grs-TF.01 » Giresun Teleferik Projesine Onay Çıktı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17063
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

grs-TF.01 » Giresun Teleferik Projesine Onay Çıkt&

Mesaj gönderen Esat » 18 Ağu Cmt, 2012 19:14

Giresun kentinde tarihi Giresun kalesinin bulunduğu tepeye teleferik ile erişim için yapılan çalışmalar sonucunu vermeye başlamış. Yapılan açıklamalarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı koruma kurulunun projeye olur verdiği belirtiliyor. Sit alanı olan kale ve çevresinde böyle bir inşaata izin verilmiş olması zor bir karar aslında, genelde bu tip yerlerde pek çalışma yaptırılmıyor, bir kaç ilimizde çok fazla zemin alanı kullanmamasına rağmen teleferik projeleri bu sebepler ile iptal edilmişti. Bakalım Giresun'da projenin geleceği ne olacak, bir Karadeniz kenti daha teleferik sahibi olacak mı göreceğiz.

http://networkedblogs.com/B71CS
Giresun Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Vali Dursun Ali Şahin’in I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan Giresun Kalesi’ne ait onaylı Çevre Düzenleme Projesi’nde değişiklik yapılması ve değişikliğin, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca görüşülebilmesi teklifi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden çeşme ve teleferik projesiyle ilgili olumlu görüş geldiği belirtildi. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından proje üzerinde yapılan inceleme sonucu, teleferik istasyon yapısının Giresun Kalesi sur duvarları temelleri ile olan ilişkisi bağlamından projedeki birinci öneriye göre ikinci önerinin mesafesinin daha uygun olduğu görüşü bildirildi.

Kullanıcı avatarı
Esat
Pir-i Seyyâh
Mesajlar: 17063
Kayıt: 17 Eyl Pzt, 2007 13:37

Mesaj gönderen Esat » 15 Ara Cmt, 2012 21:19

Teleferiğin güzergahı konusunda da geniş kapsamlı çalışma yaptık.En uygun güzergah Kumyalı Cumhuriyet Parkı önü dolgu alanından liman güzergahı takip edilerek kale bayrak direği arkasını tespit ettik.
Yaklaşık mesafe 1380 metre.Kalenin yüksekliği 118 metre civarındadır. Ordu Boztepe teleferiğindeki müşteri yoğunluğunun Giresunlu olduğunu araç plakalarından üzülerek tespit ettik. Giresun kalesi teleferik için Karadeniz’in en ideal coğrafyasına sahiptir. Samsun yaptı, Ordu yaptı artık bizde harekete geçelim diyorum.
Giresun teleferik projesi ile ilgili bir gelişme, daha önce onay çıktı şeklinde bir haber vermiştik ama aradan geçen sürede herhangi bir gelişme yaşanmamış bunun üzerinede Giresun Elektrikçiler Derneği teleferik isteriz diye tutturmuş :) Yani tamam ben insanların kentleri için güzel şeyler istemelerine asla karşı çıkmam aksine desteklerimde yani kentin sivil insiyatifi Elektrikçiler Derneğimidir bu beni biraz şaşırttı :D Yukarıdaki ifadeler alttaki linkte yer alan haberde geçiyor, teknik tespitlerin ardından gelen Ordu yaptı Samsun yaptı haydi Giresun sıra sendeeee şeklindeki cümleye çok güldüm ama kusura bakmasınlar.

http://teleferikhaber.com/giresun-elekt ... e-israrli/

Cevapla

“Halatlı Sistem Projeleri, İhaleler, İnşaatlar” sayfasına dön