ist-T.04:05 » T5 Eminönü-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı

kemal
Hareket Amiri

Re: ist-T.04:05 » T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı

Mesaj gönderen kemal » 28 Tem Prş, 2022 21:32

Fener civarı.
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Ara Pzt, 2022 09:50

Alibeyköy'de körüklü İETT otobüsüyle tramvay çarpışmış, oldukça büyük bir kaza olmuş: https://www.t24.com.tr/haber/iett-otobu ... ar,1076781
Resim

Alibeyköy'de tramvay ile İETT otobüsü çarpıştı. Kazada 4'ü ağır 19 kişi yaralandı.

Alibeyköy tramvay durağı yakınında meydana gelen olayda, İETT otobüsü tramvay yolundan geçmeye çalışırken kaza meydana geldi. Tramvayın çarptığı otobüsteki yolculardan 4'ü ağır, 19 kişi ise yaralandı. Olay yerine çok sayıda ambulans sevk edildi.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 05 Ara Pzt, 2022 09:53

Şu haberde video da var: https://www.haberturk.com/son-dakika-ha ... ar-3544622

İkisinden birisi kırmızı ışıkta geçmiş ne yazık ki ve tramvay otobüse hızla çarpmış.. Sanki tramvay kırmızıda geçmiş ve hatta normalde olduğundan çok daha hızlıymış gibi gözüküyor; acaba vatmanda bir sağlık sorunu mu oldu? Ya da tramvayın frenleri devre dışı kalıp gazı mı kilitlendi? Çok tuhaf bir hızla geliyor tramvay ve yayalara kırmızı yandığı için o anda tramvaya da kırmızı yandığını tahmin ediyorum :(

Kazanın olduğu nokta, Alibeyköy Metro tramvay durağına 100 metre mesafede: https://www.google.com/maps/place/41%C2 ... 28.9494142

Tramvayın duraktan hemen 100 metre sonra bu kadar yüksek hıza ulaşması da tuhaf, kırmızı ışığa rağmen kavşağa bu kadar hızlı girmesi de tuhaf.. Yeter artık, bu tür saçma hataları engelleyecek, kırmızı ışık yanarken tramvayı orada otomatik olarak durduracak bir sistem kurmak çok mu zor 2022 teknolojisiyle?

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 05 Ara Pzt, 2022 21:55

Çok tuhaf. Bakalım araştırmaların sonuçları ne olacak. Bunun basit bir hata olduğunu sanmıyorum. Ya vatmanın sağlık sorunu vardı, ya da teknik bir arıza belirdi. Tabiî ki cep telefonuyla oynayan sürücüler de var … ama böyle bir tramvay hattında bunu düşünmek bana imkânsız gibi geliyor.

Tramvay körüğe değil de kasaya çarpsaydı, çok daha korkunç bir felâket olacaktı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 Ara Sal, 2022 08:52

İşin tuhaf tarafı, kaza yaşanalı 24 saat oldu ve ne İBB'den, ne de Metro İstanbul'dan bu konuda bir açıklama geldi :(

Valilik bir açıklama yapmış dün; otobüs şoförünün alkol ve uyuşturucu testi temiz çıkmış, vatmanın kan testinin sonuçları ise henüz çıkmamıştı: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/alibeyk ... li/2755520

Çok saçma bir kaza gerçekten, kırmızı yanarken o tramvayın o hızla gelip otobüse girmesi çok tuhaf :(

Otobüs yerine otomobiller olsaydı caddede, birkaç kişiyi ezerek geçecekti muhtemelen :(

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 06 Ara Sal, 2022 09:35

Yararlılara acil şifalar dileyelim, dün itibariyle 1 ağır yaralı vardı, onun da durumu akşam iyiydi bildiğimiz kadarıyla, tekrarı olmaması dileğiyle geçmiş olsun.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 Ara Sal, 2022 11:14

Vatman, adliyeye sevk edilmiş: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/alibeyk ... de/2756531
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, kazaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan tramvay sürücüsünün Alibeyköy Polis Merkezi'ndeki işlemleri tamamlandı.

İstanbul Adliyesi'ne getirilen şüphelinin savcılıkta ifadesi alınıyor.

Alibeyköy Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde dün sabah saatlerinde tramvayın İETT otobüsüne çarptığı kazada 33 kişi yaralanmıştı. Çevredeki hastanelere kaldırılan yaralıların çoğunluğu tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

Kazaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, tedavilerinin ardından taburcu edilen vatman ve otobüs şoförünün de ifadesi alınmıştı. Otobüs şoförü, ifadesinin ardından karakoldan ayrılmıştı.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 06 Ara Sal, 2022 12:53

Vatman, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiş: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/alibeyk ... mi/2756531
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, kazaya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan tramvay sürücüsü Semi Ö'nün, Alibeyköy Polis Merkezi'ndeki işlemleri tamamlandı.

İstanbul Adliyesi'ne getirilen ve savcılıkça ifadesi alınan şüpheli, "bilinçli taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına sebep olmak" suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Soruşturma kapsamında, kazanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Trafik Müdürlüğü'nün sinyalizasyon hareketlerine dair inceleme yaptığı belirtilerek, sinyalizasyon bilgileri ile arıza olup olmadığının ilgili birim tarafından bildirilmesi istendi.

"Işıkların yeşil mi kırmızı mı yandığını hatırlamıyorum"

Semi Ö. savcılık ifadesinde, yaklaşık 7 yıldır İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraki Metro İstanbul şirketinde vatman olarak görev yaptığını, 2 yıldır da T5 Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında çalıştığını söyledi.

Kaza sırasında kabinde yalnız olduğunu belirten şüpheli, ifadesinde şunları dile getirdi: "En son yolu takip ettiğimi biliyorum. Ancak hareketlendikten sonraki süreci hatırlamıyorum. 4 ay kadar önce kalp çarpıntısı şikayetiyle hastaneye gitmiştim. Bunun dışında herhangi bir kronik rahatsızlığım bulunmamaktadır. Olay sabahında hiçbir şey yememiştim. Açlıktan gözüm kararmış veya bayılmış olabilirim. Kaç dakika baygın kaldığımı hatırlamıyorum. Çünkü kendime geldiğimde kullandığım tramvayın İETT otobüsüne çarptığını ve olay yerine ambulansların geldiğini gördüm. Sağlık ekipleri bana müdahale etti. Başıma ilk defa böyle bir kaza geldi. Daha önce hiç kazam yoktur. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm. Bayıldığım için tramvay yolundaki ışıkların yeşil mi kırmızı mı yandığını hatırlamıyorum. Bu güzergahta veya başka güzergahlarda daha önce başıma birçok kez sinyalizasyon arızaları gelmiştir. Ancak olay tarihinde yaşanan kazada, sistemin aynı şekilde hata verip vermediğini bilmiyorum. Araştırılmasını talep ediyorum."

Tutuklama talebinin gerekçesi

Savcılığın sevk yazısında, şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mağdur sayısının çok olması, şüphelinin eyleminin bilinçli taksirle meydana gelmesi, mağdurlardan iki kişinin halen bilincinin kapalı olup, hayati tehlikelerinin mevcut olması, mağdurların büyük bir kısmının ifade alma işleminin henüz tamamlanmaması ve delillerin tamamen toplanmaması sebebiyle tutuklanmasının talep edildiği belirtildi.

Alibeyköy Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde dün sabah saatlerinde tramvayın İETT otobüsüne çarptığı kazada 33 kişi yaralanmıştı. Çevredeki hastanelere kaldırılan yaralıların çoğunluğu tedavilerinin ardından taburcu edilmişti.

Kazaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, tedavilerinin ardından taburcu edilen vatman ve otobüs şoförünün de ifadesi alınmıştı. Otobüs şoförü, ifadesinin ardından karakoldan ayrılmıştı.

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 06 Ara Sal, 2022 23:21

Totman düğmesi? Burada tramvayda o düğme usûlen basılmadığında, araç hemen otomatikman durur (usûl basmak olabilir, tam tersine bırakmak da olabilir). Kalan kontrolsüz zamanda bu denli hızlanma olabilir mi, onu bilmiyoruz. Garip bir durum. Bu korkunç bir facia olabilirdi. Bakalım, sonuçlar ne olacak.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Ara Çrş, 2022 08:24

Vatman, tutuklanmış: https://www.aa.com.tr/tr/gundem/alibeyk ... di/2756531

Kaza olalı 48 saat oldu; İBB'den veya Metro İstanbul'dan herhangi bir açıklama görememek de üzüyor beni :(

Kullanıcı avatarı
alabay
Evliya Çelebi

Mesaj gönderen alabay » 07 Ara Çrş, 2022 08:30

Böyle bir durumda raştırma için tutuklama normal herhâlde. Bu kabahat demek değildir, sanırım. Onu araştırmalar ve mahkeme açığa çıkaracaklar. Açıklama görmeme … açıklanacak belli bir şey yoksa, araştırılıyorsa, hızlı boş bir açıklama zararlı olabilir. Ama »araştırıyoruz« diye bir açıklama getirmek de iyi olurdu. Öte yandan, tesadüfen bu gibi şeyleri yazanlar hastalanmışsa, zor. Bizim burada hastalıklardan dolayı trenler ve banliyöler işlemez hâle geldiler, inanılır gibi değil. Hastalıklar oranı göze çarpar bir orana vardı. Bakarsın bu konuda da hastalık bir sebep çıkabilir.

Engin Y
Seyyah

Mesaj gönderen Engin Y » 07 Ara Çrş, 2022 10:23

Vatman kabininde kamera yok mu acaba?
Artık her köşede bir kamera var, burada da olması gerekir..

Ayrıca, tramvay kırmızı ışığa rağmen fren yapmıyorsa, otomatik olarak durduracak bir sistem de kurulmalıdır..

“İstanbul Tramvay Hatları” sayfasına dön