ist-T.04:03 » T3 Kadıköy-Moda Tramvayı

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 27 Haz Pzr, 2010 23:43

Bakayım bir ara elimde hiç içinden resimler varmı, eğer varsa onlarıda yüklerim bir ara, en son Başar' ın orada bir gezisi olmuştu hatta bir de video gönderdi bana ama malum bizim hatlarda resim çekmek yassahhh. :)

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 27 Haz Pzr, 2010 23:57

Bakayım bir ara elimde hiç içinden resimler varmı, eğer varsa onlarıda yüklerim bir ara, en son Başar' ın orada bir gezisi olmuştu hatta bir de video gönderdi bana ama malum bizim hatlarda resim çekmek yassahhh.
Eğer iç resimleri varsa olmaz demem, çok iyi olur. Bir sıra "resim çekmek yasak" kuralını Bursaray'da da uygulamaya çalıştılar ama başa çıkamadılar tabi. Allah'tan yöneticiler de bu konu da biraz anlayışlı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Haz Pzt, 2010 08:15

Yasahını yesinler ... ben de gittim, deli gibi 17 dakika video çektim, adamla da kapıştım :-) Videosu sendedir.

Bu Gotha dediklerimiz adam gibi araçlar. Berlin'de de eskiden bunlar veya bunlara benzeyenler vardı, eski yirmili hatlarda (!) ve 87, 88 ve 89 orman hatlarında. Onlardan bir tanesinde 1988'de bir resim çekmiştim, belki bir gün bulurum ...

Bak, buldum :-) 1989, Doğuberlin, seksenli hatlardan bir tanesi, sanırım 88. Nostaljik mostaljik değıl, gayet normal bir tramvay ...

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Haz Pzt, 2010 08:47

Şu 2 resmi bulabildim, boş halini de çekmiştim diye hatırlıyorum ama bulamadım şu anda

Resim

Resim

mustafaguler
Müdavim

Mesaj gönderen mustafaguler » 28 Haz Pzt, 2010 12:52

Resimler güzel, çekenlerin elleri dert görmesin. İlk resim daha güzelmiş, tramvay tam bir aşk tramvayı imiş. :D Ayrıca araçlarda koltuklar hala bu şekilde mi yoksa başka çeşit koltuk var mı? Mesela Bursa'ya getirilen Gotha'lar 204-206-207numaralı araçlar, acaba bunların iç resimleri var mı?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 28 Haz Pzt, 2010 17:44

Yok, a sadece arkadaşımsı bir öpücüktü, aşk başka taraflardaydı. Ama evet, o tramvay harikaydı (ve hâlâ da harika, ama şimdi Heidelberg'ten altı akslık "nostaljik" araçlar işliyor, o benim eskiden bindiğim araçlar depoda veya iş aracı hâline getirilmiş). Bence Esat'ın söz ettiği orjinale o Berlinli tramvay daha yakın.

Heh, 88 numaralı hatla ilgili bir bağlantı buldum ...

http://www.tram-bilder.de/6.html

Şunu da ekleyeyim ... biliyorum, kimse farkında değil ... Moda'ya alınan o "hurda" korkunç değerli! Ha Moda'da, ha Bursa'da ... şunu anlayan bir iki eleman çıksa ortaya, iyi olur. İçimde şeytan diyor ki, şunları git, Berlin'e ihbar et, hop diye hepsini alsınlar, bizimkiler (mızıkacılar kulübü "Elemenya büze yine boh sattüüüü" öküz gibi baksınlar :evil:

Ya, madem yine konuyu hafif saptırdım, 87'yi de sunayım ...

http://www.woltersdorfer-strassenbahn.de/

89 numaralı hat biraz daha önemli olduğundan daha çok büyük araçlara yöneldiler yine, yani bunlar sırf romantik orman hatları değil, ormandan geçip, kent ve köyleri Berlin banliyö trenine bağlayan hatlar ...

http://www.strausberger-eisenbahn.de/ (Straßenbahn noktası bizi ilgilendirebilir).

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 28 Haz Pzt, 2010 23:46

mustafaguler yazdı:Resimler güzel, çekenlerin elleri dert görmesin. İlk resim daha güzelmiş, tramvay tam bir aşk tramvayı imiş. :D Ayrıca araçlarda koltuklar hala bu şekilde mi yoksa başka çeşit koltuk var mı? Mesela Bursa'ya getirilen Gotha'lar 204-206-207numaralı araçlar, acaba bunların iç resimleri var mı?
Bursa ya gelecek olanlar benim yüklediğim resimdekiler gibi olsa gerek, şu an hatırlayamıyorum ama bizdekilerde sanırım hiç çift koltuklu yoktu.

Başar avucunu yalarsın, parasını verip alınmış şeyi nah alırlar, ikincisi bu araçlar Jena şehri tramvay şebekesinden alındı ve zaten Jena kenti tramvay müzesinde sergilemek üzere bu araçlardan elinde yeteri kadar tuttu, geri kalanlarıda böyle alıcılara sattı, benim burada hayıflandığım keşke daha evvel davranılarak daha fazla araç alınabilseydi, evet eski diyoruz ama taş gibi eski valla :)

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 29 Haz Sal, 2010 07:24

Yok, ben avucumu yalamam da, sözüm, bazı yerlerde yine bizim güya kazık yediğimiz gibilerinden okuduğum lâflaraydı. Daha demin yine made in bilmemne tramvay "rekabetini" okudum da ... bizde tramvay mranvay olmayacak. Kafa değişmedikçe, olmaz. O "kıçı kırık" Gotha'lar (ve daha eski Tw modelleri) 60 ile 70 senelik araçlar. Görelim bakalım, tramvay neymiş, nasıl yapılırmış. Bizde ne onlara, ne 80 veya 90 senelik İstanbul tramvaylarına saygı var. Yok işte. Ne maddî, ne manevî bir deger anlayışımız var bu konularda. Burdur garını gördükten sonra ...

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

T3 tramvay hattı videosu

Mesaj gönderen alabay » 01 Kas Pzt, 2010 22:53

T3 Kadıköy–Moda tramvay hattımızla küçük bir yolculuğun videosu. Biniş Altıyol'dan bir veya iki durak sonraydı galiba. Yolculuğun çekimi elbet biraz kırpıldı, 15 dakikalık turun ~10 dakikasını sunuyorum:

http://www.youtube.com/watch?v=hW1HAGehFVI

kemal
Hareket Amiri

Mesaj gönderen kemal » 02 Nis Cmt, 2011 16:52

Kadıköy Moda için alınan iki yedek parça aracının T.Fischer'e ait resimleri:
Resim

Resim

Bunlardan bir iki tane de Eskişehir alıp turistik sefer yaptırsa ya, ne de olsa aynı ray açıklığında işletmek kolay olur. Kenti bunlarla turlar gelenler. İçinde de ufak tefek yiyecek içecek de satılabilir, fena mı olur yani.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 02 Nis Cmt, 2011 23:55

Ulan, bunlar Berlin'den mi yahu? :shock:

Şimdi aklıma geldi, 88 numaralı bir orman hattımız var, sanki orada bunlar işlemişti gibi. Bir dakika …

Şu Rüdersdorf Schöneiche şebekesinden olmasın? Ya, nasıl oluyor da şimdi aklıma geliyor?!

http://de.wikipedia.org/wiki/Sch%C3%B6n ... 3%9Fenbahn

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 03 Nis Pzr, 2011 00:03

http://www.tram88.de/

Burada forum başlığı içerisinde Gotha lar ile ilgili bir bölüm de şöyle demiş birisi
Die Zeit der Gotha- und Reko-Straßenbahnwagen in Schöneiche geht in diesen Tagen zu Ende. Die letzten beiden noch verbliebenen zweiachsigen Triebwagen aus DDR-Produktion – Gotha-Tw 78 (ex Cottbus 93) und der Arbeitswagen A73 vom Typ Reko TZ 70/1 – werden künftig den Wagenpark einer Nostalgie-Straßenbahnlinie in Istanbul (Türkei) bereichern. Dorthin wurden auch schon vor einiger Zeit die beiden Triebwagen 75 und 77 aus Schöneiche übernommen.

Auf Nachfrage in Schöneiche habe ich erfahren, dass Tw 78 bereits am vergangenen Sonnabend, dem 26. Februar, gegen 11.00 Uhr vormittags abgeholt wurde. Der Abtransport des Arbeitswagens A73 (nicht zu verwechseln mit dem 1962 im Eigenbau entstandenen vierachsigen historischen Triebwagen 73, der natürlich in Schöneiche bleibt) wird voraussichtlich am morgigen Dienstag, dem 1. März, stattfinden. Dieser Termin ist allerdings nicht sicher, kurzfristige Änderungen sind jederzeit möglich.

“İstanbul Tramvay Hatları” sayfasına dön