eu-D.04 » Villach - Edirne Arabalı Yolcu Treni

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

tr-D.04 » Otokuşet İle Avrupa'dan Türkiye' ye

Mesaj gönderen Esat » 04 May Pzr, 2008 20:25

Otokuşet denilen otomobillerin özel vagonlar ile taşındığı sahip ve yolcularının ise kompartımanlarda yolculuk ederek gidecekleri yere ulaştıkları sisteme ait ilk dizi Türkiye' ye ulaştı. Özellikle yaz döneminde araçları ile binlerce kilometre yoldan ülkemize gelen gurbetçilerin tercih edeceği sistem benimde çok ilgimi çekti. Deniz yolunu sevmeyenler ya da son dönemde yine Balkanlardaki karışıklıklardan rahatsız olanlar için ideal bir seçenek, ayrıca tren yolculuğununda yeterince keyifli olacağına inanıyorum Avusturya' nın Villach şehrinden kalkan tren Edirne' de son durak yapıyor yine aynı şekilde Edirne' den hareket ile Villach a kadar gidecek ilerleyen dönemde Türkiye' nin daha çok anlaşmaya imza koyması ile alakalı olduğunu düşündüğüm bazı durumlar düzelince sanırım bu trenler Berlin ya da Köln gibi kuzeyde kalan kentlere de ulaşacaktır, şahsen ben olsam tercih ederim, araba ile gezmenin görmenin keyfi başka hele benim gibi sürtükseniz :P ama yine de bu dönemde en cazibi bu sanırım. (Gerçi fiyatı yüksek gibi geldi bana)
Yurt dışında çalışan işçilerin, tatillerini geçirmek amacıyla Türkiye'ye gelişleri başladı. Oto kuşet trenle 170 yolcu ve 103 araç, Kapıkule Garına geldi.

Optima Firması Genel Müdür Yardımcısı Sibel Çağrı Hakgüder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Avrupa'nın değişik ülkelerinde çalışan gurbetçilerin, Avusturya'nın Villach kentinden otomobilleriyle bindikleri oto kuşet trenle Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Gümrüklerde triptik kontrollerinde beklemenin dışında herhangi bir sorun yaşamadıklarını ifade eden Hakgüder, ''Gurbetçiler, daha rahat olduğu için tren yolculuğunu tercih ediyor. Kara yoluyla yolculuk yerine bizi tercih ediyorlar. Vagonlarda istediği gibi hareket ediyor, restoranlarda yemek yiyor, yol stresi yaşamıyorlar'' dedi.

Hakgüder, bu yıl içinde karşılıklı 243 sefer yapmayı düşündüklerini belirterek, ''1 kişinin trenle yolculuk fiyatı 126 avro, araç fiyatı ise 249 avro. Geçen yılki fiyatların aynısı, değişme olmadı'' diye konuştu.

Hakgüder, trenin son seferini, Edirne'den Villach'a 10 Kasımda yapacağını bildirdi.
Kaynak : Haber7.com
En son Esat tarafından 26 Tem Sal, 2011 20:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 16 Haz Sal, 2009 11:30

Yurt dışında çalışan Türk işçileri taşıyan otokuşet tren seferleriyle 24 Nisandan bu yana, 988 araç ve 1670 yolcu Türkiye'ye geldi.

Tren seferlerini düzenleyen Optima firmasının Edirne Terminal yetkilileri, Avusturya'nın Villach kentinden otomobilleriyle aldıkları yolcuları Edirne Garı'na getirdiklerini belirtti.

Villach kentinden 24 Nisandan bu yana 13 tren seferiyle 988 araç ve 1670 yolcuyu Türkiye'ye getirdiklerini ifade eden yetkililer, Edirne Garı'ndan da 2 Mayıstan itibaren 6 tren seferiyle 52 araçla 84 yolcunun Villach kentine götürüldüğünü bildirdi.
http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=14337

Resim

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 21 Nis Çrş, 2010 18:32

Bu yılın ilk Otokuşet seferi gelmiş. Ben Avusturya' da bir kaç kişiye bu konudan bahsettim ama pek tercih etmediklerini gördüm, hemen paradan dem vuruyorlar, daha pahalıya geliyor gerek yok falan diyorlar ama açıkçası Kapıkule' ye varabilmek için çektikleri eziyeti görünce yanlış düşündüklerine inanıyorum, tabi böyle düşünmelerinin sebebi biraz da başka, malum alamancılar herkes gibi yediklerini normal çıkartmıyor para olarak çıkartıyorlar :) memlekette herkes bekliyor, çuvalla yuro getirsinler diye, Allah akıl fikir versin, bu işin nimetinden faydalanmalarını da nasip etsin.

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=20833
Yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşları taşıyan otokuşet treni, Kapıkule Gar Gümrük Sahası'ndan yurda girdi. Kapıkule Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Kaptan Kılıç, gurbetçileri taşıyan trenin 2010 yılı ilk seferi olması nedeniyle küçük bir karşılama töreni düzenlediklerini söyledi.

Optima Firması Sahibi Sverko da trenin bu yılki seferine 19 Nisanda Avusturya'nın Villach kentinden başladığını ve 10 Kasımda Türkiye'den Avusturya'ya 2010 yılının son seferini yapacaklarını belirtti. Bu yıl karşılıklı 160 sefer yapmayı düşündüklerini belirten Sverko, ''Bir kişinin trenle yolculuk fiyatı 126 Avro, araç fiyatı ise 249 Avro. Geçen yılki fiyatların aynısı, değişme olmadı. İlk seferimizi 170 yolcu ve 100 araçla yaptık'' dedi.

Trenle yolculuk yapan Metin Güler, gümrüklerdeki bekleyişlerden sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Yolculardan Erdoğan Peksoy ise ''Gelene kadar soğukta perişan olduk. 20 senedir bu trenle yolculuk yapıyorum. Bildirmemize rağmen kaloriferleri yakmadılar. Donduk'' diye konuştu.

Tatilini Çorum'da geçirecek olan yolculardan Hilmi Sarel de her şeye rağmen vatana gelmenin anlatılamaz bir duygu olduğunu kaydetti.
Tabii ki yolcuların şikayetleri de var, bu tip sorunların da düzeltilmesi gerekir, aslında burada ciddi sorunlardan biriside gümrük tabii ki, Türkiye' den çıkışta AB ye giriliyor ama sonra Sırbistan' dan geçiliyor, dolayısı ile yine bir gümrük kontrolü, muhtemelen Macaristan' a giriyor ise ya da Slovakya' dan mı direkt geçiyor güzergahı bilmiyorum ama, tahminimce 3 sefer sadece bu sebepten durmak gerekiyordu, bunlar hem yolculuk süresini uzatan hemde keyif kaçıran şeyler. İnsanların treni tercih etmesinin en büyük nedeni araç kullanmadan yorulmadan gelmek istemeleri, Türkiye AB ile gümrük birliği antlaşmasına dahil ama son dönemde bazı konularda sıkılaştırmalar getirildi, mesela 1 kavanozdan (1kg) daha fazla bal, turşu, peynir götüremiyorsunuz :D:D:D hahahaha çok üzüldüm.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 23 Nis Cum, 2010 23:52

Bu arada Oto Kuşet hizmetini veren firmanın linkini de verelim, belki sayfamıza gelip bilgi alanlara da faydası olur. Ben biraz inceledim yolculuk süresi olarak çokta uzun bir süre değil, iki sürücü ile tabii ki kendi arabanız ile gitseniz bundan çok daha hızlı gidebilirsiniz ama tek sürücüyseniz bence bu sistem mantıklı. Zaten izine giden kimse 1 haftalığına gitmiyor, neden gidiş dönüş 6 şar saatten 12 saati böyle bir şeye harcamaz ki insanlar, 12 saat daha fazla Türkiye' de kalınca cana can katılmıyor, tabi bu benim görüşüm.

http://www.optimatours.de/tr

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Fiyatlar ile ilgili bilgileride bu linkte bulabilirsiniz

http://www.optimatours.de/tr/index.php?p=preistabelle

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh

Mesaj gönderen Esat » 26 Tem Sal, 2011 20:29

Optima dışında bir firma daha bu işe girmiş, Optima firması Avusturya Villach kentinden hareket ediyordu bu sefer işe girişen firma Rail Contact. Bu firma Almanya' nın Bonn kentinden Türkiye' de Çerkezköy' e kadar işletme izni almış, daha doğrusu ilk etapta vagonlarını taşıtma izni almış olabilir, çünkü haberin içinde kendileri için 10 adet lokomotif siparişide verdiklerini belirtmişler, yani kendi lokoları ile de hizmet vereceklermiş.

Şahsen çok ucuz bir hizmet olarak görmedim bu işi ama o kadar yolu araba ile tepmektense biraz paraya kıyarak rahat rahat gitmek var, yani hala biraz keyif işi, çünkü hem arabanız için hemde kendiniz için iyi bir ödeme yapıyorsunuz, bu hali ile uçaktan haylice ucuza gelsede kişinin kendi arabası ile yapacağı yolculuktan çok daha ucuza gelmiyor gibi, neyse bu yolculuğu yapmış birilerini bulup onların görüşlerini alabilsek bizde doğruyu öğreneceğiz. Yine de desteklenmesi gereken bir iş olarak görüyorum, o kadar sınır kapılarında araba içinde beklemekten iyidir.

http://www.lojiport.com/index.php?sayfa ... y&id=29827
Euroturk Express trenini işleten Rail Contact firmasının sahibi İzzet Tırpan, “50 yıldır ilk kez böyle bir şey yapılıyor. TCDD de bu projenin hayata geçmesi için bürokratik işlemleri sıfıra indirdi” dedi. Avrupa Birliği ülkelerinden her yıl 2 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının karayolu ile ülkeye geldiğine dikkat çeken Tırpan, “Burada çok önemli bir pazar var. En yüksek Türk nüfusuna sahip Almanya’da yaşayan insanların trenimize büyük bir ilgisi var. Her gün 100 kişi arayıp ‘Gerçekten gidiyor musunuz?’ diye soruyor” diye konuştu.

3 yıldır bu proje üzerinde çalıştıklarını, Avrupa ülkelerinden geçiş izni almak için çok çaba sarf ettiklerini dile getiren Tırpan, göçün 50. yılında böyle bir hizmeti hayata geçirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Tırpan, “Almanya’daki en önemli üreticilerden 50 milyon euro değerinde 10 adet lokomotif sipariş ettik. Yakın zamanda Avrupa’ya yük taşımacılığı da yapmayı planlıyoruz” dedi.

* Euroturk Express projesi 5 milyon euroya mal oldu.

* Bonn-Çerkezköy ve Çerkezköy-Bonn hattında haftada bir kez sefer yapacak.

* Ortalama 48-50 saat süren yolculuk boyunca Almanya, Avusturya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye varılacak.

* Tren 24 otomobil vagonu, 7 yataklı vagon ve 2 restoran vagonundan oluşuyor.

* 378 yolcu ve 120 otomobil taşıma kapasitesine sahip.

* Euroturk Express’te biletler otomobil başına 299 euro, yolcu başına ise 149 euro. Trenin bilet ücreti VIP hizmetleri ile 600 euroya kadar çıkıyor.

Engin Y
Seyyah

eu-D.04 » Villach - Edirne Arabalı Yolcu Treni

Mesaj gönderen Engin Y » 21 Ağu Çrş, 2019 23:06

Batı Avrupa ile Türkiye arasında arabasıyla seyahat eden gurbetçileri hedefleyen ve Avusturya’nın Villach kenti ile Edirne arasında karşılıklı seferler düzenleyen Optima Express, Slovenya-Hırvatistan-Sırbistan-Bulgaristan rotasını yaklaşık 1,5 günde katetmektedir..

Kaynak: https://www.optimatours.de/fahrplan.php ... 9&rMonth=9

Villach-Ljubljana-Zagreb-Belgrad-Sofya-Edirne rotası, karayolu ile 1.340 km: https://goo.gl/maps/Ee8c2Xoh741ci3jWA

Engin Y
Seyyah

Re: eu-D.04 » Villach - Edirne Arabalı Yolcu Treni

Mesaj gönderen Engin Y » 17 Tem Cum, 2020 13:52

Covid-19 önlemleri nedeniyle ara verilen seferler yeniden başlamış: https://www.haberturk.com/edirne-haberl ... lesi-yurda
13 Temmuz 2020 Pazartesi

Avusturya'nın Villach kentinden Covid 19 pandemisi sonrası yola çıkan ilk tren ile gurbetçiler Kapıkule'den giriş yaptı. Anavatana gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen gurbetçiler, arabalı trenle yolculuğun çok rahat olduğunu kaydetti.

Optima Tours Şirketi tarafından Özel Oto Kuşet trenlerinin, Avrupa Birliğinin 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren sınırların açılması yönündeki kararına istinaden (Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırp Cumhuriyeti, Sırbistan ve Bulgaristan demiryolu idarelerinin onayı ile) 20 Haziran 2020 tarihinden itibaren seferlere başlaması talep edildi.

11 Temmuz günü saat 21.58’de Villach’tan hareket eden otokuşet treni bugün saat 12.30 itibariyle Kapıkule Gar’dan giriş yaptı. Tren, 7 kuşetli vagon, 10 otokuşetten (araç vagonu) oluşurken, trende 137 yolcu ve 75 araç yer aldı.

“Şehirlerarası Konvansiyonel Demiryolu İşletmeleri” sayfasına dön