gan-B.04:01 » Gaziray Başpınar-Taşlıca Banliyö Hattı

Engin Y
Seyyah

gan-B.04:01 » Gaziray Başpınar-Taşlıca Banliyö Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Kas Pzt, 2022 07:36

Gaziray, 6 Kasım 2022 günü hizmete açıldı; hayırlı, uğurlu olsun: https://www.uab.gov.tr/haberler/gaziant ... ma-kavustu
Gaziantep’in ulaşımına nefes aldıracak GAZİRAY, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, GAZİRAY’ın açılış törenine katıldı. Açılışta konuşan Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, “Hayata geçirdiğimiz projelerimizle milletimizin yüzünü, Türkiye’nin geleceğini aydınlatmaya devam ediyoruz. Adeta bir asırda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdık. Türkiye’nin yıllardır süren ulaşım altyapısı problemini büyük ölçüde çözdük. Türkiye genelinde 5 bine yakın şantiyemiz, 700 bine yakın çalışma arkadaşımızla yarının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak yatırımlara dur durak bilmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

ÇALIŞMALARIMIZ, “TÜRKİYE YÜZYILI”NIN DA EN ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞLARINDAN OLACAK

İrem bahçelerinin diyarı Gaziantep’e “GAZİRAY”ı kazandırmanın heyecanı, mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını kaydeden Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın da en önemli kilometre taşlarından olacak. GAZİRAY Projesi bakanlığımızın en önemli projelerindendir. Şehir içinden geçen demiryolu hattının şehir içi raylı sistem ve hızlı tren işletmeciliğine uygun hale getirilmesi amacıyla yaklaşık 10 milyar TL’lik yatırım bedeliyle hayata geçirildi. Saatte 100 kilometre hız yapılabilecek şekilde tasarlanan hattımızda Başpınar’dan Taşlıca’ya 16 istasyonda hizmete başlıyoruz. Proje kapsamında 25,5 kilometrelik güzergahta 2 hızlı tren hattı ve 2 banliyö hattı olmak üzere elektrikli ve sinyalli 4 demiryolu hattı yaptık. Ayrıca, Gaziantep genelinde karayollarında 5 milyar TL’nin üzerinde yatırım maliyeti olan 11 adet projede de yoğun bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin dört bir yanının gelişmesi ve büyümesi adına akılcı ve milletimizin ihtiyaçlarına cevap veren tüm projelere destek vermeye tüm gücümüzle devam edeceğiz.”
Gaziray'ın Gaziantep'teki tramvay hatlarına göre konumu da şu şemada gösterilmiş: https://gaziulas.com.tr/images/gaziulas ... harita.png

Resim

Engin Y
Seyyah

Re: gan-B.04:01 » Gaziray Başpınar-Taşlıca Banliyö Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Kas Pzt, 2022 07:52

Gaziantep Gar ile Gar Tramvay Durağı arası yürüyüş mesafesi, tam 250 metre: https://www.google.com/maps/dir/37.0710 ... m2!4m1!3e2 (Google 220 metre diyor, ama Gar binasının kapısına kadar da yaklaşık otuz metre vardır.)

Adliye tarafında da aynı şekilde mesafe ölçmek istedim, ama Google'daki Street View görüntüleri eski ve Gaziantepliler pek fotoğraf yüklemediğinden, neyin nerede olduğunu anlayamadığım için ölçemedim..

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Pzt, 2022 13:51

hayırlı olsun, bir kent içi raylı sistem daha hizmete girmiş, Gar ile tramvay durağı arası çok uzak değil makul bir yürüme mesafesi bence.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Kas Pzt, 2022 14:26

Esat yazdı:
07 Kas Pzt, 2022 13:51
hayırlı olsun, bir kent içi raylı sistem daha hizmete girmiş, Gar ile tramvay durağı arası çok uzak değil makul bir yürüme mesafesi bence.
Aynen abi, gençliğimizde sadece iki kentte banliyö seferleri vardı; sonra İzban ile üçüncü banliyö hizmete girmişti..

Böylece, dördüncü banliyö hattımız Gaziantep'te hizmete girmiş oldu, tekrar hayırlı olsun..

Beşinci olarak da Mersin-Tarsus-Adana hattında bir Çukurova Banliyösü kurulsa keşke, çok güzel bir hizmet olur..

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Pzt, 2022 16:25

Mersinde banliyö yokmuydu? Ben 99 da gitmiştim oraya, kaldığım yerin önünden sürekli tren ufak yolcu trenleri geçiyordu, sanırım şu mototren dedikleri dizel trenlerdendi, belki bölgeseldir bilmiyorum :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Kas Pzt, 2022 17:59

Abi,

TCDD'den kontrol ettim şimdi; Mersin'den Adana'ya her gün 25 tane Adana varışlı, üç tane İskenderun varışlı ve bir tane İslahiye varışlı olmak üzere toplam 29 tren kalkıyor; karşılıklı toplam 58 sefer hiç de fena değil tabii :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 07 Kas Pzt, 2022 18:18

Engin Y yazdı:
07 Kas Pzt, 2022 17:59
Abi,

TCDD'den kontrol ettim şimdi; Mersin'den Adana'ya her gün 25 tane Adana varışlı, üç tane İskenderun varışlı ve bir tane İslahiye varışlı olmak üzere toplam 29 tren kalkıyor; karşılıklı toplam 58 sefer hiç de fena değil tabii :)
oooo vay be :) Edirne ve Adapazarı bunu çok kıskandı adfahadhadha

“Banliyö Hatları” sayfasına dön