıfır bile değil, sıfır yokluğu ifade etmez çünkü, buna ancak hiç denir.

Kardeşim informasyon, o kadar okumuş çocuk var memlekette, doğru düzgün bir yolcu hizmetleri birim kursanıza, hızlı tren yapıyorsunuz biletin nasıl kullanılacağını bilmiyoruz, sabah karısından öğlen şefinden laf yiyen sonra suratı beş karış gişede oturan adamdan mı öğrenicem bu bilgileri?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 12 Mar Prş, 2009 18:41

Böyle bilet burada var, ama çok pahallı. Sırf bir yol için (fazla pahallı değil) ve tüm ağ için (çok pahallı, ama yine de deger ... kaç yüz veya bin Euro, sorma :-) ).

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 13 Mar Cum, 2009 17:53

Ya heryerde var ama işte nasıl olduğunu az çok biliyorsun dimi? Yani 350 lira vericem ama nasıl kullanıcam onu bilmek istedim sadece, ya çokmu şey istiyorum, ha bendemi bir problem var?
AA muhabirinin TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, YHT'nin biletleri gişelerin yanı sıra internet üzerinden de satışa sunuldu. Tarifeli ilk seferine yarın başlayacak olan hızlı trenin, satışa sunulan 5 günlük biletlerinin tamamının satıldığını ifade eden yetkililer, talep yoğunluğuna göre sefer sayısının artırılmasının planlandığını kaydetti.

YHT, Ankara'dan saat 07.00, 11.00, 15.00 ve 17.00'de, Eskişehir'den ise saat 07.00, 11.35, 14.45 ve 21.35'te hareket edecek.

Şu anda 5 TL'den satışa sunulan biletler, 1 Nisan'dan itibaren ''birinci sınıf'' için 30 TL ve ''ekonomi sınıfı'' için de 20 TL'den satılacak. ''İndirimli bilet''ler ise 16 TL'den satışa sunulacak.
Bu arada bir haftalık biletler bitmiş, 5 ytl ye hızlı tren denemesi sudan ucuz, icinden bir sise su alsan 2,5 liradır :) merak ettim içindeki büfenin işletmesini kim yapıyor hani özelse ben talibim işletmeye, yabancıya gitmesin beaa.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Mar Prş, 2009 21:50

5 lira olmasının etkisi büyük olsa da, 5 günde 15 bin yolcu iyi rakam, indirim bittikten sonra 3 ay içerisinde ortalama yolcu sayısı ortaya çıkacaktır, ama yaz döneminde rakamlar farklılık gösterebilir, haberde de belirttiği gibi yoğun bir öğrenci yolcu sirkülasyonu söz konusu olabilir çünkü.
Günde 3 bin yolcu taşıyan YHT ile şu ana kadar 15 bin biletli yolcu seyahat etti. Test sürüşleri dahil edildiğinde söz konusu rakam 20 bine dayandı. Hızlı trenin hasılatı ise 80 bin liraya ulaştı.

Hızlı trenle, Eskişehir'in, Ankara'nın banliyosu haline geldiğini vurgulayan Genel Müdür, "Diğer bölümler tamamlanınca 1 saat 5 dakikada gidip gelecekler. Sabah Ankara'ya gelip işlerini tamamlayıp dönecekler." dedi. YHT seferlerinde bir ilk yaşandığına dikkat çeken Karaman, "5 günlük süre içinde ilk defa demiryolları tarihinde 40 sefer yaptık. Hiçbirinde geç kalmadık. Geç kalkma da olmadı. Dediğimiz saatte gittik. Demiryollarının alışık olduğu bir şey değil. Tam zamanında geldik, erken geldik diyen yolcular var." bilgisini verdi.

5 TL'lik biletler 2 Nisan'dan sonra 10-15 gün daha uzatılabilir mi ? sorusuna Karaman, "Böyle bir karar yok ama incelediğimiz ülkelerde Kore'de indirimli taşımanın 1 yıl sürdüğünü görüyoruz. Hepsi merak ettiği için treni görmek istiyorlar. İlk tanıtım döneminde ne kadarının geleceğini bilmiyoruz. 1 Nisan açısından normalleşme dönemi istiyoruz. Ama hakikaten hala istek olursa başka bir program da yapabiliriz." cevabını verdi.

Süleyman Karaman, 2 Nisan'dan sonraki bilet fiyatları hakkında bilgi vererek, normal fiyatın 20 lira, öğrenci, yaşlı ve diğer indirimlilerin 16 liraya iki şehir arasında seyahat edebileceğini belirtti. Eskişehir'de oturup Ankara'da okuyan 3 bin, Ankara'da oturup Eskişehir'de okuyan 5 bin öğrenci bulunduğunu hatırlatan Karaman, "8 bin yolcu potansiyeli var. Bunun için 200 lira abonman biletiyle öğrenciler, ailesinden ayrı kalmadan öğrenimlerini sürdürecek. Sınırsız trenlere binebilecekler. Vatandaşlar için 300 lira olacak. Abonman biletleri, gelecek haftadan itibaren gişelerden alabilecekler. İsme özel olacak." dedi.

“Hızlı Tren [İşletmedeki Hatlar]” sayfasına dön