ist-M.05:02 » M2 4.Levent-Atatürk Oto Sanayii Kuzey Mekik Hattı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 17 Haz Sal, 2008 18:53

Valla bana sorarsan Sanayii Mah. - İTÜ - Oto Sanayii şeklinde olmalı idi ama herhalde bu hattında kontrolörü İETT :P :) ha bu arada ben bu sanayii iki i ile yazıyorum yanlışmış Sanayi Mah. veya Oto Sanayi olacak pardoname, biz bu işlerden önce kedi bile sevmedik :P

şaka bir yana tabii insanın sadece karnını doyurmak ya da ne bileyim kariyer elde etmek ya da devlet memuru olup ki devlet memurluğu yan gelip yatma yeri değildir, gibi hedefleri var ise "işini sevmek" nerede kalır? Hadi bakalım uzmanlık sorusu

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 17 Haz Sal, 2008 23:34

Şimdi uzmanlık cevabını vereceğime şunu söyleyeyim ... Sanayi Mahallesi evet, de Oto Sanayii, iki i ile. Veya Yentürkçe Oto Sanayisi. Cami, şu ve bu camii - şu ve bu camisi.

Öyle bir metro hatta Sanayi, Manayi diye isimler yakışır mı, bilmem. Sen şöyle git de bir Barselona metrosunu ve istasyon isimlerini gör.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 06:42

Barcelona da şehrin gobeeende böyle azamatli bir oto sanayi sitesi yoktur ama Başar olsaydı koyarlardı bizim şehrimiz plansızsa her tramvay/otobüs durağına bir cami, her metro durağına bir sanayi düşüyorsa ne yapalım, bence sistem olarak insanların yani potansiyel yolcuların doğduğu günden bu yana kullandığı mevkii isimlerini değiştirmemek lazım orası oto sanayii dir hatta Sarıyer e gidenlere tarif bile orası üzerinden verilir, diğer sanayi istasyonu ise orasının ismi Sanayi Mahallesi, yani karşısında Ordu Evi askeri tesis falan var ama oraya gidenler dolmuş kullanmadıkları için herkes burayı sanayi mahallesi olarak bilir. Bilmem bana garip gelmedi niyeyse aman ya açılsında sondan ikinci ile dördüncü istasyon dersin olur biter :D

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 08:23

Esat yazdı:Test sürüşü olurmu olmazmı ne olur bilmiyorum ama bir iki trick,- Yeni metro araçlarının nasıl hatta indirileceği ile ilgili bir takım girişimler var, demek ki araçların en azından Adapazarından montajda olduğunu bildiğimiz iki aracın hazır olduğunu anlayabiliriz sanırım.

- Kuzey yönde 29 Ekim' de hizmete açılacak istasyonlar Sanayi ve Oto Sanayi istasyonları İTÜ istasyonu ise daha sonra hizmete açılacak deniyor, herhalde Darüşşafaka ile birlikte yılbaşından sonraki bir tarihte hizmete alınır.
İTÜ büyük bir isasyon oladuğundan galiba. Direk geeçcek. Bunu da malzeme yaparlar medyada.

Yeni araçlar Seyrantepe'den inmeyecek mi? Seyrantepe'de kat çıktılar bu arada. Sanırım kumanda merkezi yapılacak bir ka katlı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Haz Çrş, 2008 12:48

Hayır, Barcelona'da güzel bir meydan ismi verirlerdi. Orada cadde, sokak veya meydan isimleri yok mu yahu? "Sanayi" garip bir isim. Nerde oturuyon? Endüstride.
Gümüşhane Caddesi, Sultan Selim Caddesi, Tuna Caddesi, Barbaros Caddesi, atıyorum, hat nereden geçiyor, görmediğim için ... şu hatları bana bir Gugıl markası olarak göndersene lûtfen.

B. Alabay

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 12:54

Of Başar, İstanbul' u bilmeyen biri gibi konuşuyorsun ha! Ya nerde meydan?? Hani hangi, Taksim e meydan diyoruz sen kalkmış Barcelona diyorsun ya, hangi şehircilik ile? Kadir Bey Aksaray' ı senin dilediğin gibi bir meydan yapmak istiyor daha başında yok diyorlar, Kadıköy meydanı dediğimiz yer nedir bana sorarsan dolmuş minibüs izbeliğidir meydanmıdır?

İstanbul' a göre düşünmelisin diyorum yani, Sanayi mahallesinde İstanbul' da herkesin bildiği tek yer vardır o girişin orası Sanayi Mahallesidir, orada oturanların bildiği sokak ismi değil, bu hesapla iş T3 teki gibi Damga sokak olayınamı dönsün? Ya da yılların Sağmalcılar Lisesi durağına kalkıp İETT gibi Pancar Motor durağımı diyeceğiz :) ha diyorsan rotasyon yapalım herkes taşınsın İstanbul a yeni insanlar gelsin onlar yeni isimlere alışsın bilemem yani, o zaman İstanbul Valiliği insan kaynakları departmanına söyleyelim de devlete rotasyon eğitimi talebinde bulunsun :P

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 13:15

alabay yazdı: Öyle bir metro hatta Sanayi, Manayi diye isimler yakışır mı, bilmem. Sen şöyle git de bir Barselona metrosunu ve istasyon isimlerini gör.B. Alabay
Soru 1: Barselona'da sanayi var mı?

Soru 2: Varsa metro gidiyormu?

Soru 3: Gidiyorsa istasyonun adı ne?

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 13:29

Örnek : Viyana' da milattan kalma gaz depolarının olduğu Gasometer diye bir semt var, sorsan keş yeri ama bu gaz depoları mimari olarak çok estetik tuğladan inşa edilmiş ve buraya metro gidiyor sizce ne isim verilmiş, söyleyeyim GASOMETER :) tabi Türkçe isim vermek gerekse biz nederdik, GAZ DEPOLARI, peki yanlışmı olacaktı hayır sapına kadar doğru ha bu arada Gasometer restore edildi ve biri disko öbürü sanat yerimi ne yapıldı, aynı mantıkla Kadıköy de Havagazı deposunun olduğu yere metro istasyonu yapsak Hasanpaşa demek mi doğru Havagazı Deposu mu?

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 14:00

Aslında çelişki şuradan da kaynaklanabilir mi?

Sanayi ne demek; endüstri, fabrika, iş, güç, vs...

Mahalle ne demek; ev, konut, istirahat, baskısı vs.

SANAYİ İLE MAHALLE aynı karde bulunmamalı. AMA BİZDE MAALESEF HEPSİ BİRBİRİNE KAYMIŞ. Sanayinin içinde konut, konutların içinde mahalle...

Sonuçta sanayi mahallesi ismi başından yanlış. Böyle mahalle olmaz.

Ama madem vermişler, metroya tabi ki SANAYİ MAHALLESİ İSTASYONU DİYECEN. Herkes orayı bilir çünkü.

Ama 5.LEVENT'TE diyebilirisiniz :):)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Haz Çrş, 2008 15:38

:) Hmmm bak hakkaten eğer o bölgede bir 5.Levent ismi varsa tabii ki Sanayi den daha şık durur

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 18 Haz Çrş, 2008 16:12

Gazometreler tabiîki çok güzel ve estetikler. Ne mukaise.
Soru 1: Barselona'da sanayi var mı?

Soru 2: Varsa metro gidiyormu?

Soru 3: Gidiyorsa istasyonun adı ne?
Ya, ne biçim sorular bunlar?!
1. Barselona İspanya'nın en önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi.
2. Tabiîki.
3. Meselâ "Selva de Mar" (L4)
Plân: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... na_Map.png

Bana bakın, füni müni diye bir şey duymak istemiyorum, ha!

B. Alabay

Mehmet Kasım
Seyyah

Mesaj gönderen Mehmet Kasım » 18 Haz Çrş, 2008 16:15

alabay yazdı:Gazometreler tabiîki çok güzel ve estetikler. Ne mukaise.
Ya, ne biçim sorular bunlar?!
1. Barselona İspanya'nın en önemli sanayi şehirlerinden bir tanesi.
2. Tabiîki.
3. Meselâ "Selva de Mar" (L4)
B. Alabay
Kızma abi. Selva de Mar ne anlama geliyor türkçede. O bölgenin bir ismi mi? ne ?

Kilitli

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön