ist-M.04:02 » M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Re: ist-M.04:02 » M2 Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 18 Oca Çrş, 2023 01:41

Bugün bu metro hattını kullanırken aklıma geldi bütün bunlar, unutmamak ve sizlerle de paylaşmak için buraya da yazayım dedim. Metro İstanbul aslında her hattı aynı kalitede işletmiyor veya işletemiyor. Hatlar arasında belirli bir standart olmadığı görülmekte. İstasyonlardaki yönlendirme levhalarından tutun filodaki araçların renklerine kadar belirli bir standart getirilse hem marka değeri artar hem de daha kaliteli bir hizmet anlayışı ortaya çıkmış olur. Mesela en basit örneklerden başlayayım diğer metro hatlarına bakıyorum da galiba M1 ve M2 metro hattı istasyonlarındaki giriş ve çıkışlar diğer 2012 ve sonrası hatlarda olduğu gibi numaralı şekilde değil. Aslında işletmeci Metro İstanbul bunun düzenlemesini yapabilir ve kullanan yolculara bu çok faydalı olabilir. Metro hatlarına da bir standart getirilmiş olur ayrıca. Bir diğer husus da aslında diğer bütün metro hatlarında var olan ama bir türlü M2 hattına getirilemeyen peronların karşı duvarında bulunan güzergah çizelgesi. Tamam Levent ve Gayrettepe istasyonlarında saçma sapan bir şekilde gösterilen bununla uzaktan yakından alakası olmayan bir gösterim mevcut fakat çok basit ve sıradan bir gösterim olduğunu söyleyebilirim. Yani bütün bunlara neden dikkat edilmiyor veya edilemiyor anlayabilmiş değilim. Bu söylediklerim sadece benim hatırladıklarım veya fark edebildiklerim diyebilirim. Tek düzen şeklinde bir marka kimliği yaratılıp bu kimlik de hatlara yansıtılsa ve standartlaştırılsa hiç fena olmayacak aslında.

yakupfurkan24

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 18 Oca Çrş, 2023 17:56

belki de yapılıyordur...

Kullanıcı avatarı
yakupfurkan24
Aylık Paso

Mesaj gönderen yakupfurkan24 » 18 Oca Çrş, 2023 23:11

Esat yazdı:
18 Oca Çrş, 2023 17:56
belki de yapılıyordur...
Eğer gerçekten bu dediklerim yapılıyorsa işte o zaman sevinebilirim. Bakalım bekliyor olacağız :D

yakupfurkan24

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 20 Şub Sal, 2024 17:49

Gayrettepe'deki M11 aktarması henüz geçen ay açıldı, tamam, ancak aylar önce açılan Haliç'teki T5 aktarmasının bu ekranda olmamasını yadırgadım..

Resim

20240220_183124.jpg
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 20 Şub Sal, 2024 21:13

Engin Y yazdı:
20 Şub Sal, 2024 17:49
Gayrettepe'deki M11 aktarması henüz geçen ay açıldı, tamam, ancak aylar önce açılan Haliç'teki T5 aktarmasının bu ekranda olmamasını yadırgadım..
şikayet oluşturmanızı tavsiye ederim, ibb üzerinden yoğun bir baskı yaparsanız özellikle de twitterda kamuoyu oluşturursanız :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Şub Çrş, 2024 07:30

Esat yazdı:
20 Şub Sal, 2024 21:13
Engin Y yazdı:
20 Şub Sal, 2024 17:49
şikayet oluşturmanızı tavsiye ederim, ibb üzerinden yoğun bir baskı yaparsanız özellikle de twitterda kamuoyu oluşturursanız :)
Aman abi, seçim öncesi herkeste bir algı telaşı var, karışık zaten ortalık :)

Senin Gebze Metrosu başlığında belirttiğin üzere, herkesin cebinde haritalar var, artık pek kimse kafayı kaldırıp da kapı üstü şemalarına bakmıyor zaten, ben biraz hassas ve yaşlıyım :)

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 22 Şub Prş, 2024 17:34

yoo sen doğrusunu yapıyorsun, kapı üstü şema bakılan ve bakılması gereken bir yer, işletmeci bunu düzeltmeli

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 25 Şub Pzr, 2024 11:46

Esat yazdı:
22 Şub Prş, 2024 17:34
yoo sen doğrusunu yapıyorsun, kapı üstü şema bakılan ve bakılması gereken bir yer, işletmeci bunu düzeltmeli
Aynen abi, çok haklısın, bir ara yazacağım bunu Beyaz Masa'ya..

Bu arada, anonsa dikkat ettim, "M11 Gayrettepe - İstanbul Havalimanı Metrosu'na aktarma yapabilirsiniz" diyor..

İngilizce anonsta da keşke Havalimanı yerine Airport deselermiş, bunu da belirteyim sahi Beyaz Masa'ya yazarken :)

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 29 Şub Prş, 2024 07:13

Birincisi Beyaz Masa'ya yazdığım mesaj, ikincisi ise Beyaz Masa'nın bana verdiği yanıt, ama yanıtta M2'ye dair herhangi bir şey yok :)

Bu aralar metrodan ziyade işyeri servisini kullanıyorum, M2'ye ilk bindiğimde duruma bakacağım, ancak en son Pazartesi (üç gün önce) bindiğimde bu eksiklikler mevcut olduğu için mesajımı da aynı gün yazmıştım; M7'ye de Pazartesi'den beri binmiyorum, onun kapı üstü grafiğine de ilk binişte bakacağım..
Merhaba,

M11 metrosunun Kâğıthane-Gayrettepe kesimi açıldığı için;

1. M2 metrosunun kapı üstü şemalarında Gayrettepe'ye M11 eklenmeli, hatta altı ay önce açılan T5 de Haliç'e eklenmeli.

2. M2 metrosunun bazı setlerinde Gayrettepe'de M11 anonsu var, bazılarında yok. Anons yapıldığında da İngilizcesi'nde "İstanbul Havalimanı" diyor, "Airport" demesi daha uygun olur.

3. M7 metrosunun kapı üstü şemasında M11 için Gayrettepe-Havalimanı yazılmalı ki Gayrettepe'ye gidecekler öyle bir alternatifleri olduğunu da bilsin.

İyi günler.
Sayın Başvuru Sahibi;

Başvurunuzda yer alan bilgilendirme kısmı ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metro İstanbul AŞ ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

"Değerli yolcumuz; M11 Havalimanı hattı M7 Hattımızın Kağıthane istasyonuna entegre olup istasyonda yönlendirmeler bulunmaktadır. Aynı zamanda araç içi kapı üstü göstergelerde daha önce Kağıthane-Havalimanı olarak yer alan M11 hattı Gayrettepe uzatması açıldığında güncelleme yapılarak göstergeler M11 Havalimanı-Gayrettepe hattı olarak revize edilmiştir. İyi günler dileriz."

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Şub Prş, 2024 14:53

Ne güzel. Demek ki bu avanaklık dünya çapında. Almanya’da da birşey sorduğunda, sorduğuna çoğu kez direk cevap gelmez. Bazen bunlar yanlış programlanmış »ai« botları mı diye düşünüyorum, ama boşver diyorum. Eskiden™ durum böyle değildi :-)

“İstanbul Metro Hatları” sayfasına dön