ist-M.04:07 » M7 Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı

Engin Y
Seyyah

Re: ist-M.04:07 » M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

Mesaj gönderen Engin Y » 10 Şub Prş, 2022 08:05

Engin Y yazdı:
09 Şub Çrş, 2022 19:02
Mecidiyeköy'den kalkan tren, 32 dakikada Mahmutbey'e varıyor, 2 dakika beklese ve tekrar 32 dakikada Mecidiyeköy'e varsa, orada da 2 dakika beklese, bir tam turu 68 dakikada tamamlıyor..
(Kâzım Karabekir ile Mecidiyeköy arasını hep ya 18 ya da 19 dakikada alıyor; hiç 20 olmadı şimdiye dek.. Hattın en yavaş geçtiği bölgeler: Alibeyköy viyadüğü, Kâğıthane viyadüğü ve Mecidiyeköy girişindeki yeniden yapılan makas kesimi.. Kâzım Karabekir ile Mahmutbey arasında böyle yavaş geçişler yok, oradaki altı durağı 13 dakikada alıyor rahatça..)
Bu sabah, M7 hattının en yoğun olduğu saatte, 8:05'te duraktaydım..
Tren gelince, kapılarını açarken kronometreyi çalıştırdım..
Tam sekiz durak sonra Mecidiyeköy'e geldiğimizde, kapıları açarken 18 dakika 19 saniye geçmişti..
Yani durak başına ortalama 2 dakika 17 saniyede gelmişiz ve yukarıda alıntı yaptığım mesajda da belirttiğim gibi, burası hem iki viyadük, hem de Mecidiyeköy'deki makaslı kesim nedeniyle yavaş geçilen yerlere sahip..

Olsun, bu ortalama süreyi hattın diğer altı durağı için de uygulayalım, toplam 14 duraklık mesafede tam olarak 32 dakika 3 saniye yapıyor; bu da zaten bizim önceki süre hesaplamalarımızla uyumlu..

Bu arada, M2 hattının en yoğun olduğu saatte, 8:35'te duraktaydım..
Yine aynı şekilde kronometreyi çalıştırdım ve üç durak sonra 4. Levent'te kapıları açarken 6 dakika 33 saniye geçmişti, yani durak başına 2 dakika 11 saniye ortalamayla seyahat ettik..

Yani sürücüsüz hat olduğu için daha hızlı gitmesini bekleyeceğimiz M7, sürücülü hat olan M2'ye göre ortalamada daha yavaş, ama Yıldız uzatması açılınca Mecidiyeköy'deki makas bölgesindeki aşırı yavaşlama olmayacağından, ortalama süre de 2 dakika 10 saniyeye doğru inecektir.. (Viyadüklerdeki yavaşlama için bir şey yapılabilir mi, bilemiyorum..)

Neyse, bakalım bu hat için yeni set alımı ne zaman gerçekleştirilecek ve o setler ne zaman teslim edilecek?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Mar Çrş, 2022 06:48

Engin Y yazdı:Bu arada, bu sabah M7'ye Kâzım Karabekir'de binemedim, bir sonraki trene bindim.. Genelde, benden iki ve üç sonraki Veysel Karani ile Çırçır'da binemeyenler oluyordu; ama akaryakıt zamlarından sonra metro iyice kalabalıklaştı..

M3'ün Bakırköy bağlantısı tamamlanınca, M7'nin sekizli set olarak işletilmesi zaruri olacak; hayırlısı bakalım..
bu hattın zaten süreklilik arzeden bir yolcu artışı var ve senin de söylediğin gibi son zamanda göze çarpan bir artış var, fakat halen beklenen seviyede değil.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 28 Mar Pzt, 2022 14:26

Bu sabah treni kıl payıyla kaçırdım ve 4 dakika sonra ikinci tren geldi, ben ona binerken de bilgilendirme ekranında bir sonraki trenin 4 dakika sonra geleceği yazıyordu ve görebildiğim kadarıyla bizim trene ara duraklarda binemeyen olmadı, geçen haftaların aksine..

Eğer pik saatlerde bu şekilde daha sık sefer sistemine geçtilerse, gerçekten çok iyi yapmışlar; Metro İstanbul'a teşekkür ederim, ellerine sağlık :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Nis Çrş, 2022 08:21

Yine aynı şekilde, bu sabah 8:06 gibi treni ufak bir süreyle kaçırdım..
Biraz sonra bilgi ekranına baktığımda, 3 dk ve 7 dk yazıyordu..
Yine trene ara duraklardan binemeyen olmadı, ama vagonlar oldukça doluydu; yani iki kişi daha olsaydı, zor binerdi bizim kapıdan..

Bu arada, iki veya üç haftadır, Mecidiyeköy'deki sağ perona yanaşıyoruz, Aralık'tan beri hep sol perona yanaşıyordu..
Trene binince, eskiden sağ kapının önüne geçmeye çalışıyordum, artık sol kapı kıymetli oldu :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 19 Haz Pzr, 2022 17:59

ana hat ile depo sahası arasındaki mevcut erişim tünelinde çekilmiş bir videom var

https://youtube.com/shorts/BsKJBdieZ0U

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Tem Çrş, 2022 12:24

Teşekkürler Metro İstanbul, teşekkürler İBB :)

https://www.metro.istanbul/duyuru/detay ... -katiliyor
M7 Hattı Gece Metrosuna Katılıyor!
Gece metrosu hatlarımıza bir yenisini daha ekledik.

Artık Cuma'yı Cumartesi'ye, Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gecelerde M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey hattımızda da seferlerimiz 66 saat sürecek.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 24 Tem Pzr, 2022 08:57

Gece metrosu işletmesinin daha da büyüyeceğini düşünüyorum, idari bir takım prosedürler ile birlikte bakım planlama tarafında bazı çalışmalar oluyor bildiğim kadarıyla, tabi burada arz/talep dengesi de önemli, tamamen boş trenlerle çalışılması ve 7/24 henüz bizim için fizibl değil gibi, fakat şunu unutmamak gerek doğru planlanmış toplu ulaşım sistemlerde arz talebi oluşturmaktadır, yani hizmet verirseniz kullanım oluyor, hatta artıyor. Ben bir süre sonra M3 ile birlikte T1 ve T4 tramvay hatlarının da çalışacağını düşünüyorum.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 11 Eki Sal, 2022 18:21

Bu sabah ilginç bir olay yaşadım..

Saat 8:16'da Kâzım Karabekir'de trene bindim, Yeşilpınar'a geldik, 8:18'de yolcu indirdik/bindirdik ve şaşırtıcı bir biçimde yeniden Kâzım Karabekir'e doğru hareket ettik..
Kalabalıktan ve dışarısı karanlık olduğundan tam anlayamadım, ama sanırım iki durak arasındaki makas bölgesinde bir orta sayding var, orada bir süre bekledik..
Saat 8:22 gibi yeniden hareket ettik ve tekrar Yeşilpınar'a geldik, 8:24'te yeniden yolcu bindirdik (inecekler inmişti zaten :)), binenler oldukça şaşkındı, çünkü bomboş bir treni kıl payıyla kaçırdıklarını anlatıyorlardı.. (Hemen o samimiyetin nasıl kurulduğunu anlayamadım, ama sanırım tanıdıklarına denk geldiler aynı vagonda.. Belki de her gün aynı kapıdan binen ahbaplar bu kişiler..)

Daha önce de 8:16 trenine bindiğimi anımsıyorum, ama son dönemde pek o saatte binmiyorum, ya daha geç ya da daha erken biniyorum genelde..

Demek ki Yeşilpınar-Alibeyköy arasında yoğunluktan binemeyenler için depodan boş tren yolluyorlar ya da bugüne has bir uygulamaydı..

Ha bir de son zamanlarda tren hep Mecidiyeköy'deki sol perona yanaşıyordu, bu sabahki trenimiz ise sağ perona yanaştı; Mahmutbey yönüne gidecekler için karşı perona geçmeleri yönünde anons yapılıyordu..

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Eki Pzt, 2022 09:43

Yıldız uzatması, tıpkı on yıl önce Taksim-Şişhane uzatmasında olduğu gibi peron değiştirmek suretiyle mi sağlanacak?
Yoksa, aşağıdaki haberde yer alan sinyal entegrasyon çalışması, trenlerin kesintisiz bir şekilde Mahmutbey-Yıldız seferi yapabilmesi için mi?

M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattında Sefer Düzenlemesi: https://www.metro.istanbul/duyuru/detay ... esi-171022
M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattımızı Uzatıyoruz. İki İstasyonun Daha Hizmete Alınmasında Son Aşamaya Gelindi!

M7 hattına dahil edilecek Fulya ve Yıldız istasyonları için sinyal entegrasyonu ve güvenlik sertifikasyon süreçlerinin tamamlanması çalışmalarına başlanıyor. Bu kapsamda, 18-27 Ekim tarihleri arasında M7 hattımızda seferlerimiz; haftanın yedi günü 06.00-22.00 saatleri arasında yapılacaktır ve bu süre zarfında Gece Metrosu hizmeti verilemeyecektir.

Kullanıcı avatarı
Edil Arda
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Edil Arda » 24 Eki Pzt, 2022 12:24

Yıldız ve Beşiktaş arasında makas var mı?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 24 Eki Pzt, 2022 12:55

Edil Arda yazdı:
24 Eki Pzt, 2022 12:24
Yıldız ve Beşiktaş arasında makas var mı?
Bilmiyorum, ama ya Yıldız-Fulya ya da Yıldız-Beşiktaş arasında makas olmalı ki seferler aktarmasız yapılabilsin, haklısınız..

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 24 Eki Pzt, 2022 23:23

Fulya ve Yıldız istasyonları açılınca M7 hattında iki adet işletme olacağı söyleniyor. İlk işletme bugün halihazırda da var olan Mecidiyeköy - Mahmutbey işletmesi, ikinci işletme olarak da daha önce M2 hattı Taksim - Şişhane mekik işletmesinden alışık olduğumuz gibi Mecidiyeköy - Fulya - Yıldız mekik işletmesi olacak. Bu güzergahta makas bölgesi sadece Mecidiyeköy ile Fulya arasında olduğu için bu istasyonlar açılınca mecburen mekik işletme yapılmak zorunda imiş.

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön