ist-M.04:07 » M7 Yıldız-Mahmutbey Metro Hattı

Uğur
Serbest Geçiş

Re: ist-M.04:07 » M7 Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı

Mesaj gönderen Uğur » 29 Eki Prş, 2020 09:46

Bence burada asıl sorunlu bir şehire yeni bir mahalle katmaya karar verdiğinde "Yeni Mahalle"den başka isim bulamayan Meclis'in :D

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Eki Prş, 2020 10:51

İsmi meclis mi buluyor, halk mı? Yeni mahalleler yeni mi, yoksa gecekonduyla dünüştürülmüş gecekondu mahallelerinden oluşan bir yer mi? İmar plânına göre bir mahalle tasarlandığında evvelden isim koymak mümkün ve şart, ama karma gelişen bir yerde? Hepsi yeni mahalle :-) Eskimahalle diye bir yer var mı?!

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Eki Prş, 2020 10:57

yakupfurkan24 yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 23:44
Abi, Göztepe yine iyi, diğeri karşı yakada en azından..

Bence asıl sorun, M3 Yenimahalle ile M7 Yenimahalle arasındaki yakınlık
Ayrıca artık İstanbul Ulaşım Ağında dört tane Yenimahalle İstasyonu var. :mrgreen:

*Marmaray
*M3
*M7
*T4

yakupfurkan24
Doğru ya, ben iki tane diyordum, dördü bir yerdeymiş meğer, hatta üçü yaklaşık olarak aynı boylamda :)

595097D3-170C-4136-BE38-2954B7EC062D.png
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Prş, 2020 11:24

Engin Y yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 17:05
Ooooo ilk gün yolcuları arasında yer almışsın abi, güle güle kullan :)
Hanımdan izin çıkarsa, gelecek hafta sabah erken saatlerde bir deneme yapmaya niyetim var..

Nasıldı abi genel olarak?
Hangi duraklar arasında seyahat ettin?
Kaç dakika sürdü?
Arada sinyal arızası nedeniyle bekleme gibi sorunlar oldu mu?
Duraklarda eksiklikler var mıydı göze çarpan?
çok dolaşmadım açıkçası, genel olarak tabi ki yeni güzeldir ama benim bakış açımla bazı teknik konularda büyük eksikler var, ha yolcu için önemli mi? Değil, kimse umursamayacak bile ama şu kadarını söyleyeyim, Mahmutbey ve Mecidiyeköy'de insanlar yolunu nasıl bulacağını şaşırmış durumdaydı, ülkemizde zerre önemsenmeyen benim de bu ülkedeki tek gerçek uzmanı olduğum konu olduğu için istediğimi söyleme hakkım var ama susacağım.

İstasyonlar güzel, trenler güzel, ben dolaşırken bir gecikme ya da o kapıların açılmaması falan bir şeye hiç denk gelmedim, sanırım üsküdar hattında bile ara ara oluyor bu tip şeyler, ki bunu normal buluyorum :) büyük gecikmelere sebep olmadığı sürece sıkıntısız. Süre tutanlar olmuş, söyleniyordu 32 dk dediler 37 dk da geldi falan diye :) bakalım bir iki gün millet binip gezecek, haftaya yolcu sayısı da ortaya çıkmaya başlar diye düşünüyorum.

eksikler tabi ki var, çalışmayan yürüyen merdiven ve asansörlere denk geldim, açılışlarda böyle şeyler oluyor, yetişmeyebiliyor artık bunlara takılmamayı öğrendim diyeyim.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Prş, 2020 11:26

alabay yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 23:42
Engin Y yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 17:33
“Beşiktaş - Alibeyköy Metrosu Çok Yakında Hizmetinizde” yazıyordu..
Evet, öyle bir şey yazıyordu. Şimdi Alibeyköy derken … acaba bu taaa 1980’lere kadar geri gidiyor mu diye düşündüm. Esat, sana çok eski bir metro haritası taramıştım, hatırlıyor musun? İstanbul A–Z diye bir plân kitabından. Yılını bilmiyorum, ama 1984–88 arası bir şeydi galiba. Şu an evde değilim, ondan bakamayacağım.
Onda yok, o farklı bir harita sitede bir yerlerde var, yüklemiştin

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Prş, 2020 11:27

alabay yazdı:
29 Eki Prş, 2020 09:12
yakupfurkan24 yazdı:
28 Eki Çrş, 2020 23:44
Ayrıca artık İstanbul Ulaşım Ağında dört tane Yenimahalle İstasyonu var. :mrgreen:
Böyle şeyler olmamalı. Sonradan databazlı sorgulamalarda sorun çıkar. Ve insanların kafalarını gereksiz karıştırır. Ama ne yapalım, isim, kod, harita … bize zıt geliyor. Sebebini bulamadım. Ama göze çarpıyor.
:) :) niye güldüğümü anlıyorsundur, data mı? uniqe değer mi? ne? sorgulama mı? :) takılma sen bunlara boşver, açarsın database ilave bir sütun oraya yazarsın A B C D ayrıştırırsın, tarzan gibi daldan dalan hard code döşeye döşeye yapılır, ne big data mı :) hafdhahadfhadh

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 29 Eki Prş, 2020 12:19

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 29 Eki Prş, 2020 20:02

Ben ilk kez dün akşam 6 sularında kullandım gözüme ilk çarpan şey M2 istasyonunda bir yönlendirme yoktu. Varsa da ben göremediysem özür dilerim. Ayrıca M2 tren içi seslendirme geç başladığı için yarım kalıyor. Daha sonra doğal olarak derinde olması mecburiyeti olan M7 istasyonuna baya bir indim. En son merdivenden inince kafa üstünde bulunan tabelada bir tarafa Mahmutbey öteki tarafta Mecidiyeköy yazmışlar. Benim biraz garibime gitti ama kısmetse 2 yıl içinde değişeceği için çok dert etmedim :D . Sonra trene bindik sadece benim bindiğim tren öyleydi muhtemelen ama viyadüklerde kapılarda senkronize sorunu vardı. Dış kapı açıldı iç kapı kaldı sonra iç kapı açılırken dış kapı kapandı vs derken Kağıthane ve Alibeyköy'de biraz süre kaybettik. Ben Alibeyköy'de indim sorun ilerde devam etti mi bilemiyorum o yüzden. Dün de direkt metro viyadüğünü gören bir arkadaşımın evinde kaldım. Gürültüsü çok geldi. İvme sesi geliyor. Çözülür mü o yöre bununla yaşamaya alışmak zorunda mı bilemiyorum. Ama her güzelliğin de bir bedeli var. :D

Hayırlı olsun. Umarım Beylikdüzü etabı da Kabataş etabı da bir an önce hizmete girer. Ayda bir yangın/kaza geçiren metrobüse alternatif olur.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 31 Eki Cmt, 2020 12:11

Uğur yazdı:
29 Eki Prş, 2020 20:02
Ben ilk kez dün akşam 6 sularında kullandım gözüme ilk çarpan şey M2 istasyonunda bir yönlendirme yoktu. Varsa da ben göremediysem özür dilerim. Ayrıca M2 tren içi seslendirme geç başladığı için yarım kalıyor. Daha sonra doğal olarak derinde olması mecburiyeti olan M7 istasyonuna baya bir indim.
Mecidiyeköy’de M2 peronuna trenden inen birisi yukarıya çıkmadan sadece aşağıya inerek M7 peronuna ulaşabilseydi keşke; önce yukarıya çıkıp sonra aşağıya inerek gereksiz bir şekilde 4-5 dakika kaybedilecek..

M2’den sonra, yer yüzüne çıkmadan, yer altında M7’ye geçiş var, değil mi?
En son merdivenden inince kafa üstünde bulunan tabelada bir tarafa Mahmutbey öteki tarafta Mecidiyeköy yazmışlar.
Kabataş tarafı açılınca iki peron ayrı yönlere hizmet verecek, peki şu anda Mahmutbey yönüne her iki perondan da hizmet veriliyor mu, yoksa tek peron mu kullanılıyor?

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 31 Eki Cmt, 2020 12:21

Youtube’da gördüğüm şu videoyu sevinerek izledim..
Sevinmemin sebebi, 14 duraklık mesafenin 28 dakikadan kısa bir sürede alınabilmesi..
Genelde M2’de 4. Levent ile Şişhane arasında akşam yoğun saatte yaptığım ölçümler, iki durak arasının ortalama 2 dakika 15-25 saniye arasında sürdüğünü gösteriyordu..
Burada ortalama 2 dakikanın altına inilmiş olması çok güzel, ama tabii ki yoğun bir saatte, kapı kapanamama sorunu yaşandığında bu süreler de uzayacaktır..

https://youtu.be/DBfj-XfIjjY

Uğur
Serbest Geçiş

Mesaj gönderen Uğur » 31 Eki Cmt, 2020 12:38

Engin Y yazdı:
31 Eki Cmt, 2020 12:11

Mecidiyeköy’de M2 peronuna trenden inen birisi yukarıya çıkmadan sadece aşağıya inerek M7 peronuna ulaşabilseydi keşke; önce yukarıya çıkıp sonra aşağıya inerek gereksiz bir şekilde 4-5 dakika kaybedilecek..

M2’den sonra, yer yüzüne çıkmadan, yer altında M7’ye geçiş var, değil mi?
M2 Şişli-Mecidiyeköy İstasyonu'nda bir Şişli tarafı çıkışları, bir de Mecidiyeköy çıkışları var. Mecidiyeköy tarafından çıkmak lazım. Zaten 2014 öncesi de Metrobüs'e giden -Turunç surat Amerikan başkanı- :D altgeçidine ulaşmak için de Mecidiyeköy çıkışını tercih etmek gerekiyordu. Yine öyle metrobüs'e gider gibi çıkmak yeterli. Cevahir Avm tarafından çıkınca cadde üstünde yürümek gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 31 Eki Cmt, 2020 12:42

Engin Y yazdı:Kabataş tarafı açılınca iki peron ayrı yönlere hizmet verecek, peki şu anda Mahmutbey yönüne her iki perondan da hizmet veriliyor mu, yoksa tek peron mu kullanılıyor?
gelen tren ekranları her iki tarafı gösteriyor olsa da bildiğim tek perondan çalışıyor, zaten sefer araları yeterli tek perondan işletme için

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön