sak-B.05:01 » ADARAY Adapazarı-Arifiye Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

sak-B.05:01 » ADARAY Adapazarı-Arifiye Hattı

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Çrş, 2013 23:17

28 Mayıs tarihi itibari ile ADARAY olarak adlandırılan Adapazarı banliyö sistemi işletmeye açılmış. Sistem ilk baştan beri HRS olarak adlandırılıyordu ama ben araçlar ve işletme frekansları üzerinden bakarak bunun bir banliyö sistemi olduğu fikrimi koruyorum dolayısı ile başlık teknik olarak bu yönde devam edecek aksi ispat edilene kadar :)
Sakarya Büyükşehir Belediyesinin ulaşımda modern çözümleri bir bir hayata geçiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca TCDD’den kiralanan hafif raylı sistem Ada-ray, Adapazarı-Arifiye hattında bugün saat 08.00′de ilk seferini gerçekleştirdi.

Adapazarı-Arifiye hattında çalışmaya başlayan Adaray ilk seferini gerçekleştirdi. Adaray’ın her saat başı Adapazarı’ndan, saat ortalarında da Arifiye Tren Garın’dan hareket edeceği öğrenildi.

Resim
http://www.rayhaber.com/2013/adaray-ilk ... klestirdi/

Hayırlı uğurlu olsun, benim şimdilik bulabildiğim bilgi bu kadar, elinde bilgi belge olan paylaşırse sevinirik.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 05 Haz Çrş, 2013 23:19

Seferlere başlayan ADARAY da 4 Haziran sabahı bir de trafo yangını meydana gelmiş, seferler yeniden başladımı bilmiyorum bununla ilgili bir haber göremedim.

http://www.rayhaber.com/2013/sakarya-bu ... ciklamasi/
Trafo yangını sebebiyle ara verilen ADARAY seferleri ile ilgili Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı İsmail Yolcu açıklama yaptı.

Yolcu yaptığı açıklamada, “3 Haziran Pazartesi saat 06.00′da Katener hatlarını besleyen trafoda çıkan yangın nedeniyle ADARAY seferlerimize bu tarihten itibaren geçici olarak ara verilmek mecburiyetinde kalınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) yetkilileriyle yapılan görüşme neticesinde trafoda meydana gelen arızanın kısa bir süre içinde giderilerek ADARAY hattına tekrar enerji verileceği öğrenilmiştir. ADARAY’ın tekrar seferlere başlayacağı tarih ayrıca ilan edilecektir.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Cmt, 2013 21:51

Hat üzerinde 7 istasyon bulunuyormuş, sırası ile; Adapazarı Gar, Kent Park, Mithatpaşa, 32 Evler, Terminal, Arifiye Bahçelievler ve Arifiye. İnteraktif haritamızda eksik olan istasyonları ekleyip hattın durumunu "Mevcut" olarak değiştiriyorum.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Haz Cmt, 2013 22:08

Bu şimdi ne? Tramvay? Banliyö? Stadtbahn? Tramtrain?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Cmt, 2013 22:30

alabay yazdı:Bu şimdi ne? Tramvay? Banliyö? Stadtbahn? Tramtrain?
Bkz: BAŞLIK

Mahmut
Transit Yolcu

Mesaj gönderen Mahmut » 15 Haz Cmt, 2013 22:37

Bu şimdi ne? Tramvay? Banliyö? Stadtbahn? Tramtrain?
Bir kac yerde okudum hafif rayli sistem diye geciyor. Yani tramvay :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Haz Cmt, 2013 22:50

Bence bunun kolay bir cevabı yok. Yani ne? Haritası nerede, hat numarası nerede, hangi şebekeye dahil?

İşin komik tarafı, bilgilere dalınca, kirlilik çıkıyor. Bir fotoda tren gösteriliyor, başkasında tramvay. Birinde gar deniyor, sonra istasyon yok, durak var. 8)

Bana göre bu aslında bir banliyö, hiçbir şekilde HRS değil! Ama o zaman bu neden Marmaray ile sistem değil? Şebeke olarak meselâ?
En son alabay tarafından 15 Haz Cmt, 2013 22:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Cmt, 2013 22:55

Bence altı üst sağı solu her yeri banliyödür. Herşeyden önce çalışan araçlar banliyö aracı, istasyon yapıları için şu ya da bu demek zor ama hattın tipi ve potansiyeli banliyö başka bir izahatı yok, sonuçta trenler yıllarca buradan hemzeminden geçti banliyöde geçebilir, yani sadece bir iki hemzemin geçit var diye tramvay olamaz bence. İlla ki modern bir isim verilecekse HRS denilsin sıkıntı yok.

Haritası yok, ben ve benim gibi bir iki rahatsızın çiziktirdikleri var, resmi bir şey yok, web sitesi yok, kurumsalı yok, logosu yok, hat numarası? Saçmalıyorsun Başar :) haritaya bak hangi şebekeye dahil olduğunu da gör, kendi başına bir hat, istersen sen bir şebeklik yapıp şebeke çekiver :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 15 Haz Cmt, 2013 22:57

Paralel yazmışız. Gebze ile Adapazarı arasında ray yok mu? Ruhrpott/Ruhrgebiet’teki banliyö şebekesine bir bak. Tek bir kent değil orası, bölge.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 15 Haz Cmt, 2013 23:07

alabay yazdı:Paralel yazmışız. Gebze ile Adapazarı arasında ray yok mu?
Evet aynı anda yazmışız. Bence de banliyö, başka bir alternatif göremiyorum açıkçası. Adapazarı ile gebze arasında demiryolu var, güya işte YHT geçecek ya, zaten bu saçma planlamalar yüzünden bu hat boşa çıktı eski demiryolu hattı üzerine 4 istasyon daha ilave ederek banliyö hattı haline getirildi, düşünce olarak bence gayette güzel bir iş yapıldı.

Senin kast ettiğin tarzda bir banliyö taşımacılığı bizde hiçbir yerde yok galiba? Yani iki yakın kent arasında banliyöcülük yok, sadece Gebze İstanbul vardı galiba? Ama emin değilim şimdi kuru kuruya sallamayayım.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 16 Haz Pzr, 2013 00:14

İşte yoksa, yapmak için en elverişli bölge İstanbul, doğusu (!) ve belki de batısı.

Mehmet keles
Moderatör

Mesaj gönderen Mehmet keles » 21 Haz Cum, 2013 07:22

Regional türü işletmelere çok ihtiyaç var, gelecekte bu türden işletmelerin sayısı çok artacak. Özelliklede çift hatlı demiryollarının artmasıyla.

Kilitli

“Banliyö Hatları” sayfasına dön